Doğum Tarihi: 10.11.1993 (23 yaşında)  

Mevki: Stoper

Geldiği Takımı: HNK Rijeka

Ülkesi: Hırvatistan

Değeri: 3,000,000 € 

Bonservis Ücreti: ?

 

 

Profil  

Matej Mitrovic 1993 yılında dünyaya geldiği Pozega’ya yakın Vinkovci şehrinin takımı Cibalia’da farklı alt yaş gruplarında forma giydikten sonra 2012 yılında henüz 19 yaşını doldurmamışken Samir Toplak tarafından A takımda görevlendirildi. 2012-2013 yılında bu takımda gösterdiği istikrarlı performans ile Rijeka’nın dikkatini çekmeyi başaran Mitrovic 2013-2014 sezonundan itibaren Rijeka forması giymeye başladı. Mitrovic 3.5 sezondur Rijeka formasını sürekli giymiş ve 2014 yılında ilk kez Hırvat A milli takımında görev almış olan bir oyuncu. Bu 3.5 sezonda Rijeka formasını toplamda 101 defa ıslatırken 5 gol 1 asistlik bir hücum katkısı yaptı.

Mitrovic bir stoper için genç denebilecek bir yaşta olmasına karşın Hırvat 1. Liginde yer alan iki takımda toplam 141 kere, Hırvat A milli takımında 4 ve alt yaş milli takımlarında defalarca forma giymiş ve tecrübelenmiş. Dolayısıyla 23 yaşında herhangi bir stoper ile tecrübesini kıyaslamak kolay değil.

Matej Mitrovic, tam anlamıyla istikrarlı ve güvenilir bir stoper. Güçlü, lider ve sakin bir savunma oyuncusu. Çeşitli kaynaklarda savunmanın değişik bölgelerinde oynayabildiği söyleniyorsa da tam bir stoper olduğunu ve sadece bu bölgede rahat ettiğini söylemek mümkün. Yıllardır 4-2-3-1 oynayan bir takımda sağ stoper olarak oynamış ve bu dizilişe çok hakim bir oyuncu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Güçlü Yönleri (Kafa Topları, Güç, Sezgiler, Çevre Kontrolü, Risksiz Oyun Tercihi, Müdahale Başarısı, Duran Top Savunması, Pozisyon Alma)

Matej Mitrovic’in son 2 yılda özellikle pozisyon alma yeteneğini son derece geliştirdiğini ve uluslararası bir seviyeye çıkardığını söylemek mümkün. Defans çizgisini neredeyse hiç bozmuyor. Bu özelliğini iyi çevre kontrolü ile birleştirerek bir stoperin topsuz oyunda yapması gereken çoğu şeyi doğru yaptığını söyleyebiliriz. Sezgileri de Mitrovic’in topsuz oyundaki artılarından biri. Bütün bu özellikleri ile birçok pozisyonu başlamadan önleyebiliyor, takımına aslında istatistiklerden çok daha fazlasını kazandırabiliyor.

Hava topları Mitrovic’in en önemli artısı. Çok iyi bir fiziği, zıplama kabiliyeti, gücü ve dengesi var. Bu özellikleri onu hava toplarında gerçekten geçilmesi zor bir oyuncu yapıyor. Zaten istatistikler de oyunundaki bu güçlü yönü destekliyor. Maç başına 8 hava topu mücadelesinin yüzde 73’ünde başarılı. Duran top savunmasında özellikle hava hâkimiyetini ve güçlü çevre kontrolünü de kullanarak çok etkili oluyor.

Mitrovic için ayak içi temiz bir stoper denebilir. Top ayağındayken hiç riske girmiyor. Top tekniği ortalama bir stoperin çok üstünde olmasa da sakinliği ve pas yeteneği arkadaşlarını doğru şekilde topla buluşturmasını sağlıyor. Özellikle kısa ve orta metrajlı pasları çok büyük oranda yerini buluyor ve oyununa artı katıyor. Maç başına ortalama 61 pas deneyen Mitrovic bunların yüzde 86’sında başarılı oluyor.

Mitrovic’in yerden müdahalelerle top kapma başarısı çok yüksek. Birebirde açık alanda yakalanmazsa geçilmesi gerçekten zor bir oyuncu. Fiziği, boyu ve gücüne rağmen hantal bir oyuncu değil. Bunu yüzde 74’lük hamle başarısı ile gösteriyor. Rakiplerine kolay kolay geçit vermiyor, hamlelerinde başarısız olduğunda da zekasını kullanıyor ve tehlikeyi en aza indirecek şekilde müdahale yapıyor. Bir stoper için çok iyi bir kart istatistiği var. Stratejik fauller de yapan bir oyuncu olarak bunu kesinlikle oyun zekâsına bağlayabiliriz. Ne zaman nerede kart göreceğini çok iyi biliyor ve kartlardan kaçınmayı başarıyor. Rijeka’da çıktığı 101 maçta sadece 13 sarı kart gördü ve hiç kırmızı kart görmedi.

