Doğum Tarihi: 01.06.1995 (21 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: Zamalek SC

Ülkesi: Mısır

Değeri: 300.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2021

 

Profil

Mahmoud Hamdy Mısır’ın Kuzeyinde yer alan Sharkia’da dünyaya geldi. Futbol ile Mısır’ın en başarılı kulübü olan Al Ahly Club Academy’de tanıştı. İlk profesyonel maçına çıkana kadar burada futbol adına çok şey öğrenen Hamdy, Mısır Premier Ligi’ndeki ilk maçına ise El Gaish kulübünde 2013/14 sezonunun 5. Haftasında El Shorta karşısında çıktı. O sezon 7’si ligde, 1’i de kupada olmak üzere 8 maça daha çıkan Hamdy ilk profesyonel sezonunu böyle kapatmıştır.

2014/15 sezonunda Mahmoud Hamdy 26’sı ilk 11’de olmak üzere tam 28 maça çıktı. 19 yaşındaki bir defans oyuncusu için iyi bir maç sayısına ulaştı ve artık daha fazla güvenilen bir isim haline geldi. El Gaish takımında geçirdiği son sezon olan 2015/16 sezonunda ise hepsi ilk 11’de olmak üzere 32 maça çıktı ve o sezon 7 sarı kart gördü. Sezon sonunda Zamalek kulübü oyuncunun transferi için El Gaish kulübüyle görüşmelere başladı ve 600.000 € bedel ile oyuncuyu kadrosuna kattı. 1 Ağustos 2016 tarihinde Mahmoud Hamdy, Zamalek kulübüne 5 yıllık imza attı. 2016/17 sezonunda takımda 11 maçın tamamında 90 dk görev aldı. Mahmoud Hamdy’e Zamalek formasıyla Mısır liginde hava toplarındaki başarısına ithafen taraftarlar tarafından “Vinç” lakabı verildi.

Şimdiye dek 4’lü klasik savunma dizilişinde hep sağ stoper olarak görev yapan Hamdy’nin kısa zamanda içinde Mısır A Milli takımına da çağrılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Şimdiye kadar sadece Mısır U20 ve Mısır U23 takımlarına çağrılan Mahmoud Hamdy Senegal’de düzenlenen U23 Afrika Futbol Şampiyonası gruplarında 2 karşılaşmaya çıktı. 1 karşılaşmada ise yedek kulübesinde bekledi. Gruptaki ilk karşılaşmada forma şansı bulamayan Hamdy, takımın 3-3-3-1 dizilişine geçmesinden sona 3’lü stoperin ortadaki ismi olarak 2 karşılaşmada görev yaptı.

 

 

Güçlü Yönleri : (Kafa Topları, Agresiflik, Önceden Sezme)

Defansın göbeğini oluşturan oyuncular genellikle uzun boylu olurlar. Fakat Mahmoud Hamdy 1,84 m olan boyuna rağmen kendisinden çok daha uzun oyunculara kıyasla hava toplarına müdahale etmekte başarılı oluyor. Rakip takıma gol fırsatı vermeme konusundaki inatçılığını havadan hamlelerinde de gösteren Hamdy’nin bu hamlelerde başarılı olma oranı %68.

Özellikle hücum futbolu ve dengeli oyun yapısını benimseyen takımların ihtiyacı olan agresif ve mücadeleci stoperler, takımın hücumdayken kontra atağa yakalanması durumunda rakip takım oyuncuları için caydırıcı bir unsur olabiliyor. Ancak burada bahsettiğimiz agresiflik rakip takıma sert faullerde bulunulması anlamına gelmiyor. Mahmoud Hamdy’nin agresif yönünü özellikle ikili mücadelelerde inatçı ve rakibi kaleye yaklaştırmama adına saha içinde yoğun pres uygulamak olarak tanımlayabiliriz. Bizim ligimize kıyasla fazlasıyla hızlı oyuncuların olduğu ve maçlarında daha hareketli geçtiği bir ligde mücadele eden Hamdy, bir defans oyuncusu olmasına rağmen kariyerinde çıkmış olduğu 78 mücadelede sadece 14 sarı kart görmüş ve hiç kırmızı kart görmemiştir.

Kendisinden daha uzun oyuncuların olduğu bir bölgede gelen hava toplarına müdahale etme konusunda başarılı olduğunu söylediğimiz Mahmoud Hamdy’nin bu başarısı sadece hava toplarındaki hakimiyetinden değil; aynı zamanda havadan gelebilecek tehlikeli topları önceden sezmesiyle de doğrudan bağlantılı. Duran top savunmasında yerini iyi alan Hamdy oynadığı birçok maçta rakibe karşı ilk müdahaleyi genellikle kendisi yapıyor.

 

Zayıf Yanları : (Duran Top Hücumu, Tecrübe)

Mahmoud Hamdy henüz 21 yaşında olmasına rağmen profesyonel kariyerinde tam 78 mücadeleye çıkmıştır. Bu mücadelelerde ise kafa toplarında çok yırtıcı olduğunu söylediğimiz Hamdy’nin sadece 1 golünün bulunması onun skor katkısını zayıf taraflarından biri olarak nitelendirilebilmeyi sağlıyor. Hamdy gol atamamak dışında, rakip ceza sahası içinde kafa topu ile de çok fazla buluşamıyor. Bir defans oyuncusundan gol atmasını beklemek muhakkak öncelikli görevi değildir ama Hamdy duran top savunmasında gösterdiği performansı biraz da duran top hücumunda gösterirse adından daha fazla söz ettirecektir.

