Doğum Tarihi: 07.12.1995 (21 yaşında)

Mevki: Sol/Sağ Kanat

Takımı: IFK Norrköping

Ülkesi: İsveç/Brezilya

Değeri: 800.000 €

Sözleşme sonu: 31.12.2019

Boy: 1.78 m

 

 

 

Profil

7 Aralık 1995’te İsveç’in  Güneybatısında bulunan Varberg kentinde Dünya’ya gelen Niclas Eliasson, futbol hayatına ise ilk adımı Arvid Torp’da attı. 12 yaşına kadar burada top koşturduktan sonra Falkenberg’e geçiş yapan oyuncu, burada yaklaşık 7 yıl forma giydi. 18 yaşındayken ilk kez İsveç Kupası maçlarında çok az süreler alarak profesyonel kariyerinin başlangıcına imza atan genç oyuncu, aynı sezonun devamında 29 Superettan maçında 1916 dakika süre aldı. Oynadığı maçlarda yaptığı 13 asistle sezonun en çok asist yapan oyuncusu olan Eliasson, ilk profesyonel golünü ise 2 Kasım 2013’deki Angelholm maçında kaydetti. Burada yaptığı etkili çıkışla Allsvenskan takımlarının ilgisini çeken kanat oyuncusu, 1 Ocak 2014’de AIK Solna’ya transfer oldu. İlk Allsvenskan sezonuna parlak bir giriş yapamayan genç oyuncu, sezon içerisinde forma giydiği 16 maçta sadece 541 dakika sahada kalabildi ve 11 maçta yedek kulübesinde olmasına rağmen oyuna dahil olamadı. İkinci sezonunda daha iyi noktalara gitmeyi planlarken daha da kötü bir dönem geçiren Eliasson, ligde 10 maçta sadece 348 dakika süre alabildi ve 20 maçta kulübede oturmasına rağmen oyuna dahil olamadı. İki sezonluk AIK kariyerinde kulübün beklentilerini karşılayamayan Eliasson, 2016 yazında Norrköping’e satın alma opsiyonlu kiralık olarak transfer oldu. Buradaki ilk sezonunda ise AIK’de iki sezonda aldığı dakikaların toplamından fazlasını alan Eliasson, bu maçlarda 1 gol 3 asistle takımına katkı verdi. 2017 başında bonservisi alınan Eliasson’un 16 haftası geride kalan bu sezonda ise 3 gol 9 asisti bulunuyor.

Milli takım kariyeri olarak baktığımızda ise u17 seviyesinde 2, u19 seviyesinde 10 kez forma giyen oyuncu, en son U21 Avrupa şampiyonasında İsveç kadrosunda bulundu fakat bu maçlarda çok az süre alabildi.

Kariyerinin başında 4-4-2, 4-3-3 gibi formasyonlarda hem kenar forvet hem de merkez orta saha olarak oynayan oyuncu, son dönemlerde mevcut takımıyla birlikte 4-4-2 formasyonunda sol kenar oyuncusu olarak mücadele ediyor.

 

 

Güçlü Yönleri ( Orta, Kilit pas, Skor katkısı, Dribbling, İkili mücadele, Disiplin)

Niclas Eliasson maç içerisinde, oyunun gereklilikleri çerçevesinde her iki kanatta da mücadele edebilen bir oyuncu. Çizgiye basarak oynamak yerine, kenar bekin oyuna katılımıyla birlikte sıklıkla içeri doğru kat eden oyuncunun kaleden uzakta topla buluştuğunda  en önemli özelliği  kuşkusuz ceza sahasına gönderdiği orta/sert şiddetli ortalar. Genellikle bu ortaları sol kanatta oynarken kaleye paralel, sağ kanatta oynarken ise kaleci ile savunma arasına, altı pasın olduğu ölümcül bölgeye göndermeye çalışıyo Bu sezon oynadığı maçlarda maç başına 5 orta denemesi olan Eliasson’un bu ortalarda başarı oranı %35 ve bunun karşılığı ise her maç 1.75 isabetli orta diyebiliriz. Hareketli oyun içerisinde bu ortalarla takımına sağladığı asist katkısı ise 4. Kaleye yakın yerlerde, bilhassa ceza sahası içinde ve çevresinde topla buluştuğu zamanlarda ise savunma arasına attığı toplarla ya da çizgiye kadar inip penaltı noktasına çıkardığı nokta paslarla da etkili olan Eliasson’un bu alanda da maç başına 1.7 kilit pas başarısı ve al da at denilebilecek paslar vererek golün oluşmasına katkı sunan asistleri bulunuyor.

Eliasson bir kenar oyuncusu olmasına rağmen bu sezon çıktığı 16 maçta 3 gol 9 asistlik katkısıyla takımın skora en çok katkı veren 2 oyuncusundan biri durumunda. Attığı 3 golün 2’sini sağ kenarda oynarken kendi soluna çekip güzel plaseyle kaydeden oyuncu, diğer golü ise duran toptan müthiş bir vuruşla kaydetti. Asistlerinde ise hem duran toplardan açtığı direkt ortalar (2 asisti kornerden), hem de hareketli oyunda ceza sahasına gönderdiği ortaların ağır bastığını söyleyebiliriz. Bunun yanında topa karşı ilk kontrolü iyi olan oyuncunun; top saklama, topla alan katedebilme özellikleri sayesinde takımını hücuma çıkarmak ve orada çoğalmasını sağlamak konusunda da bir hayli başarılı olduğunu belirtmek lazım. Maç başına 6 dribbling denemesi yapan Eliasson, bu denemelerinde %63 ‘ünü başarı ile tamamlıyor. Benzer yaşlarda ve mevkilerde olan Cengiz’in Roma’ya TR piyasası içinde en yüksek bedelle satışını sağlayan performansı içerisinde bu başarılı dribbling sayısının maç başına 2 olduğunu belirtirsek oyuncunun ne kadar önemli bir meziyete sahip olduğunu anlayabiliriz. Eliasson etkili dribbling yeteneğinin yanında kazandığı ikili mücadele sayısıyla da ön plana çıkan bir oyuncu. Maç başına girdiği 16 mücadeleden %46’lık başarı oranıyla 7.36 ikili mücadele kazanan genç oyuncu, bu alanda Bruma ve Quaresma gibi geçen sezon sükse yapmış iki oyuncuyla benzer istatistiklere sahip durumda. 

