Doğum Tarihi: 28.04.1993 (23 yaşında)

Mevki: Stoper, Sol Bek

Takımı: Newell’s Old Boys

Ülkesi: Arjantin

Değeri: 1.250.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

 

 

 

Profil

1993 yılında Arjantin’in başkenti Buenos Aires şehrinde dünyaya gelen Nehuen Mario Paz, profesyonel kariyerine 2013 yılında şehrinin takımlarından All Boys’ta başladı. İlk sezonunda alt yaş gruplarıyla maçlara çıkan genç oyuncu, 13/14 sezonundan beri üst seviyede boy gösteriyor. O sezon 20 maçta görev alan Paz ilk sezonunda küme düşme üzüntüsü yaşadı. 2014 yılının son döneminde Arjantin Primera B’de 16 maçta daha görev alıp başarılı bir performans göstererek 2015 yılının başında ligin köklü ekiplerinden Newell’s Old Boys’a transfer oldu. Newell’s oyuncunun %60 haklarına 150.000€ ödedi. Burdaki ilk sezonunda 14 maçta forma giydi ve özellikle son maçlarda ilk 11’deki yerini sağlamlaştırdı. 2016 yılında 16 maçlık Kapanış Ligi periyodunda 11 maçta forma giyen Paz 1 de gol kaydetti. Devam eden 16/17 sezonunda da 14 haftada 9 maçta formayı sırtına geçirdi.

Paz’ın henüz milli formayla maçı bulunmuyor ancak kısa zamanda önemli bir çıkış yaptı. Stoper tandeminde sıkıntılar yaşayan Arjantin için potansiyeli yüksek bir aday olduğu kesin.

Nehuen Paz, orjinal mevkisi stoper olmasına rağmen sol bekte de pek sırıtmayan, verilen görevi yerine getirebilen bir oyuncu. Geçmiş dönemlerde de mecbur kalınınca sol bekte görev alan oyuncu, bu sezon devre arasına kadarlık bölümde son 9 maçta, çoğunlukla 4-2-3-1 formasyonunda sol bekte oynadı. Takımın birinci sol beki konumundaki German Voboril’in beğenilmeyen ve sürekli eleştirilen performansı, teknik direktör Diego Osella’yı böyle bir çözüme itti ve Paz’ın sol bek performansından memnun görünüyor. Kötü oynamıyor ancak yetenekleri gereği stoperde değerlendirilmesi en doğrusu.

 

 

Güçlü Yönleri (Yüksek Toplar, İkili Mücadele, Top Çalma, Konsantrasyon, Topu Oyuna Sokma Becerisi)

Paz’ın en önemli özelliği yüksek toplarda son derece başarılı bir stoper olması. 1.91 m boyuyla duran toplarda hem savunurken hem de hücumdayken etkili oluyor. Sezon genelinde maç başına girdiği 7 hava mücadelesinde %73 oranında başarı göstererek adeta geçit vermiyor. Güçlü ve fit fiziğiyle ikili mücadelelerde de çok başarılı bir stoper. İstatistiklere baktığımızda maç başı 16 ikili mücadele girişiminin %66’sını kazanarak, bu alanda ligimizdeki stoperlerle kıyasladığımızda en başarılı ikinci oyuncu olduğunu görebiliyoruz. Uzun bacaklarının sağladığı avantajı iyi değerlendiren genç oyuncu, yerinde müdahalelerle top çalma konusunda da başarılı oluyor. 90 dakika başına 3 girişimden bulunup %64 oranında başarı sağlıyor. Yine ligimizdeki stoperlere baktığımızda bu alanda dördüncü sırada olduğunu görüyoruz.

Paz’ın önemli artılarının başında konsantrasyonu yüksek bir savunma oyuncusu olması geliyor. Rakiplerini savunurken iyi takip etmesi ve oyunun içinde kalabilen bir yapıya sahip olması, defansif atraksiyonlardaki başarısını tetikliyor. Sol ayağı bir stoper için iyi sayılabilecek düzeyde ve geriden topu oyuna sokma becerisi iyi seviyede olan bir stoper. Dikine yerden ve uzun pasları genellikle yerini buluyor. Sol bekte görev aldığı maçlarda pek fazla sırıtmamasını da buna bağlayabiliriz.

