Ligue 1’in zirvesi ve şampiyonlar ligi adayı takımları için çok büyük önem arz eden maçta Lille, iki golle geriye düşmesine karşın Burak’ın bir asist ve iki gollük performansıyla üç puanı elde etmeyi başardı.

Dizilişler

Takımların oyuna başlayan 11’leri görseldeki gibiydi. 

Oyuncuların maç boyu ortalama pozisyonları ise bu görseldeki gibiydi.

Lille

Lille, kağıt üzerinde her ne kadar tipik bir 4-4-2 gibi dizilse de iki kanat oyuncusu da on numara asıllı olduğundan ötürü sık sık merkezi alanlara deplase oldular. Bunu ortalama pozisyon haritasında görmek de mümkün. Bu oyuncuların merkeze yaklaşması sonucu kanatlarda açılan boşlukları ise bekler Bradaric ve Zeki ileri çıkarak doldurdu. Lille’in amacı, olabildiğince kalabalık biçimde rakip alana yerleşerek Lyon’u kendi ceza alanı içerisinde boğmaktı. Bunu da çoğunlukla orta saha ve beklerin hücum esnasında komple bir bütün halinde ileriye çıkmasıyla sağladılar. 

Lille oyun kurarken merkezdeki André’nin derine inmesi ve bekler Zeki ile Bradaric’in ileriye çıkmasıyla 3-1-4-2/3-5-2 gibi sahaya yayıldı. Bu şekilde Lyon’un 4-3-3 şeklinde yaptığı presten pasla çıkmakta problem yaşamadılar.

Burak, her ne kadar Galtier tarafından bu maçta asli rol olarak geriye sarkan bir santrafor olarak değerlendirilse de, zaman zaman geriye gelip arkadaşlarının oyun kurmasına da destek oldu. Lille’de kanatlardaki Sanchez ve Ikoné, Burak’ın derine gelmesi sonucu Lyon savunmasında oluşan gedik ve dengesizlikleri değerlendirmeyi denedi. 

Lille, pres yaparken çok yüksekte basmadı. Orta blokta yerleşerek rakiplerinin pas yapmasını engellemeyi denediler. 

Fakat Lyon’un golleriyle beraber Lille bu yaklaşımını tekrar gözden geçirmek zorunda kaldı ve nispeten daha agresif, daha önde bir pres oyununa geçtiler.

Lille’in golleri, Burak’ın ilk golünün duran top olması dışında benzer biçimlerde geldi. Örnek olarak Lille’in ikinci golünün görseli yukarıda bulunmakta. Marcelo’nun hatasıyla top Burak’ın önüne geliyor. Burak ise her zamanki fırsatçılığını konuşturarak arkaya sarkıyor ve boşta bulduğu David’e pası vermesiyle arkadaşına sadece topa dokunmak kalıyor. Lille’in son golü de benzer biçimde, Burak’ın arkaya sarkması ve şık son vuruşuyla geldi.

Lyon

Lyon, maçta daha ziyade reaktif olan taraftı. Topla oynayıp set hücumu yapmak yerine daha çok geçiş oyunları ve kanat hücumlarıyla rakiplerine sorun çıkarmayı amaçladılar. Bu plan özellikle ilk yarıda çok etkili oldu, zira Lille’in ana planı gereği ortadaki dörtlüsü, bekleri ve forvetleri sürekli ileriye çıkıyordu. Hal böyle olunca neredeyse tüm top kayıplarında Lyon orta sahayı baypas ederek direkt paslarla rakip kaleye hücum etme fırsatları yakaladı. Topa sahip oldukları nadir sekanslarda ise Lille’in merkezi efektif biçimde kapatmasından ötürü rakip ceza alanına girmekte problem yaşadılar. Çoğunlukla topu kenarlara yönlendirip Slimani’nin varlığına güvenip orta açmayı denediler.

Lyon da Lille’e benzer biçimde yukarıda pres yapmayı tercih etmedi. 4-3-3/4-1-4-1 benzeri biçimde sahaya yayılarak özellikle merkezi hücum fırsatı vermemeye odaklandılar, buna karşın Lille yine de bir şekilde topu ceza alanına sokmayı başardı.

Özellikle maç başında Lyon, Lille’in yaptığı preslere kıyasla daha fazla oyuncuyla rakip sahaya prese geldi. Yine de Lille’in pas kanallarını efektif biçimde kapatamadıklarından çoğu zaman bu presten sonuç almayı başaramadılar.

Burada Lyon’un ilk golünün oluşumundan bir kesit görülebilir. Ceza alanına koşu atan Caqueret, avantajlı pozisyonda olan Bradaric’in bu avantajına rağmen topu Slimani’ye aktarmasına engel olamamasıyla asist yapmayı başarıyor. Nitekim ikinci yarı Bradaric oyundan alındı.

