Doğum Tarihi: 13.08.1995 (21 yaşında)

Mevki:Defansif Orta Saha, Merkez Orta Saha, Ofansif Orta Saha

Takımı: VV St. Truiden

Ülkesi: Belçika

Değeri: 1.200.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

 

Profil

1995 yılında Belçika’nın Bilzerse şehrinde dünyaya gelen Pieter Gerkens, futbola 2000 yılında doğduğu şehrin takımı Bilzerse VV’de başladı. Bir yıl sonra, şimdilerde Chelsea’nin kalesini koruyan başarılı file bekçisi Thibaut Courtois’ın babası Thierry Courtois tarafından keşfedildi ve onun önerisiyle Genk, henüz 6 yaşındayken, Gerkens’i transfer etti.

18 yaşına dek Genk’in alt yaş kategorilerinde süren alt yapı macerasının ardından 2013-2014 sezonunda A takıma yükseldi ve 28 Kasım 2013’teki Genk-Dinamo Kiev Avrupa Ligi karşılaşmasında ilk resmi maçına çıktı. Bu maçla birlikte 13-14 sezonunda toplam 16 maça çıktı ve 1 gol & 1 asist üretti.

2014-2015 sezonunda takımıyla 20 maça çıkan ve 1 gol & 2 asist üreten futbolcu, 2015-2016 sezonunun ilk yarısında istediği kadar forma şansı bulamadı ve yalnızca 2 maçta oynayabildi. Ardından 26 Ocak 2016’da şimdiki takımı VV Sint Truiden’e transfer oldu. Sezonun geri kalanında yeni takımıyla 12 maça çıktı ve 2 gol kaydetti.

Sonuna geldiğimiz 2016-2017 sezonunda ise Pieter Gerkens’in adeta harikalar yarattığını söyleyebiliriz. Sezon boyunca 39 karşılaşmada forma giyen futbolcu, kaydettiği 14 gol & 5 asistlik performansıyla tüm dikkatleri üzerine çekti.

Belçikalı genç yetenek, ülkesinin milli formasını neredeyse tüm alt yaş kategorilerinde (U16, U17, U18, U19, U21) giyme başarısını gösterdi. İlerleyen yıllarda da performansına ve kariyerinin gelişimine bağlı olarak A milli takım formasını giyme şansına sahip. Fakat Belçika gibi bir milli takımın derin ve kaliteli oyuncu havuzunda işinin çok da kolay olmadığı bir gerçek.

Gerkens defansif, merkez ve ofansif orta saha olarak oynayabilen bir futbolcu. Genk kariyerinde 4-2-3-1, 4-4-2 ve 4-5-1 dizilimlerinin defansif orta sahasında görev aldı. St. Truiden’de ise bu dizilişlerden farklı olarak  3-5-2 ve 3-4-3 sistemlerinde de forma giydi. Bu maçlarda çoğunlukla merkez orta saha olarak oynayan futbolcu, 2016-2017 sezonunun ikinci yarısından itibaren ağırlıklı olarak 10 numara pozisyonunda görev aldı. Bunların dışında iki-üç maçta forvet olarak bile oynayan futbolcunun seyrek olarak sağ ve sol kanat oynadığı maçlar da bulunuyor.

 

Güçlü Yönleri (Önceden Sezme, Takım Oyunu, Topsuz Oyun, Vizyon)

21 yaşındaki Pieter Gerkens’in özellikle bu yıl kaydettiği gelişimle birlikte en dikkat çeken noktasının önceden sezme yeteneği olduğunu söyleyebiliriz. Sezon boyunca kaydettiği 14 golün büyük bir bölümünü takım arkadaşlarının açtığı ortalara forvetvari hareketlenmelerle; ön direğe yaptığı sürpriz koşular sonucu yaptığı net vuruşlarla kaydetti. Bunun yanı sıra yine ceza sahası içinde sezgilerinin de yardımıyla buluştuğu toplar, bir orta sahaya göre oldukça iyi bir rakam olan 14 golün birçoğunda pay sahibi oldu. Dolayısıyla Gerkens’in adeta bir “fırsatçı orta saha” olduğunu söyleyebilmemiz mümkün.

Genç oyuncunun bir diğer özelliği; ayağında top tutmayı sevmeyen ve basit oynayarak futbolun doğrularını uygulama gayretinde olan bir futbolcu olması. Dolayısıyla takım oyununa çok faydası dokunan bir yapıya sahip. Kendisine gelen topların büyük çoğunluğunu çok kısa bir süre içerisinde ayağından çıkaran Gerkens, bunların önemli bir bölümünde ise tek paslarla atağı şekillendirme eğiliminde. Bu sayede takımının atağının hızlanmasına yardımcı olan ve top kaybı riskini azaltan bir isim. Buradaki en önemli detay ise, futbolcunun çoğunlukla pozitif oynama gayreti içinde olması. Dolayısıyla maç başına yaptığı 42 pas %78’lik başarı oranı, pozitif futboluyla daha değerli bir hal alıyor. Ayrıca rakibin baskısı altında kaldığında veya oyun dar alanda sıkıştığında, ayağında top tutmak yerine yine basit ama seri paslar yardımıyla sıkışan atağı açabilen bir oyuncu. Aynı zamanda takım arkadaşlarıyla maç içindeki yardımlaşmaları, her daim boşa çıkma gayretinde olarak takım arkadaşının rahat pas verebilmesini sağlaması, sık sık yaptığı koşularla onlara boş alan yaratması gibi özellikleri, son derece faydalı bir takım oyuncusu olduğunu gösteriyor.

