Doğum Tarihi: 10.02.1997 (20 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: PEC Zwolle

Ülkesi: Hollanda

Değeri: 1.500.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

Boy: 1,90 m

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

 

Profil

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da dünyaya gelen Philippe Sandler, futbola çok küçük yaşlarda Amsterdamsche Football Club’da başladı. Oradaki başarılı performanslarının ardından Ajax’ın altyapısına katıldı. 2015-2016 sezonuna kadar altyapı takımları ile çok başarılı olamasa da, o sezondan itibaren Ajax’ın U18 takımının kaptanı olarak 12 maçta başarılı performanslar sergiledi ve 3 de gol buldu. Bu performansı sayesinde Temmuz 2016’da PEC Zwolle’ye bonservis bedeli olmadan transfer oldu. 13 Ağustos 2016’da da Zwolle’nin Sparta Rotterdam’a 3-0 kaybettiği mücadelede 77. Dakikada oyuna girerek kariyerinin ilk profesyonel maçına çıktı. 2016-2017 sezonunda Zwolle’nin as takımı ve rezerv takımı aralarında mekik dokuyan Sandler, Eredivisie’de sadece 7 maça çıkabildi. Rezerv takımı ile ise 11 maça çıktı ve 1 gol attı. O sezon küme düşmekten kıl payı kurtulan Zwolle’nin 2017-2018 sezonundan itibaren ise takımının as stoperlerinden birisi olmayı başardı. Şu ana kadar ligde 11 maça çıktı, kupada da 3 maçta 1 gol atmayı başardı.

Sandler’in milli takım tecrübesi yok denecek kadar az; alt yaş gruplarında U20’ye kadar hiç forma giymedi ve ilk kez 31 Ağustos 2017’de Hollanda U20’nin İngiltere U20’ye 3-0 kaybettiği mücadelede sonradan oyuna girerek ilk kez milli formayı giydi. O zamandan itibaren toplamda Hollanda U20 formasını 4 defa giydi.

Philippe Sandler’in ana pozisyonu stoper; PEC Zwolle’nin en sık kullandığı 4-3-3 formasyonunda sağ stoper olarak görev alıyor. Hollanda U20 milli takımının da en çok kullandığı formasyon da 4-3-3 ve Sandler de yine sağ stoper olarak oynuyor. Stoper oynamanın yanında zaman zaman da defansif orta saha olarak görev alabiliyor.

 

Güçlü Yönleri (Pas Yeteneği, Hava topları, Hız, İkili Mücadeleler, Serbest Vuruşlar)

Pas Yeteneği: Genç oyuncunun göze çarpan birçok güçlü yönü mevcut. Öncelikle Sandler’in en önemli özelliğinin pas yeteneği olduğunu belirtmek gerek: Genç stoperin oyun stilinin birinci bölgeden oyun kurma üzerine olduğunu söyleyebiliriz. Birinci bölgede topla buluştuktan sonra yan veya geri pas atmak yerine pasları ile takımını atağa çıkarmaya çalışıyor. Özellikle üçüncü bölgeye gönderdiği yerden ve havadan uzun pasları rakip takım adına tehlikeler yaratabiliyor. Her ne kadar çok sık pas denemesi yapsa da ortalama %88 gibi bir pas isabet ortalaması var ve bu da verdiği pasların sadece denemeden ibaret olmadığının bir göstergesi. Bu paslar direkt asist olarak yansımasa da gollerin hazırlanışını pasları ile genelde başlatan isim o oluyor. Ortalama bir stopere nazaran tekniği de fazlasıyla yüksek seviyede.

Hava Topları: Pas yeteneğinin dışında bir diğer dikkat çeken yönü de hava toplarındaki başarısı. 1.90 m boyundaki Hollandalı uzun boyu sayesinde özellikle duran toplarda takımına katkı sağlıyor. Defansta duran topları kafayla uzaklaştırmanın yanı sıra, takımı Zwolle’nin kullandığı duran toplarda da uzun boyu sebebiyle rakip takıma tehlike arz edebiliyor. Maç başına ortalama 5 hava topu mücadelesine giren Sandler, bunların %66’sını kazanıyor.

