Sahada birbirine karşı birçok kez mücadele etmiş iki rakip Pirlo ve Gattuso, bu kez saha kenarında galibiyet için kapıştılar. Meret’in çok sayıda kritik kurtarış yaptığı maçta, Diego Maradona Stadı’ndan galip ayrılan taraf ev sahibi Napoli oldu.

Dizilişler ve oyun şablonları

Napoli, maça kâğıt üzerinde 4-2-3-1 şeklinde dizildi, fakat çoğunlukla geçiş oyunları üzerinden hücum ettiklerinden sahada bunu görmek mümkün olmadı. Savunmada ise Insigne’nin Osimhen’in yanına gelmesiyle 4-4-2 şeklinde yerleşim gösterdiler.

Bakayoko sıklıkla geriye gelerek rakip pivotlardan birisini kendisiyle derine sürükledi. Burada pencere açarak Insigne’nin boş alan bulmasını ve geçiş oyunlarını başlatmasını ana hücum planı olarak benimsedi Napoli.

Yukarıdaki verilerde görüldüğü üzere, Napoli maçı yalnızca %37 topla oynama ile tamamladı. Juventus’un ortalama topa sahip olma süresi neredeyse Napoli’ninkinin iki katı.

Napoli’nin topa sahip değilken nasıl dizildiğini net biçimde gösteren ofsayt kamerası açısı.

Juventus ise tipik bir 4-4-2 ile sahadaydı, fakat oyuncular sık sık pozisyonlarından ayrılarak farklı şekiller oluşmasına yol açtılar. Rabiot-Bentancur ikilisinden birisi sürekli geriye gelerek oyun kurarlarken savunma hattının üç kişi olmasını sağladı. Bazı bölümlerde ise bu üçlü, sol bekteki Danilo’nun içeriye kaymasıyla kuruldu.

Bernardeschi bir kanattan ziyade iç oyuncusu gibi konumlanarak Cuadrado’nun sürekli ileri çıkmasını sağladı. Morata ise derine gelerek ileride pas akıcılığının sağlanmasına yardımcı olmaya çalıştı.

Danilo’nun bindirme yapmak yerine içeriye gelerek oyun kurmaya yardım etmeye odaklanması, Chiesa’nın sol kanadı hücumda tek başına kullanmasına sebep oldu.

Topa sahip değilken Juventus’un 4-4-2’sinin net biçimde görüldüğü bir kesit.

Takımların maç sonundaki ortalama dizilişleri ise bu şekildeydi. Bentancur-Rabiot ikilisinin sürekli geriye top almaya gelmesi, ortalama lokasyon verilerinin stoperlerinkine çok yakın çıkmasına yol açmış. 13 numaralı Danilo ise her ne kadar ilk yarıda sol bek oynamış olsa da ikinci yarıda sağ beke geçmesinden ve solda oynadığı bölümde stoperlere oyun kurmalarında yardım etmek adına yaklaştığından ötürü ortalaması nispeten merkezi bir bölgede çıkmış.

Top Napoli’deyken

Napoli her ne kadar hücum ederken organize set oyunları yerine hızlı geçişlerden rakiplerini yakalamayı amaçlasa da, topa sahip oldukları bölümde stoperler sürekli ceza sahasına girdi ve pas yaparak başladılar. Bunu yapmaktaki amaçları ise Juventus’un yukarıda pres yapmayı denemesinden ötürü arkada bıraktıkları boşluklara atılacak uzun toplar için ilerideki oyuncularına alan yaratmaktı.

Rabiot ve Bentancur, top Napoli’deyken sürekli Zieliński ve Bakayoko ile adam adama oynadılar. Fakat Juventus çift pivotla oynadığından ötürü bu Insigne’ye merkezde bolca alan bıraktı. Napoli de oyun kurarken sürekli bu rotayı zorladı.

Görüldüğü gibi Napoli stoperleri derinde ve Juventus oyuncuları pres için yukarıya gelmiş vaziyette. İlk yarıda Juventus pres için çok ileriye çıkmamasına karşın devreyi geride kapatmalarıyla beraber ikinci yarıda vites yükselttiler.

Juventus’un ikinci yarıdaki boğucu ileri uç presinden daha net bir kesit. Yine görüleceği üzere, Juventus merkezi olan Bentancur ve Rabiot, Zieliński ile Bakayoko’yu takip ederek rakip ceza alanının kenarına kadar gelmiş vaziyette.