Istatistikler

Topla oynama verilerinde Lille’in bariz bir üstünlüğü olduğu görülebilir. 60.dakikadan itibaren Lille’in topla oynamasında çok belirgin bir düşüş gözlemlenmiş, bunda maçın 2-2’ye gelmesinin etkisi var. Skorun eşitlenmesiyle beraber Lyon daha agresif ve proaktif bir oyuna dönmeyi denedi, Lille ise hızlı hücumlarla rakibini gafil avlamayı yeni önceliği haline getirdi. Bamba’nın oyuna girmesi de bununla bağlantılı. Sağ taraftaki sahanın çeyreklerine göre topla oynamaların görüldüğü haritada Lille’in kendi birinci bölgelerinde Lyon’un kendi birinci bölgesinden oynadığından daha fazla topla oynadığı verisine erişmek mümkün. Zira Lille, geriden topla çıkmayı maç esnasında sık sık denedi. Lyon ise Lille’in 1.bölgesinde Lille’in Lyon 1.bölgesinde oynadığına kıyasla topla daha fazla oynamış, bunu da yukarıda anlatıldığı üzere Lyon’un topla geldiği ataklarda Lille ceza alanını penetre edecek çözümü bulamamasıyla açıklamak mümkün.

Lille, maçın ilk yarım saati haricinde bütün bölümünde rakibinden daha fazla şut çekmiş. Lyon’un iki isabetli şutu da gol olmuş. Lille, 1.75 xG üretmeyi başarırken Lyon bu alanda daha geride kalarak 1.14 xG ile bitirmiş maçı. Buna rağmen Lyon’un rakiplerini birkaç çok tehlikeli karambol pozisyonda yakaladığını fakat topa çizgiyi geçirtemediğini belirtmek önemli.

Kırmızı daire içerisinde Lyon’un yaptığı set hücumu sayısı ve bunlardan kaçının şutla sona erdiği görülüyor. Lyon, 66 set hücumu denemesinin yalnızca 3 tanesinde şut çekmeyi başarmış. Ayrıca Lyon’un atak ettiği bölümlere bakılacak olursa, Lyon’un merkezden kalktığı hiçbir atakta şut çekmeyi başaramadığı verisine ulaşılabilir. Bu, yukarıda anlatılan Lille ceza alanının penetre edilememesinin doğrudan bir sonucu olarak değerlendirilebilir. 

 

Burak’ın verilerine bakıldığında, neredeyse tüm parametrelerde kendi sezon ortalamalarının altında kaldığı görülmekte. Buna karşın çektiği iki şutun da gol olmasıyla beraber %100’lük gole çevirme oranıyla oynaması, ayrıca bir de asist yapması sayesinde maçın yıldızı olmayı başardı ve hak etti.

Zeki, her ne kadar yaptığı toplam hamle sayısına bakıldığında çok parlak bir performans göstermemiş gibi dursa da, yaptığı 7 savunma hamlesinin 5 tanesinde başarılı olarak %71’lik bir oran tutturmuş ve sezon ortalaması olan %59’un belirgin bir miktarda üzerine çıkmayı başarmış. 

Zeki’nin özellikle Depay’a karşı birebirlerinin hepsinde başarılı olması da önemli bir nokta. 

Anahtar veriler

  • Lyon’un maç boyunca çektiği iki isabetli şutu da gol oldu.
  • Zeki, 7 savunma hamlesinin 5’inde başarılı oldu.
  • Depay ve Zeki’nin girdiği tüm ikili mücadeleleri Zeki kazandı.
  • Lyon 1.14 xG üretirken, Lille 1.75’i gördü.
  • Lyon, akan oyunda merkezden geldiği hiçbir hücumu şut çekerek bitiremedi.
  • Lyon, 66 set hücumunun sadece 3’ünde şut çekebildi.
  • Burak, neredeyse tüm parametrelerde sezon ortalamasının altında kaldı.

Sonuç

Lyon, Lille’in savunma açıklarını iyi kollayarak ve belki biraz da şansın yardımıyla ilk yarı iki gol bulmayı başardı. Buna karşın devre arasından hemen önce Burak’ın frikikten attığı golle beraber Lille ikinci yarıya fırtına gibi başladı ve 15 dakikada iki gol bularak maçı eşitlediler. Başkaldırıyı başlatan Burak, takımını öne geçiren ve sonucu belirleyen golü de atarak, son noktayı da koyan isim oldu. Bu sonuçla Lille, haftayı PSG’nin 1 puan önünde lider koltuğunda kalmayı başararak tamamladı.