İtalya Serie A’nın 25. Haftasında  Napoli San Paolo’da  lider Inter’i konuk etti.

MAÇ ÖNCESİ

Lider Inter bu maça gelirken ligin en golcü takımı unvanıyla sahaya çıkacakken Napoli ise ligin en az gol yiyen takımı olarak rakibini konuk edecek.

Napoli  son 5 maçında 12 puan toplarken aynı zamanda son 3 maçını galibiyetle kapattı. Arka arkaya aldığı galibiyetlerde kalesinde sadece 1 gol gören Napoli bu istatistiğini lider karşısında devam ettirmeyi umuyor. Inter ise oynadığı son 5 maçta 3 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alırken aldığı bu mağlubiyeti ligin 24. Haftasında ezeli rakibi Milan karşısında almıştı. Ligde 2. Mağlubiyetini alan Inter Napoli deplasmanından galip ayrılarak 2.  Napoli ile arasını açmak istiyor.

KARŞILAŞTIRMA

Napoli ve Inter’in birbiriyle karşılaştığı son 5 maçta Inter rakibine üstünlük kurmuş durumda. Oynanan son 5 maçın 3’ünü kazanan 2 maçta ise berabere kalan Inter rakibine mağlup olmadı. Napoli ise en son galibiyetini 12/02/2020’de Giuseppe Meazza’da 0-1’lik skorla aldı.

İLK 11’LER

Ev sahibi Napoli 4-2-3-1 dizilişi ile sahaya çıkarken lider Inter  3-5-2 formasyonuyla sahaya dizildi.

GÖRSEL ANALİZ

NAPOLI

  • OYUN KURULUMU

Napoli oyun kurulumunda 4-2-3-1 dizilişini sahaya yansıtarak uygularken merkezde Lobotka ve Ruiz yan yana Zielinski ise onların önünde serbest oyuncu olarak oynuyordu. 1. Bölgeden topu çıkartırken beklerini çizgiye genişletmeyi çok tercih etmeyen Napoli hücumcu kanatlarını kullanarak geçişleri yapmayı tercih etti.

İnsigne’yi merkez bölgesinin sağ iç kısmına doğru hareketlendirirken Eljif’i çizgide tutmaya çalıştı.

Napoli’nin bu oyun kurulumuna karşı Inter defansında 5 oyuncusunu tutarken Napoli merkez oyuncularını kapatmaya yönelik hamle uyguladı. Hakan, Brozovic ve Barella ile Lobotka ve Ruiz’i kapatmaya çalışan Inter Martinez ve Dzeko ile de set oluşturdu. Lobotka ve Ruiz’i 5’li bir yapının arasında tutan Inter Napoli’nin geçişlerini zorlaştırmaya çalıştı.

HÜCUM YERLEŞİMLERİ

Napoli’nin 1.bölge çıkışlarında merkezde 5’li bir yapıyla orta saha oyuncularının markaj altına alınması ile oyunu açmaya çalışan ve takımına pas açısı yaratan oyuncu İnsigne oluyordu. Merkeze giren İnsigne Inter ’in merkezdeki  açığını değerlendiriyor. İnsigne’ye yakın durmaya çalışan Dumfries merkeze kadar girerken sol bölgede Rui’nin önü açılıyor.

Bu hücumlardan pozisyonlar çıkaran Napoli yine aynı şekilde sol bölgeden atak gerçekleştirirken aynı organizasyonu sağ bölgede uygulamadı. Sağ bölgede Di Lorenzo iç kısımda kalırken Eljif Elmas çizgiye yakın durdu. Di Lorenzo merkez sağ içten ceza sahasına koşu atarken markajsız kalması ve Eljif’in çizgide rakip beki tutması Napoli’ye şanslar getirdi.

INTER SAVUNMA HATALARI

Inter savunması maçın bazı kısımlarında dağınık gözüktü. Napoli hücumcuları bu ataklardan pozisyonlar yakalasa da değerlendirmede cömert davrandılar. Osimhen ve İnsigne bu gibi hatalardan ciddi derecede şans yakalasa da takımına galibiyeti getiremedi.