Hız: Bu iki özelliğinin yanı sıra bir stopere göre gayet hızlı bir oyuncu olan Sandler, bu sebeple rakip takımların hızlı kanat oyuncularına yetişmekte çoğunlukla sorun yaşamıyor.

İkili Mücadele: Rakip oyunculara hızı sayesinde yetiştikten sonra da başarılı müdahaleleri ile ikili mücadelelerini kazanmayı başarıyor: Maç başına ortalama 13 ikili mücadeleye giriyor ve bunların %72’sinde başarılı oluyor. Onun gibi genç bir stoper için bu önemli bir veri. Tabi ki hızının yanında gücünü ve fiziğini iyi kullanarak ayakta müdahaleleri ile ikili mücadeleleri kazanıyor. Ayrıca zaman zaman hızını kullanıp birinci bölgeden ikinci bölgeye top taşıyarak isabetli pas vermek için boş alan yaratabiliyor.

Serbest Vuruş: 20 yaşındaki Hollandalı takımının serbest vuruşlarını kullanabiliyor. Özellikle kaleyi direkt cepheden gören 20-30 m mesafedeki serbest vuruşları kullanan takımdaki tek isim. Sert şutlar çıkartabilse de kaleyi çok fazla bulan serbest vuruşlar kullanmayı şimdilik başardığını söylemek mümkün değil. Lakin her hafta maçtan maça bu konuda gelişme kat ettiğini görmek mümkün, antrenmanlarda serbest vuruş çalıştığını da söyleyebiliriz.  

 

Zayıf Yanları (Denge, Top Kazanma,  Basit Hatalar, Tecrübe) 

Denge: Philippe Sandler’in en göze batan zayıf yanının denge problemi olduğunu belirtmek gerek. Uzun boyunun yanı sıra zayıf bir yapısı var, lakin güçlü bir oyuncu. Yine de omuz omuza mücadelede yıkılmaya meyilli diyebiliriz. Yani gücünü tek hareketlik müdahalelerde iyi kullansa da, rakip oyuncu ile daha uzun süren bir mücadelede dengesini kaybedip yere düşebiliyor.

Top Kazanma: Denge sorunun dışında top kazanmada da zaman zaman sıkıntılar yaşayabiliyor. Özellikle bazen rakibe müdahale etse bile topu kazanamıyor. Bu da defansta tamamen kesici gibi oynayamadığını gösteren bir eksi nokta.  

Top Kayıpları: Üçüncü bölgede pres yapan rakip takım oyuncularına karşı ise zorlanabiliyor ve basit hatalar yapabiliyor. Bu zorlanmasının sebebi diğer genç stoperlere nazaran soğukkanlılığını koruyamamasından değil. Aksine kendisine fazlasıyla güvenip tehlikeli bölgede çalım atmaya çalışabiliyor ve topu kaybedebiliyor. Maç başına çok fazla uzun ya da derinlemesine pas yapmaya çalışması ile bu basit top kayıpları toplanıldığında da maç başına ortalama 3.4 top kaybı yapıyor ve bu sayı da bir stoper açısından ortalamanın üzerinde diyebiliriz.

Tecrübe: Çoğu zayıf yönünün temelinde ise tecrübe eksikliği olduğu gayet açık; sadece 2 sezondur profesyonel olarak futbol oynuyor ve milli takım tecrübesi yok denilecek kadar az . Kariyerinde toplamda sadece 20 profesyonel maçı var ve daha 20 yaşında. Hala her oynadığı maçtan birçok şey öğrenme seviyesinde olduğundan dolayı antrenman ve maç tecrübesi ile eksikliklerini geliştirebilecek yaşta.

 

Benzediği Oyuncular; David Luiz (Chelsea)

Bütün özelliklerini dikkate aldığımızda ona en çok benzetebileceğimiz oyuncu Chelsea’den David Luiz olacaktır. Hem boy olarak, hem de oyun tarzı olarak Sandler ile birbirlerine çok benziyorlar. İkisi de uzun boyu, pas yeteneği ve hızı ile öne çıkıyor. Sandler’in oyun zekasının David Luiz’den daha iyi olabileceğini de belirtelim.

 

Transfermarkt Profili