Doğum Tarihi: 12.07.1989 (28 yaşında)

Mevki: Sağ Bek

Takımı: Sochaux

Ülkesi: Fransa

Değeri: 800.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

Boy: 1.82 m

 

https://www.youtube.com/watch?v=bBJSjJ20CQU

 

 

Profil

Paris yakınlarındaki Champigny-sur-Marne kasabasında dünyaya gelen Mickael Alphonse, futbola Fransa’nın doğusunda bulunan Louhans-Cuiseaux takımında başladı. Bu takımla Fransa’nın 3.Lig’i olan National’de 3 yıl top koşturan Alphonse, çıktığı 58 lig maçında 8 gollük katkı verdi. Ardından geçiş yaptığı Rouen takımında iyi bir performans gösteremeyen oyuncu, burada yalnızca bir sezon kaldıktan sonra 4.Lig takımlarından Moulins’e transfer oldu. 4.Lig’de geçen 2 yılın ardından Bourg’a transfer olarak yeniden National’de oynama fırsatı yakaladı ve buradaki ikinci yılında, takımının ligi üçüncü bitirerek tarihinde ilk kez Ligue 2’ye yükselmesinde pay sahibi oldu. 2015/16 sezonunda Ligue 2’de çıktığı 33 maçta 3 gol 1 asistlik  performansla adından söz ettiren Alphonse, sezon sonunda Fransa’nın köklü ekiplerinden Sochaux’ya 2 yıllığına imza attı. 2016/17 sezonunda ise kariyerinin tartışmasız en iyi sezonunu geçiren ve 34 maçta 3 asist yapan oyuncunun, içinde bulunduğumuz sezonda ise 9 maçta 1 asisti bulunuyor.

Kariyerinde herhangi bir milli takım tecrübesi bulunmayan Alphonse, kariyerinin neredeyse tamamında dörtlü defansın sağında değerlendirilse de ihtiyaç halinde sol bekte de kullanıldı. Görev verildiği takdirde 3 defanslı oyun kurgusunun sağ kanadında da oynayabilecek yeterliliğe sahip oyuncu, esasında yeteneklerini böyle bir düzende daha da çok gösterebilir.

 

Güçlü Yönleri (Fizik, Atletizm, İkili mücadeleler, Hava topları, Top kapma, Orta açma)

Her şeyden önce Alphonse, fiziki durumu her açıdan çok iyi bir oyuncu. Bir bek oyuncusuna göre ortalama üstü olan boyu ve güçlü üst vücuduyla her zaman fit bir görüntü vermesinin yanında çevik ve açık alanda hızlı oluşuyla bir kere hızlandı mı yakalanması ve durdurulması zor bir oyuncu. Alphonse, bindirmelerini ve geri dönüşlerini maç boyunca yüksek bir tempoyla aksatmadan yaparak ‘tank’ yakıştırmasını hak ediyor. Maç bitene kadar yüksek temposundan ödün vermeyerek kondisyon anlamında da sınıfı geçen oyuncunun, ilk adımı fiziğine göre hızlı ve çabuk ivmelenebiliyor. Bu özelliği sayesinde rakibinden bir anda kurtulararak kale çizgisine yaptığı topsuz koşular, takım arkadaşları tarafından beslendiği takdirde çok etkili olabiliyor. Aynı zamanda atletik ve kıvrak bir oyuncu.

Fiziğiyle bağlantılı bir şekilde genel olarak savunma anlamında başarılı bir oyuncu. Tek tek örnek vermek gerekirse, ikili mücadelelerde rakibi kim olursa olsun mücadeleden kopmuyor ve gücü sayesinde yıkılmıyor. Hızlı bir bek veya kanat oyuncusuyla da fizikli bir forvetle de baş edebiliyor. Maç başına girdiği 17.2 ikili mücadelede yakaladığı %64’lük kazanma oranı onu Ligue 2’nin en çok ikili mücadele kazanan bekleri arasında en üst sıralara taşıyor. Uzun boyunu, gücünü, zıplama kabiliyetini ve zamanlamasını birleştirerek hava toplarında bu başarısını daha da yukarılara taşıyan Alphonse, maç başına girdiği 6.3 kafa topu mücadelesinin %71’ini kazanarak Ligue 2’de maç başına en çok kafa topu kazanan bek oyuncularından biri olarak göze çarpıyor. Top kapma özelliği de bunlara mukabil iyi bir düzeyde olan Alphonse, teması seven bir oyuncu. Rakibine hep yakın durarak sıkı bir markaj uyguluyor ve ilk hamleyi yapan oyuncu olmaya çalışıyor. Hamlelerinde agresif ve başarılı.

