Doğum Tarihi: 06.08.1996 (20 yaşında)

Mevki: Sağ Kanat, Sol Kanat

Takımı: TP Mazembe

Ülkesi: Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Değeri: –

Sözleşme Sonu: 01.01.2021

 

Profil

Meschack Elia 1996 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Kinshasa’da dünyaya geldi. Profesyonel futbol hayatına, başkent Kinshasa’nın ardından ülkenin en büyük ikinci şehri olan Lubumbashi takımlarından CS Don Bosco’da başladığında 17 yaşındaydı. Ülke futbolunun en üst seviyesi olan Linafoot’da CS Don Bosco formasıyla henüz genç yaşta sergilediği performansla ülkenin pek çok takımının dikkatini çekmeyi başardı. 2015/16 sezonunun devre arasında yine Lubumbashi şehri takımlarından TP Mazembe’ye transfer oldu. Bu noktada TP Mazembe’nin 15 Linafoot ve 5 CAF Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu ile yalnızca Kongo DC’nin değil Afrika kıtasının da en başarılı kulüplerinden biri olduğunu hatırlatmakta fayda var. TP Mazembe’de forma giydiği kısa sürede 1 Linafoot şampiyonluğu, 1 Kongo DC Süper Kupası, 1 CAF Konfederasyon Kupası, 1 CAF Süper Kupası ve 1 Afrika Uluslar Şampiyonası şampiyonluğu kazanmayı başararak genç yaşında önemli bir kupa koleksiyonuna sahip oldu.

Meschack’ın yükselen performansı onu ülke futbolunun en üst seviyesine çıkartırken, Kongo DC Milli Takımı’nın kapılarını da ona açtı. İlk kez 2016 yılının ocak ayında milli takıma davet alan Meschack, o tarihten bu yana 8 kez giydiği A milli takım formasıyla 5 gol kaydetmeyi başardı.

Orta sahanın sağında ve solunda oynayabilen Meschack, açık olarak veya iç forvet rollerinde görev yapabiliyor. Gerek TP Mazembe formasıyla gerek Kongo DC milli takımında sıklıkla 4-3-3 ve 4-2-3-1 diziliminde kanatlarda rol aldığını görmekteyiz. Arkasında defansif yönü ağır basan bir bek oyuncusuyla oynadığında ve defansif görevleri ikinci plana atıldığında Meschack’ın oldukça etkili bir kanat oyuncusu olduğunu söyleyebiliriz.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, 2016 yılında Rwanda’da düzenlenen Afrika Uluslar Şampiyonası’nda şampiyon olurken, Meschack Elia final maçında 2 gol atmış ve turnuvanın en iyi oyuncusu seçilmişti. Ayrıca aynı turnuvada 4 golle Chisom Chikatara ve Ahmed Akaichi ile Gol Krallığı’nı da paylaşmıştı. Afrika kıtasında forma giyen oyuncular kategorisinde, 2016 Yılın Afrikalı Oyuncusu ödülü adayları arasında olduğunu da hatırlatalım.

 

Güçlü Yönleri (Atletizm, Top sürme, Uzak mesafeli şutlar, Kontratak oyun)

Bir kanat oyuncusu için olmazsa olmaz özelliklerden olan sürat ve hızlanmayı Meschack Elia’nın fiziksel özellikleri listesinin başına rahatlıkla yazabiliriz. Oldukça atletik bir oyuncu olan Meschack, hem topla hem topsuz oyunda çabukluğuyla rakiplerini ciddi sıkıntıya sokabiliyor. Güçlü ayağı sağ olsa da, her iki ayağını da üst düzey yeterlilikle kullanabiliyor ve bu durum onu her iki kanatta da önemli bir silah haline getiriyor. İki ayağını da kullanabiliyor oluşu ataklarını çeşitlendirebilmesine imkan tanıyor. Gerektiğinde çizgiye inerek orta açıyor, gerektiğinde de içe kat ederek kendisine şut pozisyonu hazırlıyor veya aynı kanadı paylaştığı bek oyuncusunun bindirme yaparak oyunu genişletmesini sağlıyor. İçe kat ettiği pozisyonlarda sürpriz uzak mesafeli şutlarıyla muhteşem goller bulabiliyor. Bunun en net örneği için 2016 Afrika Uluslar Şampiyonası Final maçında Mali’ye attığı golü izlemek yeterli.

