Doğum Tarihi: 9.10.1992 (23 yaşında)

Mevkii: Ofansif Sağ-Sol kanat / Forvet

Takımı: Zulte-Waregem (Kiralık)

Ülkesi: Senegal

Değeri: 1.200.000 €

Sözleşme sonu: 30.06.2018 (Juventus ile)

 

Profil

Futbola bir Venedik kulübü olan Real San Marco’da başlayan Thiam, 2008 yılında Treviso ile ilk profesyonel sözleşmesine imza attı. Ocak 2009’da Inter scoutlarının dikkatini çeken oyuncu, Treviso’dan Inter’e transfer oldu. Ertesi sezonu ise Sassuolo’da kiralık olarak geçirdi. Co-ownership anlaşması sonucunda Sassuolo ile Inter’in bonservisini paylaştığı Thiam, 2011’de tamamıyla Inter futbolcusu oldu.

2011-2012 senelerinde sırasıyla Serie C/1 takımlarından Avellino ve Sout Tyrol’e kiralanan oyuncu, 2013 sezonunun yaz döneminde bonservisiyle birlikte Virtus Lanciano’ya geçiş yaptı. Bu Serie B takımı, Thiam için dönüm noktası oldu. Marco Baroni ile 4-3-3 ün sağ ve sol kanatlarında görev almaya başladı ve ertesi sezonda Roberto D’Aversa ile birlikte daha ofansif bir 4-3-3 formasyonunda görev aldı. Etkili oyunuyla ‘Maminho’ lakabını alan Thiam, ilk sezonunda 22 maçta 3 gol 3 asist, ikinci sezonunda ise 34 maçta 8 gol 5 asist ile Juventus scoutlarının ilgisini çekmeyi başardı. 1.4 M Euro bonservis bedeliyle Temmuz 2015’te Juventus’un yolunu tuttu.

İçinde bulunduğumuz sezonu Zulte-Waregem’de kiralık olarak geçirmeye devam eden Thiam’ın şimdiden 23 maçta 8 golü ve 3 asisti bulunuyor. 4-3-3 / 4-2-3-1 formasyonlarının ofansif sağ ve sol kanadı en etkili olduğu pozisyonlar. 4-4-1-1 taktiğinin sağ kanadında da başarılı maçları var. Bir diğer başarıyla performans gösterebildiği pozisyon ise  4-4-2 formasyonunun forvet bölgesi.  Ayrıca henüz Senegal adına hiçbir kategoride milli forma giymediğini de belirtmekte fayda var.

 

Güçlü Yönleri

İlk bakışta Thiam, bir hücum oyuncusu olarak hırslı yapısı, sağlam fiziği ve 1.85’lik boyuyla dikkat çekiyor. Uzun boya sahip  oyuncuların genelde dezavantajı olan hız konusu onun için pek geçerli değil ve aksine hızını gücüyle birleştirerek kanatta zapt edilmesi zor bir oyuncu konumuna geliyor. İkili mücadelelerden hiç çekinmeyen Thiam, koşu yoluna atılan paslarda topla buluştuğunda çok etkili oluyor. Oyun stili olarak da verkaça girmeyi seviyor. Adam eksiltme konusunda da başarılı. Sırtı kaleye dönük oynayabilmesi, forvet bölgesinde de zaman zaman şans bulmasına olanak sağlıyor. Bitiriciliği bir kanat oyuncusu için yeterli seviyede diyebiliriz. Thiam’ın gözle görülür bir pozisyon bilgisi de var. Bu özellik, Inter altyapısının ona katmış olduğu önemli bir artı. Arkadaşlarından pas almak için doğru bölgelere hareketlenen Thiam bu şekilde rakip defansa tehdit yaratabiliyor. Dikkat çeken bir diğer özelliği ise top rakipteyken defansına sağladığı katkı; doğru yer tutması ve pres yapmayı sevmesi birçok pozisyonda takımına top kazandırmasını sağlıyor.

 

Zayıf Yanları

Her iki ayağını da kullanabilen hücum oyuncuları çok değerlidir. Thiam, sol ayağını biraz daha etkili kullanmaya başlarsa, oyununu bir üst seviyeye taşıyabilir. İsabetli ortalarını arttırmalı, böylece kanattan yaptığı koşular ve topla içeri kat ettiği pozisyonlar onun adına çok daha pozitif sonuçlanır diyebiliriz. Uygun durumdaki arkadaşlarını bulmakta zorlanmıyor fakat yine de pas oyununu geliştirmesi onun adına fayda sağlar. Hırslı yapısı kariyeri için artı fakat zaman zaman hırsına yenik düşmesi, onun kart problemine girmesine sebep oluyor.

 

Benzediği Oyuncular: M’baye Niang, Victor Ibarbo, Cedric Bakambu

Oyun tarzı, dribbling stili olarak M’Baye Niang’a çok benzeyen bir oyuncu. Uzun boyuna rağmen hızı ve bitiricilik yönlerinden Ibarbo ve ülkemizde başarıyla oynamış Bakambu’ya da benzerlik gösteriyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Bursaspor, Kasımpaşa, Trabzonspor, Medipol Başakşehir, Torku Konyaspor, Akhisar Belediyespor

Kiralık oynadığı Zulte-Waregem kulübünün, bonservisini satın alma opsiyonu bulunuyor. Şuan İstanbul takımlarında forma giymesi onun gelişimine fayda sağlamaz, potansiyeline ulaşmak adına direkt oynayabileceği kulüplerde forma giymesi gerekiyor. Medipol Başakşehir, Kasımpaşa, Akhisar Belediyespor ve Torku Konyaspor Avrupa’da mücadele etme şansları bulunduğu için Thiam’ın tercih edebileceği takımlar. Ülkemizde 4-5-1 türevi taktiklerin yaygın olması onun adaptasyon sürecini hızlandıracaktır. Gerek reputasyonları gerekse de bonservis bedelini rahatlıkla karşılayabilecek olmaları, Bursaspor ve Trabzonspor’u da tercih edilebilir kılıyor. Diğer takımlar için ise bonservis miktarı yüksek bulunursa kiralama formülü daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

 

TRANSFERMARKT PROFILI