INTER

  • OYUN KURULUMU

Inter oyun kurulumunda 3’lü stoperi derinde yan yana pozisyon alırken onların önünde 2.bölgede 5’li bir set diziliyordu. Barella- Brozovic – Hakan orta sahasına kenarlarda Dumfries ve Perisic destek verince 2.bölgeyi kalabalık şekilde dolduruyorlardı. Dumfries ve Perisic çizgilerde dururken Hakan ve Barella sağ ve sol içlerde pozisyon aldı.

1.bölgeden 2.bölgeye geçince Inter görseldeki gibi bir dizilim sağlıyordu. Brozovic defans oyuncularının biraz önünde, Hakan ve Barella daha ilerisinde Dimarco ise sol merkeze giriyordu. Oyun kurulumu için sol ayaklı Dimarco’yu sol stopere koyan İnzaghi onun bu özelliğini orta sahada da kullanmaya çalıştı.

Perisic ve Dumfries’i top 1.bölgedeyken orta sahaya yerleştiren Inter top 2.bölgeye gelince onları hücum hattının kanatları olarak belirlemişti. Dzeko ve Martinez’in parallerine yerleşen bu iki hücum beki Inter ’in sahanın bölgelerinde joker oyuncularıydı.

Top 3.bölgeye geldiğinde set hücumuna dönen Inter Napoli’nin 4’lü savunmasını Dumfries ve Perisic’in hücuma katılmalarıyla 4-4 duruma getiriyordu. Barella’yı hücum oyuncularının arkasında pozisyon alırken Hakan Çalhanoğlu 2. ve 3.bölge arasında serbest rolde oynadı.  Napoli Inter ’in kalabalık hücum setine karşı 9 kişi ile 1.bölgeyi dar alanda savunarak takımın boyunu kısalttı. Inter ’e maç boyunca çok pozisyon vermeyen Napoli ligdeki en az gol yiyen takım olduğunu rakibine hissettirdi.

Inter hücumlarında zaman zaman Martinez orta sahaya yaklaşarak kanatlara deplase oldu zaman zaman da Dzeko merkeze yaklaşıp pivot santrafor görevinde topu kanatlara dağıttı.

Dzeko’nun pivot santrafor görevinde hücum yaptığı atak olan bu görselde Barella half- space girerken Dumfries ceza sahası dış çizgisinde pozisyon aldı.  Hakan  Çalhanoğlu ise Dzeko’dan boşalan yere koşu atarak dengesi bozulan Napoli defansının boşluğunu değerlendirmeye çalıştı. Sol bölgede ise   Martinez’in kenara açılmasıyla  dar bölgeyi genişletmiş ve takım arkadaşı Dimarco’nun önünü açmaya çalışmıştı. Inter hücumlarında değişkenlikler gözle görülür şekilde belirlenebiliyordu. Perisic’in görevini Dimarco, Dzeko’nun görevini Hakan  Çalhanoğlu yapabiliyordu.

GOL

Hücum hattında zaman zaman Dzeko’nun pivot santrafor olarak merkeze geldiğini zaman zamanda Martinez’in kanatlara indiğini yukarıda bahsetmiştik. Inter ’in bulduğu golde ise Dzeko uç bölgede duruyor Martinez kanatlara açıldı ve golü Martinez’in açtığı orta sayesinde buldular.

VERİLER

Şut istatistiklerinde Napoli Inter ‘den 2 kat daha fazla şut denemesi yapmış durumda. Inter ilk yarı ve ikinci yarıda aynı şut denemesi yaparken iki yarıda da birer isabetli şut buldular. İkinci yarıda bulduğu tek isabetli şutta golü bulan Inter beraberliği kurtarmış oldu. Napoli Inter savunma hatalarından bir çok şans yakalarken gol fırsatlarını değerlendiremedi.

xG oranına da yansıyan bu durum Inter için 0.75 olarak çıkarken Napoli 1.98 xG oranı ile maçı bitirdi.

Napoli’nin çektiği şutların hareket yerlerine bakarsak sadece 2 şutu ceza sahası dışından gerçekleşti.

Napoli geçiş hücumlarında ve uyguladıkları preslerde rakip ceza sahası içinden maçı koparabilecek şansları değerlendirememeleri onlar için kayıp 3 puan olurken liderle puan farkını kapatma şansını ellerinden kaçırdılar.

