Doğum Tarihi: 20.06.1991 (26 yaşında)

Mevki: Sol Bek

Takımı: Dynamo Dresden

Ülkesi: Almanya

Değeri: 850.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

Boy: 1.84 m

 

 

 

Profil

Futbola Bayer Leverkusen altyapısında başlayan ve doğduğu şehrin takımı Fortuna Düsseldorf’un altyapısına geçen Heise, temel futbol eğitimini burada aldıktan sonra Mönchengladbach takımının dikkatini çekti ve Yunus Mallı, Marc Andre Ter Stegen gibi isimlerle bu takımda 1 sezon yer aldı ancak genellikle oyuna sonradan dahil olarak süre alması nedeniyle sezon sonunda F. Düsseldorf’a geri döndü. Dönüşünden sonraki ilk sezonunda Düsseldorf ekibinin Bölgesel ligde mücadele eden ikinci takımında düzenli olarak ilk 11’de yer aldı ve alt yaş kategorileri hariç ilk istikrarlı sezonunu 2010-2011 sezonunda geçirmiş oldu. Sezon sonunda 3. Lig ekiplerinden Preussen Münster’in dikkatini çekti ve bir kademe yukarı çıkarak 2 sezon boyunca formasını giyeceği ekiple 3. Lig’de mücadele etmeye başladı. İlk sezonda nispeten az süre alsa da ikinci sezonunda formayı almayı başaran Alman sol bek, hem orta sahanın hem de savunmanın solunda istikrarlı bir performans gösterince 2013-2014 sezonunun başında Almanya 3. Lig’inin en iddialı ekibi Heidenheim’a transfer oldu ve transfer olduğu günden itibaren formayı kimseye bırakmayarak 38 maçın tamamında 90 dakika forma giyip sol bek pozisyonunda takımına 2 gol 4 asistlik katkı sağladı. O sezonu RB Leipzig’in önünde şampiyon olarak tamamlayan Heidenheim, yerel çapta dikkatleri üzerine çekti ve iddialı bir ekiple 2. Bundesliga’ya yükseldi.

Heise 2014-2015 sezonuyla birlikte 2. Bundesliga’ya merhaba demiş oldu ve günümüzde Freiburg formasıyla Bundesliga’da iyi işler yapan Florian Niederlechner ile birlikte takımın ikinci ligdeki lokomotifi rolünü üstlendi. Buradaki ilk sezonunda 30 maçta 2 gol 7 asistlik istatistiğe ulaşınca gittikçe kendini geliştirdiğini ve daha üst seviyeye çıktıkça performansını da artırdığını göstermiş oldu. 2. Bundesliga’nın en çok parlayan oyuncularının başında gelen Heise’nin bu performansıyla Bundesliga’ya transferi sürpriz olmadı ve 2015 yazında Bundesliga ekiplerinden Stuttgart ile sözleşme imzalayarak Alman futbolunun en üst seviyesinde kendini kanıtlamak üzere sezona başladı. Büyük umutlarla imza attığı ekipte sol kanatta Emiliano Insua ve Filip Kostic gibi oyuncuların savunmanın ve orta sahanın solunda takımın en istikrarlı iki ismi olarak performans göstermesi karşısında forma şansı bulmakta zorlandı ve Bundesliga’daki ilk sezonunu 148 dakika süre alarak tamamladı ve bu sürelerde 1 tane asist yaptı. Stuttgart’ın güçlü kadrosuna rağmen beklenmedik şekilde 2. Bundesliga’ya düşmesiyle birlikte fazla süre alamadığı bir sezonun ardından 2016-2017 sezonunda kendini yeniden ikinci ligde bulan Heise, sezona tekrar Insua’nın arkasında başlayınca vakit kaybetmeden takımdan ayrılma kararı aldı ve ara transfer döneminde bir diğer 2. Bundesliga ekibi Dynamo Dresden’e imza attı. İmza attığı günden itibaren Dynamo Dresden formasıyla ligin ikinci yarısındaki tüm maçlarda forma giyen Heise yarım sezonda 2 gol 5 asistlik katkı vererek bir anlamda formadan uzak kaldığı dönemde performansından hiçbir şey kaybetmediğini de göstermiş oldu. İçinde bulunduğumuz sezona da ligin en formada oyuncularından biri olarak başlayan ve 5 maçta 2 gol 1 asist üreten başarılı sol bek oyuncusu, talihsiz bir şekilde sakatlandı ve bu nedenle 4 maçı kaçırmak zorunda kaldı. Buna rağmen sakatlığını atlatır atlatmaz yeniden formasını devralan oyuncu, 22 Ekim 2017’deki oldukça sert geçen Nürnberg maçının 90. Dakikasında rakibe arkadan yaptığı çok sert müdahale sonrası kırmızı kartla cezalandırıldı ve 3 maç ceza aldı. 2.Bundesliga kariyerindeki 55. maçında 2. kırmızı kartını gören Heise, bu hafta itibariyle cezasını tamamlayarak formasına kavuştu.