 

 

Zayıf Yanları (Tecrübe Eksikliği, Ağırlık, Hamle Zamanlaması, Kart Problemi)

Hiç milli olmaması ve uluslararası arenada henüz boy gösterememiş olması, genç oyuncunun en belirgin eksiği ve transferini düşünürken önemli bir risk parametresi. Yaşını ve potansiyelini düşündüğümüzde bu eksiğini zamanla giderebileceğini öngörebiliriz. Paz’ın bir diğer eksiği vücut yapısı nedeniyle ağır bir oyuncu olması ancak bunun çok büyük zaaf yaratacak seviyede olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca ligimizdeki oyun yapısını göz önüne aldığımızda, özellikle Anadolu kulüplerinde bu konuda pek fazla sıkıntı yaşamayacağı aşikar. Rakibini iyi takip ediyor ancak ağır bir oyuncu olmasının da etkisiyle hamle zamanlamasında da sıkıntılar yaşadığı anlar oluyor. Zaman zaman geç kalarak veya erken davranarak kolay çalımlar yiyor veya rakiplerini faulle durdurup kart görerek problem yaşayabiliyor. Kariyer boyunca çıktığı 54 maçta 14 sarı kart gören Paz’ın kart görmesinin en büyük nedenlerinden birisini de hamle zamanlaması olarak gösterebiliriz. 

 

 

Benzediği Oyuncular: Jeremy Mathieu, Alexandru Epureanu, Diego Angelo

Henüz o seviyede olmasa da sol ayağını iyi kullanması ve yeri geldiğinde sol bekte değerlendirilebilen bir oyuncu olmasıyla Jeremy Mathieu’ya benzetebiliriz. Yüksek toplardaki başarısı ve fiziki yapısıyla, ligimizdeki başarılı stoperlerden Alexandru Epureanu ve Diego Angelo’yu andırdığını da söyleyebiliriz.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Fenerbahçe, Galatasaray, Osmanlıspor, Bursaspor

Nehuen Paz, stoper tandeminde problemler yaşayan ve ligde üst sıralara oynayan ekiplerimize çok faydalı bir hamle olacaktır. Fenerbahçe ve Galatasaray için henüz tecrübesiz bir oyuncu olsa da rotasyonda değerlendirilebilecek ve belki de bir süre sonra ilk 11’in vazgeçilmez ismi olabilecek potansiyelde bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Simon Kjaer’i satması gündemde olan Fenerbahçe ve stoper tandemindeki boy ortalamasının düşüklüğünden yakınan Galatasaray için düşük maliyetli ve yatırım odaklı bir transfer hamlesi olacaktır. Yaşlanan Osmanlıspor stoper hattı ve bu mevkide bir türlü istikrarı yakalayamayan Bursaspor için de direkt ilk 11’e monte edilebilir. Kaptan Pablo Batalla ile aynı ülke vatandaşı olması ve takımdaki diğer Güney Amerikalı oyuncularla aynı dili konuşuyor olması Bursaspor’da uyum sürecini çabuk atlatmasına yardımcı olacaktır.

Şu sıralar oyuncu piyasa değerleri artan Güney Amerika’da uçuk miktarlar görebiliyoruz. O nedenle gelişimini devam ettiren oyuncunun olası maliyetini kestirmek zor ancak Newell’s kulübünün oyuncularına 4 aydır ödeme yapamamasını da göz önüne aldığımızda, bonservisinin 750.000 – 1.500.000 € bandında olacağını söyleyebiliriz. Özellikle yüksek toplardaki etkinliğini ve bu tarz stoperlerin ligimizde çoğunlukla başarılı olduğunu düşünürsek, transferi halinde kısa zamanda önemli bir isim haline geleceğini öngörebiliriz. Taraftarlarla ve kulübüyle bağlılığı yüksek olan oyuncuyu, ülkesinden ve kulübünden koparmak kolay olmayacaktır ancak daha üst seviyede boy göstermesi ve bu doğrultuda milli takımda görev alma ihtimalini arttırması cazip gelecektir. Transferi halinde kulüplerimize yüksek fayda sağlamasının yanında önemli bir yatırım olacaktır.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 30.01.2018 tarihinde 1.200.000 € bedel ile Bologna’ya transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili