Doğum Tarihi: 18.12.1992 (24 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: Vitoria Guimaraes

Ülkesi: Brezilya

Değeri: 2.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2017

 

 

Profil

Kariyerine Brezilya’nın Goias kulübünde başlayan Pedrao, ilk resmi maçına 2010 yılında 18 yaşındayken çıktı. O yıl yalnızca 1 maçta forma giyen Brezilyalı oyuncu 2011 yılında eyalet ligi takımlarından Trindade’ye kiralanan Pedrao bu kulüpte 4 maçta görev aldı. 2012 yılında ise Serie D takımlarından Aperecidense’ye kiralanan genç stoper, 20 maçta görev aldı. 2013 yılında Goias’a dönen Pedrao, takımdaki çıkışını 2014 yılında yaptı. Brezilya Serie A’da 23, Goiano eyalet liginde 15 maça çıkan Pedrao 2 de gol kaydetti. 2015 yazında Portekiz Ligi takımlarından Vitoria Guimaraes’e 2 seneliğine kiralanan olan Pedrao, 2015/16 sezonunda 20 maça çıktı ve 2 asist yaptı. Ayrıca 2.ligde mücadele eden Guimaraes B takımında 8 maça çıkan Brezilyalı 2 gol kaydetti. İçinde bulunduğumuz 2016/17 sezonunda ise takımın istikrar abidesi haline gelen Pedrao ligdeki 33 maçın tamamında 90 dakika görev alarak ulaşılması zor bir istatistiğe imza attı. Tüm kulvarlarda toplamda 39 maça çıkan Pedrao 4 asistle oynadı.

Kariyeri boyunca 4-4-2, 4-2-3-1, 4-1-4-1 gibi farklı dizilişlerde görev alan Pedrao, bu taktiklerin tamamında sol stoper olarak görev aldı. Brezilya Milli takımının herhangi bir kategorisinde forma giymediğini de belirtelim.

 

Güçlü Yönleri (Hava Hakimiyeti, Pas Kabiliyeti, Top Karşılama)

Pedrao’nun en çok ön plana çıkan özelliklerinden biri, hava toplarındaki başarısı. Kanatlardan yapılan ortaların birçoğunda topu uzaklaştıran isim olan Pedrao’nun 1.90 m boyunda olması da kendisine avantaj sağlıyor. Pedrao bu sezon girdiği hava topu mücadelelerinin %69’unu kazanmayı başardı. Brezilyalı stoperin bir başka güçlü yönü de pas becerisi. %88’lik pas isabet yüzdesiyle ligin bu alanda en iyi stoperlerinden biri olan oyuncu kısa pasların yanı sıra; uzun mesafeli isabetli paslarıyla da dikkat çekiyor. Ön tarafta oldukça süratli isimlere sahip olan Guimaraes’te, Pedrao’nun savunma arkasına attığı uzun toplar rakipler için önemli bir hücum tehdidi oluşturuyor. Pedrao’nun bir diğer güçlü yönü ise top karşılama diyebiliriz. Hava toplarının yanı sıra yerden gelen ortalarda da pozisyon almayı iyi bilen ve bu topları kolaylıkla uzaklaştırabilen bir oyuncu.

 

Zayıf Yanları (Hız, Agresiflik)

Pedrao’nun, savunma özelliklerinin tamamının belirli bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Buna karşılık hız ve agresiflik konusunda diğer özelliklerine göre daha geride. Fizikli bir stoper olması sebebiyle çok hızlı bir oyuncu olmayan Pedrao, savunma arkasına atılan toplarda ve süratli forvet oyuncularına karşı zafiyet yaşayabiliyor. Ayrıca Pedrao’nun sert bir stoper olmadığını söyleyebiliriz. Brezilyalı stoper, rakip forvetlerle boğuşmaktan ve onlara sert fauller yapmaktan kaçınan bir yapıya sahip. Bu özelliğinin kart sayılarına da yansıdığını söyleyebiliriz. Guimaraes formasıyla 2 sezonda çıktığı 67 maçta yalnızca 2 sarı 1 kırmızı kart görmüş durumda. Ligimizde sert stoperlerin daha başarılı olduğunu düşünürsek, Pedrao’nun oyun sertliğini arttırması ligimizdeki başarısını da arttırabilir.

 

Benzediği Oyuncular; Luiz Rhodolfo, Gabriel Paulista

Pedro Henrique’yi hava toplarına olan hakimiyeti, pas becerisinin yüksek olması ve fazla hızlı bir oyuncu olmaması gibi özellikler bakımından ligimizde oynayan stoperlerden Luiz Rhodolfo’ya benzetebiliriz. Yine oyuncuyu hava toplarındaki başarı ve topu doğru kullanma bakımından Arsenal’in Brezilyalı stoperi Gabriel Paulista’ya da benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar; Trabzonspor, Osmanlıspor, Gençlerbirliği, Bursaspor

Pedro Henrique, kiralık sözleşmesinin bitiyor olması sebebiyle birçok kulübümüz için önemli bir transfer hedefi olabilir. Oyun kalitesi ve sahip olduğu özellikler bakımından 3 büyükler hariç tüm kulüplerimizde oynayabilecek kapasitede olan Pedrao, Trabzonspor’da yaşı ilerleyen Durica’ya önemli bir alternatif olabilir. Sol stoper eksikliği yaşayan Osmanlıspor, Gençlerbirliği ve Bursaspor gibi kulüplerimiz de bu bölge için Pedrao’yu transfer etmeyi düşünebilir.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