Doğum Tarihi: 22.06.1999 (21 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha/Ofansif Orta Saha

Takımı: Dinamo Tiflis

Ülkesi: Gürcistan

Değeri: 900.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2020

Boy: 1.86 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

 

 

Profil

Nika Ninua 22 Haziran 1999 yılında, ülkemizin sınır komşularından olan Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te dünyaya geldi. Gürcistan’ın ve Tiflis’in en köklü kulüplerinden olan Dinamo Tiflis’in akademisinde futbola başladı. Alt yaş kategorilerinde şans bulduktan sonra 2016/2017 sezonunun başında Dinamo Tiflis A Takımı’na yükselen oyuncu A takımdaki ilk sezonunda pek forma şansı bulamadı. 13 Nisan 2017 tarihinde deplasmanda oynanan Shukura karşılaşmasının son 14 dakikasında Dinamo Tiflis formasını sırtına geçirmiş olmanın gururunu yaşayan Gürcü oyuncu;o sezon toplam 14 lig karşılaşmasında 587 dakika süre aldı ve 1 gol 1 asistlik skor katkısında bulundu.

2017/2018 sezonunun oyuncunun kadro istikrarını yakaladığı ve yerini sağlamlaştırdığı sezon olduğunu söyleyebiliriz. Ninua, bahse konu olan sezonda 29 lig, 2 de kupa maçı olmak üzere toplam 31 maçta görev aldı. Orta saha oyuncusu, ligde 2272 dakika sahada kalıp 3 gol 3 asistlik skor katkısı da üreterek dikkatleri üzerine çekmeye başladı.

2018/2019 sezonu ise Ninua için dönüm noktası niteliğindeydi. Kariyerinin şu ana kadar olan bölümünün en verimli sezonunu geçiren Ninua; 31 lig, 4 kupa ve 2 de Avrupa Ligi Elemeleri maçına çıkarak toplam 37 karşılaşmada görev alma başarısı gösterdi. Tüm kulvarlarda 8 gol 11 asistlik skorer performansıyla göz doldurdu. Ayrıca Gürcü oyuncu hakemler tarafından 5 sarı kartın yanında 1 kez de ikinci sarı karttan kırmızı kartla cezalandırıldı. Oyuncunun 2018/2019 sezonunda gösterdiği başarılı performansın sonucunda Gürcistan 1. Ligi’nde ‘Yılın Oyuncusu’ ödülünü kazandığını da belirtmekte fayda var.

Ninua’nın; içerisinde bulunduğumuz 2019/2020 sezonunda ise 6 Avrupa Ligi Elemeleri, 2 kupa, 1 de lig maçına çıktığını belirtebiliriz. İlk 3 haftası oynandıktan sonra Dünya’yı etkisine altına alan Covid-19 pandemisi sebebiyle ara verilen ligin 2. haftasında Dinamo Batumi ile oynanan mücadelede kaptanlık pazubandını koluna geçirdi ve 90 dakika görev yaptı. Ayrıca bu karşılaşmada takımının tek golünü atan oyuncu, Avrupa Ligi Elemeleri’nde de 1 gol kaydetme başarısı gösterdi.

Nika Ninua henüz Gürcistan A Milli Takımı formasını sırtına geçirmemiş olsa da U21, U19 ve U17 gibi alt yaş kategorilerinde görev yapmayı başardı. U21’de 11 maçta forma giyen Ninua, U19 takımında 4 maç 1 gol, U17 takımında ise 10 maç 3 gollük performans sergileyerek toplamda 25 maçta forma giydi ve 4 golün altına imzasını attı. Ninua henüz 14 yaş 4 ay 6 günlük iken 17 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde Lihtenştayn mücadelesi ile milli formaya ‘merhaba’ dedi. Aynı karşılaşmada 80 dakika sahada kalıp 1 de asist yaparak kendisine güvenen teknik direktörü Gocka Tkebuchava’ı mahcup etmedi.

