Doğum Tarihi: 29.06.1993 (23 yaşında)

Mevki: Sağ Bek

Takımı: Barcelona SC

Ülkesi: Ekvador

Değeri: 1.200.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2017

 

https://youtu.be/ZPP39Yymq-M

 

Profil

Pedro Pablo Velasco, 1993 yılında Ekvador’un Esmeraldas şehrinde dünyaya geldi. Futbola 2009 yılında Caribe Junior altyapısında başladı. Daha sonrasında ülkenin köklü ekiplerinden Deportivo Quito altyapısına transfer olup burada kendisini ispat etti ve 17 yaşında A takımda şans bulmaya başladı. 2011 yılından itibaren her sezon düzenli oynuyor ve şimdiden yaşıtlarıyla arasında büyük bir maç tecrübesi farkı bulunuyor. Velasco 6 sezonda 228 maça çıktı ve bu sayı 23 yaşındaki bir oyuncu için çok değerli. Ülkemizden örneklendirmek gerekirse, 93 jenerasyonunun önemli isimlerinden Kerim Frei’nin profesyonel düzeyde 149 maçı bulunuyor.

2011 yılında 36 maçta forma giyen Velasco, o sezon 1 gol kaydetti ve ilk profesyonel sezonunda lig şampiyonluğu yaşadı. 2012 yılında 48 maçta görev alıp 6 asist yaparak göz doldurdu ve 2013 yılının başında şimdiki kulübü Barcelona SC’ye transfer oldu. Burada ilk sezonunda kendisinden çok daha tecrübeli sağ bek oyuncularıyla yarışa girmesine rağmen 28 maçta şans buldu ve 1 gol atıp 2 asist yaptı. 2014 yılında 42 maçta forma giyip 3 gol 2 asistlik performansıyla takımının ligin ikinci aşamasını lider tamamlamasına katkıda bulundu. Ancak şampiyona finalinde Emelec’e üstünlük sağlayamayarak şampiyonluğa uzanamadılar. 2015 yılı hem takımı adına hem de kendisi adına biraz sönük geçti. 30 maçta forma giyip 3 asist yaptı. Özellikle ligin 1. aşamasında oynadığı son üç maçın üçünde de kırmızı kart görmesi kariyeri adına kötü bir dönemdi. 2016 ise tam tersine onun ve takımının yılı oldu. Büyük üstünlükle, adeta ligi domine ederek iki aşamayı da lider tamamladılar ve 15. şampiyonluklarını kutladılar. Velasco 44 maçta kaydettiği 5 gol 3 asistle bu başarıda önemli rol oynayarak kariyerinin ikinci şampiyonluğunu tattı.

Henüz Ekvador Milli Takımı’nda süre alamayan genç futbolcunun, alt yaş kategorilerinde tecrübesi bulunuyor. Arjantin’de düzenlenen Sudamericano U20 turnuvasında ilk kez milli formayı sırtına geçiren Velasco 5 maçta görev aldı. Milli takımda sağ bek mevkisinde çok ciddi rakipleri var. Özellikle ülkenin gelmiş geçmiş en önemli yıldızlarından kabul edilen Antonio Valencia ile yarışması kendi adına biraz şanssızlık. Bir diğer rakibi ise Watford’da forma giyen Juan Carlos Parades. İkisi de yaşlanıyor ve Velasco’nun kariyerindeki ivmelenmeyi sürdürdüğü sürece milli formaya kavuşacağına şüphe yok.

Çoğunlukla sağ bek mevkisinde izlediğimiz Velasco, zaman zaman sol bekte ve sağ önde de görev alabiliyor. Nadirde olsa ön liberoda oynadığı maçlar da mevcut. Oynadığı her mevkide görevini layıkıyla yerine getirdiği söyleyebiliriz. Ters ayağı hiç fena değil o yüzden sol bekte de pek sırıtmıyor. Enerjisiyle tek başına bir kanadı kontrol edebildiğinden 3’lü savunma sistemlerinde orta sahanın sağında kanat bek olarak da etkili olabilecek bir oyuncu. Geride bıraktığımız sezonda Barcelona SC’de çoğunlukla 4-2-3-1 mevkisinde sağ bek pozisyonda görev aldı. Sağ kanatta önünde oynayan Ely Esterilla ile arasındaki uyum gerçekten görülmeye değerdi. Birbirlerini iyi tanıyorlar ve çok iyi anlaşıyorlar.

