Doğum Tarihi: 01.04.1994 (23 yaşında)

Mevki: Ofansif Orta Saha

Takımı: Racing Club

Ülkesi: Arjantin

Değeri: 100.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

Boy: 1,73 m

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=PrfIknE_Q60&t=1s

 

Profil

Nicolás Oroz, 1 Nisan 1994 tarihinde Arjantin’in San Luis eyaletindeki Villa Mercedes şehrinde dünyaya geldi. İlkokulu, doğduğu şehirde Sagrado Corazón de Jesús (Kutsal İsa’nın Kalbi) adlı okulda bitirdi. Bu sırada Las Palmas ve kolej takımlarında futbol oynayan Arjantinli oyuncu, ardından ise kısa bir süre Juventud Unida de San Luis’ de top koşturdu. Racing Club akademisine ergenlik yaşlarında katıldı.

Arjantinli maestro, ilk profesyonel maçına 18 Mayıs 2014 tarihinde Godoy Cruz karşısında çıktı ve  25 dakika sahada kaldı. Ardından Temmuz ayında Arjantin Kupası’nda San Martin karşısında 10 dakika sahne aldı. Aynı sezonda Boca Juniors karşısındaki iyi performansı ve Atlético Rafaela karşısında ünlü oyuncu Diego Milito’nun yerine oyuna girmesiyle dikkat çekti. Nicolás Oroz, Racing’de geçirdiği 2 sezonda toplam 5 maça çıktı ve zaman zaman sol bek olarak da görev yaptı.

16 Ocak 2016 tarihinde Primera B Nacional (Arjantin 2. Ligi) takımlarından Chacarita Juniors’ a kiralandı. Bu ayrılık, kariyerinde müthiş bir sıçrama yapmasına olanak sağladı. Burada yetenekli oyuncu Rodrigo Aliendro’nun Atlético Tucumán’a transferiyle Oroz’un önü açıldı. İlk başlarda sonradan oyuna girse de takımın başına Walter Coyette’nin gelişiyle birlikte takımın vazgeçilmezlerinden biri oldu. Nicolás Oroz, kulübün efsane oyuncusu Damián Manso’ nun veliahtı ve 10 numaralı formanın sahibi oldu. İlk profesyonel golünü, Instituto karşısında 5 Nisan 2016 tarihinde kaydetti.

10 numaralı oyuncu, 1,5 sezon formasını giydiği Charita Juniors’ta, geride bıraktığımız sezonda Primera Liga’ ya (Arjantin 1.Ligi) yükselme sevinci yaşadı. Toplamda 63 maçta süre alırken 10 gol ve 7 asistlik performans gösterdi.

Oroz, genel olarak 4-3-2-1 sisteminde üçlü orta sahanın solunda görev yapsa da sağ kanada geçince tam anlamıyla seviye atlıyordu. 4-4-2 ve 4-2-3-1’in solunda da önemli skor katkıları sağladı. Kendi sözleriyle ” Orta üçlünün solunda kısıtlı kalıyordum. 4-4-2 ‘de kanatlarda ve diğer oyun sistemlerinde sağda ve solda daha iyi oynuyorum” şeklinde hangi mevkide daha verimli olduğunu belirtmişti.

Yetenekli sol ayak, kiralık sözleşmesinin sonunda, Ağustos 2017′ de Racing Club’a dönüş yaptı veverdiği röportajlarda bu sezon takımda yer edinmek için bir şans istediğini belirtti.

Oroz’un Arjantin’in herhangi bir yaş kategorisinde milli olmadığını da belirtelim.

 

 

Güçlü Yönleri  (Top Kontrolü, Ara Pas, Duran Top, Skor Katkısı, Çalım, Şut, Süreklilik, Hız)

Oroz’un göze çarpan ilk özelliği, topla olağanüstü derecede uyumlu bir şekilde oynaması. Maç başına %61 başarı oranıyla denediği 7,7 çalım, bunu kanıtlar nitelikte. Özellikle ligimizin önemli hücumcuları Visca, Quaresma ve Babel gibi isimlerin bu sayının oldukça altında kaldığını düşünürsek oldukça iyi bir istatistik yakaladığını söyleyebiliriz. Arjantinli 10 numara, topu aldığında adeta bir canavara dönüşüyor. Topla koşu halindeyken 180 derecelik ani dönüşleri, rakiplerine attığı bacak araları ve müthiş hızıyla adeta sahada fark yaratıyor. Çok hızlı düşünebilen ve gözleri sürekli diğer oyuncularda olan Oroz, maçlarda süreklilik sağlayan performanslar gösteriyor ve iyi oyununu tüm sezona yayabiliyor.

