Doğum Tarihi: 30.11.1990 (27 yaşında)

Mevki: Sol Bek

Takımı: Hannover 96

Ülkesi: Şili, İsveç

Değeri: 1.500.000 €

Sözleşme sonu: 30.06.2017

 

 

Profil

Miiko Albornoz, 30 Kasım 1990’da İsveç’in Stockholm kentinde dünyaya geldi ve futbola da aynı şehrin takımı IF Brommapojkarna’da başladı. 2007 yılında profesyonelliğe adım atan Albornoz, IF Brommapojkarna’da toplamda 82 maça çıkıp 9 gol kaydetti ve sergilediği futbolla Malmö’nün radarına girerek 2011 yılında sözleşme imzaladı. 3 sene Malmö’de top koşturduktan sonra Şilili sol bek 2014 yazında Alman takımı Hannover 96’nın yolunu tuttu ve 3 senelik bir sözleşme imzaladı.  Hannover 96’daki ilk sezonunda Bundesliga’da mücadele etti ve 29 maça çıkarak, 3 asist yaptı. Sonraki sezonda ise 25 maça çıkıp 2 asist yaptı ancak takımı Bundesliga’da küme düşmekten kurtulamadı. Bu sezon yani 16/17 sezonunda ise takımının önemli oyuncularından biri oldu ve Mayıs ayına kadar 28 maça çıkıp 3 asist yaptı.

Şilili bir baba ve Fin bir annenin evladı olan Albornoz, İsveç’te dünyaya geldiği için genç milli takımlarda İsveç adına oynadı. Buna rağmen A Milli Takım seçimini babasının ülkesi Şili’den yana kullandı. Malmö’de sergilediği performansla Jorge Sampaoli’nin de dikkatini çekerek 2014 yılında ilk kez A milli takıma seçildi ve ilk milli maçına 22 Ocak’ta Kosta Rika karşısında çıktı. Şili formasıyla bugüne kadar 8 milli maça çıkan Albornoz ilk ve tek golünü Kosta Rika maçında attı. Milli maçlarda daha çok dostluk maçlarında oynayan Albornoz resmi olarak Copa America 2015’te ise 2 maça çıktı.

Hannover 96, bu sezon 4-2-3-1 dizilimini kullanırken Albornoz’dan sol bekte ve sol önde faydalandı. Bu dizilimde bekleri ön plana çıkaran bir sistem olduğu için Albornoz hep ön plana çıktı. Şili Milli takımında ise iki maçta da takımı 4-3-1-2 diziliminde sahaya çıktı ve sol kanat sadece ona emanet edildi. Hücumda bu sistemde biçilmiş kaftan bir oyuncu olduğunu belli etti ancak savunmada adam kaçırdığı ve hava toplarında etkisiz olduğu için bu sistemin pek de uygun olduğu söylenemez.

 

Güçlü Yönleri (Top sürme, Orta açma, Duran top, Birçok pozisyonda oynayabilme)

Öncelikle Miiko Albornoz adeta bir joker oyuncu çünkü birçok pozisyonda oynayabilme özelliğine sahip. Oyuncunun asıl pozisyonu sol bek ama sol önde de oynayabiliyor. Üstelik zayıf olan sağ ayağını çekinmeden kullanabilmesi sebebiyle hocaları ondan sağ bek olarak da faydalanabiliyor. Bu da bulunduğu takıma performansı dışında ekonomik olarak da katkı vermesini sağlıyor. İki ayrı mevkiye iki ayrı oyuncu almaktansa kulüp aynı parayı ihtiyaç duyduğu başka pozisyonlar için harcayabiliyor. Ayrıca Albornoz duran top kullanabilme özelliğine de sahip. Bu sezon Hannover 96’da sık sık topun başına geçti ve ceza sahasına açtığı ortaların genelinde tehlike yaratmayı başardı. Bu sebeple oynayacağı takımın stoperlerinin duran toplarda etkili olması Albornoz’un skora destek olmasını da sağlayacaktır. Oyun içinde pek de orta açma özelliğini kullanmasa da açtığı zaman takım arkadaşlarını pozisyona sokabiliyor.

Bir diğer öne çıkan özelliği ise rakip savunmayı açabilecek tehlikeli paslar atabilmesi. Bu özelliğini maç başına yaklaşık 2 kilit pas atma ortalaması tutturması da kanıtlar nitelikte. Bu katkısı da orta sahaların işini kolaylaştırıyor. Bu özelliği takımın orta sahasında bir tane savunması iyi olan top tekniği zayıf oyuncu oynatmasını bile sağlayabilir. Kendisi de bu yeteneğinin farkında ve ne zaman savunmadan top alsa sık sık rakip savunmanın arkasına derin top atmayı arıyor veya delici dribblingler deniyor, bu top sürme denemelerinin çoğunda da başarılı oluyor. Maç başına 2.3 başarılı dribblingi olduğunu da belirtelim.  Ülkemizde çoğu takımın savunmaya öncelik vermesi sebebiyle dribbling özelliği savunma kilidini açmaya yardımcı olabilir.

