Doğum Tarihi: 01.06.1997 (19 yaşında)

Mevki: Ofansif Orta Saha, Sağ/Sol Kanat

Takımı: Liverpool Montevideo

Ülkesi: Uruguay

Değeri: 1.500.000 €

Sözleşme Sonu: –

 

 

Profil

Tam adı Diego Nicolás De La Cruz Arcosa olan “De La Cruz” 1 Haziran 1997 tarihinde Uruguay’ın başkenti Montevideo şehrinde dünyaya geldi. Altyapı kariyerinin bir bölümünü Deportivo Cohami’de bir bölümünü de şu an profesyonel olarak top koşturduğu Liverpool Montevideo’da geçirdi. 1 Temmuz 2015’te kulübünün U19 takımından profesyonel takımına geçti ve profesyonelliğe ilk adımını attı. İlk profesyonel sezonunda 7 haftalık şanssız bir diz sakatlığı yaşamasına rağmen ligdeki 30 maçın 14’ü ilk 11 olmak üzere toplam 17 maçta görev aldı. Takımına 1 gol 1 asistlik katkı sağladı. İçinde bulunduğumuz 2016/17 sezonunda geride bıraktığımız 25 hafta itibariyle 12’si ilk 11 olmak üzere 15 maçta görev alan Cruz, takımına 2 gollük tabela katkısı sağladı.

De La Cruz kariyeri boyunca oynadığı birçok farklı mevkide önemli katkılar sağladı. Altyapı kariyerinin büyük bölümünde orta sahanın sağında ve 10 numara mevkilerinde görev yaptığını söyleyebiliriz. İlk profesyonel sezonunda 16 maçın 6’sında 4-4-2 dizilişinin orta saha solunda görev yaparken kalan 10 maçta ise 4-3-1-2’nin ikili forvet hattının arkasında 10 numara pozisyonunda görev yaptı. İçinde bulunduğumuz devam eden 2016/17 sezonunda geride bıraktığımız 25 hafta itibariyle görev aldığı 16 maçın tamamında 4-3-1-2 ve 4-2-3-1 dizilişlerinde 10 numara mevkisinde görev yaptı. Ayrıca Fabián Coito yönetimindeki Uruguay U17 ve Uruguay U20 milli takımlarında zaman zaman orta sahanın sol kanadında oynasa da ağırlıklı olarak 4-4-2 ve 4-2-3-1 dizilişlerinin 10 numara mevkilerinde görev yaptı.

De La Cruz’un milli takım kariyerine göz atacak olursak ilk çağrıyı 20 Eylül 2012 tarihinde Fabián Coito tarafından Uruguay U17 milli takımına aldı ve bu yaş kategorisinde 2 maça çıkan Cruz 1 gol attı. 31 Mayıs 2016 tarihinde yine Fabián Coito tarafından bu kez Uruguay U20 milli takımına alan Cruz bu yaş kategorisinde milli takımıyla 9’u resmi toplam 13 maça çıktı. Ve toplam 3 gol 4 asistlik bir performans sergiledi. Ayrıca Cruz bu 13 maçın 6’sına takım kaptanı olarak çıktı. De La Cruz’un aynı zamanda 2017 U20 Güney Amerika Şampiyonasında milli takımıyla turnuvanın şampiyonu olduğunu ve turnuvanın en çok dikkat çeken oyuncularından biri olduğunu da ekleyelim.

 

Güçlü Yönleri (Çok yönlülük, Uzak mesafeli şutlar, Kontratak, Dribbling)

De la Cruz’un güçlü yönlerinde öncelikle çok yönlü bir hücum oyuncusu olduğunu söyleyebiliriz. Hücumun hemen hemen her bölgesinde görev yapabilen Cruz, hangi mevki ve sistemde en verimli olur diye kafa yorulması gereken bir oyuncu. Hareketli ve tüm sahayı kullanabilen bir yapısı var. Ön plana çıkan özelliklerinden biri de uzaktan şutları. İsabetli ve sert şutlarıyla uzaktan rakip takıma karşı tehlike arz edebiliyor. Daha çok diğer oyuncularla yaptığı alan değişimleri sonucu uzaktan şut fırsatları yaratabilen Cruz bunu öncelikle takımının hücumu düşündüğü karşılaşmalarda ön plana çıkarabiliyor. Rakip takımın savunmadaki kanalları arasına topla ve topsuz kat ederek kendine uzaktan şut fırsatı yaratabiliyor. Aynı zamanda istatistiki anlamda da uzaktan şutlarda %73 gibi çok iyi bir isabet oranı yakalayarak bu konudaki etkinliğini de gözler önüne seriyor. Rakip savunmaların merkezden paslar ve kenar ortalarıyla geçilemediği durumlarda Cruz’un bu özelliği daha değerli bir silah haline geliyor.

