Premier Lig’in 28.hafta mücadelesinde Manchester City – Manchester United’ı ağırladı. Manchester derbisinde Lider Manchester City en yakın rakibi Liverpool ile puan farkını 6 ‘da tutarken 2. sıradaki Liverpool’un bir maçı eksik.

Manchester City bu sezon oynadığı 27 lig mücadelesinde 3 mağlubiyet 3 beraberlik alırken 21 galibiyet ile zirvede bulunuyor. Sezonun ilk devresindeki Manchester United galibiyetiyle 15 maçlık galibiyet serisi oluşturan Guardiola’nın takımı 26. Haftadaki Tottenham mağlubiyetiyle bu seriyi devam ettirememişti. Geçtiğimiz hafta Everton deplasmanından tek gol ile 3 puan çıkaran Manchester City bu derbiyi de  kazanarak tekrardan uzun soluklu seri yakalamak istiyordu.

Misafir takım Manchester United ise Ralf Ragnick yönetiminde 8 maçtır mağlup olmuyordu. Bu maçlarda 4 galibiyet 4 beraberlik alan Manchester United zorlu fikstüre girerken lideri devirme peşindeydi.

İLK 11’LER

MANCHESTER CITY

  • OYUN KURULUMU

Manchester City oyun kurarken beklerini çizgiye yaklaştırıp oyunu genişletti. Defansın önünde oynayan Rodri stoperlere yakın pozisyon alırken sol iç ve sağ iç oynayan De Bruyne ve Bernardo üçgen oluşturacak şekilde orta sahanın gerisine doğru geliyordu. Rodri- Bernardo ve De Bruyne üçgeninin ortasına Foden en uçtan gelerek 1.bölge çıkışına yardım etti.

Manchester United rakibinin bu oyun kurulumuna karşı 6 oyuncuyla pres yaparak karşılık vermeye çalıştı. Sancho- Fernandes- Pogba rakip bek ve stoperlere baskı yaparken orta sahadan Elanga Cancelo’yu kapatmaya çalıştı. McTomınay Bernardo Silva’nın pas almasını engellerken merkezden gelen Foden’ı ise orta sahaya kadar Lindelof takip etti.

Maçın 2. yarısında da aynı sistemle oyun kuran Manchester City  aynı oyuncular ile üçgeni oluşturuyor merkezden derine inen Foden sistemi tamamlıyordu. Önde baskı ile rakibin oyun kurulumunu engellemek isteyen Manchester United bunu zaman zaman başarsalar da maçın geneline yayamadılar.

GEÇİŞ HÜCUMLARI VE HÜCUM ORGANİZASYONLARI

Manchester City rakip sahaya yerleşmeye çalıştığında De Bruyne Foden’ın yanına eş olarak katılıyor rakip stoperleri üzerine çekiyordu. Müsait pozisyonda kalan Foden kendini gösteriyor ve topla müsait şekilde buluşuyordu.

Manchester City  Manchester United’ın defans arkasına maç boyunca koşular denedi. Bu denenen organizasyonu hücum hattındaki oyuncularla ve orta sahadaki oyuncularıyla sık sık deneyen Manchester City United savunmasının şifresini bulmuştu.

Manchester City 4. golü bulduğu bu pozisyonda yine M. United’ın  defans arkası zaafını kullandı.  Foden merkezde iki stoper arasına girerek iki stoperi yanına çekti ve Mahrez için çapraz koşu atma şansı doğurdu. Alex Telles’in ofsaytı ayarlayamaması  Mahrez’i golle buluşturdu.

Manchester City merkezden atakları olgunlaştırıp kenar oyuncularını merkeze sokarak rakip kaleye gitmeyi hedefledi. İlk golü de bu şekilde yiyen Manchester United  maç boyunca merkezden gelen hücumları kesmekte zorlandı.

Manchester City’nin 3. golünde büyük pay Rodri’deydi.

Çalışılmış bir korner organizasyonu uygulayan Manchester City farkı 2’ye çıkarırken Rodri’nin Lingard’ın önünü kapatması Mahrez’in rahatça vole vurmasını sağladı. Manchester United altı pas bölgesini çok adamlı savunurken çizgi dışını daha boş bıraktı. Manchester City United’ın bu dizilimine karşılık ceza sahası dışında Mahrezi bırakmış ona açılan ortanın engellenmesini Rodri ile sağlamıştı.

MANCHESTER UNITED

  • OYUN KURULUMU

Manchester United oyun kurulumunda kanat beklerini çizgiye yaklaştırıp orta sahaya yakın şekilde pozisyon aldırırken Manchester City’nin oluşturduğu presi oyunu genişleterek çözmeye çalıştı. Manchester City Bernardo- Rodri ile merkezi kapatırken Grealish- De Bruyne- Mahrez ile 3.bölgeye pres uyguladı. Orta saha oyuncularıyla hücum oyuncularının arasındaki mesafeyi kısa tutan Manchester City rakibin oyun kurulumunu engellemeye çalıştı.

Manchester United topu stoperlerine döndürdüğünde Manchester City’nin pres şekli değişiyor Mahrez-De Bruyne-Bernardo Silva ile 3 ‘lü bir hat oluşturup ileride Grealish ve Foden ikilisiyle presi devam ettiriyordu. Manchester United’ın atacağı dikine toplar için merkezde Rodri’yi kesici olarak kullanan M.City 2. ve 3.bölgeleri kapatmış oluyordu.

