Doğum Tarihi: 25.04.1997 (20 yaşında)

Mevki: Ofansif Orta Saha, Sol Kanat

Takımı: Deportivo Cali

Ülkesi: Kolombiya

Değeri: 650.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

Boyu: 1.77 m

 

 

Profil

Nicolas Benedetti Roa, 1997 yılında Cali’de dünyaya geldi. Babası Eduardo Benedetti de eski bir futbolcu olduğundan oğluna küçük yaşta futbolu sevdirdi ve sürekli destek oldu. Henüz 12 yaşında Brezilya’da düzenlenen Disney Cup’ta en iyi oyuncu seçilerek yeteneğiyle kendisini izleyenlere hayran bıraktı. 2013 yılında Deportivo Cali yetkililerinin dikkatini çekti ve doğduğu şehrin takımının altyapısında kariyerine başladı. İlk resmi maçına 2015 yılında çıkan genç oyuncu, henüz ikinci maçında kaydettiği şık golle verilen fırsatı iyi değerlendirdi. 18 yaşında süre aldığı 17 maçta 4 gol 4 asistlik performansıyla adından sıkça söz ettirmeye başladı. 2016’da 33 maçta şans buldu ve 5 gol kaydetti. Geçtiğimiz günlerde tamamlanan 2017 yılının ilk yarısı Apertura sezonunda, 23 maçta 5 gol 5 asistlik performansıyla göz doldurdu ve takımının play-off finali oynamasında büyük rol oynadı. İlk maçı 2-0 kazanmalarına rağmen rövanşta 5-1 ile sahadan yenik ayrılarak büyük hezimet yaşadılar. Benedetti rövanşta sakatlığı sebebiyle oynayamadı.

2016 Mayıs aynda A milli takıma davet edilen fakat milli formayla maçı bulunmayan genç oyuncunun, 2016 yılında sol dizinde yaşadığı sakatlık liglerin tatil olduğu döneme denk gelse de U20 Sudamericano Şampiyonası’nı kaçırmasına neden oldu. Bu durum hem ülkesi hem de kendisi adına büyük talihsizlikti diyebiliriz. Turnuvada iz bırakacak bir oyuncu olma ihtimali yüksekti. Performansında istikrar sağlaması durumunda önümüzdeki dönemlerde A milli takımın değişilmez ismi olarak görmemiz sürpriz olmayacaktır.

Nicolas Benedetti’yi Cali’de çoğunlukla 4-2-3-1 sisteminde 10 numara pozisyonunda görev alıyor. Kanatlarda ve çift santrforlu sistemlerde ikinci forvet olarak kullanıldığı maçlar da var. Özellikle sol kanatta topu sağına alıp içe katediyor ve deliciliğiyle daha fazla etkili oluyor. Top taşıyabilmesi, oyun kurucu özellikleri ve skor katkısıyla 10 numara pozisyonunda ve sol kanatta maksimum verimle oynadığını söyleyebiliriz.

 

Güçlü Yönleri (Çok Yönlülük, Dribbling, Şut, Bitiricilik, Topsuz Oyun, Hız, Çalışkanlık)

Nicolas Benedetti’nin en önemli özelliklerinden biri çok yönlü bir hücum oyuncusu olması. Versatil yapısı ve bir hücum oyuncusunda bulunmasını istediğiniz çoğu özelliğe sahip olması ön alandaki her mevkide yeteneklerini rahatlıkla sergileyebilmesini sağlıyor. Onu öne çıkaran hücum özelliklerinin başında dribbling yeteneği geliyor. Top tekniği ve çevikliğiyle birebirde çok etkili oluyor ve zaman zaman şık çalımlarla rakiplerinden sıyrılabiliyor.

Maç başına 7 dribbling girişiminin %62’sinde başarı sağlıyor. Bu alanda ligimizdeki oyuncularla kıyaslarsak Bruma ve Fabian Castillo’nun ardından 3. sırada yüksek rakam diyebiliriz. Topu önüne aldığında maksimum hızına çabuk ulaşabilmesiyle durdurulması zor bir oyuncu haline geliyor. Rakip savunmacılar tarafından sık sık faulle durduruluyor. Maç başına 3.2 kez faule maruz kalıyor. Bu özellikleriyle takımına kritik noktalardan serbest vuruş veya penaltı kazandırabiliyor. Benedetti, topsuz oyundaki etkinliğiyle takıma dinamizm katıyor. Maç içinde çok istekli, top almak için hareket halinde ve rakip savunmanın hatları arasına girmiş vaziyette görebiliyoruz.

Kaleyi gördüğü anda şut opsiyonunu kullanmayı seven genç oyuncu, çoğunlukla sert ve etkili şutlar çıkarıyor. Kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonlarda veya ceza sahası içinde de gayet iyi bitirici vuruşlar sergiliyor. Son vuruş yeteneğinin yanında golü koklayabilen bir oyuncu. Geride bıraktığımız sezon kritik maçlarda ve kritik anlarda attığı gollerle takımına can verdi. Çok yüksek oyun görüşü ve milimetrik pas yeteneği olmasa da final paslarındaki başarısıyla da dikkat çekiyor. Takım arkadaşları onun bu başarısından daha iyi faydalansa asist hanesine çok daha yüksek bir sayı yazdırabilirdi. Maç başına 2.6 kilit pas deniyor ve bu sayının her geçen dün daha da arttığını söyleyebiliriz.

