Doğum Tarihi: 17.12.1999 (19 yaşında)

Mevki: On Numara 

Takımı: FC Dallas

Ülkesi: ABD

Değeri: 450.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2019

Boy: 1,72 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

 

 

Profil

Paxton Pomykal 17 Aralık 1999 tarihinde Texas’ın banliyölerinden biri olan Lewisville’de dünyaya geldi. Liseye doğduğu bölgedeki Edward Marcus Lisesinde başlayan Pomykal, ilk senesinde FC Dallas yönetimi tarafından fark edilerek kariyerine FC Dallas akademisinde başlamış oldu. FC Dallas akademisinin çeşitli yaş kategorilerinde görev alan genç oyuncu U-16 ve u-18 takımlarıyla birer kez ABD Geliştirme Ligi şampiyonu ligi oldu. 2016 yılında ise FC Dallas ile ilk profesyonel sözleşmesini imzaladı. İlk sezonunda ara sıra sonradan girerek süre alan Pomykal  A takım ile ilk maçına 2 Mart 2017’de Arabe Unido ile oynanan CONCACAF Şampiyonlar Ligi maçında çıktı. 2019 sezonundan önce FC Dallas’ın takımın 10 numarası Mauro Diaz’ı satması sonrası yaz kampında gösterdiği performansla hocasının güvenini kazanan Pomykal kadroya girmeyi başardı. Devam eden sezonda 9 maça çıkan genç yetenek 2 gol 1 asistlik performans sergiledi.

Dallas akademisine girdiği sezon gösterdiği performansla ABD U-18 takımına davet edildi ve Vaclav Jezek turnuvasında boy gösterdi. İlk kupa zaferini de burada yaşayan Pomykal final maçında attığı golle ABD U-18 Milli Takımının kupayı almasında etkili olan oyunculardan biri oldu. Daha sonra ABD U-20 Milli Takımına da davet edildi. U-20 takımı ile 2018 U-20 Concacaf Şampiyonasına katılan oyuncu bu turnuvada 8 maçta gösterdiği 3 gol 7 asistlik performansla adeta göz doldurdu ve takımını şampiyonluğa taşıyan baş aktörlerden biri olmayı başardı.

FC Dallas takımıyla  4-3-3 düzeninde sahaya çıkan Pomykal genellikle esas mevkisi olan on numara pozisyonunda görev alıyor. Fakat oyuncu görev verildiğinde sağ iç ve sağ açık pozisyonlarında da görev alabiliyor.   

 

Güçlü Yönleri (Yetenek, Pas,Top Çalma, Zeka, Kararlılık, Soğukkanlılık, Takım Oyunu, Çift Ayaklı)

Yetenek: Pomykal doğuştan yetenekli bir oyuncu. Top ayağına yakışıyor ve bilek hakimiyeti çok iyi. Topu ayağına alır almaz kumaşını belli ediyor. Birebirlerde yeteneğiyle beraber yaratıcılığını konuşturup rahat bir şekilde adam eksiltebiliyor. Solak bir oyuncu fakat sağ ayağını da iyi kullanabiliyor.

Pas: Pasları gerek sayı gerek kalite itibariyle oldukça iyi seviyede. Maç başına %87 pas isabeti oranını yakalayan oyuncu ortalama 37 başarılı pas yapmış ve 1.8 kilit pas ortalamasına sahip. Bu ortalamayla genç yaşına rağmen Nico Gaitan gibi bir dünya yıldızıyla çekişirken; ligin önde gelen oyuncularından Alberth Elis, eski Inter’li Saphir Taider gibi isimlerin önünde. Ayrıca 21 yaş altı oyuncular arasında Barco ile birlikte zirvede.

Top Çalma: Rakibe önde baskı yapan bir yapısı var. Maç başına 1.7 top çalma ortalaması ile oynadığı pozisyon itibariyle beklenmeyecek bir ortalamaya sahip. Rakibi önde karşılayan takımlarda top çalma ve rakibe baskı yapma noktasında rahatlıkla görev alabilecek bir isim. 

Zeka: Gerek pas tercihleri gerek oyunu okuyuş şekli itibariyle zeki bir oyuncu olduğunu söylemek mümkün.

Kararlılık: Oyundan kopmayan yapısı ve azmiyle kararlı bir oyuncu olduğunu gösteriyor.

Soğukkanlılık: Genç yaşına rağmen çekinmeden sorumluluk alması, yeteneklerini ortaya koyması ve baskı altında yaptığı doğru tercihler ile soğukkanlılığını ortaya koyuyor.

Takım Oyunu: Paslarıyla takımı doğru yönlendirmesi, takımla olan uyumu ve adaptasyonu onun takım oyununa yatkın bir oyuncu olduğunun kanıtlarından birisi. Oyun içi konsantrasyonu yüksek. Oynadığı takımın maestrosu olacak ve takımı yönlendirecek potansiyeli mevcut.

 

Zayıf Yanları (Güç, Boy, Agresiflik, Tecrübe)

Güç: Güçlü bir oyuncu değil fiziksel yapısı itibariyle bu noktada gelişim kaydetmesi de pek mümkün gözükmüyor.

Boy: 1.70 cm boyu ile kısa bir oyuncu. Hava toplarında etkili olması oldukça zor.

Agresiflik: Agresifliğini olumlu anlamda da kullanabilse de sakin kalması gereken anlarda da çok saldırgan bir profile dönüşebiliyor.

Tecrübe: Milli takımının alt yaş kategorilerinde görev almış olsa da kendi kulübünde A takıma yeni yükselmiş ve henüz tam 1 sezon geçirememiş olması sebebiyle tecrübesiz olduğunu söylemek mümkün.

 

Benzediği Oyuncular : Aleksandr Golovin, Jose Sosa

Fiziki yapısı ve oyun görüşüyle Rus Milli Takımının parlayan yıldızı Aleksandr Golovin‘i andırıyor. Pas kalitesi, zekası ve oyun içi konsantrasyonu da bu benzerliği biraz daha güçlendiren etkenler.

Sakinliği ve zekasıyla ligimizin önemli oyuncularından Jose Sosa‘ya benzetmek mümkün. Önde basan yapısı ve takım oyunundaki mahareti de bu benzerliği güçlendiriyor.

 

Transfermarkt Profili