Doğum Tarihi: 20.10.1992 (23 yaşında)

Mevkii: Stoper

Takımı: RS Berkane

Ülkesi: Mali

Değeri: 75,000 €

Sözleşme Sonu: –

 

Profil

1992 yılında Mali’de dünyaya gelen Mohamed Konate, futbol hayatına Mali’nin başkenti olan Bamako şehri takımlarından Djoliba AC’de başladı. Mali’nin 22 şampiyonlukla en başarılı futbol takımı olan Djoliba AC altyapısında gösterdiği performansla kısa sürede dikkat çekti ve A takıma yükseldi. Takımının 2011/12 sezonunda kazandığı son şampiyonlukta pay sahibi oldu. 2012 yılında Fas’ın RS Berkane takımına transfer olan Konate, 4 sezondur takımının formasını istikrarlı bir şekilde terletiyor. Bu 4 sezonda attığı 8 golle skora da hatrı sayılır bir katkı yaptığını belirtelim. 2015/16 sezonunda RS Berkane formasıyla 24 maçta forma giyerek Fransız teknik adam Bertrand Marchand’ın vazgeçemediği isimlerden olmayı başardı. Son sezonlarda takımının ligde gösterdiği istikrarlı görünümde ve özellikle 2015/16 sezonunda sergilediği defansif başarıda baş rolü üstlendiğini de söyleyebiliriz.

Bu sezon takımı RS Berkane ligi 7. sırada tamamlarken, kalesinde gördüğü 19 golle Wydad Casablanca ile beraber ligin en az gol yiyen takımı olmasında büyük katkısı oldu. Mali milli takımının formasını ilk kez 2014 yılında giyen Konate, milli formayla 6 maça çıktı. Kariyerinin neredeyse tamamında 4’lü savunma ile oynayan takımlarda stoper olarak oynamış olması, onu 4’lü savunmanın tercih edildiği PTT 1. Lig takımları için önemli bir alternatif yapıyor.

 

Güçlü Yönleri

Konate ilk bakışta 191 cm’lik uzun boyu ve güçlü fiziği ile dikkat çekiyor. Fiziksel açıdan sahip olduğu bu avantajları sıçrama yeteneği ile de birleştirerek hava toplarında etkili bir oyuncuya dönüşüyor. Maç başına 4.5 hava topu mücadelesine girerken bunların 3.1’inde başarı sağlayarak %69’luk bir başarı oranı yakalamış. Bu noktada Konate’nin bir stoper oyuncusu için çabuk ve atletik olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Mücadele gücünün de oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz bunun yanında zamanlamadaki başarısı ve soğukkanlılığı ile birçok pozisyonda rakibine faul yapmadan başarılı bir şekilde topu kazanıyor. Maç başına girdiği 12 ikili mücadelenin yaklaşık 9’unu kazanıyor ki bu da %74’lük başarı oranı yakaladığını gösteriyor. Bu noktada PTT 1. Lig’de oynayan stoperlerin bu sezon ikili mücadelelerde %62.4’lük başarı yüzdesi yakaladığını hatırlatmakta fayda var. Top kapmak için maç başına yaptığı 3.1 hamlenin 2.4’ünde başarı sağlarken yakaladığı %76’lık oranın da başarılı olduğu söyleyebiliriz.

Konate’nin bir stoper oyuncusu için top sürme yeteneğinin de oldukça gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Yine PTT 1. Lig stoperleri baz alındığında %65’te kalan top sürme başarısı, Konate’de %77’ye çıkıyor ki bu oldukça etkileyici bir oran. Yaptığı paslarda yakaladığı %79’luk oranın da ekstra olmasa da tatmin edici bir oran olduğu söyleyebiliriz. Top sürme ve paslarda yakaladığı bu başarılar ayaklarına hakimiyetini göstermesi açısından önemli. Ayrıca hem ofansif hem de defansif duran toplarda çok etkili bir oyuncu. Ofansif tüm duran toplarda rakip ceza sahası içinde pozisyon alan Konate’nin skora katkı yapan bir stoper olduğunu da görüyoruz, geçtiğimiz sezonu 3 gol ve 1 asist ile kapattı. Özellikle liglerimizde duran toplarda yapılan hataları göz önünde bulundurduğumuzda, bu organizasyonlardan bulabileceği gollerle takımına ekstra katkı sağlayacağı da ortada.

