Doğum Tarihi: 15.06.1991 (24 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha,Defansif Orta Saha

Takımı: Ingolstadt

Ülkesi: Almanya

Değeri: 2,000,000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2016

Profil

Gelecekte Almanya 2.Ligi’nin 2014-2015 sezonundaki en etkileyici oyuncusu kimdi diye sorulduğunda alınacak cevap tartışmasız Pascal Gross olacak. Sezonu şampiyon olarak tamamlayan Ingolstadt takımının en önemli oyuncusu Pascal Gross, attığı 7 golün yanına 23 asist ekleyerek takımını Bundesliga’ya çıkardı.

Genellikle kanatları hücumcu olan 5 orta saha ile oynayan Ingolstadt takımında, orta sahanın sağ içinde oynayan Gross, takımını yönetmesi, oyunun temposunu çok iyi ayarlaması, attığı isabetli paslarla Ingolstadt’ın saha içindeki beyni konumunda. Gol ve asistleriyle direkt olarak 30 golün içerisinde yer alabilmesinde müthiş kullandığı duran topların etkisi çok büyük. Serbest vuruş ve kornerleri rakip takımlar için öldürücü hale getirebiliyor.

Ingolstadt’ın şampiyon olmasıyla Bundesliga’da izleyeceğimiz Pascal Gross, kalitesine göre oldukça ucuz bir bedelle alınabilecek bir oyuncu. Tekniği ve skora direkt etki eden yapısıyla ligimizde çok fark yaratabilecek bir isim olan Gross, genç milli takımlarda Almanya formasını 16 kez giydi.

Güçlü Yönleri

Tekniği, top kontrolü, uzun ve kısa paslardaki müthiş başarısıyla bulunduğu her takıma zekâ katabilecek bir oyuncu. Oyunun iki yanını başarılı şekilde oynayabilmesi ve 2 ayağını birden kullanması çok yönlü bir futbolcu olduğunu gösteriyor. Serbest vuruşları ve korner atışlarını rakip takımlar için çok büyük bir gol tehdidine dönüştürebilmesi en önemli artılarından biri.

Zayıf Yanları

Çok hızlı ve çok güçlü bir oyuncu olmaması zayıf yanları olarak tanımlanabilir. 1,81’lik boyuna rağmen kafa toplarında da etkili bir oyuncu olduğu söylenemez. Bu tarz fiziksel eksikliklerini, teknik özellikleri ve oyunu okuma kabiliyetiyle kapatabilen bir oyuncudur.

Benzediği Oyuncular: Selçuk İnan, Mehmet Ekici, Yohan Cabaye

Selçuk İnan’ın 2011-2012 sezonunda yakaladığı sinerjiyi bu sezon Ingolstadt şampiyon olurken yakaladığını söyleyebiliriz. Pascal Gross, stil olarak Selçuk İnan’a çok benzeyen bir oyuncu.

Gelebileceği Takımlar: Beşiktaş, Bursaspor, Kasımpaşa

Bursaspor’da Josue ayrılacaksa oyunu yönlendirecek oyuncu rolü için önemli bir aday olabilir. Yeni bir kadro kuracak olan Kasımpaşa için de Önder Özen’in en çok güvenebileceği isimlerden birisi olacaktır.

 

Transfermarkt Profili