Doğum Tarihi: 31.10.1996 (18 yaşında)

Pozisyon: Sağ Bek

Geldiği Takım: Heart Academy

Ülkesi: Nijerya

Değeri: –

Bonservis Ücreti : 300,000 €

Değişen yabancı oyuncu uygulamasıyla Türk futbolunda yeni genç yıldız adaylarının izlenme ihtimali oldukça artmıştı; bu artan ihtimalin ilk meyvelerinden biri de Nijeryalı Musa Muhammed oldu. Bu transfer, Musa Muhammed’in Türkiye ile ilk teması değil. Kaptanlığını yaptığı Nijerya U17 Milli Takımı’nın şampiyon olduğu 2013 U17 Dünya Kupası’ndan sonra Beşiktaş Sportif Direktörü Önder Özen’in almak için çok uğraştığı bir isimdi Musa. 

Türkiye’ye gelmiş, Beşiktaş’la antrenmanlara çıkmış ama 18 yaşından küçük olduğu için imza atamamıştı. Daha sonra Önder Özen’in ayrılması ve Musa Muhammed’in menajeriyle yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı transfer gerçekleşmedi.

Aslında Liverpool, Chelsea gibi dev kulüplerin takip ettiği bir oyuncuyu hem de U17 Dünya Kupası’nda oynadığı sağ bek mevkiine rağmen 3 gol 2 asistle şampiyon olarak tamamlamışken alabilmek Beşiktaş ve Türk futbolu için önemli bir adımdı. Şimdi ise bunu Başakşehir ve yine Musa Muhammed’in oynadığı büyük bir turnuva sonrası başardı. 2015 U20 Dünya Kupası’nda Nijerya’nın kaptanlığını üstlenen Musa Muhammed, UEFA Avrupa Ligi’ne katılacak olan Başakşehir’in genç umutlarından birisi olacak.

 

Başakşehir takımına katabileceklerine gelirsek, Musa Muhammed liderlik özelliği olan bir oyuncu. 2 farklı Dünya Kupası’na katıldığı Nijerya Milli Takımı’ndaki tüm arkadaşlarının bu özelliğiyle saygısını kazanmış olması takım uyumu açısından oldukça mühim. Asıl yeri olan sağ bekle birlikte stoper ve sol bekte de oynayabilmesi çok yönlü bir oyuncu olduğunun göstergesi. Profesyonel seviyede 1,74’lük boyuyla stoperde oynaması oldukça zor ama oyun bilgisinin gelişmesi açısından genç yaşlarda oynamış olması pozitif… Duran toplarda oldukça başarılı bir oyuncu olması sayesinde Nijerya’da penaltı, serbest vuruş ve kornerlerin tamamını kullanıyordu. Hücuma çok sık çıkan, isabetli ortalar yapan dengeli bir bek olan Musa Muhammed’in Başakşehir’e kalite katacağı söylenebilir.

 

Sağ bekte Uğur Uçar gibi ligi çok iyi tanıyan bir oyuncudan formayı kapıp kapamayacağını zaman gösterecek ama önemli takımlarda oynayacağı düşünülen bir futbolcudan bunun bekleniyor olması doğal. Başakşehir’in oturmuş kadrosuyla yeni sezona en hazır takımlardan biri belki birincisi olması ve Abdullah Avcı gibi takımı çok iyi tanıyan bir teknik adamla çalışması Musa Muhammed için ciddi bir şans olacaktır. Alexandru Epureanu ve Yalçın Ayhan gibi sağlam ve gömülü oynayabilen savunmacılara Bekir İrtegün’ü ekleyen bir takıma gelen Musa Muhammed bu sayede farkını rahatlıkla hissettireceği hücum akınlarını daha rahat yapabilir. Hücuma çıkışları, duran topları, asistleri ve tempolu oyunuyla kısa sürede 3 büyüklerin veya Avrupa’nın dikkatini çekip Başakşehir’e bu transferde harcanan 300,000 €’dan çok daha fazlasını kazandıracak potansiyeli olduğu kesinlikle söylenebilir.

 

Transfermarkt Profili

https://www.youtube.com/watch?v=9JuyQoPYANU