Doğum Tarihi: 23.05. 1991 (26 yaşında)

Mevki: Santrafor

Takımı: Videoton FC

Ülkesi : Sırbistan

Değeri: 1.200.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

Boy: 1,91 m

 

 

Profil

Sırbistan’ın Belgrad şehrinde doğan Marko Scepovic futbola profesyonel olarak şehrin büyük takımlarından Partizan’da başladı. Daha önce gençlik döneminde CP Merida ve FK Rad Belgrad takımlarında oynadı.  08/09 sezonunun başında Partizan U19 takımından bonservissiz olarak Teleoptik Zemun takımına transfer oldu. 10/11 sezonunun başlangıcına kadar burada oynayan ve 26 maçta 11 gol atan Scepovic sonrasında bonservissiz olarak tekrar Partizan’a döndü. 10/11 sezonunda ligde çıktığı 19 maçta 6 gol 2 asist yaptı. 11/12 sezonunda Partizan’da sakatlığından dolayı ligin 2.yarısını tamamen kaçıran Scepovic yalnızca ligin ilk yarısında 9 maça çıkarken 4 gol 3 asist yaparak etkileyici maçlar çıkardı. 12/13 sezonunda sakatlığını atlatmış ve iyi bir görüntü vererek ligde çıktığı 17 maçta 6 gol 7 asistlik önemli bir performans gösterdi. Eylül 2013’te Partizan ile yolları ayrılan Scepovic 2,50 milyon € bonservis bedeliyle Olympiakos FC takımına transfer oldu. Transfer olduğu sezon pek isteneni veremeyen Scepovic ligde 13 maça çıkarken 4 gol attı 2 de asist yaptı ve bir sonraki sezon için İspanyol takımı Mallorca’ya kiralık yollandı. 1 devre kaldığı Mallorca’da çıktığı 15 maçta 6 gol attı. 14/15 sezonunun devre arasında Mallorca’dan geri dönen Scepovic aynı dönemde Rusya takımlarından Terek Grozny’e 200 bin € bedelle kiralandı fakat burada yalnızca 1 maçta forma şansı bulabildi. 14/15 sezonu bittiğinde Olympiakos’a geri döndü. 15/16 sezonunun başlangıcında Belçika takımlarından Mouscron’a kiralandı. Burada çıktığı 19 maçta 5 gol 3 asistlik performans gösteren Scepovic sezon bittiğinde ise Olympiakos tarafından Macaristan takımı Videoton FC’ye bonservisiyle verildi. Videoton’da geçirdiği 16/17 sezonu en olgun ve formda sezonlarından biri oldu. 24 maçta 13 gol 7 asist ile oynadı. 17/18 sezonuna Videoton’da başladı ve takımı için çok önemli bir performans gösterdi ve gol yollarında çok etkili oldu.

 

Sırbistan alt yaş kategorilerinde U19 da 4 macta 4 gol atarken U21 de 1 macta forma giydi ve gol atamadı. Sırbistan A milli formasını da ilki 2012 de olmak üzere su ana kadar 5 kez terleten Marko Scepovic henüz golle tanışamadı. 

 

 

Güçlü Yönleri (Son Vuruş, Şut, Penaltı, Takım Oyunu, Zayıf Ayak)

İçinde bulunduğumuz sezonda (17/18) lige ve Avrupa’ya çok iyi başlayan Scepovic ligde 4 maçta sadece 3 gol buldu. Avrupa Ligi ön elemelerinde ise 7 maçta 5 gol attı. Takımının 3 ön eleme turu geçip play-off turuna kadar kalabilmesinde önemli bir yere sahip.  Fakat play-off turunda elendiler ve gruplara kalamadılar.

Bazı maçlarda golle buluşamasa da pivot santrafor özellikleri yüksek bir oyuncu olarak arkadaşlarına servisler yapmak, alan açmak ve takım oyununa büyük katkı sağlamak gibi konularda çok başarılı. Maç başına 2.7 oranında kilit pas vermesi ve yine bu kadar kilit pas denemesine rağmen maç başına %72 pas isabeti bu özelliklerini kanıtlar nitelikte. Önde baskı yapmayı seven, pas akışının devamlılığı için orta sahaya gelen ve arkadaşlarına pozisyonlar yaratmak için koşular yaparak alan açan bir forvet. Bunların yanında maç başına 2.2 şut atma özelliği bu tarz oynayan bir oyuncu için ideal seviyede.