Juventus presini daha net gösteren farklı bir kare. Sol taraftaki 24 numaralı Insigne’nin ne kadar boş kaldığı çok net görülüyor.

Top Juventus’tayken

Juventus, akışkan ve bolca parçanın hareket ettiği bir oyun planına sahipti. Danilo ya da Bentancur-Rabiot ikilisinden biri içe/geriye gelerek savunma hattının üçlenmesini sağladı.

Danilo’nun stoperlere yaklaşarak üçlü savunma görüntüsünü verdiği bir kesit.

Burada ise Rabiot derine gelerek savunma hattına üçlü görüntüyü veriyor.

Chiesa ve Bernardeschi açıkta beklemek yerine merkezi bölgelere yerleşti. Buradaki amaç muhtemelen rakip bekler Rui ve Di Lorenzo’ya pozisyonlarını kaybettirerek, açılan bölgelere Ronaldo ve Morata’yı sokmaktı. Ancak bunu pratiğe dökmeyi başaramadılar. Aksine, bu oyun özellikle Chiesa’nın etkinliğine ilk yarıda ket vurdu. İkinci yarıda ise Pirlo bu yaklaşımdan vazgeçerek Chiesa’yı sağ kanada yerleştirdiğinde ise çok daha etkin bir oyun ortaya çıktı oyuncu adına.

Kırmızı daire içerisindeki kanatlar, Ronaldo ve Morata’nın tam arkasında bekliyor. Buna karşın sahip oldukları pozisyonlar ne arkadaşlarına pas opsiyonu yaratıyor, ne de rakiplerin boşluk bırakmasına sebep oluyor.

Top Juventus’tayken Napoli boğucu ya da yüksek hatlı bir pres yapmayı tercih etmedi. Orta blokta 4-4-2 şeklini koruyarak rakibe alan bırakmamayı öncelik olarak belirlemiş gibi göründüler.

En sık pas kombinasyonlarında çoğunlukla savunma oyuncuları ile oyun kurulumunda önemli rol almış olan Danilo ve Rabiot-Bentancur var. Juventus maç boyunca hatırı sayılır miktarda önemli pozisyon elde etse de, oyun planının etkinliğinden ziyade bireysel kabiliyet neticesinde ortaya çıkan fırsatlardı bunlar. Hücum oyuncularından hiçbirinin ilk beş pas kombinasyonuna girmemiş olması ile bu sonuç arasında bir ilişki olması kuvvetle muhtemel.

Juventus, rakibinin yaklaşık iki buçuk katı şut çekmesine ve 2.82 xG ile maçı tamamlamasına karşın maçtaki tek gol olan Insigne’nin penaltısıyla mağlup oldu. Meret’in yaptığı kurtarışları maçın böyle bitmesinde kuşkusuz kritik rol oynadı.

Şut sayılarının ikinci yarıdaki artışı ise ikinci devrenin ilk bölümünde Juventus presinin yoğunlaşmasıyla ve son bölümde ise Napoli’nin yaptığı fauller neticesinde kazanılan duran toplarla açıklanabilir.

Her ne kadar Juventus 2.82 xG ile maçı tamamlasa da, bu gol beklentisinin 1.56’sının tek başına Ronaldo tarafından üretildiğini belirtmekte fayda var. Bu da yine bu maç özelinde Juventus’un hücum konusunda plandan ziyade bireysel oyun ve performanslara bel bağladığının bir göstergesi olabilir.

Sonuç

Özellikle ikinci yarıda edilgen bir oyun oynamasına karşın Napoli, penaltı golüyle öne geçip maçı önde tamamlamayı da başardı. Özellikle ikinci yarıda Meret kalesinde devleşmeseydi Napoli’nin puan bırakması işten bile olmasa da, Juventus’ta da Ronaldo olmasaydı bu pozisyonların oluşmayacağı argümanıyla karşılanabilir. Her halükârda, zirveden arzu ettiğinden fazla uzak kalan Juventus adına bu maç şüphesiz bir hayal kırıklığı oldu. Öteki tarafta ise bu maçla beraber bir süredir istediği sonuçları elde edemeyen Napoli, maç eksiğiyle Juventus’un yalnızca iki puan altına yerleşmeyi başardı.