Doğum Tarihi: 28.02.1997 (22 yaşında)

Mevki: Santrfor,Sağ-Sol Forvet

Takımı: Aarhus GF 

Değeri: 1.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2021 

Boy: 1.88 m 

Tercih Ettiği Ayak: Sağ 

 

Mustapha Bundu, Birleşmiş Milletler raporuna göre Dünya’nın en fakir 8. Ülkesi olan Sierra Leone’de Dünya’ya geldi. Futbola da Liverpool ve West Ham takımlarından hatırlayacağımız Craig Bellamy’nin şanssız çocuklara umut olmak için kurduğu Craig Bellamy Academy Sierra Leone’de başladı. Daha o yaşlardan ilgiyi üstüne çeken Bundu, 2013 yılında derneğin yıllık bültenine kapak oldu. Sonrasında adı kara para aklama gibi skandallar ile anılan akademiden tam zamanında mezun olarak eğitimini sürdürmek için İngiltere’ye gitti.

Skandallar sonrası kapanan akademinin hiçbir yardımı olmadan geldiği İngiltere’de çalışma izni alamayacak olmasından dolayı Hartpury College’de üniversite eğitimine başladı. Kolej, David Accam gibi bir ismi de futbola kazandırmış oldukça başarılı bir futbol takımına sahipti. Ancak baştan beri hedefi futbolcu olmak olan Bundu, kariyerine çalışma izni olmadan oynayabileceği en yüksek lig olan Southern League Division 2 ekibi Hereford için oynayarak devam etti. Burada ilk yılında FA Vase (Amatör İngiliz ekipleri için en büyük kupa) finaline çıktı ve takımının bir üst lige yükselmesinden dolayı çalışma izni alamayacağından dolayı ayrılmak zorunda kaldı. Hemen akabinde kolej arkadaşının ricasıyla tek maçlığına Newquay forması da giymiştir. O dönemin teknik direktörü Sash Wheatman 30 dakikada 2 gol atan Bundu için “Bu seviyede izleme şerefine ulaştığım en iyi oyuncu” sözünü kullanmıştır. Daha sonrasında, Ağustos 2016’da denemeye katıldığı Aarhus GF takımı ile 31 Ağustos’ta sözleşme imzalamış, 23 Ekimde Brondby karşısında 78. Dakikada oyuna dahil olarak ilk Superliga maçına çıkmıştır. Aynı yılın Aralık ayında da mevcut sözleşmesini halen yürürlükte olduğu şekliyle uzatmıştır. 

İlk senesinde Play-Off seviyesinde ilk elle tutulur sürelerini alan Bundu, ilk golünü ve asistini Viborg karşısında kaydetti. Kendisinden esas söz ettirmeye ise sonraki sezondan itibaren başladı. İlk sezon santrafor mevkisinde süreler bulurken ikinci senesinde buradaki esnekliğini arttırarak kenarlarda da forma giymeye başladı. 2017-18 sezonunu 33 maçta 6 gol 2 asistle bitirdi. 2018-19 sezonunda benzer bir momentum ile kariyerindeki yükselişi sürdürdü ve kanat pozisyonlarında aldığı süreleri arttırdı. Bu süreçte 34 maçta 4 gol 8 asistle oynadı. Şu an halen devam eden sezonda ise 17 maçta 7 gol 8 asistlik katkısıyla etkileyici performansını sürdürüyor.  

Taktiksel olarak bakıldığında 4-3-3’ün her mevkisinde oynayabilme yeteneğine ve pratiğine sahip. Milli takımda sol tarafta ters ayaklı kanat forvet ya da santrfor bölgesinde “yaratıcı forvet” diye adlandırabileceğimiz rolde görev yapıyor. Kulüp takımı Aarhus’ta ise genellikle sağ tarafta oynadı. Bu bölgedeki oyununda hızı, fiziği ve oyun zekasıyla göze çarpıyor. 