Bu noktada da Gerkens’in topsuz oyundaki başarısından söz etmemiz gerekiyor. 21 yaşındaki futbolcunun topun ayağında olmadığı zamanlarda da son derece faydalı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira oyunu çok iyi okuyabilen, atağın nasıl şekilleneceğini tahmin edebilen, nereye koşması gerektiğini veya nerede durması gerektiğini iyi bilen bir futbolcu. Aynı zamanda son derece hareketli bir topsuz oyun sergiliyor. Dolayısıyla Gerkens’in topsuz oyunu hem rakibi yoran hem kendi takımına birçok noktada fayda sağlayan bir avantaj haline geliyor.

Hiç şüphesiz, Belçikalı futbolcunun sahip olduğu yüksek vizyon, diğer meziyetleriyle örtüşen ve oyun kalitesini artıran bir faktör olarak göze çarpıyor. Zira oyuncunun futbolun gereklerini en basit şekliyle yerine getirme isteği, topsuz oyundaki başarısı, hızlı düşünebiliyor ve topu ayağından hızlı çıkarabiliyor olması gibi birçok özelliği normalin üzerinde futbol zekası ve vizyonu istiyor. Bunların yanında 2.5 kilit pas denemesinde yakaladığı %57’lik başarı da gittikçe artan istatistiklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

 

Zayıf Yanları (Defansif Katkı, Dribbling, Topla Buluşma Sayısı)

Pieter Gerkens, profesyonel kariyerinin ilk yıllarında defansif orta saha olarak görev almış bir isim. Şimdilerde ise çoğunlukla merkez ve ofansif orta saha olarak izliyoruz. Fakat oynadığı mevki fark etmeksizin üzerinde durması gereken ilk şey, oyuncunun defansif katkısı. Her ne kadar çok koşan, defansa yardım etme gayreti içinde olan bir futbolcu olsa da özellikle mücadeleci yapısını ve sertliğini artırması gerekiyor. Buna bağlı olarak girdiği ikili mücadele sayısını & başarısını (13 ikili mücadele, %41 başarı) ve top kapma başarısını (2.3 top kapma, %34 başarı) arttırırsa, daha komple bir oyuncu haline gelecektir.

Her ne kadar basit oyunu benimseyen bir futbol felsefesine sahip olsa da maç içerisinde neredeyse hiç dribbling yapmaması (0.8 deneme ve %53 başarı), Gerkens’in, hanesine bir eksi olarak yazılabilir. Özellikle on numara pozisyonunda oynarken kimi pozisyonlarda atağı taşıyarak, gerektiğinde adam eksilterek, mesafe katederek oyun kurabilirse oyununu daha da zenginleştirmesi ve daha değerli hale getirmesi mümkün hale gelecektir.

Son olarak, Belçikalı genç orta sahanın maç içerisinde daha çok sorumluluk alarak topla daha fazla buluşması gerekiyor. Futbolcunun sahip olduğu beceriler, takımında bir maestro gibi oynayabilecek kapasitede olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla oynadığı maçlara ağırlığını daha çok koyması gerekiyor. Örneğin, topla daha çok buluşarak maç başı 42 pas ortalamasını en azından 50’lere çekmesi gerekiyor. Yine de oyuncunun şu anki oyun tarzının teknik direktörünün isteği doğrultusunda böyle şekillendiği de düşünülebilir.

 

Benzediği Oyuncular: Márcio Mossoró, Viktor Claesson

Pieter Gerkens, öncelikle sahip olduğu topsuz oyun becerileri, takım oyununa yatkın futbolu, vizyon sahibi yapısı gibi nitelikleri bakımından Başakşehir’in tecrübeli futbolusu Márcio Mossoró ile benzerlikler gösteriyor. Bunun yanında diğer özelliklerine ek olarak skora direkt katkı yapabilen bir orta saha olması, orta sahanın defansif, merkez ve ofansif mevkilerinde oynayabilmesi gibi özellikleri de bizlere Krasnodar’ın İsveçli oyuncusu Viktor Claesson’u hatırlatıyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Başakşehir, Antalyaspor

Her şeyden önce, Belçikalı yıldız adayının ülkemizdeki birçok kulübün ilk 11’inde kendine yer bulabilecek ve değer katabilecek bir kaliteye sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat spesifik olarak değerlendirecek olursak Gerkens, seneye şampiyonluk yarışına girmek isteyecek olan Trabzonspor’un orta saha rotasyonunu zenginleştirebilecek bir isim. Aynı zamanda bu sene yakalamış olduğu başarı neticesinde Şampiyonlar Ligi Elemesine katılacak olan Başakşehir’in kadro derinliğini artırması, yaşlanan orta sahasını gençleştirmesi adına iyi bir hamle olacaktır. Antalyaspor ise elde ettiği beşincilikle birlikte seneye çıtayı Avrupa arenasına katılmak olarak belirleyebilir ve ligde benzer başarıyı sağlamak için Gerkens’le kadrosunu güçlendirebilir.

21 yaşındaki oyuncu, bu sezon St. Truiden’le gösterdiği başarılı performansın ardından tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Özellikle bu sezon takımının gol yollarında çektiği sıkıntı göz önünde bulundurulduğunda 19 gollük skor katkısı çok daha değerli bir hal aldı. Bu nedenle futbolcunun piyasasının yükseldiğinden bahsetmek mümkün. Yine de Haziran 2018’de bitecek olan sözleşmesi, onu transfer etmek isteyecek olan kulüplerin elini güçlendirecektir. Bunun yanında Gerkens’in henüz 21 yaşında olduğunu ve ileride takımına ciddi bonservisler kazandıracak bir potansiyele sahip olduğunu belirtmemizde fayda var.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 01.07.2017 tarihinde 1.5 M € bedelle Anderlecht’e transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