Doğum Tarihi: 14.02.1993 (23 yaşında)

Mevkii: Forvet

Takımı: Club de Universidad Catolica (Kiralık)

Ülkesi: Şili

Değeri: 2.300.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

Profil

Şili’nin başkenti Santiago’nun Renca bölgesinde doğup büyüyen Nicolas Castillo, 12 yaşında hala formasını giymekte olduğu Club de Universidad Catolica bünyesine katıldı. 2010 yılında takımının San Pedro’yla karşılaştığı kupa maçında, takımının maçtaki 10. golünü atarak yeşil sahalara merhaba dedi. Aynı sene takım içindeki en iyi genç oyuncu ödülüne layık görüldü. 2011 yılında, henüz 18 yaşındayken, takımıyla ilk lig maçına çıktı ve 2012 senesinde ise ilk lig golünü kaydetti. Aynı sezonu 12 maçta 13 golle tamamlayarak takımına müthiş bir katkı verdi. Castillo, yıldızını tam olarak 2013’te Türkiye’de düzenlenen U20 Dünya Kupası’nda parlattı. Turnuvada forma giydiği 4 maçta 4 gol atarak turnuvanın en golcü 3. oyuncusu oldu ve ülkesini çeyrek finale kadar taşıdı. O yaz adı Manchester United ile anılmış olsa da, bu transfer o zaman gerçekleşmemişti. Yine 2013’teki Sudamericano U20 turnuvasında 7 maçta 5 gol kaydetti ve iyice popüler bir oyuncu haline geldi.

2013-2014 sezonuna geçildiğinde ise 15 maçta 6 gollük bir performansla oynarken, 3 Milyon Euro karşılığında Club Brugge’un yolunu tuttu. Buradaki ilk sezonunda 27 maçta 11 gol atarak Belçika macerasına iyi bir başlangıç yaptı. Ancak sezonun sonlarına doğru yaşadığı sakatlık, onun kariyerini sekteye uğrattı. Club Brugge, daha sonra Castillo’yu Mainz ve Frosinone’ye kiraladı. Bu takımlarda tutunamayan Castillo, 2015-2016 sezonunun başında kiralık olarak evinin yolunu tuttu. 2. Catolica dönemine 8 maçta 12 gol atarak başladı ve ben buradayım mesajı verdi.

Bugüne kadar çoğunlukla forvet oynayan Castillo, 4-2-3-1, 4-3-3, 4-1-2-3 gibi çeşitli formasyonlara alışık bir oyuncu. Bu formasyonların tümünde de, neredeyse her zaman tek forvet olarak görev aldı. Tüm kariyeri boyunca sadece birkaç kez sol kanatta ve forvet arkasında görev aldı. Barındırdığı özelliklerle buralarda da iyi bir performans verebilir. Ancak merkez santrafor oynayınca bu gol rakamlarına ulaşan bir oyuncuyu kendi yerinde değerlendirmemek ne kadar doğru olur bilinmez. Alt yaş kategorilerinde 11 kez milli olan Castillo’nun 9 da golü bulunuyor. Şili A Milli takımı ile henüz 2 maça çıktı ve golü bulunmuyor. Fakat Castillo, Şili’nin önümüzdeki yıllardaki 1 numaralı forveti olmaya aday.

 

Güçlü Yönleri

Castillo tarz olarak komple bir forveti andırıyor. Tek forvet oynayan takımlarda rahatlıkla oynayabilir, çift forvetli sistemde ise yanında uzun bir santraforla çok etkili olabilir. Sahip olması gereken top kontrolü, top sürme, pas verme gibi temel teknik özellikleri barındırıyor. 1,79 metrelik boyuna rağmen hava toplarında da doğru zamanlama ve etkili kafa vuruşları ile skor elde edebiliyor. Maç boyunca sürekli hareketli bir görüntü çizerken, yaptığı preslerle rakibini boğuyor. Bu anlamda çalışkan bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Castillo, genç yaşına rağmen oldukça yüksek bir mental kapasiteye de sahip ve oyundan hiçbir zaman düşmüyor. Konsantrasyonu üst düzeyde ve bu durum, en büyük artısı olan savunma arkasına koşularını yapmasında ona büyük kolaylık sağlıyor. Top hangi takım arkadaşında olursa olsun, sürekli defansın arasında çatlaklar arayarak pozisyon kovalıyor. Bu tarz oyuncular, arkaya yaptığı koşularda savunmacılarla sık sık omuz omuza koşarlar. Böyle bir durumda Castillo fizik avantajını kullanıyor. Boyunun fazla uzun olmaması, onun yere sağlam basmasını sağlarken, güçlü fiziği de rakiplerine üstünlük kurmasında onu yardımcı oluyor. Takımına maç başına 3,5 faul kazandırıyor ve kaleye yakın oynayan bir oyuncu olduğu için, bu faullerin hemen hemen hepsini tehlikeli bölgelerde alıyor. Sahadaki bu sağlam duruşunu, sırtı dönük oyununa da yansıtıyor ve arkadaşlarına servis yapabiliyor.