Hücumda bu kadar etkili olan, pozisyonları zorlayan ve daima fiziksel olarak şarja maruz kalan Eliasson, buna rağmen disiplinden ve fair-play kurallarından taviz vermeyen bir oyuncu. Çeşitli kategorilerde şu ana kadar 130 maça çıkan genç oyuncunun bu maçlarda sadece 5 sarı kart görmesi, kırmızı kartının bulunmaması sürekliliği sağlama açısından önemli bir veri olarak karşımıza çıkıyor. 

 

 

Zayıf Yanları: (Tek ayaklılık, Şut, Hava Topları, Savunma katkısı)

Eliasson her iki kanatta oynama becerisine sahip olsa da sadece sol ayağını kullanabilen bir oyuncu. Atacağı çalımları da bu doğrultuda sadece kendi soluna doğru atabiliyor. Bu da oyuncuyu daha önceden tahmin edilebilir kılıyor ve etkili olabileceği alanların kolaylıkla kısıtlanabileceği gerçeğini gözler önüne seriyor. Sol kenarda oynarken sol ayaklı olmasından mütevellit şut atma şansını pek bulamayan Eliasson’un sağ kenarda oynadığı dönemlerde de bu denemelerin oldukça düşük olduğunu görüyoruz. Oyun görüşünün merkezinde ilk çalımı atarak topu etkili bir şekilde ceza sahasına göndermek olan genç oyuncunun, şut alanında maç başına sadece 1.73 denemesi bulunuyor. 

1.78 m boyuyla stoper/forvet mevkileri dışında her mevkideki oyuncuyla kapışması beklenebilecek Eliasson’un bu alanda büyük eksikliği söz konusu. Maç boyu girdiği hava mücadelelerinde 1/3 kazanma oranına sahip olan genç oyuncu, kendisine atılacak uzun topların genellikle top kaybına sebep olacağını açıkça gösteriyor. Bunun yanında ön alanda baskı yapabilme yeteneği olan ve özellikle 3. bölgede zaman zaman etkili presler ve alan daraltmalar yapabilen genç oyuncu, topun yarı sahayı geçmesinden sonra çok fazla savunma gayreti gösteren bir yapıya sahip değil. Bu alanda rakibin ayağından top çalma denemesi düşük olan oyuncunun başarı sayısı da maç başına sadece 1.8 olarak göze çarpıyor. 

Eliasson şu an için çok iyi bir sezon geçirmekte ve takımının en önemli skor opsiyonlarından biri. Bu seviyeler için mevcut verileri yeterli olabilecekken, bir üst seviye için eksik yönlerini muhakkak geliştirmesi gerek. Şu vakitten sonra sağ ayağını kullanma konusunda yapacak bir şeyi olmayabilir ama savunmada daha agresif olabilir, daha çok teması sağlayabilir ve zaten iyi olan şut yeteneğini daha fazla deneme yaparak skora asist dışında golleriyle de katkı sağlayabilir. Bunları üzerine gayret ederse üst seviyeler için önemli bir oyuncu olabilir.

 

 

Benzediği Oyuncular: Douglas Costa, Cengiz Ünder

Eliasson aradaki seviye farkı ve istatistiki verilerdeki üstünlüğüne rağmen fizik, oynadıkları mevki ve oyun stili itibariyle Cengiz’e benziyor diyebiliriz. Kariyerinin ilerleyen evrelerinde benzer kariyerlere sahip olması mümkün olmamasına rağmen ilk hareket, hareket sonrası hızlanabilme ve ceza sahasına gönderdiği sert ortalar sebebiyle de Douglas Costa’ya benzediğini söyleyebiliriz. 

 

 

Gelebileceği Takımlar: Başakşehir

Bu sezon aldığı oyuncuların tamamına oldukça cüz-i bir bonservis ücreti ödeyen, son olarak da Cengiz’i 15 milyon € gibi büyük bir paraya satarak kasasını dolduran Başakşehir’in o bölgede ciddi bir skor yapacak oyuncuya ihtiyacı var. Kulübün Kerim Frei’ı olmasına rağmen Eliasson’da tam bu noktada nokta atışı olabilecek bir profil diyebiliriz. Kerim Frei ile karşılaştırıldığında hem daha takım oyuncusu, hem daha genç hem de skora katkısı çok daha üst seviyelerde olabilecek önemli bir potansiyel. Forvette Adebayor gibi uzun boylu bir oyuncunun varlığı da Eliasson gibi orta denemesi ve başarı oranı yüksek olan bir oyuncuyla birleştiğinde ortaya ciddi bir katkı çıkabilir ve Başakşehir bu transferden önemli bir maddi geri dönüş sağlayabilir.  

Anadolu’da bonservis ödeyebilecek nadir kulüplerden biri olan ve en son Cengiz transferiyle bu konuda önü bir hayli açılan Başakşehir’in, bu transferi gerçekleştirmesi için kasasından 1 milyon € gibi bir rakamın çıkması gerekiyor. 

 

TrScouts Notu: Oyuncu 09.08.2017 tarihinde 2.000.000 € bedelle Bristol City’e transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