Ninua; bugüne denk 4-3-3, 3-5-2 ve 4-4-2 formasyonlarında oynadı. Merkez orta sahada derinden oyun kurma rolü ve görevindeyken; ön libero mevkisinde oynarken de tek ön liberolu sistemde olmayıp yanında daha çok savaşçı ve mücadele gücü yüksek oyuncular ile birlikte oynadı. Kariyerinin şu ana kadarki bölümünde tüm kulvarlarda 95 karşılaşmaya çıkan oyuncu, bu karşılaşmalarda genelde merkez orta saha ya da ön libero mevkilerinde görevlendirirken nadiren de olsa forvet arkası olarak sahaya çıktı.

 

Güçlü Yönleri (Pas, Duran Top, Oyun Kuruculuk, Çok Yönlülük, Liderlik)

Pas: Ninua’nın en iyi yaptığı işlerden biri kesinlikle verdiği isabetli paslar. Oyuncu, etkili pasları ile atakları maestro gibi yönlendirebiliyor. 1. bölgeden çıkarılan hemen hemen her top Ninua ile buluşturuluyor ve oyuncu geçiş oyununda isabetli ve tehlikeli paslar ile atak olgunlaştırmada sorumluluk alıyor. Gürcü oyuncunun %85.3 başarılı pas istatistiğine sahip olması da bu tespiti destekler nitelikte. Pas konusunda bir diğer meziyeti ise oyunun yönü değiştirecek uzun ve diyagonal pasları ile takım arkadaşlarını hareketlendirip takımını rahatlatabilmesi. Bu tip uzun paslarında ise %60.6’lık bir isabet oranına sahip.

Duran Top: Ninua tam bir duran top ustası diyebiliriz. Oyuncunun asist ve golleri de genelde duran toplardan. Ceza sahasının ön çizgisi ve kaleyi cepheden gören noktalarda serbest vuruşları ile Dinamo Tiflis kariyerinde birçok gole imza attı. Kaleyi yokladığı anlarda kaleciden dönen toplarda takım arkadaşlarını tehlikeli pozisyonlara sokabilmesinin yanında kaleye uzak kazanılan serbest vuruşlarda ve kornerlerde ise tehlike bölgesine yaptığı kavisli ortaları ile rakip kalede önemli pozisyonlar yaratıyor. Ayrıca soğukkanlı ve sakin mental yapısı sayesinde takımının penaltı atışlarını da o kullanıyor.

Oyun Kuruculuk: Oyuncunun, hücum aksiyonlarında en dikkat çeken özelliği derinden oyun kurması. Oyunu okuyabilmesi, oyun bilgisi ve zeki bir orta alan oyuncusu olması nedeni ile oyun kurucu meziyetini oldukça kuvvetli bir silaha dönüştürüyor. Takımının beyni olarak adlandırabiliriz. Sorumluluk alan, geçiş oyununda diyagonal paslar ile kanatları veya bekleri topla buluşturabilen bir isim. Set oyunlarında ya da 3. bölgede top kendisine gelmeden düşünerek seri bir şekilde topu arkadaşına yönlendirebiliyor. Böylece topu ayağında çok tutmadığından oyunun yönünü hızlı bir şekilde değiştirebiliyor.

Çok Yönlülük: Ninua mevki profili olarak birçok taktik ve sisteme yatkın bir oyuncu. Ana pozisyonu 8 numara olmasına rağmen 6 numarada görevlendirildiği maçlar da mevcut Ayrıca Ninua, zaman zaman 10 numara pozisyonunda da değerlendirilmiş bir isim. Gürcü orta sahanın farklı mevkilerde görev yapabilmesi teknik direktörünün elini oldukça güçlendiriyor.

