Doğum Tarihi: 26.11.1999 (18 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: Fortuna Sittard

Ülkesi: Hollanda

Değeri: 500.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2020

Boy: 1.91 m

 

 

Profil

Hollanda’nın güneyinde yer alan ve Almanya sınırında bulunan Nieuwstadt’da dünyaya gelen Perr Schuurs, futbola doğduğu şehrin amatör takımı olan Footbalclub Rooms in Alles’da (FC RIA) 2011 yılında başladı. Bölgesel turnuvalarda gösterdiği başarılı performanslar sebebiyle 2015 yılında bölgenin en büyük takımlarından Fortuna Sittard altyapısına katıldı. 2015-2016 sezonunda 16 yaşında Sittard’ın U19 takımında yer alsa da çok az süre bulabildi. Bir sonraki sezon sadece 17 yaşındayken Fortuna Sittard’ın as takımına yükseldi ve 14 Ekim 2016’da VVV-Venlo’ya karşı 89. Dakikada oyuna girerek ilk kez profesyonel maçına çıktı. Aralık 2016’dan itibaren ise takımında düzenli olarak süre almaya başladı ve Hollanda’nın ikinci ligi olan Jupiler League’de toplamda 24 maça çıktı. Bu maçlarda 2 gol ve 2 asist yapan Schuurs takımının sezonu 17. sırada bitirmesine engel olamadı. 20 takımlı ligde sadece ligin sonuncusunun küme düşmesinden dolayı ligde kıl payı kalan Fotuna Sittard, şu anda içinde bulunduğumuz 2017-2018 sezonu için ise alışılmadık bir karar alarak 17 yaşındaki Schuurs’u takımın kaptanı yaptı. Ligde şu ana kadar 15 maçta oynayan kaptan Schuurs, ligde 3 gol ve 2 asist ile şimdiden geçen sezonki istatistiklerini geçmeyi başardı ve kupadaki 2 maçta da 2 asist yapmayı başardı.

Schuurs 2016-2017 sezonunda gösterdiği başarılı performanslar nedeniyle 30.08.2017’de Hollanda U19’un Belçika U19’a karşı oynadığı hazırlık karşılaşmasında ilk kez milli formayı giydi. O maçtan itibaren Hollanda U19 takımının değişmezlerinden birine evrildi ve ligde takımının kaptanlığını da yaptığından dolayı Ekim ayından itibaren de Hollanda U19’un kaptanlığını yapmaya başladı. Şu ana kadar 5 kez milli formayı giyen Schuurs, U19 dışında başka milli takım seviyesinde forma giymedi.

Perr Schuurs’un asıl pozisyonu stoper; Fortuna Sittard’ın en sık kullandığı 4-3-3 formasyonunda sağ stoper olarak görev alıyor. Zaman zaman 4-2-3-1 formasyonunu kullanan Sittard takımında sağ stoper oynamasının yanı sıra defansif orta saha olarak da oynayabiliyor. Hollanda U19 milli takımının da en çok kullandığı formasyon da 4-3-3 ve Schuurs da yine sağ stoper olarak forma giyiyor.

 

Güçlü Yönleri (Pas yeteneği ve tekniği, Hava topları, Hız, Top Kazanma, Olgunluk, Hücum tehlikesi)

18 yaşındaki genç oyuncunun göze çarpan birçok güçlü yönü mevcut. Öncelikle Schuurs’un en önemli özelliğinin pas yeteneği olduğunu belirtmek gerek. Genç stoperin oyun stilinin birinci bölgeden oyun kurma üzerine olduğunu söyleyebiliriz. Birinci bölgede topla buluştuktan sonra yan veya geri pas atmak yerine pasları ile takımını atağa çıkarmaya çalışıyor. Özellikle üçüncü bölgeye gönderdiği havadan uzun pasları rakip takım adına tehlikeler yaratabiliyor. Her ne kadar çok sık pas denemesi yapsa da ortalama %87 gibi pas isabet ortalaması var ve bu da verdiği pasların sadece denemeden ibaret olmadığının bir göstergesi. Bu paslar direkt asist olarak yansımasının yanı sıra gollerin hazırlanışını pasları ile genelde başlatan isim o oluyor. Ortalama bir stopere nazaran tekniği fazlasıyla yüksek seviyede.

Pas yeteneğinin dışında bir diğer dikkat çeken güçlü yönü de hava toplarındaki başarısı. 1.91 m boyundaki Hollandalı uzun boyu sayesinde özellikle duran toplarda takımına katkı sağlıyor. Defansta duran topları kafayla uzaklaştırmanın yanı sıra, takımı Fortuna Sittardı’ın kullandığı kornerlerde de uzun boyu sebebiyle rakip takım adına tehlike arz edebiliyor. Maç başına ortalama 3.6 hava topu mücadelesine giren Sandler, bunların %55’ini kazanıyor.

