Doğum Tarihi: 9.9.1996 (19 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: Fulham

Ülkesi: Fransa(Mali)

Değeri: 750.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2016

 

Profil

Futbola erken bir yaşta başlayan Moussa Dembele, 8 yaşında doğduğu şehrin takımlarından Paris Saint Germain altyapısına katılmıştır. 2004 yılında girdiği akademinin kapısından 2012 yılında çıkan Dembele, burada 8 başarılı yıl geçirdi. O dönem PSG’nin yaşadığı dönüşümün içinde kendisine yer bulamayan genç Fransız, Kingsley Coman ve çoğu yetenekli akademi oyuncusu gibi, daha fazla forma şansı bulabilmek adına PSG’den ayrıldı. Avrupa’nın başarılı ekiplerinin de takibine girmiş olan Dembele, 16 yaşında ülke değiştirme kararı aldı ve Fulham akademisinin yolunu tuttu. Temmuz 2012’de geldiği Fulham akademisinde yeteneklerini kanıtlayan oyuncu, Kasım 2013’te ilk profesyonel maçına West Ham karşısında çıktı. O sezon Fulham’ın Premier Lig’de yaşadığı sıkıntılar sebebiyle fazla forma şansı bulamasa da, ertesi sezon takımının Championship’te mücadele etmeye başlamasıyla süresini arttırdı. 14/15 sezonunda 11 Championship mücadelesinde 327 dakika görev alan Dembele, bir sonraki sezon için formaya aday olduğunu gösterdi.

İçinde bulunduğumuz 2015/2016 sezonunda çıktığı 39 lig maçında 14 gol ve 7 asisti bulunan genç oyuncu performansıyla dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Fulham’ın bu sezon genelde tercih ettiği 4-4-2’nin forvet bölgesinde görev alan genç oyuncu, partneriyle iyi bir uyum içinde. 4-2-3-1’in ileri ucunda tek forvet olarak görev aldığı maçları da var.

Fransa Milli Takımı’nın formasını U-16 kategorisinden beri giyen Dembele, çeşitli yaş gruplarında birçok maçta görev almış bir isim. Çıktığı karşılaşmalarda ülkesi adına 10 golü bulunan oyuncu, bu gollerden bazılarını önemli turnuvalarda kaydetti. Temmuz 2015’te Yunanistan’da düzenlenen U-19 Avrupa Şampiyonası’na Fransa kadrosuyla birlikte katılan Dembele, ülkesinin yarı finale kadar ilerlemesine attığı 2 golle yardımcı oldu. Şu ana kadar farklı yaş gruplarında birden fazla taktik içerisinde görev alan oyuncunun, 4-4-2, 4-3-3 ve 4-2-3-1’in ileri ucunda oynamaya çok aşina olduğunu söyleyelim.

 

Güçlü Yönleri

Hız ve güç, Dembele’yi tanımlayan özelliklerin başında geliyor. Sahip olduğu patlayıcı hız kabiliyeti onu açık alanda durdurulması zor bir isim yapmış. Koşu yoluna atılan paslara çok hızlı hareketlenerek rakiplerini ekarte edebiliyor. Savunma kanallarında yakaladığı boşlukları cezalandırabilecek türde. Maç başına yaptığı 4.9 dripling girişiminde %52’lik başarı yüzdesi var, bu da onun kendisinden ağır oyuncularla karşılaştığında üstünlük kurmasına olanak sağlıyor. Bu özelliklerinin yanına eklediği bitiriciliği ile ceza sahası içerisinde topla buluştuğunda ciddi bir gol tehdidi. Dembele’nin ceza sahası içinden toplamda 66 şutu var ve bu alanda hücum oyuncuları arasında ligde 7. sırada. Bulduğu 14 golün, 9’u penaltı bölgesi civarlarından gelirken, 5’i de altı pas ve çevresinden atılmış. Yaşına rağmen 3. bölgede soğukkanlı bir görüntüde ve bir golcüde olması gereken sezgilere sahip. İş oyun zekasına geldiği zaman Dembele’nin üst düzey olduğu söylenemez fakat bu sezon yaptığı 7 asistle yeterli oyun görüşüne sahip olduğunu kanıtladı. Oynadığı partneriyle uyum yakalayabiliyor, bu çift forvetli sistemle oynayan takımlar için artı. Attığı kilit pasların %67’sinde başarılı olarak yüksek bir ortalama tutturmuş durumda. Kısa paslarla oynamayı seven genç oyuncunun maç başına %74’lükte pas isabeti var. Yüksek değil fakat efektif.  1.83 boya sahip olan genç oyuncunun atletik yapıda olması, zıplama özelliğinin iyi olmasına altyapı hazırlamış. Toplamda çıktığı 115 hava topu mücadelesi ile yine forvet oyuncuları arasında 8. Sırada. Dembele, duran topları savunmada bu sezon önemli rol oynuyor. Rakip duran toplarında, savunmasına yardıma gelen genç oyuncu, maç başı yaptığı 0.97 uzaklaştırma ile kalesini korumakta istekli. Mental açıdan bakacak olursak, hırslı bir oyuncu ve gol kaçırdığı zaman aklı pozisyonda kalmıyor. Onun 16 yaşında başka bir ülkede yaşamaya başlaması da adaptasyonun iyi olduğunun göstergesi. Dembele, bir santrafor için gereken hammaddeleri barındırıyor. İngiltere’nin Championship gibi çekişmeli bir liginde, 19 yaşında ilk on birin değişmezi olması da kariyerine olumlu artılar getirecektir.

