Son yıllarda Salzburg’un kurduğu hakimiyet sonrası gözden düşen başkent Viyana’nın iki ezeli rakibi Rapid Wien ve Austria Wien ligin 9. Haftasında Rapid Wien’in ev sahipliğinde Allianz Stadion’da karşı karşıya geldiler. Her ne kadar Salzburg ve Avusturya’da son dönemin parlayan yıldızı LASK Linz’in gerisinde kalsalar da kökleri geçmişe dayanan ve önemini koruyan Viyana derbisi bu sefer covid-19 nedeniyle seyircilerden yoksun oynandı.

Ev sahibi Rapid Wien Avrupa Ligi fikstürünün de sıkıştığı bu dönemde ligde son 2 maçında puan kaybı yaşamış, Salzburg ve LASK Linz ile olan yarışında önemli yara almıştı. Mutlak galibiyet parolasıyla çıktığı derbide rakibi Austria Wien’i son yılların looser kulübü olarak tanıtmak pek yanlış olmayacaktır. Geçtiğimiz sene ligde normal sezonu  7. Sırada tamamlayarak küme düşme grubunda oynadığı maçlar ile sezonu tamamlayan Austria Wien, bu sezona da istediği gibi başlayamamış oynanan 8 maçtan sadece 2 galibiyet çıkarabilip son 4 maçtır da galibiyet yüzü görememişti.

Her iki takımın da galibiyeti istediği ancak Austria Wien için beraberliğin de kötü seçenek olmadığı maçta sahaya çıkan ilk 11’ler şu şekildeydi;

Rapid Wien 11’i

Austria Wien 11’i

4-2-3-1 ile sahaya dizilmesi beklenen Rapid Wien’e karşı 4-4-2 ile sahaya çıkan Austria Wien’de iki takım oyuncularının beklenen dizilişi aşağıdaki görseldeki gibiydi;

Görselde belirtilen şekilde sahaya dizilmesi beklenen ezeli rakiplerin 90 dakika sonrasında ortalama pozisyonları da şu şekilde gerçekleşti.

Rapid Wien

Austira Wien

Maçın Özeti

Ev sahibi Rapid Wien maça hızlı başlayıp rakibi A.Wien’e üstünlüğünü kabul ettirmek istediği başlangıç oyununda konuk ekip ise öncelikli olarak rakibin temposunu düşürmeyi amaçlıyordu. Her iki takımın da merkezi kapatıp rakibi kanat hücumlarına zorladığı başlangıç oyununda ilk pozisyon henüz ikinci dakika içerisinde Rapid savunmasının gelişi güzel uzaklaştırdığı topu alan Knassmülner’in klas pasında Ercan Kara’nın yakaladığı şut şansı ile oluştu. Maçın başında oyununu rakibe kabul ettirip bir de pozisyon üreten Rapid Wien bu sefer dakikalar 7’yi gösterdiğinde sol kanattan Ullmann’ın ortasına ters kanatta Shick’in tek vuruşu ile aradığı erken golü bulmuştu. Ev sahibi ekip skor 1-0’a geldikten sonra hücum planı da kısıtlı olan rakibine karşı oyunun hakimiyetini kurup farkı açmayı planlıyordu ancak Austria Wien 18. Dakika içerisinde kazandığı duran toptan kazandığı gol sonrası skorda dengeyi yakalamış, rakibine de bir mesaj vermişti. Skorun dengeye gelmesi ile birlikte Rapid’in temposu düşmüş, maç konuk ekibin istediği düzende gitmeye başlamıştı. Ev sahibi ekip ilk yarının sonlarına doğru tempoyu tekrardan arttırıp 38 ve 42. Dakikalar arasında rakibi iyice hapsedip arka arkaya bulduğu 5 korner atışında yakaladığı net pozisyonlara rağmen soyunma odasına beraberlikle gitti.

İkinci yarıya her iki takım da değişiklik yapmadan başladı. Rapid Wien tıpkı maç başı planında olduğu gibi yüksek tempo ile rakibi sahasına hapsetmeyi amaçladı. Skorun 1-1’de devam etmesinin avantajıyla fazla risk almayan rakibine karşı oyunun tek hakimi görünen Rapid Wien özellikle Ercan Kara üzerinden yakaladığı net pozisyonlara rağmen tabelayı değiştiremedi ve maç 1-1’lik eşitlikle sonuçlandı. Avrupa Ligi fikstür sıkışıklığında ligde üst üste yaşadığı puan kayıplarına, üstün oynadığı maçta da puan kaybı yaşamak ev sahibi ekipte moralleri bozsa da konuk ekip duran topta yakaladığı gol sonrası kalecisinin de üstün performansıyla derbiden 1 puanı çıkarmanın sevincini yaşamıştı.