Inter’in şut hareket yerlerinde sadece Dzeko ile isabetli şutlar bulduğu ve ikinci yarı ceza sahası içinden gol harici şut bulamamaları dikkat çekici. Ligin en çok gol atan takımı ile en az gol yiyen takımının karşılaşmasında Napoli’nin defans performansı Inter ‘in hücum performansına baskın geldiğini söylemek mümkün.

Hücum istatistiklerinde Inter ‘in set hücumunu daha fazla denediğini kontra atakta ise %0 bir başarı elde ettiğini görüyoruz. Görselli analizlerimizde Inter ‘in set hücumunda nasıl yerleştiğini ve özellikle Dumfries’in etkisinden bahsetmiştik. Inter ‘in gerçekleştirdiği hücum yönlerinde daha çok sağ bölgeyi tercih ettiğin görüyoruz.

Napoli ise set hücumundan çok geçiş hücumlarını kullandı ve sol bölgeyi İnsigne ile sağ bölgeyi Di Lorenzo’nun içe bükülüp girmesiyle etkin kullanmaya çalıştılar. Hücum yönlerine de yansıdığı gibi iki kanattı da kullanan Napoli sağ bölgeden daha fazla verim aldı.

Topla oynama istatistiklerinde ikinci yarı topa daha hakim olan Inter olurken bu rakip sahaya girişlere ve üçüncü bölgeye girişler istatistiğine etki yaptı. Rakip ceza sahasına girişlerde ise Napoli’den geride kalan Inter hücumun 3.bölgesinde sıkıntılar yaşadı.

3.Bölgede rakibinden 1 dakika 17 saniye fazla topa sahip olan Inter bunları ceza sahası içine tehlike olarak yansıtamayınca hücumsal anlamda kısır bir maç geçirmesine sebep oldu.

Napoli oyuncularının maç boyunca ortalama pozisyonlarında takımın boyunu dar tuttuğunu  ve oyuncularının birbirine yakın durduğunu görüyoruz. Stoperler beklerin biraz daha gerisinde    Rui – Lobotka- Ruiz- Di Lorenzo 4’lüsünün yan yana sıralandığını ve merkezi kapattığını görüyoruz. İleride Eljif – Zielinski – İnsigne daha kontrollü ve takımın boyunu uzatmadan pozisyon almışken Osimhen ileride kalan oyuncu oldu.

Inter ‘li oyuncuların ortalama pozisyonunda derinde De Vrij sigorta olarak kalırken önlerinde  Skriniar –  Brozovic- Dimarco üçlüsü vardı. Görselli analizlerimizde de gösterdiğimiz gibi Dimarco Skriniar’a göre biraz daha önde orta sahada oyun kurulumuna yardıma yakın duruyor. Brozovic 1. ve 2.bölgedeki bağı kuran oyuncu oluyordu. Hücumcu beklerinin pozisyonlarına baktığımızda Perisic ve Dumfries   Dzeko ve Martinez 2’lisine eş olup 4’lü bir set kuruyorlardı. Dumfries Inter ‘in en uçtaki oyuncusu olurken hücum yönlerinde de gördüğümüz gibi Inter ‘in genel hücumları sağ bölgeden gerçekleşmişti.

SONUÇ 

Inter ve Napoli’nin berabere kalmasıyla Serie A’da oluşan puan durumu böyle şekillendi. Bu maçta alınan beraberlik en çok Milan’a yararken iki takımda elindeki fırsatı tepti. Inter liderlik koltuğundan düşerken Napoli ise zirveye oturma şansını kaçırdı.

  • Insigne bu sezon attığı gollerin (6) hepsini penaltıdan buldu.
  • Inter’de rakip ceza sahasına en çok giren oyuncu Dumfries (10) oldu.
  • İlk 11’de yer alan oyuncular arasında en çok ikili mücadele kazanan oyuncu Koulibaly (12/11) oldu.
  • Inter’in  maç boyunca çektiği 2 isabetli şutta  Dzeko’dan geldi.
  • Rrahmani  (3/3) ve Koulibaly (3/3) ikilisi hücumda girdiği tüm ikili mücadeleleri kazandılar.