Defansif yönden sağlam bir oyuncu olmasının yanında hücuma destek vermeyi de seven Alphonse, rakip yarı alandaki boşlukları hızlıca dolduran ve bu bölgede bolca görünen bir oyuncu. Yine bu bölgede olumlu aksiyonlara imza atan oyuncunun, teknik kapasitesi çok yüksek bir bek olmasa da orta kalitesinin iyi olduğunu söyleyebiliriz. Çizgiye inmeden, geniş alan bulduğu anlarda içeriye etkili ortalar açabiliyor. Aynı zamanda Alphonse, oldukça uzun menzilli taçlar atabilen bir oyuncu. Rakip yarı sahasının ortasından ceza sahasını bulan uzun taçlar atarak takımının kısa yoldan topu ileri taşımasında rol oynuyor.

 

Zayıf Yanları (Pas isabeti, Sezgi, Kısa kariyeri)

Alphonse’un zaman zaman pas şiddetini ayarlayamadığını söyleyebiliriz. Özellikle defanstan tabiri caizse kopup geldiği anlarda dengesini ayarlamakta ve sakinliğini korumakta zorlanıyor ve yanlış kararlar alıp pas hataları yapabiliyor. %72’lik pas isabet oranıyla ligdeki bekler arasında son sıralarda yer alması da bu eksikliğini destekler nitelikte ancak bu düşük oranda oyuncunun dikine oynama arzusunun da etkili olduğunu atlamamak gerekir.

Sezgileri güçlü bir oyuncu değil. Pozisyonları süzüp olayların gidişatını ön görmekte ve buna bağlı olarak da aksiyona geçmekte geri kalıyor. Reims maçından alınan aşağıdaki 2 görüntüde görüldüğü üzere kademeye girmek için bolca vakte sahip olmasına rağmen rakip forveti bir başına bırakan Alphonse, kaleciden dönen topun rahat bir şekilde boş kaleye tamamlanmasıyla takımının golü yemesinde pay sahibi oluyor.

28 yaşında olmasına rağmen Ligue 2’de yalnızca 2 sezonu tamamlamış olması ve forma giydiği en üst seviyenin bu olması, her geçen gün artan marka değeri ve mücadele seviyesiyle kariyerli ve isimli oyuncuların durağı olmaya başlayan Süper Lig’de sahaya adımını atana kadar kendisi hakkında kuşku duyulmasına sebep olabilir.

 

Benzediği Oyuncular: Djibril Sidibe, Lamine Gassama

Açık alandaki yüksek hızı ve atletizminin yanında güçlü yapısıyla ikili mücadelelerdeki başarısını göz önünde bulundurduğumuzda Mickael Alphonse’u o seviyelerde olmasa da Monaco’da forma giyen Djibril Sidibe’ye, ligimizden bir örnek vermek gerekirse de yine Fransa’dan gelerek Alanyaspor’da olumlu işlere imza atan Lamine Gassama’ya benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Sivasspor, Karabükspor, Bursaspor, Göztepe

İçinde bulunduğumuz sezon öncesi İngiltere’den kendisine ilgi olduğu söylenen Mickael Alphonse; sezon sonu sözleşmesinin bitiyor olması, Fransa liglerinde oynayan oyuncuların aldıkları düşük maaşlar ve Süper Lig ekiplerimizin Fransa’ya her geçen gün artan ilgisi sebebiyle ülkemize rahatlıkla gelebilecek ve fizik kalitesinin yanında istikrarlı yapısıyla ligimizde ortalama üstü performans gösterebilecek bir oyuncu. Bu bağlamda; sağ bek mevkisinde hem sayı hem de kalite olarak eksiklik yaşayan takımlarımızdan Bursaspor başta olmak üzere Sivasspor ve Karabükspor ve her ne kadar yıllar sonra tekrar milli takıma çağrılacak kadar iyi performans gösteren Sabri Sarıoğlu’ndan memnun olunsa da, Sabri’nin ilerleyen yaşı ve sezon sonu sözleşmesinin bitiyor olması sebebiyle bu mevkide bir oyuncuya ihtiyaç duyacak olan sezonun sürpriz ekiplerinden Göztepe, Mickael Alphonse’un forma giyebileceği takımlar olarak göze çarpıyor.

 

TransferMarkt Profili