 

Güçlü Yönleri (Yaratıcılık, Açık Alanda Dribbling, Skor katkısı, Güç, Hız,Mental) 

Yaratıcılık: Bundu’nun göze çarpan en önemli özelliği yaratıcılık diyebiliriz. Hem kanat hem forvet pozisyonunda oynarken  özellikle açık alan bulduğunda kaliteli paslar atabilen, orta kesme konusundaki marifeti yüksek ve kaleyi gördüğünde etkili şutlar çıkartabilen bir yapıya sahip. Ortalama her maç 3.8 orta yapan Bundu bu ortaların yaklaşık %20 sinde isabet buluyor. Genel olarak oyun tarzı da daha çok kendi yaratmak üzerine. Ayağına topu aldığında sakin kalması gereken anlarda sakin kalan, hızlı olması gereken zamanda hızıyla fark yaratabilen, topu kullanma ve atakları sonuçlandırma noktasında akıllıca hareket etmesiyle ön plana çıkıyor. Aynı zamanda ceza sahası etrafında topa sahip olduğunda şut ve kilit pas gibi alanlarda da etkili ve belirleyici, denge bozucu işleri var. Maç başı ortalama 2.2 kilit pas ve 2.1 şut ortalamaları da bu yönünü destekliyor.

Açık Alanda Dribbling: Bundu atletik bir isim. Açık alan bulduğunda etkisini net olarak gözlemlenebilecek bir oyuncu Genelde sahadaki herkesten daha hızlı ve hızı kendisine yakın olandan da kolay sıyrılmasını ve dikine kolay hareket etmesini sağlayabiliyor. Rakip bekler için hem yakın hem uzak savunma noktasında büyük zorluklar çıkarttığını söylemek mümkün. Özellikle kontra pozisyonlarında durdurulması çok zor bir tehdit haline dönüşüyor.  

Skor Katkısı: Bundu, özellikle bu sene ligde ilk dikkat çekecek isimlerden biri durumunda. Bu sezon 17 maçta 7 gol 8 asist gibi bir rakama henüz çok erken bir zamanda ulaşması bir yana,  kariyerinin başından beri bu tip bir katkı standardının bulunması da önemli ve onu tanımlamakta kolaylık sağlayacak bir veri. Zaten oyuncuyu izlediğinizde de hücumdaki dominantlığını rahatlıkla fark etmeniz mümkün.  

Güç, Hız, Mental: Bundu çok hızlı ve aynı zamanda güçlü bir oyuncu. 1.88 m boyu onu fiziksel olarak lig skalasının üstünde bir yere getiriyor. Hem fiziksel özellikleri güçlü hem mental açıdan futbola yatkın oyuncu olmak günümüz futbolunda zor bulunacak özelliklerinden biri. Büyük liglerde başarılı olabilen oyuncular da genelde bu kalıptan çıkan isimler oluyor. Hem toplu hem de topsuz oyunda zeki ve tercihleri güçlü bir oyuncu. Özellikle birkaç saniye ekstra zaman vererek ya da karşısında kalarak savunulduğunda inanılmaz etkili olabiliyor. Aynı zamanda Bundu’nun oldukça iyi bir profesyonel olduğunu da belirtmek gerekiyor. Sürekli kendini geliştiren ve bulunduğu yerden hep yüksekleri hedefleyen bir yapısı var. Verdiği röportajlardan da bunlar çok net anlaşılabiliyor.  

 

Zayıf Yanları (Dar Alan Oyunu, Savunma Katkısı, Oyun içi pasiflik)  

Dar Alan Oyunu: Bundu dar alanda ve baskı altında kaldığında absürd kararlar verebildiğini gözlemlediğimiz bir isim. Özellikle ikili baskı karşısında topu sağa ya da sola çekemezse genelde top kaybıyla sonuçlanan ataklarını görebiliyoruz. Topla biraz dengesiz kalabilen bir yapıya sahip. Fizik olarak uzun ve ince kalması da bunu doğrudan etkileyebiliyor tabi. Özellikle set oyununda topu aldığında takıma verebileceği ekstra bir özelliğinin olmadığını da belirtmek gerekiyor. Genelde üçüncü bölge etkinliği yüksek olan ama onun dışında etkinliği çok düşük bir isim. 

