Doğum Tarihi: 24.06.2000 (19 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: Atletico Madrid (Famalicao’da kiralık)

Ülkesi: Arjantin

Değeri: 6.700.000€

Sözleşme Sonu: 30.06.2024

Boy: 1.84 m

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

 

Profil

Futbol kariyerine Arjantin’in Argentinos Juniors takımında başlayan Nehuen Perez, henüz 7 yaşındayken bu takımın altyapısına girdi. 10 yıl boyunca Argentinos’un alt yaş kategorilerinde görev yapan oyuncu 2018 yazında 2.5M € karşılığında İspanyol devi Atletico Madrid’e transfer oldu. Atletico, Perez’in gelişiminin devamı adına oyuncunun 6 ay daha Argentinos’ta kalmasına karar verdi. Bu süreçte Arjantin Ligi’nde 3 maça çıkan Perez, 2019 Ocak ayında yeniden Atletico’ya döndü. 2019 Temmuz ayında ise Portekiz Ligi’ne yeni yükselen Famalicao takımına kiralanan Nehuen Perez, burada gösterdiği istikrarlı performansla dikkatleri üzerine çekti. Sezonun şu ana kadarki bölümünde 19 resmi maça çıkan genç Arjantinli, bu maçlarda 1 gol kaydetti.

Arjantin alt yaş milli takımlarında da görev yapan oyuncu U17 milli takımıyla 4 maça çıktı. U20 takımıyla 15 maça çıkan oyuncu, 2019 yılında düzenlenen U20 Dünya Kupası’nda takımının kadrosunda yer aldı. Bu yılın başında düzenlenen 2020 Olimpiyat elemelerinde de Arjantin U23 takımının formasını terleten Perez, 7 maçta görev yapıp 2 gol attı ve takımının olimpiyat vizesi almasına katkıda bulundu. Gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken Perez, 2019 Kasım ayında Arjantin A Milli Takımı’nın Uruguay ile oynadığı hazırlık maçının kadrosuna dahil edildi ancak bu maçta forma giymedi. Perez, şimdiye kadar çıkmış olduğu maçlarda 4’lü savunmada sağ stoper rolünde görev yaptı.

 

Güçlü Yönleri (Top kesme – Araya Girme, Sezgi, Pozisyon Bilgisi, Kafa vurma, Dayanıklılık, Pas, Çabukluk)

Top Kesme – Araya Girme: Perez’in savunma yönünde ön plana çıkmasını sağlayan en önemli özelliği top kesme becerisi. Hamle becerisinin iyi olması ve rakibine göre iyi pozisyon alması sayesinde ilk hamleleri genellikle başarılı şekilde yapabiliyor. Maç başında 2.6 top kazanma hamlesi yapan Nehuen Perez, bu hamlelerin %69’unda başarı sağlıyor.

Sezgi ve Pozisyon Bilgisi: Perez’in sezgileri, ona hem savunmada hem de hücumda önemli bir avantaj sağlıyor. Savunmadaki top kesme becerisinin önemli bir sebebi de topun nereye gideceğini iyi öngörüp buna göre pozisyon alabilmesi. Hücumda da özellikle duran toplarda ceza sahasında iyi pozisyon alarak takımı adına gol fırsatları yaratabiliyor. Perez’in pozisyon almasındaki en önemli sıkıntı zaman zaman topa çok fazla odaklanıp kendini boşa çıkaran rakip forvet oyuncularını fark edememesi.

Kafa Vurma: Perez’in etkili kafa vuruşları yapabilen bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Çok uzun boylu olmamasına rağmen duran toplarda iyi sıçrayarak rakip kaleyi tehdit edebiliyor. Savunma yönünde kafa vuruşlarıyla yaptığı uzaklaştırmaların çoğunun kendi takım arkadaşlarına gittiğini görebiliyoruz.

Dayanıklılık: Nehuen Perez’in topla olan ilişkilerinde ve rakiple girdiği ikili mücadelelerde vücut dengesinin kolay bozulmadığını söyleyebiliriz. Perez, fizik olarak çok güçlü bir oyuncu olmamasına rağmen darbe aldığında kolay yıkılmıyor ve ikili mücadelelerde sonuna kadar mücadele ediyor.

Kısa Pas: Perez’in genel anlamda pas becerisinin ortalamanın üzerinde. Takımın savunmadan topu çıkarmasında etkin bir rol alan oyuncu, top kullanımı açısından soğukkanlı ve dengeli bir profil çiziyor. Kısa pas başarısı iyi seviyede olan Perez’in zaman zaman etkili uzun toplar attığını da söyleyebiliriz. Maç başına 46 pas yapan Perez’in bunların %84’ünde başarı sağlıyor.

Çabukluk: Famalicao takım savunmasını önde kuran bir takım ve bu yapıda stoperlerin de belli bir çabukluğun üzerinde olması gerekiyor. Nehuen Perez de hem arkaya atılan toplara hem de seken toplara çabuk hamle yapabilme özelliğine sahip bir oyuncu. Açık alanda birebir yakalandığında da hızıyla rakip oyuncuya yanıt verebilen bir yapıya sahip.

 

Zayıf Yanları (Agresiflik, Hava Hakimiyeti)

Agresiflik: Perez’in top kapma hamlelerinde agresif bir oyuncu olması zaman zaman kendisine avantaj sağlasa da bu durum savunmada zaaf yaşamasına da sebep olabiliyor. Agresif top kapma hamlelerinde başarılı olamadığında ikinci hamleyi yapmakta zorluk yaşayabilen bir oyuncu. Ayrıca bu durum oyun sertliğini ayarlamakta zorlanmasına ve kolay kart görmesine sebebiyet verebiliyor. Perez, bu sezon ligde oynadığı 16 maçta 4 sarı ve 1 kırmızı kart görmüş durumda.

Hava Hakimiyeti: Perez’in çok uzun boylu bir stoper olmaması (184 cm) zaman zaman hava toplarında zorlanmasına sebep olabiliyor. Etkili kafa vuruşları yapabilen ve fena olmayan bir sıçrama kapasitesine sahip olmasına rağmen boy dezavantajı olması sebebiyle özellikle uzun boylu santrforlara karşı sıkıntı yaşayabiliyor. Maç başına 4 hava topu mücadelesine giren Perez bunların %56’sını kazanırken bu istatistikte takımdaki diğer stoperlerin de gerisinde.

 

Benzediği Oyuncular: Jose Gimenez, Alessio Romagnoli

Nehuen Perez’in top kapma becerisi, çabukluk, hız, kafa vurma becerisi bakımından en çok benzediği oyuncunun Atletico’nun Uruguaylı stoperi Jose Gimenez olduğunu söyleyebiliriz. Gimenez de tıpkı Perez gibi çok uzun boylu olmayan fakat kafa vuruşlarında etkili olan bir oyuncu. İki oyuncunun savunma yönünde top kazanma agresifliği de benzerlikler gösteriyor. Perez’in sezgi, pozisyon bilgisi ve fiziksel özellikler bakımından da Milan’ın İtalyan stoperi Alessio Romagnoli’ye benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

InStat Scout’un “Compare” bölümü kullanılarak yapılmış Perez-Gimenez-Romagnoli kıyası

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