İyi servis yapıldığında son dokunuşları veya tekte yaptığı vuruşlar çok etkili. Ceza sahasının dışından da pozisyon bulduğu zaman çok güzel vuruşlar yapıyor. Şut tekniğinin yüksek olduğu net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Zayıf ayağını kullanabilme konusunda da çok yetenekli. %60 oranında kullanabildiği zayıf ayağı rakipler için büyük tehdit kendisi için de büyük bir silah. Şut çekmek, pas vermek veya top kontrol etmek olsun hepsini zayıf ayağıyla gayet iyi bir şekilde yapabiliyor.

4-5-1 veya 4-2-3-1 gibi dizilişlerde tek başına ilerde klasik bir pivot santrafor gibi oynayabiliyor. Ancak hemen arkasında ileriye dönük bir orta saha veya yanında hareketli bir forvet olursa harika bir uyum yakalayabilirler çünkü Scepovic’in oyun stili buna çok açık. Eğer tek başına ileri uçta bırakılacaksa da ‘’sahte 9’’ şeklinde oynaması onun için en uygun tarz olur.

Scepovic’in kullandığı penaltılar her zaman çok sert ve kaleci için olabilecek en zor noktalara gidiyor. Gönül rahatlığıyla penaltıların emanet edilebileceği bir futbolcu.

 

Zayıf Yanları (Sıçrama, Hız, Dribbling, Kafa Vurma)

Boyu 1.91 m olduğu için, sıçrama yeteneği iyi olmasa da toplara uzanabiliyor. Fakat çok fazla kafa vuruşu yapma şansı bulmasa da bulduklarında da pek başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Zaten gol yollarında genel olarak ayağını kullanan bir futbolcu.

%35 oranında hava topu kazanabilme başarısı uçta oynayan, orta sahaya desteğe gelen ve pivot santrafor özelliklerine sahip biri için çok düşük. Maç başına kazandığı 7 hava topu mücadelesi de yine boyuna ve oynadığı mevkiye yakışmayan nitelikte.

Hız konusunda zaten 1.91 m boyunda ve 84 kg olan bir oyuncunun çok parlak olması beklenemez zaten Scepovic de pek parlak değil ve vasat bir hıza sahip.

Ayrıca gözle görülür bir şekilde dribbling becerisi kötü. Zaten Scepovic de bunun farkında ve maç başına sadece 3 dribbling denemesiyle oynuyor. Genel olarak tek dokunuş veya iki dokunuş sonrasında topu ayağından çıkarmayı tercih ediyor.

 

Benzediği Oyuncular: Hugo Almeida, Fernando Llorente

Hugo Almeida gibi kafa vurma yeteneği üst düzey olmasa da pozisyon alma şekli, arkadaşlarına servis yapması, takımı önde tutması ve baskı yapması benziyor. Llorente ile ise atletizminin yüksek olmaması, şut tekniğinin yüksek olması, top sürme özelliğini pek kullanmaması konusunda benziyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Atiker Konyaspor, Sivasspor

Fofana veya Ezekiel gibi hareketli, ileriye dönük ve dribbling seven oyuncularla yan yana çok başarılı olabilecek ve onlara servis yapabilecek bir oyuncu. Ayrıca Konyaspor’un tempolu, maçtan maça değişebilen ve topa sahip olmayı seven oyun stili Scepovic’in takım oyununa yatkınlığı, alan açışı ve orta sahaya gelip top almayı seven oyun yapısıyla uyumluluk yaratabilir. Videoton’a göre çok daha iyi servis alabilecek Scepovic gol sayısını da yukarı çekebilir. Çift santrafor veya 2. santrafor gibi dizilişler hem Konya için hem de Scepovic için iyi bir fırsat olabilir. Riad Bajic’in Udinese’ye gidişinden sonra yerine nokta transfer olabilir.

Sivasspor’da Arouna Kone gibi hareketli bir forvetin yanında hem kulübede farklı tarz bir hamle oyuncusu olarak hem de ilk 11’de 2.forvet olarak başarıyla görev yapabilir. 

Maksimum 2.000.000 € gibi bir bedelle transfer edilebilir.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