 

 

Zayıf Yanları

Stoper oyuncularının tek ayaklarını kullanabilmesi alışılmış bir durumken, zayıf ayaklarını da belli bir seviyede kullanmaları beklenir. Esas ayağı sağ ayak olan Konate’nin sol ayağını neredeyse hiç kullanmıyor olması büyük bir eksi olarak duruyor. Bu durum, bazı pozisyonlarda ters ayakla yakalanmasına yol açıyor ve rakip hücum oyuncularına avantaj sağlıyor. Ayrıca bazı pozisyonlarda esas ayağını kullanmak için hamlelerinde geç kalabiliyor.

Bir diğer olumsuz özelliği ise savunmadan çıkarken yaptığı paslar. Yukarıda pas yüzdesinin tatmin edici olduğunu söylemiştik fakat savunmadan topla çıkması ve oyun kurması gerektiğinde çok ciddi hatalar yapabiliyor. Attığı toplar kısa düşüp rakipte kalabiliyor ve devamında tehlike oluşabiliyor. Pozisyon bilgisi de mutlaka geliştirmesi gereken yönlerden biri. Son olarak da savunmayı yönetecek, lider bir oyuncu olmadığını da belirtmek lazım. Bu sebeple mutlaka daha tecrübeli ve liderlik vasıflarına sahip bir isimle oynaması gerekli.

 

 

Benzediği Oyuncular: Douglao, Bekir İrtegün, Nuru Suley

Başta fiziksel özellikleri olmak üzere hava toplarındaki etkinliği ve ikili mücadelelerdeki başarısıyla Akhisar forması giyen Douglao’yu ciddi şekilde hatırlattığını söylemek mümkün. Şu aşamada Douglao seviyesinde olmasa da potansiyeli düşünüldüğünde o seviyeye çıkması olası. Top kapma performansı ve skora katkısına baktığımızda ise Bekir İrtegün’e benzerliğini görüyoruz. Zaman zaman sert bir şekilde yaptığı top kapma hamleleri ve tatlı sert savunma anlayışı ile geçtiğimiz sezon Alanyaspor’da başarılı bir performans sergileyen ve takımının Süper Lig’e yükselmesinde pay sahibi olan Ganalı Nuru Suley’i andırdığını söylemek de yanlış olmaz.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Adana Demirspor, Balıkesirspor, Eskişehirspor, Sivasspor

Neredeyse tüm TFF 1. Lig ekiplerinin 4’lü savunma kurgusuyla oynadıklarını göz önünde bulundurursak Konate’nin uyum problemini kısa sürede aşacağını söyleyebiliriz. Düşük maliyetli bir oyuncu olması da kendisini kısıtlı bütçeye sahip olan kulüplerimiz için önemli bir alternatif yapıyor. Daha önce bahsettiğimiz gibi daha tecrübeli bir isimle oynama fırsatı bulursa mutlaka kendini geliştirecek ve sahip olduğu yüksek potansiyeli açığa çıkaracaktır. Önümüzdeki sezon çıkma yarışında olmaları beklenen Adana Demirspor, Balıkesirspor, Eskişehirspor ve Sivasspor gibi kulüplerimiz için uygun bir oyuncu olacaktır. Gelişimini tamamlaması halinde kulübü hem iyi bir stoper kazanacak hem de ciddi gelir elde edebilecektir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 04.08.2017 tarihinde 426.000 € bedel ile ES Sahel takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