 

Zayıf Yanları

Dembele’nin önündeki en büyük engel dengesiz yapısı. Forvet oyuncuları için önemli bir özellik olan ilk kontrolünü baltalıyor bu durum. Maç başına yaptığı 3.9 kötü kontrol ile ligin bu alanda kötüleri arasında. Aynı dengesiz yapısını, topla hareketlenmelerinde ve son vuruşlarında da görebiliyoruz. Örnek olarak, zayıf ayağını bitirici vuruşlarında daha iyi kullanabilir. Bu sezon sol ayağı ile kaydettiği gol bulunmamakta. Oyununu dengeli bir seviye çekmesi pozitif etki yapacaktır. Çalışkan bir oyuncu görüntüsünde değil, bu da maç içerisinde savunma yapılırken az destek olmasına sebep oluyor. 90 dakikada 0.2 top kesme/araya girme oranı var ve Championship ligindeki hücum oyuncuları arasında 35. Sırada kalmış. Rakip savunma hattını daha fazla rahatsız edebilir. Dembele’nin topu ayağında fazla tuttuğu veya kafasını kaldırmadığı durumları görebiliyoruz, pozisyonlarda genelde ilk opsiyon olarak kendi kullanmaya çalışıyor. Bunun sonucu olarak maç başına yaptığı 2.9 top kaybı oyununu aksatıyor. Maç içerisinde, bazen yaşadığı konsantrasyon problemi de bu top kayıplarının yüksek rakamlara ulaşmasında etken. Çok yönlü bir oyuncu değil ve orta açma kabiliyeti için yeterli diyemeyiz. Doğal bölgesi olan forvet dışında bir pozisyonda değerlendirilmesi şu an için etkili olmaz. Genel olarak baktığımızda yaşı 19, oyununu daha dengeli hale getirirse eksiklerinin üstesinden rahatça gelecektir.

 

Benzediği Oyuncular: Bafetimbi Gomis, Vincent Aboubakar, Felipe Caicedo

Adam eksiltmede kullandığı kıvrak bilekleri, zıplama kabiliyeti ve ceza sahası içerisindeki bitirici özellikleri ile Bafetimbi Gomis’i andırıyor. Kilit pas atabilecek oyun görüşüyle birleştirdiği hızını Aboubakar’a, topsuz alandaki patlayıcı hızı, son vuruş tarzları ve dengesiz yapısı ile Felipe Caicedo’ya da benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe

Moussa Dembele, şu an Ada’da performansı çok yakından takip edilen bir forvet oyuncusu. Devre arasında Premier Lig’in büyük takımlarının onu istediği konuşuldu fakat transfer Fulham engeline takıldı. Sezon sonu sözleşmesi bitecek olan genç yetenek, mutlaka birçok takımın ilgisini çekecektir. Onu Türkiye’ye getirebilecek takımlar sınırlı konumda. Repütasyonu ülke sınırlarını aşan Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe onu ülkemize getirebilir. Forvet bölgesinde bu sezon sıkıntılar yaşayan Galatasaray ve Fenerbahçe için ideal bir hedef olacaktır. Çift santrafor oynamayı iyi bilen Dembele, 4-4-2 taktiğini kimi maçlarda kullanan Fenerbahçe’nin ileri uçta faydalanabileceği türde bir isim.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 28.06.2016 tarihinde bedelsiz olarak Celtic takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFILI