Doğum Tarihi: 02.06.1992 (25 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha

Takımı: FC Sion

Ülkesi: İsviçre

Değeri: 3.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2020

Boy: 1.88 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

 

 

 

Profil

Makedonya ve Arnavutluk kökenlerine sahip olan İsviçreli futbolcu Pajtim Kasami, futbola FC Winterthur’da başladı. 14 yaşında Grasshopper alt yapısına geçtikten 2 sene sonra köklü İngiliz ekibi Liverpool’un dikkatini çekti ve 16 yaşında Liverpool alt yapısına kiralık olarak transfer oldu. İngiltere’de geçirdiği 1 yılın ardından İtalyan ekibi Lazio’nun U19 takımının yolunu tuttu.

Hareketli alt yapı macerasını profesyonel kariyerinde de sürdüren Kasami, ilk olarak Ocak 2010’da, o zamanlar İsviçre 1. Lig ekibi olan AC Bellinzona’ya transfer oldu. Toplamda 12 maç ve 2 golle oynadı ve sezon sonunda o dönem İtalya 1. Ligi’nde oynayan, ayrıca Avrupa Ligi’nde mücadele edecek olan Palermo’ya imza attı. 2010-2011 sezonu boyunca 23 karşılaşmada forma giyip 3 asist üretti.

2011-2012 sezonunun başında 1,6m €’ya Fulham’a transfer oldu. Önce 1,5 sezon oynayıp 6 ay kiralık Luzern’e giden sonra 1 sezon daha Fulham’da top koşturan Kasami, 2.5 sezonluk Fulham döneminde toplam 70 karşılaşmada 7 gol 3 asistle oynadı. 6 aylık kiralık Luzern döneminde ise 16 karşılaşmaya çıkıp 1 gol, 2 asistlik katkı sağladı.

2014-2015 sezonunun başında Olympiakos, Kasami’yi 5 M € karşılığında kadrosuna kattı. Yunan ekibinin formasını 2 sezonda -12’si Şampiyonlar Ligi olmak üzere- toplam 66 karşılaşmada terletti ve 9 gol, 9 asist üretti.

2016-2017 sezonunu İngiltere Championship ekiplerinden Nottingham Forest’ta kiralık olarak geçiren Kasami, 27 karşılaşmaya çıktı ve 2 gol, 2 asist üretti. İçinde bulunduğumuz sezonda ise İsviçre’nin FC Sion takımında forma giyen oyuncu, şu ana dek çıktığı 14 karşılaşmada 3 gol ve 2 asistlik performans ortaya koydu.

Kasami, İsviçre Milli Takımı alt yaş kategorilerinde 53 kez forma giydi ve U17 takımı ile 2010 yılında Dünya Kupası Şampiyonluğu yaşadı. A Milli formayı ise şu ana dek 12 gez giydi ve 1 gol attı.

İsviçreli futbolcu, kariyerinde 4 farklı ülkede -milli takım da dahil olmak üzere- 8 farklı takımda forma giymiş bir isim. Bu nedenle çok farklı oyun formatlarında oynadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Son 3 sezonuna bakacak olursak; oyuncunun genellikle 4-2-3-1, 3-5-2, 4-4-2 gibi formasyonlarda, ağırlıklı olarak merkez orta saha görevinde ve 8 numara rolünde oynadığını görüyoruz. Her ne kadar defansif orta saha, on numara, sağ kanat rollerinde tecrübesi olsa da oyuncunun maksimum verimi merkez orta sahada box-to-box rolünde verdiğini belirtelim.

 

Güçlü Yönleri (Fizik, Çalışkanlık, İki Yönlü Katkı, Tecrübe)

Fizik: 25 yaşındaki oyuncu, 1.88 m boy ve 85 civarı kilosuyla oldukça iyi bir fiziğe sahip ve ikili mücadelelerde de gayet başarılı. Her maç ortalama 21 ikili mücadelede %50 ve 5 hava topu mücadelesinde %53 oranda üstünlük kurabiliyor. Dolayısıyla takımının orta sahadaki kuvvetini ve hava hakimiyetini artırdığını söyleyebiliriz. Özellikle hava topu mücadelelerinde hem rakipten gelen hava toplarını karşılayabiliyor hem de kendi bölgesinden gelen topları hücum bölgesindeki takım arkadaşlarına indirebiliyor.

Çalışkanlık: Pajtim Kasami, deyim yerindeyse “ciğersiz” bir orta saha ve söz konusu kondisyon avantajının getirisi olarak oldukça çalışkan bir oyuncu. Nitekim sahanın 70-80 metresinde maç boyu mesafe kat ettiğini görmek mümkün. Bu sayede hem defansif hem ofansif varyasyonlarda takımına ekstra efor gücü katan, takım arkadaşlarının yükünü hafifletebilen bir isim.

İki Yönlü Katkı: İsviçreli oyuncunun belki de en değerli avantajı; oyunun iki yönünde de benzer kalitede katkı verebiliyor olması. Tam anlamıyla bir box-to-box olarak oynayabilen, hem defansta hem de ofansta sergilediği performansla takımını oyunun iki yönünde de güçlendirebilen bir oyuncu.

Oyunun defansif yönünde çalışkan yapısının da yardımıyla rakibe etkili pres yapabiliyor. Ayrıca ikili mücadelelerdeki ve hava topu mücadelelerindeki güçlü görüntüsüyle takımının defansif direncini artırabiliyor. Bunların yanı sıra maç başına 5 top kapma girişiminde bulunup bunların 3’ünde başarı yakalıyor. Duran top defanslarında ise uzun boyunun yardımıyla iyi bir savunmacıya dönüşebiliyor.

Ofansif varyasyonlarda ise gerektiğinde sorumluluk alabilen, 3.bölge civarında oyun kurup top dağıtabilen bir isim. Maç başına ortalama 2,5 kilit pas deniyor ve bunların 1’inde isabet sağlıyor. Ayrıca, takımının kanatlardan geliştirdiği ataklarda, rakip cezasına yaptığı koşular sayesinde gelebilecek ortalarda tehlike yaratabiliyor. Özellikle oyuncunun uzun boyu hesaba katıldığında bu tehlikenin boyutu daha da ciddi bir hal alabiliyor. Bunlara ek olarak oynadığı maçlarda 4,3 dribbling deniyor ve %52’sini başarıyla sonuçlandırabiliyor.

Tecrübe: 25 yaşındaki İsviçreli, henüz genç sayılabilecek yaşına rağmen oldukça farklı tecrübeler edinmiş bir futbolcu. Farklı ülkelerin farklı takımlarında forma giymiş olması, farklı teknik direktörlerle çalışıp farklı oyun mentalitelerinin bir parçası olmuş olması, milli takım tecrübesi, yaşadığı şampiyonluklar, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi tecrübeleri onu gerçekten önemli kılan etmenler arasında. Dolayısıyla oynadığı takıma bu tecrübeleriyle de çok şey katabilecek ve uyum sorununu kısa sürede aşabilecek bir futbolcu.

 

Zayıf Yanları (Hız, Top Kayıpları, Kulüp İstikrarı)

Hız: 1.88 m boyundaki futbolcunun fiziksel yapısının da etkisiyle hızlı olmadığını söyleyebiliriz. Bu sebeple kimi zaman markajındaki rakip oyuncusunu özellikle de açık alanda yakalamakta sıkıntı çekebiliyor. Bunun yanında, her ne kadar dribbling yapabilen bir oyuncu olsa da söz konusu dribblingleri ancak daha kısa mesafelerde, dar alanlarda bulduğu boşlukları değerlendirerek yapıyor. Dolayısıyla açık alanlarda hızından ötürü dribblingleri zayıf kalabiliyor.

Top Kayıpları: Kasami, maç başına ortalama 10 top kaybıyla oynuyor ve bu, onun gibi bir orta saha oyuncusu için fazla sayılabilecek bir rakam. Özellikle son dönemde Sion’la çıktığı maçlarda top kullanımı konusunda çok sorumluluk alan bir isim olsa da bu sayıyı düşürmesi gerekiyor. Örneğin, kimi zaman maç içerisinde konsantrasyon problemi yaşayabiliyor ve bu sorun basit top kaybıyla sonuçlanıyor. Eğer bu sıkıntıyı aşabilirse top kaybı sayısı da azalacaktır.

Kulüp İstikrarı: İsviçreli orta sahanın 4 ülke ve 8 takımda forma giydiğini söylemiştik. Bu durum oyuncunun tecrübesinde pozitif yönde etkili olsa da yer aldığı kulüplerdeki devamlılığı açısından soru işareti oluşturabilecek bir faktör. Nitekim oyuncunun üst üste 2 sezondan fazla aralıksız olarak oynadığı bir kulüp yok. Bu nedenle de söz konusu durumun kendisi için olumsuz bir referans olduğu bir gerçek.

 

Benzediği Oyuncular: Andre Castro, Tolga Ciğerci

Kasami’nin oyunun iki yönüne olan etkili katkısı ve çalışkan yapısı, bizlere Göztepe’nin başarılı orta saha oyuncusu Andre Castro’yu hatırlatıyor. Ayrıca merkez orta saha oynadığı maçlarda rakip ceza sahasına yaptığı sürpriz bindirmeler, fiziksel yapısı, pas kalitesi ve hız seviyesi de Galatasaraylı Tolga Ciğerci’yle benzerlikler gösteriyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Bursaspor, Başakşehir, Göztepe, Antalyaspor

25 yaşındaki orta saha, mevcut kalite seviyesi ile ligimizin birçok kulübünde forma giyebilecek bir isim. Oyuncunun oyun yapısı ve mentalitesi de ligimizin dinamiklerine oldukça uygun. Bu nedenle Kasami’nin transferi birçok takımımız için oldukça yerinde bir hamle olacaktır.

Özellikle Bursaspor’da bu sezon düzenli olarak forma giyen Agu ve Badu’nun kiralık olmasının yanında takımdan ayrılacak diğer orta sahaların da hesaba katılmasıyla oluşacak orta saha boşluğu için Kasami ilaç gibi bir transfer olacaktır.

Başakşehir teknik direktörü Abdullah Avcı, önümüzdeki sezon takımı gençleştirecek bazı hamleler yapacağını ifade etmişti. Ayrıca Avcı’nın tecrübenin önemine oldukça inanan bir teknik direktör olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Fakat orta sahada kaptan Emre Belözoğlu, Gökhan İnler ve Mossoro gibi oldukça yaşlı bir rotasyonla oynadıkları da gerçek. Dolayısıyla nispeten genç yaşı ve tecrübesiyle Kasami transferi Başakşehir için oldukça mantıklı olacaktır.

Göztepe ise en azından önümüzdeki sezon için Selçuk Şahin’in yerine bir alternatif arayışına girecektir. Defansif yönü ağır basan Selçuk yerine daha iki yönlü, fiziksel olarak kuvvetli ve çalışkan bir oyuncu takviyesi çok faydalı olabilir ve orta sahanın dinamizmini yükseltebilir.

Son olarak Antalyaspor, ligdeki bu seneki durumu ve sonraki sezon hedefiyle bağlantılı olarak Kasami’ye yönelebilir. Sandro’yu Benevento’ya yollayarak yapılanmaya şimdiden başlayan Antalya ekibinin Menez’i Club America’ya yolladığını ve bu yapılanmanın sürdüğünü görüyoruz. Dolayısıyla bu minvaldeki transferler yerine Kasami gibi daha düşük maliyetli ve takıma daha çok katkı sağlayacak futbolculara yönelmesi çok daha verimli bir politika olacaktır. 

Kasami, sezon başında bonservissiz olarak Sion’a katıldı ve 2020’ye kadar sözleşme imzaladı. Yakın zaman önce de takımının kaptanlık pazubandını taşımaya başladı. Dolayısıyla takımı için önemli olan bu oyuncuyu almak isteyen kulübün bir miktar bonservis bedelini gözden çıkarması gerekecektir. Fakat Sion’un İsviçre Ligi’nde şu an son sırada bulunduğunu hatırlatalım. Küme düşme durumunda bu transfer oldukça kolaylaşacaktır. Takım ligde kalsa bile Kasami’nin başarısızlıkla sonuçlanan bir yıl ardından Sion’dan ayrılmak istemesi ihtimaller dahilinde olacaktır.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