 

Güçlü Yönleri (Hız, Dribbling, Şut, Top Çalma, İkili Mücadele, Pozisyon Bilgisi, Topsuz Oyun, Hırs, Uzun Taç)

Pedro Velasco’yu, sağdan sık sık bindirerek hücuma genişlik katan iki yönlü bir bek oyuncusu olarak tanımlayabiliriz. Maç boyunca sık sık hücuma destek veriyor ve enerjisi yüksek. Topsuz oyunda yaptığı bek bindirmeleri çok hızlı oluyor ve rakipler için durdurulması zor bir tehdit haline geliyor. Takım arkadaşlarıyla yaptığı duvar paslarında hızını çok iyi kullanarak rakiplerinden kurtuluyor. Hem sıfıra inebilen hem de içe katedebilen oyun yapısıyla rakiplerine önemli tehdit oluşturuyor. Top ayağındayken maksimum hızına çabuk ulaşabilen genç futbolcunun, dribbling yeteneği de çok iyi seviyede. Maç başına 3 dribbling girişimi var ve %73’lük başarı oranıyla dikkat çekiyor. Çevikliği ve hızıyla rakiplerinden birer birer sıyrılabiliyor. Uzaklardan sert ve etkili şutlar çıkarabiliyor. Kaleyi karşısında gördüğü anda, mesafe tanımaksızın bu vuruşları deneyen bir oyuncu ve bu şekilde golleri mevcut.

Velasco, maç içinde az denese de etkili ortalar açabiliyor. İsabet oranı çok yüksek olmayan bu ortalar çoğunlukla rakip kalede tehlike yaratan cinsten oluyor. İstatistiklere göz attığımızda maç başına 1.5 orta ve %34 isabet oranı yakaladığını görüyoruz. Sağdan bindirmelerinde sıfıra inip yerden veya havadan topu içeri çevirerek doğru adamı bulmakta başarılı olabiliyor. Dikine oynamayı seviyor ve saha görüşü gayet iyi. Yerden ve havadan uzun mesafeli toplarla takım arkadaşlarını buluşturuyor. Pas isabet oranı %76 ve maç başına 1 kilit pas atıyor. Savunmada rakibini iyi takip ediyor ve bire birde karşılarken çoğunlukla geçit vermiyor. Alan markajı iyi ve savunurken agresif. İkili mücadelelerde %61’lik başarı oranı var ve maç başına 2.8 top çalıyor.

Pozisyon bilgisi de yüksek bir oyuncu. Sağ çizgide oynamayı iyi biliyor ve yaşına göre olgun bir izlenim veriyor. Güney Amerikalı futbolcuların genelinde görüldüğü gibi sahada hırslı ve tutkulu bir oyun sergiliyor. Taç atışlarını değerli kılacak derecede uzun ve iyi kullanıyor. Maçlar içerisinde takım halinde sık sık Velasco’nun etkili taç atışları değerlendiriliyor. Savunma arkasına koşular yaparak topla buluşuyorlar veya savunmadan seken topları toplamaya çalışıyorlar. Son olarak skora yaptığı katkıdan da bahsetmek gerek. Uzaktan şutlarla ve kısa boyuna rağmen duran toplarda iyi sıçrayıp, doğru noktaya hareketlenerek gol bulabiliyor. Asistleri de çoğunlukla kanat akınlarında yaptığı ortalarla oluyor. Geride bıraktığımız sezonda 44 maçta 8 gole doğrudan katkıda bulunarak bir bek oyuncusu için önemli bir sayıya ulaştı.

