İngiltere’nin Manchester şehrinin takımı ile Manchester United ile Liverpool şehrinin takımı Liverpool FC yeni bir mücadelede karşı karşıya geldi. İngiltere’de Kuzey-Batı derbisi olarak geçen bu karşılaşmada en çok forma giyen futbolcu olan Ryan Giggs bu derbiyi şöyle ifade ediyor;

“Muhtemelen İngiltere futbolunda en rekabetli fikstür.”

Ev sahibi  Manchester United sezon başı gerçekleştirdiği Varane , Sancho ve Ronaldo transferleriyle sükseli bir giriş yaparken son haftalarda ligde gösterdikleri performans taraftarlara hayal kırıklığı yaşattı. Manchester United bu ezici mağlubiyetle birlikte son 4 hafta da sadece Everton’la berabere kaldıkları maçtan puan çıkarabildiler.

Liverpool ise Salah önderliğinde kazanmaya devam ediyor. Bu sezon çok formda olan Mısırlı yıldız üstün performansını bu maçta yaptığı hat trick ile sürdürmeye devam etti. Liverpool bu maçla beraber bu sezon oynadığı maçlardan hiç mağlubiyet almazken 3 beraberlik 6 galibiyetle ligde 2. sırada konumlandı.

Manchester United 4-2-3-1 ile sahaya dizilirken Liverpool 4-3-3 ile sahaya dizildi.

GÖRÜNTÜLÜ ANALİZ

MANCHESTER UNİTED

OYUN KURULUMU

Manchester United oyun kurarken beklerini çizgilere açıp oyunu genişletmek istedi. Manchester United orta sahadan McTominay ve Fred ikilisiyle 1.bölge için yardım getirip oyunu kurmada rahatlık kazandırma çabasındaydı. Ama maç boyunca Liverpool Manchester United 1.bölgesine çok adamlı yüksek pres uyguladı. Bunlardan biri olan bu görsel Liverpool’lu oyuncuların United orta sahasına uyguladığı markajın yoğunluğunu gösteriyor. Manchester United oyun kurulumunda Liverpool baskısından zaman zaman çıksa da bu preslerden dolayı kalesinde birçok pozisyon gördü. Liverpool’un uyguladığı preste üçgenler göze çarpıyor. Henderson –  Keita – Milner birbiriyle bağlantılı şekilde pres uygularken bu üçlüye ileri üçlü Firmino – Jota – Salah’ta eşlik edince Manchester United’ın oyun kurulumu epeyce zorlaşmıştı.

Manchester United’ın oyunu kurmada zorlandığı her pozisyonda Liverpool baskısını ileriye taşıyıp devam ettirmeyi sürdürdü. Liverpool yine üçgenler kurarak gerçekleştirdiği bu pres Manchester United orta sahasını maç boyunca domine etti.

HÜCUMA GEÇİŞ DENEMELERİ

Manchester United Liverpool kalesine maç boyunca tehlikesi yüksek ataklar gerçekleştirmekte zorlandı. Hücum geçişlerinde Ronaldo orta sahaya Fernandes’in yanına kadar gelip stoperleri üzerine çekiyor arkada oluşan boşluklara Rashford’ın hızını kullanarak koşu atmasını sağlamaya çalışıyorlardı. Defans arkası boşluklar Manchester United için bir numaralı planken Liverpool defansı önlemini almış Van Dijk ve Konate’yi defans arkası koşular için hazırlıklı bırakmıştı.

Sık sık 2.bölgeden 3.bölgeye defans arası paslar deneyen Manchester United’ın bir başka denemesi.

Liverpool 1.bölgesine hızlı geçiş denemeleri yapan United sayısal eksiklikler içinde gerçekleştirince ataklar hep kısır kaldı. Liverpool 1.bölgesinde geriye hızlı dönen 6 oyuncu varken Manchester United’da 3 oyuncu vardı. Ronaldo –  Fernandes – Rashford ile rakip kaleye gitmeye çalışan United tamamen bireysel yeteneklerle kilidi açmaya çalıştı. Ronaldo’nun iki stoper arasına attığı koşular ve stoper ile bekler arasına attığı koşularla gol bulmaya çalışarak sonucu arasa da netice istedikleri gibi olmadı.