Castillo’nun en iyi yaptığı şey ise girdiği pozisyonları gole çevirmek. Arkasında oyun görüşü iyi, servis yapabilen orta saha oyuncularıyla oynarsa tam bir gol makinesine dönüşüyor. Ceza sahası çevresinde de çok etkili bir oyuncu olan Castillo, rakip takımın iyiliği için kaleyi kolay kolay görmemeli. Bu özelliğinden dolayı, Catolica’da onu uygun noktalardaki frikiklerde topun başında sıkça görüyoruz. Maç başına ortalama 3,6 şut atıyor ve kaleyi bulma ortalaması da 1,6 olarak göze çarpıyor. Catolica forması ile bu sezon attığı 29 şutun 14 tanesinde kaleyi bulmuş. En çarpıcı nokta ise bu 14 şuttan tam 10 tanesini gole çevirmiş olması. Bu demek oluyor ki isabetli her 3 şutundan 2’si gol oluyor. Sağ ayağını daha etkili kullansa da, sol ayağını kullanmaktan da asla çekinmiyor ve oldukça fazla verim alıyor. Özetle bitiriciliği için şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: “Ver Lefter’e, yaz deftere” sözünün Şili’de hayat bulmuş hali Castillo. Bu sezon yakaladığı maç başına 1,5 gollük ortalama ile de bunu doğruluyor.    

 

Zayıf Yanları

Tüm oyuncular gibi o da kusursuz değil elbette. 1,79 metrelik boyu, onun hava toplarında istenen yüzdeye ulaşmasına engel oluyor. Ancak burada şunu çok iyi ayırt etmek gerekiyor. Castillo’nun hava topu mücadelelerini kazanma ve bu tip pozisyonlarda kaleye şut atma yüzdesi düşükken, %37, bunlardan vurabildiklerini gole çevirme yüzdesi tam tersi bir o kadar yüksek. Havadan etkisiz bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Yukarı da bahsettiğimiz aşırı konsantre oluşu ve savunma oyuncularına pres yapan bir oyuncu olmasının neticesinde, sık faul yapabiliyor ve bu fauller zaman zaman kartla cezalandırılıyor. Ortalamasına baktığımızda da yaklaşık 4 maçta 1 sarı kartla cezalandırıldığını görebiliyoruz.

En önemli özelliklerinden birinin savunma arkasına yaptığı koşuları olduğunu söylediğimiz Castillo, bazen bu koşuları yapmaya o kadar çok odaklanıyor ki ofsaytta olduğunu fark etmiyor. İyi organize olmuş, uyumlu savunma oyuncularından oluşan bir defans bloğu, onu sıkça bu tuzağa düşürebilir. Zira onu durdurmanın en kolay yollarından birisi bu olsa gerek.   

 

Benzediği Oyuncular: Zlatan Ibrahimovic, David Villa, Burak Yılmaz

Castillo, ceza sahası çevresi etkinliği, bitiriciliği ve kendine pozisyon yaratması gibi özellikleri ile öne çıkıyor. Şili’de ona “El Zlatan Chileno” diyorlar ve sürekli Zlatan Ibrahimovic ile kıyaslıyorlar. Zlatan’ın potansiyeline erişmesi çok zor görünse de, arkasında iyi besleyicilerin olduğu bir takımda hemen her sezon gol krallığına oynayabilecek bir potansiyele sahip. Ceza sahası çevresi etkinliği ve kaleyi gördüğündeki acımasızlığı bakımından David Villa’yı andırırken, savunma arkası koşuları ve sık ofsayta düşmesi ile de Burak Yılmaz’la benzerlik gösteriyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor, Konyaspor, Medipol Başakşehir, Kasımpaşa

Kalite olarak ligimizdeki tüm takımlara uyum sağlayabilecek bir oyuncu olan Castillo, son transferini 3 Milyon Euro’ya yaptı. Club Brugge, yaşadığı sakatlık sonrası onu uzunca bir süredir kiralıyor ve muhtemelen gözden çıkarmış durumdalar. Yine bir kiralık anlaşma ile ya da uygun bir bonservis ücreti ile Türkiye’ye gelmeye kesinlikle hayır demeyecektir.

İşin taktiksel boyutuna geçecek olursak, hem tek forvetle oynayan hem de çift forvetle oynayan takımlarda iyi performans verebilir. Komple forvet özelliklerini barındırdığı için tek oynayınca zorlanmayacaktır. Pivot özellikleri ağır basan bir forvetle de birbirlerini çok iyi tamamlayabilirler. Özellikle Galatasaray’da rahatlıkla takımın 1. forveti olup, çevresindeki yetenekli ayaklarla birlikte çok iyi işler çıkarabilir. Mali açıdan da uygun olduğunu göz önüne alırsak, Galatasaray için kusursuz bir transfer olabilir.  

 

TrScouts Notu: Oyuncu 03.01.2017 tarihinde 3.800.000  € bedelle PUMAS takımına transfer olmuştur.

TrScouts Notu: Oyuncu 05.06.2018 tarihinde 6.850.000 € bedelle Benfica takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