Savunmada ise Miiko Albornoz agresif bir oyuncu ve gerektiği zaman sert oynayabiliyor.  Bunun sonucunda ise orta sahada yumuşak oyuncuların oynama şansı artıyor. Maçı domine etmek isteyen bir takım için ideal bir özellik olan pres yapmayı seviyor ve top rakibin ayağına gelir gelmez hamle yapıp topu kapmaya çalışıyor. Ayrıca güçlü bir oyuncu ve bir sol beke göre omuz omuza mücadelelerde yeterli seviyede.Maç başına ortalama 10 kez ikili mücadelelerden galip çıkıyor. Ancak genel olarak baktığımızda Şilili sol bekin hücumcu özelliği savunma özelliğinden daha fazla ön planda.

 

Zayıf Yanları (Hava topları, Faul yapma, Skora katkı)

Oyuncu skora uzak bir oyuncu ve en son golünü 2014 yılında Şili Milli takımı formasıyla attı. Kendisinden beklenenin bu olmadığını varsayarsak bu özelliği göz ardı edebiliriz. Ancak Miiko Albornoz’un en göze çarpan zayıf yönü 1.80 m boyuna rağmen hava toplarındaki başarısızlığı ve kafa topuna çıkmaktan çekinmesi. Ne zaman bir hava topu mücadelesine girse kendisini topun önüne siper edip topun sekmesini bekliyor. Bu durum kendisine yakın mevkide oynayan oyuncuların hava toplarına hakim olmasını gerektiriyor. Ayrıca topu kaybettiğinde geri kazanma çabasına girmesi çoğu zaman pozisyonun faulle sonuçlanmasına sebep oluyor. Oyuncunun her maç yaklaşık 2 faul ortalaması var. Hatta kötü oynadığını hissettiği maçlarda faul sayısının 5’e çıktığı bile oluyor. Oyuncunun bu sezon 28 maçta 4 , kariyerinde ise 197 maçta 20 sarı kartı var. Oyuncu fazla kart görmese de takımına faulleriyle zarar verebiliyor. Ayrıca yaptığı faullerin çoğu tehlike oluşturabilecek bölgelerde olduğu için takımı kalesinde pozisyon görebiliyor, hatta penaltı bile yaptırabiliyor. Bu sezon bir kez de onun hatasıyla sonuclanan penaltıyı rakip takımın gole çevirdiğini belirtelim.

Son olarak Albornoz savunmada agresif bir oyuncu olabilir ancak top rakipteyken hep hamle yapmaya çalıştığı ve rakibini ayakta savunmadığı için bazen arkasında boşluk bırakabiliyor. Bu yüzden arkasındaki stoper hızlı değilse takımı sıkıntı yaşayabilir. Onun kanadında rakibin art arda yaptığı paslarda bazen arkasını unutup topu takip ettiği anlarda rakip ona hiç çalım atmadan onu eksiltmiş oluyor. Buradan da anlıyoruz ki önünde, sol açıkta, çok koşan ve savunmaya yardım eden Olcay Şahan tipi dediğimiz bir oyuncunun oynarsa çok daha verimli olacaktır.

 

Benzediği Oyuncular: Christian Ansaldi, Yuto Nagatomo

Albornoz “versatil” bir oyuncu olması sebebiyle hem sağda hem solda oynayabilen Ansaldi ve hem sol bek hem de sol önde oynayabilen Nagatomo ile benzer özellikler taşıyor. Ayrıca Nagatomo ile top taşıma yetenekleri de birbirine benziyor. İki oyuncu da delici ve savunmanın dengesini bozan dribblingler deneyen oyuncular.

 

Gelebileceği Takımlar: Kayserispor, Alanyaspor, Başakşehir, Gençlerbirliği

Aslında Albornoz Anadolu takımlarının hemen hemen hepsinde oynayabilecek kaliteye sahip ama özellikle disiplinli ve çok yönlü bir oyuncu olması sebebiyle sistem takımlarında daha başarılı olacaktır. Özellikle bir bek için fiziği ligimizin oldukça üstünde. Sözleşmesinin de sezon sonu bitmesi sebebiyle Anadolu takımları için maliyeti az, faydalı ve garanti bir oyuncu transferi olacaktır.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