Doğum Tarihi: 26.02.1995 (21 yaşında)

Mevkii: Orta Saha Orta

Takımı: Diambars

Ülkesi: Senegal

Değeri: –

Sözleşme Sonu: –

 

Profil

Nestor Pamipi Mendy, 1995 yılında Senegal’de dünyaya geldi ve futbol hayatına ülkesinin AS Douanes takımında başladı. Burada sergilediği performans ülkesinin büyük kulüplerinin gözünden kaçmadı ve 2015 yılının sonunda Diambars de Saly Dourbel takımına transfer oldu. Mendy’nin takımının, UNESCO tarafından desteklenen ve Bernard Lama, Saer Seck, Jimmy Adjovi-Boco ve Patrick Vieira gibi eski yıldız oyuncular tarafından Senegal’de eğitimi futbol aracılığıyla yaygınlaştırmak amacıyla kurulan Diambars organizasyonunun alt kuruluşlarından biri olduğunu hatırlatmakta fayda var. Diambars, öğrencilerine futbol eğitiminin yanı sıra, akademik eğitim de vererek onların kendilerini farklı alanlarda geliştirmelerini sağlıyor. Burada eğitim alma fırsatı yakalayan oyuncuların yukarıda saydığımız gibi yıldız isimlerle çalışma şansına sahip olduklarını söylemek mümkün. Diambars’ın Olimpik Marsilya ve RC Lens gibi ekiplerle işbirliği içerisinde olduğunu belirtelim. Oldukça yakın zamanda kurulan Diambars’ın yetiştirdiği birkaç önemli oyuncuyu şöyle sayabiliriz: Pape Souare (Crystal Palace), Idrissa Gueye (Aston Villa), Kara Mbodji (Anderlecht) ve Papa Alioune Ndiaye (Osmanlıspor).

Nestor Mendy’nin, başarılı bir defansif orta saha oyuncusu olduğunu söyleyebiliriz. Takımı Diambars ve Senegal alt yaş milli takımlarının formasını giydiği maçlarda sıklıkla 4-2-3-1 ve 4-3-3 taktiklerinde defansif görevler aldı. Bunun yanında 4-4-2 ve 4-5-1 formasyonlarında da defansif görevini başarıyla yerine getirdiğini ve dolayısıyla taktiksel esnekliğe sahip olduğunu belirtmek gerekir.

Mendy, 11 Şubat 2016 tarihinde ülkesi Senegal’in Meksika ile deplasmanda karşılaştığı hazırlık maçında ilk kez milli formayı giyme fırsatı buldu. Bu maçta 90 dakika sahada kaldı ve ilk yarı 4-1-4-1 ikinci yarı ise 4-2-3-1 dizilimiyle sahaya yerleşen Senegal’de savunma hattının önündeki görevini başarıyla yerine getirdi.

 

Güçlü Yönleri

Savunma yönü ağır basan bir oyuncu olan Nestor Mendy’nin, kendisine verilen defansif görevleri eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğini söylemek mümkün. Bir defansif orta saha oyuncusu için kritik öneme sahip olan top saklama ve top kapma özellikleri Mendy’de fazlasıyla var. İkili mücadelelerde yakaladığı %67 ve yaptığı müdahalelerde sergilediği %80’lik başarı oranlarının oldukça etkileyici olduğunu ve Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden defansif orta saha oyuncularının pek çoğunu geride bıraktığını görüyoruz. Rakip takım hücumlarında ve kritik pozisyonlarda bu özellikleriyle savunmasını oldukça rahatlattığını ve güven verdiğini söyleyebiliriz. Yüksek seviyede top kapma/saklama özelliğine sahip olan Mendy’nin sezgileri de oldukça kuvvetli. Bu özelliği ona rakip takımın bağlantılarını bozarken büyük avantaj sağlıyor ve pek çok kez rakip seri paslaşmalara başlamadan o araya girmiş oluyor. Defansif görevler bakımından kritik bir başka özellik olan pozisyon bilgisi de oldukça gelişmiş. Son olarak top sürme özelliğinin de –pozisyonu dikkate alındığında– şaşırtıcı derecede iyi düzeyde. Dribblinglerinde %81’lik başarı gösteren Mendy’nin, ligimizde aynı pozisyonda oynayan oyuncuların ortalaması olan %53’ü fazlasıyla geride bıraktığını söylemeliyiz.

 

Zayıf Yanları

Oyunun savunma tarafını yukarıda bahsettiğimiz gibi oldukça etkileyici şekilde oynayan Mendy’nin, hücum kısmında benzer etkinliği gösteremediğini söylemek gerekir. Kilit pas sayısında maç başına 1’in oldukça altında kalan Mendy, maç başına şut sayısında da 0.4’te kalarak hayal kırıklığı yaşatıyor. Üst düzey seviyede futbol oynamak için bu özelliklerini geliştirmeli ve bahsettiğimiz sayıları daha yukarılara çekerek hücumda da varlık ortaya koymalı. Hava mücadelelerindeki %59’luk başarı oranı da bir başka soru işareti. Oynadığı pozisyon göz önünde bulundurularak, hava toplarındaki yeterliliğini artırması gerektiği söylenebilir. Mendy’nin geliştirmesi gereken bir diğer özelliği de pasları. Oynadığı mevkide görev yapan bir ismin arkasındaki savunma ve önündeki orta saha oyuncularıyla kolay bir şekilde paslaşıp yüksek pas yüzdesi yakalaması ve de Mendy’nin dikine sık oynamadığını eklediğimizde bu oranın çok daha yüksek olması beklenirken Mendy paslarında %74’lük isabet oranında kalarak bu alanda da şaşırtıyor.

 

Benzediği Oyuncular: Michael Essien, Miguel Veloso, Mehmet Aurelio

Sahada bir ‘anchor-man’ olarak görev yapan Nestor Mendy’nin, oyun tarzıyla pek çok yönden Michael Essien’i hatırlattığını söylemek mümkün. Özellikle top kapma ve sezgileri açısından Essien’i andırıyor olsa da, şüphesiz Essien olabilmek için kendisini oldukça geliştirmesi gerekiyor. Çalışkanlığı ve pozisyon bilgisi gibi özellikler dikkate alındığında ise Miguel Veloso’yu akıllara getiriyor. Mücadeleci yapısıyla da Mehmet Aurelio’ya benzediğini söyleyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Bursaspor, Kasımpaşa, Başakşehir

Gösterdiği performansla Senegal milli takımına yükselen Nestor Mendy’nin, Spor Toto Süper Lig’deki pek çok takım için uygun bir isim olduğunu söyleyebiliriz. Başta Trabzonspor, Bursaspor ve Başakşehir olmak üzere Avrupa Ligi’ne katılma mücadelesi veren kulüplerimiz için önemli bir orta saha seçeneği olan Mendy, transfer olacağı takımın mücadele gücünü ve savaşçı yapısını kesinlikle artıracaktır. Ülkemizde oynanan mücadeleye dayanan futbol anlayışı göz önünde bulundurarak oldukça başarılı olacağını bekleyebiliriz. Bununla beraber birkaç yıl içerisinde göstereceği gelişmeyle kulübüne ciddi bir ekonomik kazanç getirmesi de söz konusu olabilir.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