 

Zayıf Yanları (Doğru karar verme, Konsantrasyon, Hamle Zamanlaması)

Mitrovic’in oyunundaki en büyük eksiklik zaman zaman verdiği yanlış kararlar. Bu defansif ya da ofansif şekilde gösterebiliyor kendini. Özellikle pres ve markaj zamanlamasını yanlış yapıp savunmadaki yerini kaybedebiliyor. Arkadaşlarının, özellikle bekinin bu konuda dikkat etmesi ve açıkları kapatması çok mühim. Uzun pas konusunda da her zaman doğru karar veremediğini söylemek gerekiyor. Her ne kadar uzun pasları denedikçe daha başarılı olacağını düşünen otoriteler varsa da, şu anda yeterli uzun pas başarısı olmadığını söylemek gerekiyor. Bunun yanında orta mesafeye kadar paslarda çok başarılı.

Mitrovic’in sakin bir oyuncu olduğunu söylemiştik. Zayıf rakiplere karşı bazen bu sakinliğini abartıp konsantrasyon kaybına yol açtığını söyleyebiliriz. Önemli maçlarda ise konsantrasyonu hep üst düzeyde.

Yukarıda Mitrovic’in hamle başarısının ne kadar yüksek olduğundan bahsetmiştik. Başarısız hamlelerinin en önemli sebebi ise hamle zamanlaması. Taktiksel olarak rakiplerine karşı açık alanda yakalanmaması ve orta saha ile yakın oynaması bu sorunu azaltacaktır.

 

Benzediği Oyuncular: Marcelo(Beşiktaş), Simon Kjaer(Fenerbahçe), Neven Subotic (Borussia Dortmund)

Mitrovic hava hakimiyeti, sakinliği ve pozisyon alma yetenekleri ile ligimizin üst düzey stoperlerinden Marcelo ve Kjaer’e benzetilebilir. Mitrovic de bu iki oyuncu gibi hava hakimiyeti üst düzeyde ve güçlü bir oyuncu. Bu oyunculardan biraz daha çevik denebilir fakat hamle zamanlaması ve hava hakimiyeti konusunda özellikle Kjaer’in seviyesine çıkması için biraz daha tecrübelenmesi gerekir diye düşünüyorum. Mitrovic’i hava hakimiyeti ve Pozisyon bilgisiyle ve genel olarak oyun stiliyle Neven Subotic’e de benzetilebiliriz.

 

Beşiktaş’a uygunluğu

Matej Mitrovic bence ligimizde Fenerbahçe hariç her takımda ilk 11’de forma giyebilecek kapasitede bir stoper. Çok istikrarlı ve güvenilir bir oyuncu. Güçlü, hava toplarına hakim buna rağmen de kademe bilgisi gelişmiş ve yavaş olmayan bir oyuncu. Ligimizde her takımın böyle bir stopere ihtiyacı var. Beşiktaş’ta Şenol Güneş’in isteklerini karşılayacak bir stoper. Hem Marcelo’nun yanında oynayabilir hem de yokluğunda Marcelo’yu yedekleyebilir.

Burada iki konu çok önemli. Birincisi Rijeka tam bir sistem takımı. Rijeka’da saha içinde ve dışında herkesin ne yapması gerektiği ve ne yapmaması gerektiği bellidir. Bütün kulüp buna göre işler. Genelde bu kadar sistemli takımlardan Türkiye’ye gelen oyuncular bocalama dönemi yaşarlar. Beşiktaş, Türkiye’de bu dönemin en kolay atlatılacağı takımlardan biri. Nispeten iyi belirlenmiş sistemi olan bir takım. Sistem içindeki yeri iyi belirlenirse Mitrovic ligimizin en iyi stoperlerinden biri olacaktır.

İkinci konu ise sistem benzerliği. Rijeka ve Beşiktaş diziliş olarak, orta saha ve beklerin stili itibariyle birebir örtüşen iki takım. Tek farkları Rijeka oyunu Beşitaş kadar önde oynama isteği olmayan bir takım ama Mitrovic’in bu farklılığa alışması çok uzun sürmeyecektir.

Mitrovic’i Rijeka’da yıllık 200-250 bin € civarında bir maaş ile oynadığını tahmin ediyorum. Beşiktaş’ı maaş olarak da çok zorlamayacak bir transfer olacaktır.

Rijeka önemli iki stoperi Mitrovic ve Leskovic’i bu sezon başında sözleşme uzatma konusunda zorluk çıkardıkları için kadro dışı bırakmıştı. İki stopere de teklifler yapıldı, Leskovic icin 1.5 milyon €’luk teklif kabul edildi fakat Mitrovic’e yapılan 2.5 milyon €’luk teklif kabul edilmemişti. Ardından Mitrovic ile sözleşme uzatıldı ve üstüne Mitrovic mükemmel denebilecek bir yarım sezon geçirdi. Dolayısıyla Mitrovic’in bonservisi için 3 milyon € civarı bir bedelle anlaşılması gerçekten bir transfer başarısı olarak düşünülebilir. 

Transfermarkt Profili