Kariyeri boyunca dörtlü savunma dizilişinde sol bek pozisyonunda hem ofansif hem de defansif katkısıyla en verimli dönemini geçiren Heise, 4-4-2 dizilişinin sol kenarında da oldukça etkili bir oyuncu görüntüsü çiziyor. Bundesliga başta olmak üzere tüm dünyayı yavaş yavaş etkisine alan 3’lü savunma dizilişinde ise orta sahadaki 4’lü veya 5’linin solunda görev alabilecek özelliklere sahip bir oyuncu olduğunu belirtebiliriz.

1991 doğumlu olan Heise, Almanya’nın o yaş grubundaki elit seviye oyuncularla yarışamadı ve herhangi bir yaş kategorisinde milli forma giyemedi. Dünya Kupası’na kadar uzanan süreçte Alman Milli Takım kadrosunda yer almak yeterince zorken bir de tek sezon geçirebildiği Bundesliga’da teknik direktörü tarafından forma şansı da verilmeyince Milli Takım forması Heise için bir hayal olarak kalmış oldu.

 

Güçlü Yönleri (Duran Toplar, Orta Yapma, Uzaktan Şutlar, Pozisyon Bilgisi, Teknik Beceri)

Bir bek oyuncusuna göre oldukça iyi bir top tekniğine sahip olan Alman oyuncu, takımının kazandığı duran toplarda topun başına ilk geçen isim olarak göze çarpıyor. Gerek direkt kaleye vuruşları gerek ceza sahasına yaptığı etkili ortalarla dikkat çeken Heise, bu özelliği sayesinde takımına kötü oynadığı maçlarda dahi tabela katkısı sağlayabiliyor. Heise’nin duran top etkinliğine ilişkin olarak gösterilebilecek en önemli delil, Dynamo Dresden’in bu sezon attığı gollerin %52’sinin duran top organizasyonlarından gelmesi. Yalnızca bu durum bile Heise’nin takım içerisindeki önemini vurgular nitelikte.

Bunun yanı sıra ligin en fazla orta yapan beklerinden biri olan Heise, maç başına 3.2’lik ortalama ile birçok hücum oyuncusunu dahi geride bırakmış durumda. Oyun anlayışı gereği en etkili hücumlarını iki kanat üzerinden gerçekleştiren ve ağırlıkla 4-3-3 dizilişini benimseyen Dresden ekibinin sol bek Heise ve sağ bek Kreuzer üzerinden kurguladığı hücum planı doğrultusunda rakip yarı sahada sıkça topla buluşan Heise’nin sağda yer alan ısı haritası da orta saha çizgisi hizasında yoğunlaşmış durumda. Çizgiye inmeyi fazla tercih etmeyen ve ülkemizde Caner Erkin ile özdeşleşen ortalarla takım arkadaşlarını pozisyona sokan Heise’nin asist sayısının yüksek olması bu konudaki yeteneğini ortaya koyuyor.

Duran ve hareketli toplara yaptığı sert ve isabetli vuruşlarla rakip takım kalecisi için önemli bir tehdit unsuru olan Heise’nin ceza sahası çevresinde hızlı düşünerek kilit pas tercihini de sıkça kullandığını görüyoruz. Maç başına 2.3 kilit pas ile ligin en fazla kilit pas atan defans oyuncusu konumunda olması, Heise’nin bir defans oyuncusuna oranla topa ne denli hakim olduğunun göstergesi. Bu denli hücum aksiyonunun içinde yer alması, maç başına 2.3 kilit pas ve 3.2 orta denemesi ile duran topların tamamını kullanmasına rağmen pas yüzdesini %78 gibi yüksek bir oranda tutmuş olması da yine Heise’nin güvenle topu teslim edebileceğiniz bir oyuncu olarak öne çıkartıyor.

Defansif olarak gerek fiziksel açıdan gerekse pozisyon bilgisi anlamında bir bek oyuncusundan bekleneni verebilen Heise’nin %60’lık hamle yüzdesi ilk bakışta göze çarpan en önemli özelliği. Ancak hamle yeteneğinin yanında savunmanın en solundaki oyuncu olarak savunma çizgisini belirleme ve özellikle orta sahadaki arkadaşlarını yönlendirme gibi rolleri de liderlik vasfıyla birlikte üstlendiğini söylemekte fayda var.