Manchester United 2.yarıda McTomınay ve Fred ikilisiyle oyun kurmaya devam etmek isterken Manchester City presinden kurtulmak için herhangi bir çözüm bulamamıştı. Fred ve McTomınay top ile buluşmadan Manchester City 5 v 2’lik bir üstünlük kuruyor ve rakip orta sahalara pas açısı bırakmak istemiyorlardı. Topu beklere açan United oyunu geniş alana yaymak istese de Manchester City bu seferde 4 v 2’lik bir üstünlük kuruyor rakibe kolayca oyun kurdurtmuyordu. Baskı sonucu topu kazanan Manchester City rakibinin ayağında topun kalmasını istemiyor uygulanan alan kapatma ve pres ile topu geri kazanmaya çalışıyorlardı.

GOL

Manchester United’ın eşitliği yakaladığı pozisyonda Wan Bıssaka topu çizgiye taşıyarak müsait arkadaşını aradı. Elanga kendini gösterince serbest rolde oynayan B.Fernandes 2.bölgeye kadar gelmiş takımını hücuma çıkartmıştı. Fernandes 2.bölgeye kadar gelince onun yerine Pogba ileri hatta geçiyor takım arkadaşının yerini dolduruyordu. Atağın başlangıcında kurulan bu üçgen devamında Pogba’nın topla buluşmasıyla Sancho Manchester City savunmasının arkasına koşu gösterdi.

Manchester City tüm orta saha oyuncuları ve hücum oyuncularıyla pres yaparken merkezde tek kalan Rodri bu pozisyon bölgesi dışında kalmıştı. İleri hatta pasör oyuncular seçen Ralf Ragnick Pogba ve Fernandes ‘in atacağı diyagonal paslar ile hızlı kanat oyuncularını  rakip kaleye götürmeye çalıştı ve golü de bu şekilde buldular.

BRUNO FERNANDES – POGBA İKİLİSİ

Bruno Fernandes maç boyunca geniş alanda oynayarak rakip savunmaların onun üstüne uygulayacağı markajdan kaçınmaya çalıştı. Toplu buluştuğu anda Pogba 2 videoda da olduğu 3.bölgeye girip Fernandes’in bölgesine yöneldi. Topu Pogba ile buluşturup Sancho ve Elanga’ya servis yapmak isteyen Manchester United  hücum taktiği olarak bunu belirlese de bu planın maç boyunca başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Manchester City dersine iyi çalışmış ve Manchester United’ a maç boyunca istediği şansları vermedi.

VERİLER

Manchester City maç boyunca üstün olan taraftı. Hücumda ve defansta rakibine üstünlüğünü hissettiren Manchester City M.United’a  maç boyunca sadece 5 şut çektirirken Manchester United bu 5 şutun sadece 2’sinde rakip kaleye isabet ettirebildi.

Manchester City ise rakip kaleye 22 şut çekerken bunların 11’inde isabet buldu ve %50 başarılı şut oranıyla maçı tamamladı.

ŞUT BÖLGELERİ

Manchester City’nin şut bölgelerine baktığımızda bu şutların sadece 3 tanesi ceza sahası dışından. M. United ceza sahasında rahatça pozisyon yaratan Manchester City toplamda çektiği 22 şutun 19’unu ceza  sahası içinden buldu ve attığı gollerin hepsi ceza sahası içinden gerçekleşti.

M.United’ın çektiği şutların bölgesine bakarsak  toplamda çektiği 5 şutun 4’ü ceza sahası içinden gerçekleşti. Rakip kaleye gitmekte zorlanan Manchester United gol harici sadece 1  isabetli şut çekti. Maç boyunca kısır bir hücum performansı gösteren Manchester United mağlubiyeti hak eden taraftı.

Manchester City xG verilerinde 3.3 gibi büyük bir oran yakaladı.

M.United ise xG verilerinde 1.12’de kaldı.

xG verilerini arttıran unsurlardan bir kaç tanesi rakip kaleye çektiğin şutlar ve attığın kilit paslardan oluşmaktadır. Manchester United rakip kaleye toplamda 2 isabetli şut çektiğini yukarıda ki istatistiklerde belirtmiştik. Anahtar pas sayısına baktığımızda Manchester City toplamda 11 tane kilit pas denerken bunların 8 ‘inde başarı buldu. M. United ise toplamda denediği 3 kilit pasta 2 isabet buldu.

SONUÇ

Manchester City başarılı gidişatını derbi maçında aldığı galibiyetle sürdürmeye devam etti. Maç öncesinde beklenen çekişmeli maç tahmini maç boyunca herkesi yanıltmış tek taraflı bir oyuna çevirmişti Manchester City. İkinci yarı şut atamadan tamamlayan Manchester United varlık göstermekte zorlandı ve  Ronaldo’nun eksikliğinde hücum hattında sıkıntılar yaşadı. Hücumsal olarak ileri hattını orta saha oyuncularından oluşturan M.United geçiş hücumları için büyük zarar görmüş Manchester City savunmasına üstünlük sağlayamadı. Manchester City ise ilk yarı ve ikinci yarı tamamen üstünlüğü eline aldı ve maçı aslında şekillendiren takım oldu. Liderlik yarışında Liverpool ile puan farkının kapanmasına izin vermeyen M.City  emin adımlarla mutlu sona ilerleyişini sürdürüyor.

  • M.United 2. yarı rakip kaleye şut çekemedi ve 2. yarı  gol beklentisi 0 olarak maçı tamamladı.
  • M. City rakip ceza sahasında 46 kez topla buluşurken M. United 18 kez buluştu.
  • M.United maç boyunca isabetli orta atamadı.
  • Riyad Mahrez maçı %100 pas isabet oranıyla tamamladı.