Meschack Elia’nın önemli bir diğer özelliği de top sürmesi. Yüksek hızını top hakimiyetiyle birleştirerek özellikle geniş alan bulabildiği anlarda topu rakip kaleye çabucak taşıyarak etkili oluyor. Top sürmede %52’lik başarı yakaladığını görmekteyiz ki geçtiğimiz sezon Süper Lig’de top koşturan açık oyuncularının ortalamasının %47 civarı olduğunu belirtmekte fayda var. Hücum-odaklı bir oyun anlayışına sahip olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Maç başına yakaladığı 3 şut denemesi, 1.4 kilit pas sayısı ve 4.1 orta girişimi hücum-odaklı oyun anlayışını açık şekilde ortaya koyuyor. Sahip olduğu bu özelliklerle kontra atak futboluna uygun bir profil çizen Meschack Elia, oyun anlayışı geride savunma kurarak hücumu ikinci planda bırakan ve ani baskınlar yapmayı hedefleyen takımlar için oldukça isabetli bir tercih olacaktır.

 

Zayıf Yanları (Son tercihler, Topla çok oynama, Defansif oyun, Güçsüzlük)

Yukarıda vurguladığımız pek çok özelliği ile Galatasaray forması giyen Bruma’yı hatırlatan Meschack Elia’nın son tercihlerinde de Bruma esintilerine rastlamak mümkün. Zaman zaman, harika hareketlerle topu taşıdıktan sonra çok kötü bir son tercih yaparak pozisyonu harcadığına tanık olabiliyoruz. Bruma, özellikle Galatasaray’daki ilk döneminde benzer sıkıntıyı yaşamış ve sıkça eleştirilmişti. Fakat Bruma örneğinde de gördüğümüz gibi bu henüz 20 yaşındaki bir oyuncu için aşılamayacak bir sıkıntı değil. Ayrıca kanat oyuncusu olmanın getirdiği bir özellik olarak topla oynamayı sevmesi, bazen sıkıntılara yol açabiliyor. Topla gereğinden fazla oynayıp rakip savunmanın yerleşmesine ve dolayısıyla pozisyonun kaybolmasına imkan verebiliyor.

Meschack Elia’nın henüz 20 yaşında olmasının getirdiği bazı fiziksel sıkıntıları da yaşadığını söylemek mümkün. 172 cm’lik boyunun görece kısa oluşu hava topu mücadelelerindeki başarı oranını (%35) aşağı çeken faktörlerden biri. Yine yeterince güçlü olmayışı ikili mücadelelerde %44 ve top kazanmada %49’luk oranlarda kalmasında önemli bir etken.

Son olarak da defansif yönünün oldukça zayıf olduğunu söylemek gerekmekte. Hücumdaki istekli, hırslı ve arzulu görüntüsünü sıra defansif görevlere geldiğinde görmek mümkün olmuyor. Bu durum arkasında muhakkak defansif bilinci ve disiplini yüksek bir bek oyuncusu ile birlikte oynaması gerekiyor.

 

Benzediği Oyuncular: Bruma, Franck Ribery

Meschack Elia’nın sürati, top sürme kabiliyeti, kontra atak futboluna yatkınlığı ve fiziksel özellikleri açısından Bruma’yı andırdığını söylemek yanlış olmayacaktır. Yine görece kısıtlı fakat gelişmeye açık oyun zekası ve zaman zaman sıkıntı yaşatan son pas tercihleri de onu Bruma’ya benzetmemize neden oluyor. Tüm bu özelliklere sahip ve gelişimini tamamlamış bir oyuncu için Franck Ribery’nin potansiyel anlamında önemli bir örnek olduğunu söyleyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Kasımpaşa, Gençlerbirliği, Sivassor, Yeni Malatyaspor, Boluspor, Göztepe, Eskişehirspor, Balıkesirspor

Meschack Elia, 2016 yaz transfer döneminde Bursaspor tarafından denenmiş fakat teknik ekip beğenmediği için transferi gerçekleşmemişti. Yine yakın dönemde ismi Porto ve Standard Liege gibi önemli kulüplerle anılmıştı. Mevcut seviyesiyle Süper Lig için yetersiz olmakla birlikte sahip olduğu müthiş potansiyel Meschack’ı önemli bir transfer hedefi yapıyor. Sürati, deliciliği ve sürpriz etkili şutlarıyla oldukça tehlikeli bir oyuncu olan Meschack’ın fiziksel gelişimini tamamlaması halinde ülkemizde oldukça etkili olacağını söylemek doğru olur. Bu nedenle kanat oyuncusu sıkıntısı çeken Süper Lig ekiplerimizin Meschack’ı transfer edip alt liglerden takımlara kiralamaları ve gelişimini yakından takip etmeleri uygun olacaktır. Bununla birlikte 1. Lig seviyesinde ise şimdiden etkili olabileceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle Süper Lig’e yükselme yarışında olan ekiplerin bu transferi gerçekleştirmesi durumunda Meschack, Süper Lig öncesi ülke futboluna uyum sağlamak ve gelişimini sürdürmek için yeterli zaman bulacaktır. 2016 yılı Ocak ayında TP Mazembe ile 5 yıllık sözleşme imzalayan Meschack için, kulübünün 200.000-300.000 € civarı bir bonservis talebi olabileceğini hatırlatmakta yarar var.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