 

Zayıf Yanları (Hava Topları, Tecrübe, Mental Seviye)

Futbolcu piyasası ve sol beklere oranla hiç de kısa olmayan 1.84 m’lik boya sahip olan Heise’nin gerek sıçrama yeteneği gerekse zamanlama becerisinin yeterli seviyede olmamasından dolayı kafa toplarında %58’lik bir ortalama yakaladığını görüyoruz. Bu durum, özellikle 3-4-3 dizilimini benimseyen takımların her geçen gün arttığı Almanya’da kanat-forvet tipindeki oyuncular karşısında hava toplarında zorlanmasına yol açıyor. Ligimizde çok fazla tercih edildiğine şahit olmasak da son dönemdeki en önemli örneği Ryan Babel olan fiziksel olarak güçlü ve ceza sahası içinde yer almayı seven kanat oyuncularına yapılan ortalarda kademe girme konusunda zafiyet gösterdiği aşikar.

Bunun haricinde Bundesliga deneyiminin 5 maçtan oluşması da kendisi üzerindeki soru işaretlerini artırıyor. Esasen bir Bundesliga ekibinde yetişmemesine rağmen 24 yaşında basamak basamak yükselerek Bundesliga’ya transfer olan Heise, burada yeterli şansı bulamadığı için kariyerinin büyük bir bölümünü 2. Bundesliga’da geçirmiş. Her ne kadar gerek seyirci sayısı ve stat atmosferleri gerek fiziksel ve taktik mücadelesiyle birçok ülkenin birinci liginden daha kalifiye olan 2. Bundesliga’da oldukça öne çıkan bir performans sergilese de Bundesliga tablosunun aşağıdaki yarısında dahi forma şansı bulamamış olması yeterliliğini ister istemez sorgulatıyor.

Son olarak agresifliğiyle tanınan bir oyuncu olmasa da yaklaşık 1 ay önceki Nürnberg karşılaşmasında 3-0 gerideyken ve dakikalar 90’ı gösterirken son derece gereksiz ve sert bir hamleyle kırmızı kart görmesi ve takımı için bu denli önemli bir oyuncu olmasına rağmen takımını 3 maç ceza alarak yalnız bırakması kendisi adına olumsuz bir referans oluşturdu. Zira bu 3 maçta Dynamo Dresden yalnızca 1 puan alabildi.

 

Benzediği Oyuncular: Caner Erkin, Fabio Coentrao

Özellikle hücum anlayışı bakımından güçlü yönlerinden bahsederken de değindiğimiz Caner Erkin ile büyük benzerlikler taşıyan oyuncu, Caner’in Ersun Yanal dönemi düşünüldüğünde takıma yaptığı etki ve sol bek pozisyonundan adeta ligi domine edişi, Heise’de de istikrarli bir şekilde süre aldığı dönemde yaptığı istatistikler ve orta sayısı/isabeti düşünüldüğünde kendini 2. Bundesliga seviyesinde ön plana çıkartıyor. Defansif açıdan Caner’den daha yüksek pozisyon bilgisine sahip olan Heise, iki yönlü düşünebilme bakımından o seviyelerde olmasa da Fabio Coentrao ismini akıllara getiriyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Gençlerbirliği, Akhisarspor, Kasımpaşa, Antalyaspor

Özellikle sol bek bölgesinde nitelik veya nicelik anlamında sorun yaşayan Anadolu takımlarımız tarafından oldukça düşük bir riskle düşünülebilecek bir isim olan Heise’nin 2019’da sözleşmesinin sona eriyor olması da mali açıdan az da olsa avantaj sağlayacaktır. Oldukça etkili bir oyuncu olmasına karşın Bundesliga tecrübesinin neredeyse olmayışı da her ne kadar soru işareti olsa da yine maliyeti düşürecek etmenlerden biri olacaktır.

Süper Lig için son derece yetersiz bir kadroya sahip olan Gençlerbirliği’nin 2019 itibariyle tam 26 futbolcusunun sözleşmesinin bitecek olması göz önüne alındığında ciddi bir değişime gideceği aşikar. Bu değişim kapsamında sol bek pozisyonu gönül rahatlığıyla Heise’ye teslim edilebilir. Akhisarspor da sağ bekte Miguel Lopes’ten ciddi hücum ve savunma katkısı alırken sol bekte de olası bir Heise katkısı ile Dresden benzeri bir hücum planına sahip olabilir. Antalyaspor ve Kasımpaşa takımları da sol bekte nicelik olarak sorun yaşayan ekipler olarak göze çarptığından onlar için de uygun bir transfer olacaktır.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