Son dönemlerde duran toplardaki etkinliğini de fazlasıyla arttırdı. Bu durum çalışkanlığını ve gelişime açık bir oyuncu olduğunu gösteriyor. Geçirdiği diz sakatlığının ardından, ilk zamanlarda maç içinde yalpalayan bir görüntü sergilemesine rağmen kısa zamanda eski formuna kavuşup, takımını finale taşıyan isimlerin başında geldi. Maç içinde de çalışkan ve tam bir takım oyuncusu rolüne bürünüyor. Bu anlamda takım savunmasına katkısı da göz ardı edilmeyecek kadar iyi seviyede. Mücadele etmeyi bırakmayan azimli bir görüntüsü var. Bu yaştaki çoğu yetenekli oyuncunun aksine şımarık bir oyuncu değil. Bu kararlı karakter yapısı kariyeri için çok önemli. Aynı disiplinde çalışmaya devam etmesi halinde çok daha iyi seviyelere gelmesi mümkün.

 

Zayıf Yanları (Fizik, Karar Verme, Sakatlık Problemi, Duygusal Zayıflık)

1.77 m boy ve 70 kg ağırlığında olan Benedetti’nin, fiziksel gelişimini devam ettirmesi gerekiyor. Mücadeleden çekinmeyen yapısı sayesinde çok fazla sırıtmasa da agresifliği ve sertliği yüksek savunmacılar karşısında zorlanıyor. Maç başına girdiği 20 ikili mücadelenin 8’inden galip çıkıyor. Daha atletik bir oyuncu haline gelip bu sayıyı yukarı çekmesi, oyununu kolaylaştıracak ve yeteneklerini daha rahat sergileyebilmesini sağlayacaktır. Henüz çok genç olması, bu zaafiyetini minimize etmesi için büyük avantaj. Fizik dışında çok bariz bir eksiği olmasa da zaman zaman bir sonraki hamlesini düşünürken ağır kalabiliyor veya yanlış pas tercihlerinde bulunabiliyor. Final pasları ve vuruşlar konusunda üst seviyelerde boy gösterirken daha çabuk ve doğru karar verebilmesi gerekiyor. Bu durumu genç yaşına bağlayabilir ve oynadıkça gelişeceğini öngörebiliriz. U20 Sudamericano ve play-off final rövanşı gibi önemli maçlarda takımını yalnız bırakması oyuncunun sakatlık problemi olduğu konusunda şüphe uyandırıyor. Bu durum transferini düşünürken bir risk parametresi olarak değerlendirilebilir. Final maçında takımının yaşadığı büyük hezimet ve hayal kırıklığı onu da fazlasıyla etkilemiş olacak ki maçtan sonra bir diğer oynayamayan takım arkadaşı Luis Orejuela ile beraber hastaneye kaldırıldı. Bu reaksiyonu oyuncunun duygusal olarak zayıf bir karaktere sahip olduğuna bağlayabiliriz. Kaybetmeye tahammülü olmayan genç oyuncunun, bu gibi durumlara karşı daha dayanıklı olması gerekiyor.

 

Benzediği Oyuncular: Younes Belhanda, Alper Potuk

Benzer mevkilerde yüksek verimle oynamaları, oyun tarzı, şut tekniği ve dribbling yeteneğiyle Galatasaray’ın yeni transferi Younes Belhanda’yı fazlasıyla andırıyor. Dribbling yeteneği, çalışkanlığını ve takım oyuncusu olmasını da Alper Potuk ile benzeştirebiliriz. Şu aşamada bu oyuncuların seviyesinde değil ama makasın çok açık olduğu söylenemez. Her geçen gün kendini geliştiriyor ve vadettiği potansiyeline erişebilirse bu oyuncuları geride bırakması sürpriz olmaz.

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Beşiktaş, Başakşehir

Kolombiya Ligi kalite olarak geride kalsa da fizik ve mücadele gücünün üst seviyede seyretmesiyle ligimize benzerlik gösteriyor. Benedetti’nin fizik olarak zorlanabileceğine değinmiştik ama bu duruma alışık olması çabuk adapte olması açısından önemli. Profesyonel kariyerine başladığından beri düzenli olmasa da yaşına göre gayet iyi maç sayısına ulaşmış olması büyük avantaj oluşturuyor. Yaşıtlarına kıyasla tecrübeli bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Gelişimini sürdüren genç oyuncunun bonservis bedelini kestirmek zor ancak 2-3 milyon € bandında olmasını tahmin ediyoruz. Bu maliyeti karşılayabilecek kulüplerimizden Galatasaray, Beşiktaş ve Başakşehir için doğru bir hamle olabilir.

Galatasaray’da teknik direktör Igor Tudor’un yeni sezonda kafasındaki oyun şablonunu tahmin etmek zor olsa da hemen hemen her sistemde ve görevde kullanabileceği bir oyuncu olması elini güçlendirecektir. Beşiktaş için ön alanda Anderson Talisca’nın ayrılma durumu ve Ryan Babel’in ilerleyen yaşını dikkate aldığımızda, bu bölgede oluşacak ihtiyacı karşılayacaktır. Benzer durum Başakşehir için de geçerli. (Cengiz Ünder’in ayrılma durumu ve Marcio Mossoro’nun ilerleyen yaşı) Nicolas Benedetti’nin bu oyuncuların ikamesi olabilecek potansiyeli vadettiğini söyleyebiliriz. Galatasaray ve Beşiktaş için ana planda düşünmek pek doğru olmasa da Başakşehir’e direkt olarak ilk 11’e yazılabilir. Transferini gerçekleştirecek kulübe hem yüksek fayda sağlayacak hem de çok önemli bir yatırım hamlesi olacaktır. Oyuncuyu doğduğu şehir ve bağlılık duyduğu kulübünden genç yaşında koparmak kolay olmayacaktır fakat daha üst seviyelerde boy gösterecek olmasının kariyeri açısından cezbedici olacağı yadsınamaz bir gerçek.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