Cruz’un oyununda ön plana çıkardığı diğer önemli özellikleri ise kontratak başarısı ve dribbling yeteneği. Takımının Sudamericana’da veya Uruguay Ligi’nde kendinden nispeten daha güçlü takımlara karşı oyunun daha kontrollü ve hücumların da daha çok kontratak temelli olması sebebiyle Cruz’a bu oyunda büyük sorumluluk düşüyor. Bu tür maçlarda genelde kontra atağı yönlendirici konumunda bulunuyor ve yapacağı tercihler takımı için ekstra önemli hale geliyor. Bu anlamda Cruz’un da şu ana kadar görev yaptığı takımlarda ve maçlarda üstüne düşeni yaptığını söyleyebiliriz. %58 kontratak başarı oranıyla da bu özelliğini istatistiklerle de pekiştirmiş. Bu özelliğinin temelinde yatan ve kendisine büyük katkı sağlayan diğer özelliği ise dribbling yeteneği. Hücum geçişlerinde takımının kendisini topla buluşturduktan sonra doğru alana yaptığı dribblingler ile hem kendi takımının hücuma geçişini kolaylaştırıyor hem de rakip takımın yerleşmedeki hata oranını arttırıyor. Son 20 maçta maç başına %59 başarı oranıyla yaptığı 5 başarılı dribbling ile de ön plana çıkıyor.

 

Zayıf Yanları: (Fiziksel yapısı, İkili mücadeleler, Top kayıpları)

De la Cruz’un geliştirmesi gereken yanlarında öncelikle kendisinin yaptığı top kayıplarından bahsetmek gerekiyor. Oyun yapısı gereği takımının ataklarında sıklıkla topla buluşturulan Cruz, özellikle set oyunlarında ve rakibin oyunu kendi yarı alanında kabul ettiği bölümlerde daha doğru pas ve çalım tercihleri yapması gerekiyor. Buluştuğu topları takımı için daha efektif kullanması hem takımı için hem de kendi oyunu için artı puan kazandıracaktır. Özellikle takımının gole ihtiyaç duyduğu ve rakip takımın kapandığı oyunlarda yani her topun her fırsatın çok değerli olduğu zamanlarda ayağına gelen toplarda çalım ve pas tercihlerini doğru kullanması her açıdan katkı sağlayacaktır. İstatistiki anlamda da bu alanda son 20 maçında maç başına 12,5 top kaybı yaparak oyununda topun kıymetinin daha çok bilmesi gerektiğini gösterdi.

De la Cruz’un kendisini geliştirmesi gereken özelliklerine devam edecek olursak fiziksel özelliklerinden ve ikili mücadelelerdeki etkinliğinden bahsetmek gerekiyor. 1,67 m boyundaki Uruguaylı oyuncu fiziksel anlamda oyun içinde mücadele ettiği oyunculara göre biraz geride. Omuz omuza ikili mücadeleler fiziksel dezavantaja sahip olan Cruz, kendisinin bu dezavantajını oyun stilindeki küçük değişimlerle veya fiziksel antrenmanlarla giderebilmesi mümkün. İstatistiksel anlamda da son 20 maçta maç başına girdiği ortalama 19 ikili mücadelenin yaklaşık %55ini kaybederek ikili mücadelelerdeki fiziksel dezavantajını gözler önüne seriyor. Aynı zamanda savunma arkasına arasına koşu yaparken bacak boyu ve adım boyu kısa olduğu için fuleli koşular yapamıyor ve bu silahını da etkili kullanamamasına sebep oluyor.

 

Benzediği Oyuncular: Andreas Iniesta, Alper Potuk

Oyun stilinin daha rahat anlaşılabilmesi açısından De la Cruz’u o seviyelerde olamayacak olsa da Iniesta’ya benzetebiliriz. Forvet arkasındaki 3’lünün her tarafında oynayabilmesi, gerektiğinde dribbling ve 2’ye 1’lerle rakip takımın savunma boşluklarını zorlaması sebebiyle de Alper Potuk benzetmesi yanlış olmayacaktır. Yalnız Cruz, Alper’e kıyasla daha teknik bir oyuncu. Kısa ve uzun paslarda da daha etkili olduğunu da ekleyelim.

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Başakşehir, Osmanlıspor

De la Cruz, Güney Amerika U20 şampiyonasında şampiyonluk yaşadı ve oynadığı 9 maçta 3 gol 2 asist gibi bir katkı verdi. Bunun yanında oynadığı iyi futbolla takımına büyük katkı sağladı. Bu tür oyuncuların ligimize gelebilmesi için yüksek ücretlerden ziyade geleceğe dönük bir gelişim garantisi vermek gerekiyor. Alexis Sanchez’in Udinesse’de, Dybala’nın Palermo’da gösterdiği gelişimi gösterebilmesi için burada doğru şartlar sağlanabilirse Cruz ligimizde uyum sürecinin atlattıktan sonra oldukça başarılı olabilir. 

Galatasaray’da sezon sonu ayrılması muhtemel Sneijder, Osmanlıspor’da sezon sonu satılması muhtemel Badou ve Başakşehir’de kariyerinin sonuna yaklaşan Mossoro yerine Nicolas De la Cruz düşünülebilecek oyuncuların başında geliyor. 

 

TrScouts Notu: Oyuncu 16.08.2017 tarihinde 2.600.000 € bedel ile River Plate’e transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