Sol ayağını, adeta Rafael Nadal’ ın sol elini kullandığı gibi kullanabiliyor. Bu şekilde çok etkili şutlar çekiyor ve olağanüstü ara paslar gönderiyor. Attığı etkileyici pasların yanında, aldığı paslarda ise etkileyici top kontrolleri yapabiliyor. 10 numara olmasının verdiği doğal yetenekle duran topları usta seviyesinde kullanabiliyor. Maçın kilit noktalarında sahneye çıkabilen oyuncunun en önemli özelliği ise skor katkısı. Geride bıraktığımız sezonda 37 maça çıkıp 7 gol 6 asist performans göstermesi, kariyerindeki ve oyununda yükselişin doruk noktası olarak karşımıza çıkıyor.

 

Zayıf Yanları (Savunma Katkısı, Boy, Zayıf Ayak Kullanımı)

10 numaralı oyuncunun en dikkat çeken problemi, savunma katkısının yeterli olmaması. Günümüzdeki modern 10 numaraların genel olarak aynı eksiklikle karşı karşıya kaldığını düşünürsek, Oroz bu noktada bir fark oluşturmuyor. Bunda 1,73 m boyu ve zaman zaman güçsüz kalan fiziğinin de rolü büyük. Bu durum, kendi takımının orta sahalarına fazladan yük oluşturmakla beraber rakip takımların ön liberolarına geniş boşluklar bırakıyor.

Genç oyuncu, maç başına girdiği 22 ikili mücadelenin %45′ inden başarıyla ayrılıyor, hava mücadelelerinde ise bu başarı %38’e düşüyor. Oroz’ un bir başka eksik yönü ise zayıf ayağını kullanırken zaman zaman sıkıntı yaşaması. Kanat ortaları ve şutlarında sağ ayağını çok iyi kullansa da zarif paslar atarken yalnızca sol ayağından verim alabiliyor. Bu noktada fiziksel kapasitesini artırması ve ekstra antrenmanlarla sağ ayağını çalıştırması, Oroz adına çok önemli konumda bulunmaktadır.

 

 

Benzediği Oyuncular:  İrfancan Kahveci, James Rodriguez

Ligimizde bulunan bir tarzı olmasa da genel oyun hatları itibarıyla Nicolás Oroz’u, İrfan Can Kahveci’ye benzetebiliriz. İki oyuncunun benzer yönleri solak olmaları, fiziksel anlamda benzer oyunları ve hem kanatta hem de orta alanda etkili oynayabilmeleri diyebiliriz. Dünya futboluna bakacak olursak James Rodriguez’ in Arjantinli kopyası desek abartmış olmayız. Genç orta saha, top kontrolleri ve inanılmaz çalımlarıyla James Rodriguez’ in Porto zamanlarıyla hemen hemen aynı tarzı sahaya yansıtıyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Sivasspor, Akhisar Belediyespor

Oroz, ligimize yeniden yükselen ve üretkenlik konusunda sıkıntı yaşayan Sivasspor için çok önemli bir oyuncu olma potansiyeline sahip bir isim. Takımda, Arouna Koné ve Muhammed Demir’ i besleyebilecek kapasitede üretken bir oyuncunun olmaması, Sivasspor için bütün bir sezonu korku filmine çevirebilir. Bu sebeple birçok oyun sistemine uyum sağlayabilecek ve teknik kapasite olarak üst düzeyde bir oyuncu olan Oroz, bu sıkıntıyı çözmek için birebir.

Öte yandan Okan Buruk’ la çok iyi bir çıkış yakalasa da sezon sonunda en önemli iki hücum silahını kaybeden Akhisar Belediyespor için oldukça uygun ve aranılan yapıda bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Arjantinli 10 numara, yeni transferler Hélder Barbosa ve Paolo Henrique’yi besleyebilir; aynı zamanda Olcan Adın’a da harika servisler yapabilir. Özellikle takımdan ayrılan Özer Hurmacı’ nın yerini rahatlıkla doldurarak Akhisar Belediyespor’un geçen seneki gücüne ulaşması için aranılan kan Nicolás Oroz diyebiliriz.

Racing Club ile devam eden sözleşmesine rağmen Oroz’ un takımdaki yeri garanti değil. Bir süredir ikinci ligde kiralık oynaması, kendini kanıtlamasına yetti; ancak daha fazla parlamadan Türkiye’ye düşük bedelle bir transfer gerçekleştirebilir. Kulüplerimiz ellerini çabuk tutarlarsa 100.000 € piyasa değerine rağmen Oroz 400.000 – 500.000 € arası bir bedelle Türkiye topraklarına giriş yapabilir.

 

Transfermarkt Profili