Dünya’da takımların ilk 11’deki stoperlerine bakıldığında genellikle takımın daha tecrübeli ve yaşça büyük oyuncuları olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü defans bölgesi birçok otoriteye göre futbolda en önemli bölgedir ve ciddi anlamda tecrübe ister. Ve defans bölgesi her takımın en az 2 stoper oynatmak zorunda olduğu tek bölgedir. Tüm bunların ışığında, Mahmoud Hamdy Mısır liginde bizim ligimize göre nispeten daha az sayıda seyircinin önünde ve daha az baskı altında kalarak oynadı. Dolayısıyla ligimizde oynanan futbolun kalitesini düşünürsek oyuncunun bir süre tecrübesizliği kaynaklı sorunları ortaya çıkabilir.

 

 

Benzediği Oyuncular : Leandro Castan, Nicolas N’koulou, Semih Kaya

Mahmoud Hamdy ve Brezilya’lı stoper Leandro Castan’ın en benzer özelliği kritik müdahalelerde etkin rol oynamaları. İki oyuncunun da maç içinde gerektiğinde sert bir yapıya büründüğünü söylemek yanlış olmaz. Özellikle Mahmoud, Leandro Castan’ın büyük çıkış yaptığı Corinthians yıllarına benzer bir oyun tarzı sergiliyor.

Nicolas N’koulou uzun yıllar Marsilya’da ve şimdilerde Lyon’da hep hareketli ve hızlı yapısını defansif futbolu ile birleştirdi. Genel anlamda süratli forvet oyuncularının sevmediği tipte bir stoper olan N’koulou ile Mahmoud Hamdy saha içinde benzer işler yapıyor. Mahmoud Hamdy kademeye girmekte geç kalacak olsa bile, hızı ve agresif oyun yapısı sayesinde rakip oyuncuya fırsat vermeden topu kale alanından uzaklaştırıyor.

Galatasaray’ın 2 yıl arka arkaya şampiyon olduğu 2011/12 ve 2012/13 sezonlarında teknik direktör Fatih Terim’in vazgeçemediği isimlerden olan Semih Kaya’nın o dönemde şimdiki Mahmoud Hamdy ile benzer bir oyun oynadığını söyleyebiliriz. Genç yaşta formayı aldıktan sonra bir daha vermemek için adeta savaşan Mahmoud Hamdy, tıpkı o dönemki Semih Kaya gibi çok fazla koşuyor ve yaptığı kritik müdahalelerle hocasının güvenini her geçen gün daha fazla kazanıyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Başakşehir, Bursaspor, Osmanlıspor, Konyaspor

Genel olarak takım halinde hücum yapmayı ve yine takım halinde savunma yapmayı amaçlayan Başakşehir takımında ilk yıl aynı bölgede oynadığı Yalçın Ayhan’dan çok şey öğrenip ikinci yıl Yalçın’ın ilerleyen yaşından ötürü formayı ondan alabilir. Teknik direktör Abdullah Avcı da Mahmoud Hamdy’nin çok iyi bir performans sergileyip Başakşehir kulübüne yüksek bir bonservis kazandırmasında katacaklarıyla etkili olacaktır.

Teknik direktör Hamza Hamzaoğlu ile yeni bir çıkış yapmak isteyen ve 2016/17 sezonuna da iyi bir başlangıç yapan Bursaspor takımının genç oyunculara şans verme konusunda iyimser bir tavır sergilediğini biliyoruz. Özellikle Akhisar Belediye takımında Omar Niasse’ın gelişiminde büyük katkı sağlayan ve Galatasaray’ın başına geldiğinde Yasin Öztekin, Semih Kaya gibi oyuncuların iyi performanslar sergilemesinde katkısı olan Hamza Hamzaoğlu, şu anda Bursaspor takımında da Kubilay Kanatsızkuş, Sinan Bakış gibi genç oyuncuları sürekli oynatarak deneyim kazanmalarını sağlıyor. Mahmoud Hamdy de Bursaspor takımında bulunması halinde ciddi anlamda gelişim gösterecek ve futbol severlerin beyninde yer edecektir.

Hiç kuşkusuz sadece Süper Lig’de değil Dünya’daki bütün büyük takımlara ters gelen bir oyun yapısı planlayan ve bunu çok iyi uygulayan Osmanlıspor takımında defans bölgesindeki oyuncuların yaş ortalamasının yüksek olması dikkat çekiyor. Oyun anlayışını kontra atak üzerine kuran ve bunun için her mevkide hızlı oyunculara ihtiyaç duyan Osmanlıspor takımında Mahmoud Hamdy hızlı ve topu kanat oyuncularıyla hemen buluşturan bir stoper olarak başarılı olacaktır.

Savunma futbolunu ligimizde en iyi uygulayan takımlardan biri olarak göze çarpan Konyaspor’da teknik direktör Aykut Kocaman defans oyuncularının kademe hataları yapmamaları ve rakibe gol fırsatı vermemeleri konusunda oyuncularına ciddi anlamda tecrübeler kazandırıyor. Savunma futbolunu böylesine iyi uygulayan Konyaspor takımında Mahmoud Hamdy de fazlasıyla verimli olacaktır.

Mahmoud Hamdy her oyuncu gibi Avrupa’da futbol oynama arzusunda olduğu için transfer daha kolay gerçekleşebilecek ve maksimumda 1.5-2 milyon € civarında bir bonservis ile transfer edilebilecektir.

 

Transfermarkt Profili