LİVERPOOL

OYUN KURULUMU (1.GOL)

         

Liverpool oyun kurulumunda aynı zamanda golü bulduğu atağın başlangıcında oyun kurduğu bölgenin tersindeki bek oyuncusunu rakip beke yaklaştırıyor. Bununla birlikte Firmino orta sahadaki üçlüye yakın kalarak Jota ve Salah’ın defans arkasında boşluklar bulmasını sağlıyordu. Henderson defansif oyuncu rolünde stoperlerin önünde kalıyor, Keita hücum oyuncularının yanına giriyor Milner ise serbest rolde orta sahada yardımcı oyuncu oluyordu.

Salah rakip stoperler ile beklerin arasına girerek markajı üstleniyor arkasında büyük boşluklar oluşturuyordu. Bu boşluklara Trent’in girdiği gibi zaman zaman Keita’da girerek Liverpool hücumlarını şekillendiriyordu.

Liverpool’un gol ile sonuçlandırdığı bir diğer atakta ise yukarıda bahsettiğimiz olay gerçekleşiyor. Salah- Jota ceza sahası merkezine yaklaşıyor Firmino onların bir tık arkasında hücumu şekillendiren oyuncu oluyor. Trent’in yerine Salah’ın bölgesine giren oyuncu Keita oluyordu. Sol tarafta oluşan boşluğa ise Robertson giriyor ve United maç boyunca bu boşluklardan gelen ataklardan gol yedi. Bu zaafını maç boyunca kapatamayan United Liverpool’un ekmeğine adeta bal sürmüş oldu.

Liverpool 4. gol ile sonuçlandırdığı bu atakta yine Luke Shaw’ın bölgesinin açığını değerlendiriyor. Rashford ve Greenwood kanatlarından defansif katkı alamayan Manchester United defansta büyük boşluklar veriyor bu gibi takımlara böyle alanlar bırakılınca fatura hemen kesilmiş oluyordu.

Kenarda bekleyen Salah’ı savunması gereken isim Rashord’ken Rashford’ın uzakta kalması bu sonucu doğuran  en büyük unsur olmuştu.

SET HÜCUMU

Henderson – Oxlade -Jota Liverpool’un hücumlarda ve preslerde oluşturduğu üçgeni kuruyor Firmino ve Jones iki bekin yanına giriyorlardı. Trent orta saha oyuncusu gibi merkeze yaklaşıyor bu dizilimle Liverpool yine kenar çizgilerin boş olmasını sağlıyordu.

Liverpool kurduğu üçgenleri ve kenar çizgilerini bu kadar verimli kullanmasıyla maçın gidişatını belirlemiş, Manchester United savunmasının zaaflarını çok iyi işlemişti.

Manchester United Luke Shaw ve Maguire arasında oluşan boşluklara maç boyunca çözüm bulamayıp Liverpool hücumlarını durduramayınca sonuç kaçınılmaz oldu.

VERİ ANALİZİ

Manchester United’ın  ortalama pozisyonuna baktığımızda  Lindelof ve Maguire’ın genellikle derinde pozisyon aldığını görüyoruz.  Luke Shaw orta saha çizgisinde pozisyon alırken Bissaka orta saha çizgisine yakın pozisyon almış.  Liverpool kanatlarına yakın markaj uygulamak isteyen Manchester United kolayca orta sahanın geçilmesine izin verince planları tutmadı. Bekler arkasında çok pozisyon veren Kırmızı Şeytanlar beklerinin bu hücumcu yönlerinin zaafını maç içinde çekti. Greenwood, Ronaldo, Fernandes ve Rashford dörtlüsünün ileri uçta konumlanması orta sahanın sayısal eksiklikler içinde kalması Liverpool  için kapının kilidini açan unsur olmuştu.

Liverpool’un maç sonu oyuncuların ortalama pozisyonlarına baktığımızda ise Manchester United’a göre daha kompakt bir takım görüntüsü veriyor. Van Dijk’ın Konate’ye göre daha ilerde kesici rolünü aldığını, Trent ve Robertson’ın orta saha çizgisinin önüne geçtiğini görüyoruz. Manchester United ile Liverpool arasında oluşan büyük farkın ise orta sahanın defans ile arasındaki boşluklar olduğunu söyleyebiliriz.  Oyuncular takımca birbiri ile mesafelerini kısa tutarken top kayıplarında üçgenlerle pres uygulayıp kazanılan toplarda beklerin katkısıyla boş alanı her seferinde buldular. Takım boyunun birbiri ile mesafesinin kısa tutulmasının faydasını gören Liverpool  maçın mutlak üstünlüğünü buradan belirledi.

