Doğum Tarihi: 25.01.1996 (21 yaşında)

Mevki: Sağ Bek

Takımı: Al Ahly

Ülkesi: Mısır

Değeri: 400.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

Boyu: 1.75 m 

 

 

Profil

Mısır’ın başkenti Kahire’de dünyaya gelen Mohamed Hany, futbola 2005 yılında henüz 9 yaşındayken ülkesinin en köklü kulüplerinden Al Ahly’de başladı. 9 yılını bu takımın altyapısında geçirdikten sonra 2014 yılında kendisini profesyonel yapan imzayı attı. Kariyerinin ilk resmi maçına 18 Ekim 2014 tarihinde El Shorta karşısında 70. dakikada oyuna girerek çıktı. Mohamed Hany ilk sezonunda yani 2014/2015 sezonunda toplam 18 maça çıktı ve bu maçlarda 2 asist yaptı. Bir sonraki sezona daha tecrübe kazanmış bir şekilde giren Mohamed Hany’nin bir nebze de olsa oynadığı maç sayısı artarken 2015/2016 sezonunu 22 maçla tamamladı ve bu maçlarda yine 2 asist yaptı. O sezonu takımı Al Ahly Mısır Ligi şampiyonu olarak tamamladı ve Hany de ilk kupasını kazanmış oldu. Geçtiğimiz sezonda ise 21 maça çıktı ancak gol veya asist yapamadı. Al Ahly sezonu yine şampiyon tamamladı ve Mohamed Hany kariyerinin ikinci kupasını kazandı.

Son sezonunda gösterdiği performans ona Mısır A Milli Takımı’nın kapılarını açtı. Teknik direktör Hector Cuper, onu ilk kez 27 Ocak 2016 tarihinde Ürdün karşısında kadroda kullandı. Hany şu ana kadar 2 kez milli formayı sırtına geçirdi ancak yaşının henüz genç olması sebebiyle onu tekrar milli formayla göreceğimize şüphe yok. Bu milli deneyim Mohamed Hany’nin ilk milli deneyimi değildi. Kendisi daha önce Mısır’ın U18 ve U23 milli takımlarında forma giydi. Ayrıca 2016 Rio Olimpiyatları ön elemesinde de Mısır Olimpiyat Takımı kadrosunda yer aldı.

Hany kariyerinde hep 4’lü defansın sağ tarafında oynadı. Mısır Milli Takımı da, Al Ahly de 4-2-3-1 sistemini kullandıkları için adaptasyon problemi yaşamadı. Ayrıca Mohamed Hany’nin zaman zaman orta sahanın sağ kanadında da görev yaptığını belirtebiliriz.

 

Güçlü Yönleri ( Hava Topları, Top Sürme, Top Kapma, Hız)

Mohamed Hany, fiziksel olarak çok üstün bir oyuncu. Öncelikle çok süratli olduğunu ve topu iyi taşıdığını belirtmek gerekiyor. Maç başına yaklaşık 3 dribbling denemesi var ve bu sezon bu denemelerinde %68’lik bir başarı yakaladı. Attığı sürpriz çalımlarla bir anda takımını pozisyona sokabiliyor. Diğer bir fiziksel üstünlüğü ise hava topları. Yükseğe iyi sıçrıyor ve topları takım arkadaşlarına indirmeyi başarabiliyor. Hava toplarındaki başarı yüzdesi de %68. Ayrıca fiziken güçlü bir oyuncu olduğunun altını çizmek gerekiyor. Cılız bir oyuncu gibi görünse de omuz omza mücadelelerde ayakta kalmayı başarıyor. İkili mücadelelerde %64’lük bir başarı yakalaması ise bu özelliğini kanıtlar nitelikte. Bu üç özelliğini topladığımızda fiziksel açıdan Türkiye ligleri için ideal bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz.