 

Taktik Analiz

  • Rapid Hücum Stratejileri ve buna karşı Austria Wien’in Rakip Karşılama Stratejisi

 Sahaya 4-2-3-1 ile dizilmesini beklediğimiz Rapid Wien top kendisindeyken rakibin çift forvetine karşı geriden oyun kurmak için 3’lü defans dizilimi ile +1 oyuncu fazlalığı yaratmak istedi.

Görselde görüldüğü üzere sağ bek oynaması beklenen Stojkovic’in savunmada kaldığı ve sol stoper Barac’ın çizgiye yanaşması ile Stojkovic-Hoffman-Barac hattı kurulmuş orta sahada pasör rolde olan Ritzmaer ise bu 3’lüye yaklaşarak top almaya çalıştı.

Austria Wien ise 4-4-2 dizilimi ile rakibi karşılamış, çift forvet ve 4 orta sahasını merkeze yakın tutarak Rapid Wien’in merkezden gelmesini engelleyerek sağ stoper Stojkovic ve sol stoper Barac üzerine yönlendirip oyunu kanada sıkıştırmak istedi. Merkezde top alıp oyun kurmak isteyen Ritzmaer’e ise A.Wien orta sahası yakın oynayıp top almaya çalıştığında baskı yaparak topla buluşmasını engelledi.

Geriden oyun kurmak istediğinde merkezi 6 kişi ile kapatan rakibine karşı Rapid Wien geliştirdiği stratejiler;

                -Ullmann üzerinden kanat hücumları

Oyun kurulumunda yine 3lü defans dizilimi ile sahaya yerleşen Rapid’de sol kanatta oynayan Arase half-space bölgesine yerleşerek A.Wien sağ bekini kendine yakın tuttu. Böylece açılan sol koridorda topla buluşan Ullmann açtığı orta sonrası takımının golünde asisti yapmış oldu.

Son 2 görselde görüleceği üzere ters kanatta Stojkovic üzerinden oyun kurulumu gerçekleşse de uzak kanatta Ullmann üzerinden boş koridor yaratılarak kanat hücumları denendi. Bu planda Ullmann’ın hücumcu kimliği etkili olsa da rakip kanat oyuncusu Sarkaria’nın savunma tembelliği de işlenmek istenmiş olabilir.

-A.Wien Savunma-Orta Blok arası boşlukları İşlemeye Çalışmak

 

Austira Wien skorun dengede devam etmesinin de etkisiyle Rapid merkez ataklarını savunmada başarılı olmaya çalışsa da defans-orta saha arası bloğun arasında zaman zaman oluşan boş alanlar Rapid oyuncularının hedefi oldu. İlk görselde Türk asıllı forvet Ercan Kara’nın  ikinci görselde ise Knasmüllner’in topla buluşup akabinde geliştirdiği hücumlar A.Wien kalesinde tehlike yarattı.

  • A.Wien Hücum Stratejileri ve buna karşı Rapid’in Rakip Karşılama Stratejisi

Austria Wien rakibi karşılarken uyguladığı 4-4-2 düzenini oyun kurarken de değiştirmeyerek sahaya yine 4-4-2 ile dizildi. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kanat oyuncularının içte konumlanarak bekler üzerinden koridor yaratmaya çalışması. Görselde de Sarkaria’nın içte konumlanarak bekine açtığı koridoru görüyoruz.

Rapid Wien ise tıpkı rakibi Austria Wien gibi topun kendisinde olmadığı dakikalarda sahaya 4-4-2 ile dizilerek rakibi kanatlardan hücuma yönlendiriyordu.

-Konuk ekip A.Wien rakibin tıpkı kendisi gibi merkezi kapatmasına karşılık geriden pasla çıkma takıntısı göstermedi ve bu merkezi uzun toplar ile aşmaya çalıştı.

Şekildeki görselin öncesinde stoper Palmer-Brown önündeki rakip savunma hattını ayağa kısa pasla delmek yerine ileriye uzun topla çıkarak aştı. Bu atağın devamında dönen topu almak için odaklanan konuk ekip kazandığı top sonrası görseldeki gibi sol kanat üzerinden boş oyuncu yakalayarak atak fırsatı yakaladı. Atağın devamında şut şansı bulan Wien kaleci Gartler’i geçemedi.

Austria Wien’in kalabalık Rapid savunma bloğunu uzun pasla kırmaya çalıştığı bir başka örnek.