Savunma Katkısı: Bundu topsuz oyunda etkisi düşük bir oyuncu. Aynı zamanda rakip kovalama ve özellikle birinci-ikinci  bölge dönüşlerini yapamayan bir yapısı var. Bu eksikliğinin özellikle ligimizde de genel geçer diziliş olan ve kanat oyuncularının daha geride konumlandığı 4-2-3-1 ya da 4-5-1 tarzı dizilişlerde daha çok ortaya çıkması çok olası. Yaptığı skor katkısıyla çoğu skorer kanat oyuncusunda olduğu gibi göz ardı edilebilecek bir özelliği olduğunu söyleyebiliriz. 

Oyun İçi Pasiflik: Bundu skor katkısını genelde tek maçta birden fazla gol ve asist şeklinde yapan ve maçı istediğinde ya da gününde olduğunda domine eden yapıda bir isim. Ama böyle katkılı bir maçtan sonra bile iki ya da üç maça çıkabilen ve çok etkisiz kaldığı maç serileri olabiliyor. Bu pek çok iyi oyuncuda olan geçici bir problem, önemli olan toplamda yaptığı skor katkısı ancak kendisi aranılan ve kilidi açacağı bir maçta etkisiz kalması hem taraftar hem teknik direktör gözünde kredisini düşürebilir.  

 

Benzediği Oyuncular: Henry Onyekuru, Caleb Ekuban, Ryan Babel

Bundu kesinlikle yetenek bazında şu an aynı aşamada olmasa da potansiyel olarak Onyekuru’ya yakın bir isim. Fiziksel olarak farklı olsalar da oyunsal anlamda benzer güçlü ve zayıf yönlere sahipler. İkisi de açık alan bulduğunda patlayan, skor katkısı yüksek, rakibe baskı ve geriye dönüş noktasında eksik isimler. Bunların yanı sıra özellikle atakları bitirme ve şut becerisi noktasında da Babel ile bağdaştırabilmek mümkün.  Yine aynı şekilde forvet bölgesindeki yaratıcı oyununu da Ekuban ile özdeşleştirebiliriz. 

 

Gelebileceği TakımlarBaşakşehir,Fenerbahçe

Bundu’nun Aarhus ekibinden ucuza ayrılmayacağını söyleyebiliriz. Bu sezon başında bile oyuncu için kapıyı çalan MLS ekibi FC Dallas’dan 3.5-4 M € civarı bir ücret istendiği basında yer almıştı. Tabelası böyle güçlü ve tarz olarak patlayıcılığı yüksek bir ismi koparmak için bu civarda bir parayı gözden çıkarmak gerekiyor. Bu paraları Süper Lig’de ödeyebilecek sadece 3-4 takım bulunuyor. Büyük takımlarımızın FFP denetiminde bu paraları ödemesinin zorlaşmasıyla birlikte listede en güçlü adayın Başakşehir gibi görünüyor.  

Bu sezon kanat rotasyonunda EliaVisca ve Gulbrandsen gibi isimleri kullanan Başakşehir; kadro dışı bıraktığı Tunay, Kerim FreiDieng gibi isimlerle kanat pozisyonunda oyuncu sayısı bakımından bir hayli geniş bir havuza sahip olsa da ViscaGulbrandsen ve sağlıklı kaldığında Elia dışında bu seviyelerde oynayabilecek bir oyuncuya sahip değil. Dolayısıyla bu mevki için eldeki oyuncuların profillerinden farklı olarak bir oyuncuya ihtiyaç duyduklarını söylemek mümkün.  

Olası oyuncu satışlarından elde edeceği kaynakla Fenerbahçe için de Bundu’nun skorer kanat eksikliğini giderecek nokta atışı bir transfer olabileceğini söyleyebiliriz.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