Mohamed Hany, bu fiziksel avantajını en iyi savunmada kullanabiliyor. Gücünü ve hızını savunmada doğru kullanıyor ve kendi kanadından kolay rakip geçirmiyor. Bununla beraber en dikkat çeken özelliği top kapmadaki başarısı. Bu sezon maç başına yaptığı müdahale sayısı 4.6 ve yaptığı bu müdahalelerin %71’inde topu kapmayı başarıyor. Bunların üzerine az kart gören bir oyuncu olduğunu eklersek yaptığı müdahalelerde dikkatli davrandığını anlayabiliriz.  Ortalama 10 maçta bir sarı kart görüyor ve maç başına 1.2 faul yapıyor.

Ofansif oyunda değerlendirmek gerekirse oyuncunun pozisyon bilgisi gayet iyi. Özellikle bir bek için en önemli özelliklerden biri olan bindirme zamanlamasında çok başarılı. Hiç geç kalmıyor ve kendisine bir orta pozisyonu hazırlıyor. Aynı zamanda taç atışlarında da yüksek isabet sağlayan bir oyuncu. Taç atışını tam istediği yere atmayı başarıyor ve takım arkadaşları topu rahatlıkla kontrol edebiliyor.

 

Zayıf Yanları (Ofansif Katkı, Orta açma, Şut)

Mohamed Hany’nin en göze batan zayıflığı ofansif katkısı. Defansif olarak ligimiz için biçilmiş kaftan bir oyuncu ancak aynı şeyi ofansif anlamda söylemek en azından bugün için mümkün değil. Mohamed Hany’nin açtığı ortalar genelde isabet bulmuyor, çoğunlukla savunmaya çarpıyor. Kariyerinde 3 sezonda yaptığı 4 asistin bek pozisyonu için oldukça düşük olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca maç başına verdiği kilit pas sayısı 0.8 ve yalnızca yarısında isabet sağlayabilmiş. Yani takım arkadaşlarına 2 maçta bir pozisyon sağlayabiliyor. Bu istatistikler çok kötü olmasa da Mohamed Hany gibi sürekli bindirme yapan ve ceza sahasına yakın görünen bir oyuncu için düşük diyebiliriz.

Ayrıca Mohamed Hany şut çekmekten kaçınan bir futbolcu. Maç başına şut ortalaması yalnızca 0.1. Yani Mohamed Hany bir sezonda ortalama sadece 2 şut çekiyor diyebiliriz. Zaten oyuncunun henüz profesyonel kariyerinde bir golünün olmaması da bu eksiğini kanıtlıyor. Gol atamama özelliği göz ardı edilebilir ancak orta açmak bir bek için çok önemli olduğundan Mohamed Hany’nin bu özelliğini geliştirmesi gerekiyor. Yaşı henüz 21 ve gelişime açık bir oyuncu olduğu için bu eksik yanını geliştirebilecektir.

 

Benzediği Oyuncular: Şener Özbayraklı, Ignazio Abate

Mohamed Hany’nin fiziksel özellikle bu iki oyuncuyla benzerlik gösteriyor. Özellikle Şener Özbayraklı’nın topla olan sürpriz çalımları ve ortaları Mısırlı sağ bekle benzerlik gösteriyor. Hany için Şener Özbayraklı’nın birkaç seviye altı olduğunu söyleyebiliriz. Oyuncunun savunma yetenekleri ise arkasına atılan toplara hızlıca yetişebilen ve ikili mücadelelerde üstünlük sağlayan AC Milan’ın sağ beki Ignazio Abate ile benzerlik gösteriyor.

 

Gelebileceği Takımlar : Adanaspor, Çaykur Rizespor, Yeni Malatyaspor

Mohamed Hany’nin Süper Lig için henüz uygun bir oyuncu olduğunu söyleyemeyiz çünkü orta özellikleri göze batacaktır. Ancak yaşı henüz 21 ve önünde uzun bir kariyer var. Eksik özelliklerini geliştirirse üst düzey bir futbolcu olabilir. Maksimum 500-600 bin €’luk bir bonservis bedeliyle transfer edilebilir. Süper Lig’de belki ligin orta sıra takımlarında yedek bekleyebilir ancak TFF 1.Lig’de direkt katkı verme şansı yüksek. Geçen sezon Play-Off’u zorlayan takımlarda ilk 11 oynayabilecek bir oyuncu.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