Liverpool rakip kaleye çektiği şutlarda %50 gibi yüksek isabet oranı yakalarken Manchester United ise oldukça düşük yüzdede kaldı. Manchester United bulduğu isabetli şutların tamamını ilk yarıda bulurken ikinci yarı rakip kaleye isabetli şutu bulunmuyor. Hücum konusunda oldukça kötü performans gösteren Manchester United bu istatistiklerle de kanıtlıyor.

Liverpool ilk yarı bulduğu 6 isabetli şutun 4’ünü golle sonuçlandırdı ve xG oranında da rakibinden oldukça üstün bir rakama sahip oldu. Toplam atılan şutlarda daha çok sayıya sahip olan Liverpool olsa da isabetsiz şutlara baktığımızda sadece 2 isabetsiz şut atması bizlere üstünlüğünün ne denli yüksek olduğunu tekrar hatırlatıyor.

Toplama oynama istatistiklerinde iki ayrı yarıda da üstünlüğünü kuran Liverpool rakip sahaya girişler, üçüncü bölgeye girişler ve ceza sahasına girişler gibi istatistiklerinin hepsinde rakibine üstünlük kurdu.. Manchester United’a şans tanımayan deplasman ekibi önemli istatistiklerin çoğunda rakibini geçmiş durumda.

Manchester toplam pas istatistiğinde rakibinden geride kalırken, kilit pas istatistiğinde skora göre iyi bir verim yakalamış durumda. Liverpool ise toplam pas istatistiğinde rakibinden yine üstün olurken kilit pas istatistiğinde %75 verimlilikle oynaması oyun içinde çözülme anlarını iyi değerlendirdiğini gösteriyor.

Görselli analizlerimizde ve ortalama pozisyonlar istatistiğinde bahsettiğimiz gibi Manchester United kanatlardan defans arkasına paslar ile hücumunu şekillendirmek istedi. Liverpool ise asıl farkını koyduğu merkez bölgesinden en yoğun ataklarını gerçekleştirdi. Merkezde ön alan presi uygulayıp 3.bölgede kanatlara yayılan Liverpool hücum yönlerinde de bizlere bunu gösteriyor.

Yine görselli analizlerimizde söylediğimiz gibi üçgenler kurarak pres uygulayan Liverpool pres istatistiklerinde de rakibinden fazla istatistiğe sahip. Maç boyunca denediği 5 presin sadece 2 tanesinde başarıya ulaşan Manchester United ikinci yarıda rakibe hiç pres uygulamamış. Liverpool ise her iki yarıda da pres uygulamasını devam ettirirken rakibinden 3 kat daha fazla başarılı pres uygulamış.

  • Manchester United ikinci yarı rakip kaleye isabetli şut çekemedi.
  • Manchester United’ın  ikinci yarı Liverpool’a uyguladığı pres sayısı 0.
  • Liverpool maç boyunca üstünlüğünü gösterirken hiç ofsayta yakalanmadı.
  • Keita maç boyunca %90 pas isabetiyle oynarken 3 kilit pas denemesinin hepsinde başarılı oldu.
  • Maçta 3 gol atan Salah girdiği 12 ikili mücadelenin sadece 1’ini kazanabildi.

SONUÇ

İngiltere Premier Lig’in dokuzuncu haftasında Manchester United ve Liverpool karşılaşmasın sahne oldu. Premier Lig’in en başarılı iki kulübünün karşı karşıya geldiği maçta Liverpool Manchester United’ın mabedi Old Trafford’a ağır mağlubiyete uğrattı. Son haftalarda sancılı süreci devam eden ev sahibi Manchester United harika maç çıkaran Liverpool karşısında maç boyunca varlığını hissettiremedi.

Maçta attığı üç gol ile yıldızlaşan M. Salah Premier Lig’de toplam 107 gol 43 asistlik performansıyla Premier Lig’in en skorer Afrikalı futbolcusu oldu.

Bu sonuçla beraber Kırmızılılar puanını 21’e çıkarırken ev sahibi 14 puanda kaldı.