Liderlik: Ninua henüz 21 yaşında olmasına rağmen Dinamo Tiflis takımının kaptanlığını yapıyor. Bu sadece geleceği parlak bir oyuncu olduğu için değil. Öncelikle Ninua kulübe aidiyet duygusu ile bağlı. Soğukkanlı ve sakin mental yapısı ile takım arkadaşlarına kendini kanıtlamış vaziyette. Yaşına göre olgun ve saha içerisinde takım arkadaşlarını yönlendirmesi ve bu konuda da etkin olması sebebiyle liderlik vasıfları yüksek bir oyuncu. 

 

 

Zayıf Yönleri (Güç, İkili Mücadele, Hava Hakimiyeti, Tecrübe)

Güç: Oyuncu 1.86 m boyunda olmasına rağmen fiziği için tabiri caizse çelimsiz diyebiliriz. Bu durum da oyuncunun ince-uzun yapısından kaynaklanmakta. Ninua, güçlü rakiplere karşı fiziksel anlamda zafiyet yaşayabiliyor. Bu yüzdendir ki olabildiğince temaslı oyundan kaçınıyor. Özellikle temaslı oyunun ve fiziksel sertliğin ön planda olduğu liglerde oyuncunun mevcut fiziğinin yetersiz kalabilme ihtimali yüksek.

İkili Mücadele: Ninua, fiziksel gücünü maçın tamamına yaymasından dolayı ikili mücadelelerde kötü imaj çiziyor. Oyuncu maç başına %50.5 ikili mücadele kazanma yüzdesine sahip. Oyun kurulumunu tek başına elinde tutmasından dolayı yaptığı top kayıplarından sonra kazanamayacağı ikili mücadelelerde zaman zaman faul yapıyor. Kritik bir bölgede oynaması ve orta alana sıkışan maçlarda ikili mücadelelerin daha ön planda olması sebebiyle Ninua’nın bu özelliğinden zayıf yönleri arasında bahsedebiliriz.

Hava Hakimiyeti: Ninua fiziksel gücünün istenen düzeyde olmaması ve sıçrama kabiliyetinin yeteri kadar iyi olmamasından dolayı hava toplarına çıkmakta cesaretsiz kalıyor. Bu da oyuncunun maç içerisinde hava toplarında dağınık olmasına neden oluyor. Oyuncu hava toplarında %55’lik bir başarı yüzdesine sahip. Genelde alabileceği ve rahat olduğu hava toplarına yükselen Ninua, ikili hava topu mücadelelerinde takım savunmasında zafiyet yaşatabiliyor.

Tecrübe: Gürcü oyuncunun henüz kariyerinin başlarında olmasından üst düzey maç tecrübesinin eksik olduğunu belirtebiliriz. Kariyerinde 75 lig, 8 de Avrupa Ligi Elemeleri maçına çıkan oyuncu; en üst düzey maçına 8 Ağustos 2019 tarihindeki Avrupa Ligi Elemeleri karşılaşması olan Feyenoord deplasmanında çıktı. Oyuncunun milli karnesinden bahsederken belirttiğimiz gibi henüz A Milli Takım forması da giyememesi tecrübesizliğinin etkenlerinden.

 

Benzediği Oyuncular: Oğuzhan Özyakup, Anderson Talisca

Oyuncunun oyun stili, oyun kurulumunda aktif rol üstlenmesi, pas tercihi, top tekniği, liderlik yönü, aidiyet duygusu ve zayıf yönlerinin geneli gibi birçok yönden Beşiktaşlı Oğuzhan Özyakup ile benzeştikleri söylenebilir. Fakat henüz güncel seviyesi Oğuzhan’ın seviyesinde değil fakat potansiyeli Oğuzhan’ın Beşiktaş forması altında en iyi sezonlarından birisi olan 2015-2016 sezonuna benzetilebilir. Ayrıca her ne kadar Brezilyalı’dan daha ağır bir oyuncu olsa da; sol ayağı, fiziksel olarak ince-uzun yapısı, duran toplardaki etkinliği, ters kanada attıkları ayak içi diyagonal paslardan ötürü ülkemizde izlediğimiz özel oyunculardan olan eski Beşiktaşlı Anderson Talisca ile de benzediklerini belirtebiliriz. Yine güncel seviye olarak Talisca’nın uzağında olduğu da eklenebilir. 

