Doğum Tarihi: 16.04.1988 (27 yaşında)

Mevki: Orta Saha Sol 

Takımı: Slovan Bratislava

Ülkesi: Sırbistan

Değeri: 600.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2017

 

Profil

88 Olimpiyatlarında Yugoslavya forması giyen Dusko Milinkovic’in oğlu olan Marko 1988’de Belgrad’da doğdu. Futbola ülkesinin Borac takımında başlayan Milinkovic altyapı eğitimini bu kulüpte tamamladı ve 2007/2008 sezonunda Slovak takımı Kosice’ye transfer oldu. Kosice’de 2010/2011 sezonu devre arasına kadar 90 maçta forma giydi ve 20 gol 11 asistlik bir performansla oynadı. Daha sonra 2010/2011 sezonu devre arasında Fortuna Ligin iddialı ekiplerinden Slovan Bratislava’ya transfer oldu. Halen Slovan Bratislava forması giyen Marko Milinkovic, bu takımda da toplam 180 maçta forma giydi ve 40 gol 29 asistlik bir performans sergiledi. Milinkovic U21 Dünya Kupası’nın son şampiyonu Sırbistan U21 takımının da formasını 13 defa giydi. Bunun yanında sadece 1 defa, 2009 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’ne karşı A Milli takım forması giydi. Orijini orta sahanın solu olan Milinkovic bugüne kadar 4-4-2’de ve 4-5-1’de orta sahanın solunda, 4-2-3-1’de ise 3’lünün her yerinde görev yaptı. Son sezonlarında Slovan Bratislava’da 4-5-1 de ve 4-2-3-1 de sol önde kullanıldığını görüyoruz.

 

Güçlü Yönleri

Marko Milinkovic’in göze batan en önemli özelliği kusursuz tekniği. Hızlı bir oyuncu olmamasına rağmen kadife bilekleri ile adam eksiltirken hiç zorluk çekmiyor. Pasları çok isabetli bu sayede takımının oyunu rakip alana yıkmasına katkı sağladığı gibi isabetli ilk paslarıyla kontratak da başlatabiliyor. Ortaları etkili, asistlerinin çoğunu kenarlardan yaptığı bu etkili ortalar oluşturuyor. Mesafe fark etmezsizin etkili şutlar çıkarabiliyor ve bu özellik kapanan savunmalarla karşı karşıya kalındığında çok önemli bir silah. Milinkovic, sol tarafta olduğu gibi sağ tarafta da etkili bir oyuncu ve gerektiğinde forvet arkasında da değerlendirilebiliyor. Üstün oyun görüşü ve hücumdaki yaratıcılığı ile bu bölgede de çok etkili olabileceğini söylemek mümkün. Skora doğrudan etki eden bir oyuncu ve her sezon belirli bir çizgiyi yakalaması hasebiyle onu istikrarlı oyuncular sınıfına dahil edebiliriz. Milinkovic bunlara ek olarak bir duran top uzmanı, etkili ortalar kesip iyi şutlar çıkartabiliyor. 1,81 boyu ile hava toplarında da etkili olduğunu söyleyebiliriz, ters kanattan yapılan ortalara sürpriz 18 koşuları yapıp etkili kafa vuruşları da çıkartabiliyor. Adam eksiltme becerisi, isabetli pasları ve şutları, üstün oyun görüşü ile birleşince tabir yerindeyse voltran oluşturuyor.

 

Zayıf Yanları

Marko Milinkovic’in eksikleri tamamen fiziksel. Mental veya teknik açıdan gerçekten kalburüstü bir futbolcu olan Milinkovic bu artıların yanında yavaş ve dirençsiz bir oyuncu. Dirençsizden kasıt güçsüz demek değil, Milinkovic için ikili mücadelelerde kolay yıkılan zayıf bir futbolcu denemez ancak çabuk yorulan bir oyuncu diyebiliriz. Bu nedenle maçtan koptuğu dakikalar oluyor. Disiplinli kondisyon çalışmaları neticesinde bu sorun belki aşılabilir. Kısıtlı imkanlara sahip liglerde boy gösterdiği için antrenman kalitesi yüksek takımlarda bu sorunun devam edip etmeyeceği yönünde bir tahminde bulunmak kolay değil. Fiziksel eksikliklerinden biri diğeri de hızı. Milinkovic genel itibariyle ağır bir oyuncu bazen beklenmedik sprintler attığına tanık olabiliriz ancak çoğunlukla yavaş olduğunu söyleyebiliriz. Bu eksikliği adam eksiltirken hissedilmiyor,fakat devamlı ayağına top istemesine ve koşu yoluna atılacak toplarda zorlanmasına sebep oluyor. Ve bu yavaşlık az önce değindiğimiz dirençsizlikle birleşince Milinkovic’in savunmada adam kovalamayan bir oyuncu olduğunu kestirmek zor değil. Fakat bu denli üst düzey hücumcuların bizim liglerimizde adam kovalamaması halen tolere edilebiliyor .

 

Benzediği Oyuncular Jaja Coelho, Alexander Hleb

Milinkovic ülkemizde de forma giyen Hleb’e benziyor diyebiliriz ancak Hleb’i ülkemizde çok ileri yaşlarında izlediğimiz için fiziksel olarak gözlerde o kadar da düşük seviyede bir futbolcu canlanmamalı. O yüzden Jaja aslında daha net bir örnek olabilir. Teknik kapasite, skor katkısı hatta zayıf özellikleri olan maç içinde kopmalar ve savunmaya yardım etmeme özellikleri bile bir zamanlar Trabzonspor forması giyen Jaja Coelho’yu andırıyor. Jaja gibi yeşil sahalarda Latin esintileri sunmasa da Milinkovic, Yugoslav tekniğinden enstantaneler izletebilecek bir futbolcu.

 

Gelebileceği Takımlar Konyaspor, Kasımpaşa, Medipol Başakşehir, Antalyaspor, Çaykur Rizespor, Gençlerbirliği

Milinkovic’in gerek Fortuna Lig gibi üst düzey olmayan bir ligde oynaması, gerekse yıllık ücretinin düşük olması nedeniyle bizim ligimizdeki takımlar arasında seçici davranmayacağını düşünebiliriz. Yaşı itibariyle iyi bir kariyere sahip olmaması şampiyon takımlarımız için tercih edilmeyecek bir oyuncu konumuna getiriyor Milinkovic’i. Ancak ligimizin mid-table takımları için uygun bir futbolcu Marko Milinkovic. Özellikle gol sıkıntısı çeken Konyaspor’da ve Gençlerbirliği’nde skora doğrudan etki eden kanat oyuncusu rolünü rahatlıkla üstlenebilir. Başakşehir’de ise gol bulmak yahut ileride top tutmak için kullanılacak bir hamle oyuncusu olabilir. Ofansif orta saha ihtiyacı olan Çaykur Rizespor’da ise Kweuke ve Sercan gibi isimlerle birlikte ligin en iyi hücum hatlarından birini oluşturabilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 26.05.2016 tarihinde Gençlerbirliği’ne bedelsiz olarak transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili