Doğum Tarihi: 25.12.1990 (26 yaşında)

Mevki: Ofansif Orta Saha,Sağ/Sol Kanat

Takımı: Lyngby 

Ülkesi: Danimarka      

Değeri: 750.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2020

Boy: 1,76 m

 

 

Profil

Kariyerine 2006 yılında Danimarka’nın Nykøbing FC takımında başlayıp daha sonra Herfølge FC ile anlaşan Mikkel Rygaard Jensen, iki sezon boyunca herhangi bir resmi maça çıkmadan 2007 yılında İngiliz ekibi Charlton Athletic’e bedelsiz bir şekilde transfer oldu. Kulüpte geçirdiği bir buçuk sene boyunca şans bulamayınca 2008-2009 sezonunun devre arasında bir önceki kulübü Herfølge FC’ye bedelsiz bir şekilde geri döndü. Yarım sezonda 7 maçta forma giydi ve 242 dakika sahada kaldı. 2009-2010 sezonunda Danimarka’nın HB Köbe takımına bedelsiz olarak transfer oldu. Burda da yeterli şansı bulamadıktan sonra sezonun ortasında yine kulüp değiştirerek B 1921 takımına transfer oldu. Yarım sezon boyunca 12 maça çıkıp 12 gol attı. Sezon sonunda futbola başladığı Nykøbing FC takımıyla anlaştı. İlk sezonunda 2 maça çıkıp 1 gol attı. İkinci sezonunda ilk kez düzenli forma şansı bularak 29 maçta 11 gole imza attı. Üçüncü ve son sezonunda 28 maçta 5 gol bulduktan sonra 2012-2013 sezonunda Danimarka’nın Naestved BK kulübüyle anlaştı. Kulüpteki ilk sezonunda 29 maçta 12 gol, ikinci sezonunda 29 maçta 11 gol üçüncü sezonunda 30  maçta 11 golle oynadı. Dördüncü ve son sezonunda 18 maçta 4 gole imza attı ve 2015-2016 sezonunun devre arasında mevcut kulübü olan Lyngby BK ile anlaştı. Uzun yıllar Danimarka alt liglerinde oynadıktan sonra ilk kez 1.Lig’de oynama fırsatı buldu. Yarım sezonda 12 maçta 3 gole imza attı ve kulübüyle birlikte Danimarka Süper Ligi’nde boy gösterme şansı buldu. 2016-2017 sezonunda ligde 34 maça çıkıp 5 gol ve 7 asistlik bir performans gösterdi ve takımının Avrupa kupalarına katılım vizesi almasında pay sahibi oldu. 2017-2018 sezonunda da takımın önemli isimlerinden olmayan devam eden Jensen, UEFA ön elemelerinde çıktığı 6 maçta 2 gol atıp 1 asist yaparken ligde de takımının formasıyla 3 maça çıkarken 1 asist yaptı. 

Rygaard Jensen, Danimarka U18 takımında 4 , U19 takımında 2 ve U20 takımında 3 defa milli formayı giyerken henüz hiç A milli takıma davet edilmedi.

Mikkel Rygaard Jensen’in oynadığı kulüplerde şu ana kadar 4-2-3-1 sistemi tercih edildiğini söyleyebiliriz. Danimarkalı oyuncu bu sistemde kendisine genel olarak forvet arkasında şans buldu. Nadiren de olsa orta sahanın ortasında ve sağ ile sol kanat olarak görevlendirilebiliyor. Mevcut özellikleriyle kendisinden en fazla verim alınabilecek yer forvet arkası olarak göze çarpıyor.

 

Güçlü Yönleri (Kilit Pas, Oyun Görüşü, Teknik, Topa İlk Temas, Dribbling, Uzaktan Şut, Duran Toplar)

Tipik 10 numara özelliklerine sahip oyuncunun iyi bir oyun görüşüne sahip olduğunu söyleyebiliriz. Maç içerisinde sık sık kilit pas denemesinde bulunarak takım arkadaşlarını gol noktalarında topla buluşturmayı düşünüyor. Geçtiğimiz sezon maç başına 2.9 kilit pas denemesinin olması bunu destekler nitelikte. Paslarının isabet oranının yüksekliği de oyunu iyi bir şekilde yönlendirdiğinin göstergesi. Geçtiğimiz sezon maç başına 53 pas denemesinde bulunan Jensen %83 isabet oranı sağlamış.