InStat Scout’un “Compare” özelliğinden faydalanılarak yapılmış Nika Ninua, Oğuzhan Özyakup ve Anderson Talisca kıyası. Oğuzhan Özyakup ve Anderson Talisca için Beşiktaş’ta oynadıkları en iyi sezonlar ile kıyas yapılmıştır.

 

Beşiktaş’a Uygunluğu

Nika Ninua’nın en verimli oynadığı mevki merkez orta saha, rol ise derin oyun kurucu rolü. Beşiktaş’ta önceki sezonlarda bu görevi Jose Sosa ve Oğuzhan Özyakup, içerisinde bulunduğumuz sezonda ise Mohamed Elneny üstlenmekte. Beşiktaş’ın üst üste kazandığı şampiyonluklarda orta sahadaki yaratıcılık, sistemin en önemli etkenlerindendi. Nika Ninua, özellikle de son birkaç sezondur orta alan yaratıcılığında oluşan boşluğu geriden oyun kurarak doldurabilecek bir isim.

Lider karakterli ve birçok taktiksel sisteme uygunluğu olan Gürcü oyuncudan teknik direktörünün isteyeceği rol de çok önemli. Fiziksel açıdan sert bir oyuncu olmadığından ikili mücadelelerde ve hava toplarında defoları gözle görülebiliyor. Oyuncudan sürekli markaj uygulaması, atakları kesmesi ve savunma direnci oluşturması istenirse bu takıma ve oyuncuya zarar verecektir. Ninua oyun bilgisi, teknik kapasitesi ve zekası ile etkili olabilen ve bu tür özelliklerin oluşturduğu rollerde etkili olabilecek bir oyuncu olduğundan oyuncudan maksimum verim bekleyebilmek için yanında Atiba veya Dorukhan gibi savaşçı ve kesici bir profil görev yapmalı. Bu şekilde Ninua da pas oyununa cevap verebilmesi, aldığı topları kanatlara veya geriden bindiren beklere uzun paslarla servis edebilmesi ve 3. bölgeye öldürücü paslar atabilmesi ile hücum aksiyonlarında ve Beşiktaş takımında kilit bir futbolcu olabilir. Ayrıca etkili frikik kullanması ile skor üretirken; kaleye uzak kazanılan serbest vuruşlar ve kornerlerde yaptığı kavisli ortalarla rakip savunmanın kilidini açan kuvvetli bir silah olabilir. Fakat Ninua’nın şu an Beşiktaş ilk 11 seviyesinde oyuncu olup olamayacağı konusunda yorum ancak Beşiktaş takımının hedefine göre yapılabilir. Ninua, tek hedefi şampiyonluk olan bir Beşiktaş’ın ilk oyuncusu olacak seviyede henüz değil. Fakat bu seviye için gerekli potansiyeli ve kumaşı taşıyor. Birkaç senelik uyum ve gelişim dönemi sonrası Beşiktaş’ın düzenli 11 oyuncusu olabilecektir.

Hocası Sergen Yalçın’a ve takıma kendini ispatladıktan ve düzenli forma şansı bulduktan sonra Beşiktaş’a önemli katkılar vereceği aşikâr. Aslında şöyle bir düşündüğümüzde Sergen Yalçın ve Ninua’nın futbolcu özelliklerinin birçok noktada örtüştüğü fikrine sahip olabiliriz. Eğer Sergen Yalçın oyuncuya doğru bir mentörlük yapıp gelişimine katkı verirse Ninua’nın gelişimi doğru bir şekilde ilerleyecek ve vitrini olan bir oyuncu hâline gelecektir. Sahip olduğu değerli özellikler sebebiyle de kısa bir süre sonra ise oyuncunun Avrupa yolculuğu muhtemel senaryolar arasındadır.

 

TRANSFERMARKT PROFILI