Bu iki özelliğinin yanı sıra bir stopere göre gayet hızlı bir oyuncu olan Schuurs, bu sebeple rakip takımların hızlı hücum oyuncularına yetişmekte genelde sorun yaşamıyor. Yetiştikten sonra da başarılı müdahaleleri ile ikili mücadelelerini kazanmayı başarıyor: Maç başına ortalama 13 ikili mücadeleye giriyor ve bunların %62’sinde başarılı oluyor. Onun gibi çok genç bir stoper için bu önemli bir yüzde. Tabi ki hızının yanında uzun boyunu iyi kullanarak ve kayarak da müdahaleler yapıyor, yani genel olarak top kazanma konusunda gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca zaman zaman hızını kullanıp birinci bölgeden ikinci bölgeye top taşıyarak kendisine isabetli pas vermek için boş alan yaratabiliyor.

18 yaşına daha yeni giren Schuurs’un yaşına göre gerçekten çok olgun oynadığını belirtmek gerek; defansta takımını yönlendiriyor, takımını atağa çıkarıyor ve oyun kurmada da takımı adına en önemli isim o. Baskı altında olduğu zaman isabetli paslar çıkarabiliyor ve genelde doğru kararlar veriyor. Bu sebeplerinde takımı kaptanlığına yükselmesinde olumlu etkiler yaptığını da söyleyebiliriz. Hücumda sadece pasları ile değil, uzaktan denediği sert şutları ile de takımına katkı veriyor. Bir stopere göre fazla gol atıyor, özellikle attığı gollerin neredeyse tamamının şut olduğunu ve kafa vuruşlarından gelmediğini belirtmekte fayda var.  Ayrıca tekniğinin iyi olması sebebiyle de takımının serbest vuruşlarını kullanabiliyor. Genç Hollandalı 20-30 m mesafedeki serbest vuruşları takımda kullanan tek isim. Genelde kaleye direkt vursa da rakip takım adına tehlike yaratıyor, kaleciler topu tutmak yerine sertliğinden dolayı şutları sektirebiliyor ve bu da Sittard adına ekstradan gol tehlikesi yaratıyor.  

 

Zayıf Yanları (Denge, Ayakta müdahale, Fazla top sürme isteği, Yüksek özgüven, Tecrübe eksikliği) 

Perr Schuurs’un en göze batan zayıf yanının denge problemi olduğunu belirtmek gerek. Uzun boyunun yanı sıra zayıf bir vücudu ve omuz omuza mücadelede yıkılmaya meyilli bir yapısı var. Yani boyunu tek hareketlik kayarak müdahalelerde iyi kullansa da, rakip oyuncu ile daha uzun süren bir mücadelede dengesini kaybedip düşebiliyor. Denge sorunun dışında ayakta müdahalelerde de zaman zaman sıkıntılar yaşayabiliyor, özellikle bazen rakibe müdahale etse bile topu kazanamıyor. Bu da defansta tamamen kesici gibi oynayamadığını gösteren bir eksi nokta. 

Her ne kadar hızlı bir oyuncu olsa da ve genelde uzun pasları ile hücum kurmayı tercih etse de zaman zaman birinci bölgede buluştuğu topu ikinci ve üçüncü bölgeye taşımaya çalışabiliyor. Bu dribblinglerde de her zaman başarılı olamayıp topu kaybedebiliyor ve takımı kontrataklara maruz kalabiliyor. Top sürmeye bu kadar yeltenmesinin nedenin yüksek özgüveni kaynaklı olabilir, lakin bir sonra belirtilecek zayıf nokta da bu eksikliğini açıklayabilir.  

Bütün belirtilen zayıf yönlerinin temelinde ise tecrübe eksikliği olduğu gayet açık; sadece 2 sezondur profesyonel olarak futbol oynuyor ve milli takım tecrübesi yok denilecek kadar az. Kariyerinde toplamda sadece 39 profesyonel maçı var ve daha yalnızca 18 yaşında. Hala her oynadığı maçtan birçok şey öğrenme seviyesinde olduğundan dolayı antrenman ve maç tecrübesi ile eksikliklerini geliştirebilecek yaşta ve potansiyelde. Ayrıca oynadığı ligin seviyesi de çok yüksek olmadığından (Hollanda 2.  Ligi), daha yüksek seviyede neler yapabileceği bir soru işareti. Özellikle Hollanda İkinci Ligi’nde Eredivisie takımlarının genç takımları (B takımları) da mücadelede ediyor, yani çoğunlukla genç isimlere karşı mücadele veriyor. Bu durumda onun seviyesinin gerçekten ne kadar iyi olabileceği değerlendirmesinde sıkıntılar yaşatabiliyor.

 

 

Benzediği Oyuncular; John Stones (Manchester City)

Bütün özelliklerini dikkate aldığımızda ona en çok benzetebileceğimiz oyuncu Manchester City’den John Stones olacaktır. Hem boy olarak, hem de oyun tarzı olarak Schuurs ile birbirlerine çok benziyorlar. İkisi de uzun boyu, pas yeteneği ve hızı ile öne çıkıyor. 

 

Transfermarkt Profili