Ayrıca Jensen’in verkaç yapmayı oldukça sevdiği söylenebilir. Teknik bir oyuncu oluşu ve topa ilk temasının iyi olması sayesinde sahada göze hoş gelen hareketler yapabiliyor. Topu ayağına aldığı zaman önündeki boş alanı dribblingler yaparak değerlendirmekten çekinmiyor. Zaman zaman dribblingleriyle kanattan içeri doğru kat ettiğini de görebiliyoruz.  Geçtiğimiz sezon maç başına 6 dribbling yapıp bunlardan % 61 başarı oranıyla ayrılmış. Jensen kaleyi gördüğü anda mesafe tanımaksızın şut denemesi yapmayı seviyor. Uzaktan şutları rakip takımlar için ciddi tehdit yaratıyor. Genel olarak plase vuruşlar yapmayı tercih ediyor. Geçen sezon maçına 2.9 şut denemesinde bulunmuş. Kullandığı duran toplarla da yine zaman zaman rakip için tehdit yaratabiliyor.

 

Zayıf Yanları  (İkili Mücadele, Hava Hakimiyeti, Top Kapma, Agresiflik, Konsantrasyon, Fizik Gücü)

Fizik gücünün, dengesinin ve agresifliğinin yetersizliği yüzünden ikili mücadelelerde oldukça başarısız bir grafik çiziyor. Geçtiğimiz sezon maç başına 20 kez ikili mücadeleye girmiş ve bunlardan %41’inden başarı ile ayrılmış. Kısa boylu ve iyi bir şekilde sıçrama meziyetlerinden yoksun bir oyuncu olması nedeniyle hava hakimiyeti de kötü. Geçtiğimiz sezon maç başına 5 kez hava mücadelesine girip %30’luk bir yüzdeyle alabilmiş. Fizik gücünün yetersizliği, agresiflikten ve maç içi konsantrasyondan yoksun bir oyuncu olması onun top kapma konusunda başarısız olmasına da yol açıyor. Geçtiğimiz sezon maç başına 3 kez top kapma girişiminde bulunup bunların sadece % 36’sından başarıyla ayrılmış. Oyuncunun en büyük eksiklerinden biri de form tutma problemi olarak göze çarpıyor. Sezon boyunca inişli çıkışlı bir grafik çizmesi ve kariyeri boyunca çoğu takımda dikiş tutturamamış olması kendisi için bir soru işareti yaratıyor. Oynadığı lig ve takım seviyelerine bakıldığında da genellikle alt düzey takımlarda mücadele ettiği için üst düzey bir lige transferi halinde neler yapabileceği konusunda soru işaretleri mevcut.

 

Benzediği Oyuncular:  Florin Cernat, Dimitri Payet

Rygaard Jensen’in, taşıdığı ofansif oyun kurucu meziyetleri bakımından daha önce ülkemizde top koşturmuş olan Florin Cernat’ı andırdığı söylenebilir. Yine kanatta oynadığı zaman içe kat etmeyi ve şut atmayı seven bir isim olduğundan dolayı Marsilya’da oynayan Dimitri Payet’e benzeyen özellikleri dikkat çekiyor.

 

Gelebileceği Takımlar:  Kardemir Karabükspor, Kasımpaşa

Fiziksel olarak ligimizin şartlarına adapte olması için kendisini biraz daha geliştirmesi gereken oyuncunun, Süper Lig’de 4-2-3-1 sistemini kullanıp, ofansif bir oyun kurucu eksiği olan takımlarda iş yapma şansının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Kardemir Karabükspor, Florin Cernat’tan sonra böyle bir oyuncunun eksikliğini uzun zamandır hissetmekte. Yine Kasımpaşa’nın kadrosunda Scarione sonrası bu tarz bir isim bulunmamakta.

Tahmini bonservis bedelinin en fazla 750.000 € civarında olduğu söylenen oyuncunun, 2020 yılına kadar sözleşmesinin sürüyor olduğu düşünüldüğünde kendisini transfer etmek isteyen takımların bu bonservis bedelini karşılamak için elini cebine sokması gerekecek. 

 

Transfermarkt Profili