 

Zayıf Yanları (Fizik, Hava Topu Mücadeleleri, Konsantrasyon Problemi)

Velasco’nun fiziki yapısı üst seviyelerde boy göstermek için yeterli değil. Dolayısıyla kendisini bu konuda geliştirecek özel çalışmalar yapması şart. Yaşının henüz genç olmasını avantaja çevirip daha atletik bir fiziğe sahip olabilirse oyunun seviyesini yukarı çekebilir. İstatistiklere baktığımızda %53 başarılı hava topu mücadelesi oranı kötü sayılmamasına rağmen, 1.73 m boyuyla yüksek toplarda sıkıntı yaşıyor ve takımı adına önemli bir zaaf yaratıyor.

Zaman zaman duran topları savunurken konsantrasyon problemi yaşıyor ve adamını kaçırarak kalesinde önemli tehlikelere sebep olabiliyor. Bu konuda son maçlarında biraz gelişme gösterdiğini söyleyebiliriz. Barcelona SC, bu sezon 46 maçta sadece 7 kez yenildi ve sezon boyunca oyun içinde kendilerinden üstün oyun sergileyen hiçbir takımla karşılaşmadılar ve sezonu büyük bir dominasyonla tamamladılar. Bu durum oyuncularını değerlendirirken dikkat edilmesi gereken bir parametre. Oyuncular kendilerini gerçek anlamda zorlayacak rakiplerle pek karşılaşmadılar. Bu nedenle Velasco’nun daha ciddi rakipler karşısında sergileyeceği performans şu an için soru işareti.

 

Benzediği Oyuncular: Serge Aurier, Nelson Semedo, Gökhan Gönül

Bu kalitelerden uzak olsa da, oyun tarzı ve etkili ortalarıyla Serge Aurier’e benzetebiliriz. Yine hızı ve dribbling yeteneğiyle Nelson Semedo’ya benzerlik gösteriyor. Fiziki yapısı, oyunun iki yönünde de etkili bir bek olması ve sağdan sık sık yaptığı bindirmelerle de Gökhan Gönül’ü andırdığını söyleyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Atiker Konyaspor, Bursaspor, Kardemir Karabükspor, Gençlerbirliği

Velasco, sağ bek mevkisinde problemler yaşayan ve ligde üst ve orta sıralara oynayan baş altı ekiplerimize çok faydalı bir hamle olacaktır. Nejc Skubic’e taliplerin artmasıyla Atiker Konyaspor’un da ihtiyaç halinde düşünebileceği ve takip etmesi gereken isimler arasında. Barcelona SC’nin set hücumlarına dayalı sezonu domine eden oyununda, sağdan bindirmeleriyle hücuma genişlik katan Velasco, oyun yapısı nedeniyle kontra atak futboluna da çok uygun. İki oyuna da yatkınlığıyla özellikle Atiker Konyaspor ve Bursaspor’un ligimizde hem 3 büyüklere karşı oynayacağı maçlarda hem de diğer Anadolu takımlarına karşı oyun üstünlüğünü ele alacağı karşılaşmalarda etkili olacaktır.

Hırslı, tutkulu yapısı ve Ekvador Ligi’nden aşina olduğu oyun içi sertlik, ülkemize uyum sürecini kısaltan etmenlerden olacaktır. Oyuncu grubunu çoğunlukla Balkanlar’dan seçen Atiker Konyaspor gibi ekiplerde, oluşabilecek olası adaptasyon problemi, transferini düşünürken bir risk parametresi olarak değerlendirilebilir. Diğer yandan aynı dili konuşabileceği Batalla, Jorquera ve del Valle gibi Güney Amerikalı oyuncuların fazla olduğu Bursaspor’da bu sürecin daha kısa olacağını söyleyebiliriz. 2017 yılının sonunda sözleşmesi biten ve muhabirlerin sözleşme sorularına geçiştirerek cevap veren genç oyuncunun, kontratını uzatmaya sıcak bakmadığını öngörmek mümkün. Şu aşamada oyuncunun olası maliyetinin 700.000 – 1.200.000 € bandında olması muhtemel. Daha üst seviyede boy göstererek milli takımda şans bulması ve mali yönden Türkiye şartları oyuncunun ülkemizi seçmesi için başlıca sebepler arasında. Kulüplerimiz için hem yüksek fayda sağlayacağını hem de düşük maliyetli önemli bir yatırım olacağını söyleyebiliriz.

TRANSFERMARKT PROFİLİ