Maç sonunda oluşan uzun pas kullanım istatistiğini incelediğimizde ise A.Wien takımının uzun pasa sıklıkla başvurduğunu ancak Rapid Wien’in rakibine oranla daha çok ayağa pasları tercihi ettiği ortaya çıkıyor.

-Austria Wien için tek hücum planı uzun top değildi elbette. Rapid Wien’in en önemli hücum gücü olan Ullmann-Arase sol kanadı aslında önemli defansif zafiyetler de barındırıyordu. Bu nedenle Austria Wien hücum hedeflerinden birisi de bu koridoru değerlendirmekti.

Şekildeki görselde A.Wien’in en önemli hücum güçlerinden olan Sarkaria’nın Ullmann’ı arkasına alarak önünde yakaladığı boş koridor A.Wien için önemli şanslardan birisiydi.

Yine örnek görselden görüleceği üzere kontratağa kalkan Austria Wien’de kanatlarda -özellikle Ullmann’ın kanadında- oluşan boşluklar bu bölgedeki defansif zafiyeti gözler önüne seriyor.

İki takımında hücumlarının yönüne baktığımızda ev sahibi Rapid Wien’in en kaliteli hücumlarını ( atakların %55’i soldan gerçekleşmiş ve 2.03 XG üretilmiş) Ullmann üzerinden gerçekleştirdiği, buna karşılık konuk A.Wien’in de hücum odağının Ulmann’ın görev yeri olan bu bölgeden gerçekleştiğini görüyoruz. Yani bu bölgede bir koridor savaşı yaşanmış ama verimliliğe bakarsak bu savaşı Ullmann’ın kazandığını net şekilde söyleyebiliriz.

Maç sonunda açıklanan istatistiklerden XG verilerine bakarsak Rapid Wien’in hücumda ne kadar fırsat yarattığına ve aslında galibiyete ne kadar yakın olduğuna şahit olabiliriz. Toplam 4.35 XG istatistiğinden 1 gol çıkarabilmek Rapid adına puan kaybının sebebini açıklıyor olsa da biraz da olsun 2 oyuncuya dikkat çekmek gerekiyor.

        -Rapid Wien Forveti Ercan Kara; Türk asıllı forvet oyuncusu geçtiğimiz sezondan bu yana yaptığı çıkış ile dikkatleri üzerine çekiyor. Geçtiğimiz sezon pandemi sonrası forma şansı bulup 3 gol ve 1 asist ile dikkat çeken pivot forvet, bu sezon şu ana kadar çıktığı 17 maçta 9 gol ve 4 asistlik performansı ile artan formunu sürdürüyor. Ancak bu derbide oyun içi katkı olarak önemli işler yapsa da bitiricilik olarak gösterdiği kötü performans takımının puan kaybında önemli rol oynadı.

Ercan’ın toplam 1,75 XG değerinde yakaladığı şut fırsatlarının noktalarını incelediğimizde aslında gole ne kadar da müsait noktalar olduğunu görüyoruz. Austria Wien’in takım halinde 0.65 XG ürettiği maçta Ercan’ın tek başına 1.75 XG üretmesi girdiği pozisyonların önemini ortaya koyuyor.

        -Austria Wien Kalecisi Patrick Pentz

Rapid açısından kaybedilen 2 puanın sebebini kaçan gollere bağlasak da Austria Wien için kazanılan 1 puanı kaleci Patrick Pentz’e yazmak pek de yanlış olmayacaktır. Maç sonu istatistiklerde toplam 8 net kurtarış ile öne çıkan başarılı file bekçisi bu kurtarışların 6’sının refleksleriyle olması bu konuda ne kadar başarılı bir maç çıkardığını gösteriyor.

Patrick Pentz’in maç boyu kalesine gelen şutların noktaları, kaleye isabet eden bölgeleri ve şutların XG değerleri incelendiğinde Pentz’in ne denli başarılı bir maç çıkardığı gözler önüne serilecektir.

Maç sonunda Austria Wien sosyal medya hesabının yaptığı paylaşımdan günün kahramanı Pentz’in hakkının teslim edildiği söylenebilir.

Sonuç

Kökleri çok öncelere dayanan ve takımların itibar kaybetmesine rağmen Vienna derbisi Avusturya’da değerini koruyor. Rapid’in üstün oyunu ve pozisyonlarına rağmen Austria Wien’in bu derbiden puan çıkarması gecenin hem sürprizi oldu hem de sahada sunulan taktiksel detaylar izleyenlere keyif verdi.