İspanya La Liga’da El Classico heyecanı yaşandı. La Liga’nın 29. Haftasında Real Madrid Barcelona’yı  konuk etti. Ev sahibi ekipte yıldız forvet Karim Benzema sakatlığı sebebiyle maç kadrosunda bulunmuyordu. Onun eksikliğinde ileri uçta kimin oynayacağı soru işaretiydi. Barcelona ise hafta içi Galatasaray deplasmanından 1-2’lik skorla turu geçerek İspanya’ya dönmüştü.

Aralarında oynana son 5 maçta Real Madrid hepsinde galip gelerek maç öncesi rakibine psikolojik üstünlük kursa da Barcelona son 5 maçın intikamını bu maçta aldığı 0-4’lük skorla aldığını söyleyebiliriz.

İLK 11’LER

El clasico’da iki takımda  aynı dizilimle sahaya yayıldılar.

BARCELONA 

  • OYUN KURULUMU

Barcelona oyun kurulumunda 3’lü orta sahasını defans oyuncularıyla mesafeyi çok açtırmadan geniş alanda oynatmaya çalıştı. Busquets stoperlerin önünde klasikleşen pozisyonunda oynarken De Jong sol iç Pedri ise sağ iç de orta sahaya yayıldı. Araujo Alba’ya göre biraz daha geride kalarak defansı 3’lü bir dizilime çevirirken Barcelona Alba’nın hücum katkısından yararlanmaya çalıştı.

Barcelona topu 2.bölgeye getirip set hücumuna döndüğünde  sol bölgede Alba merkeze yaklaşıyor, Ferran Torres ileri uca geçiyor Pedri ise çizgiye yakın şekilde pozisyon oluşturarak üçgen oluşturuyorlardı. Aynı taktiği sağ bölgede de yapan Barcelona bu sefer çizgiye Dembele’yi yerleştiriyor merkezde Aubameyang kalıyor De jong ise half-space yaklaşarak durarak ters kanatta diğer üçgeni oluşturuyordu.

AUBAMEYANG – FERRAN TORRES İŞ BİRLİĞİ

Baskı sonrası ileri şişirilen topta Barcelona’lı oyuncular rakip defans oyuncularına hemen pres uygulamaya başlıyordu. Araujo’nun attığı topta Dembele –  Aubameyang- Ferran üçlüsüyle ileri hattı kapatan Barcelona De Jong ve Pedri ile merkezi örtmeye çalıştı. Skorunda etkisiyle risk alan Real Madrid geride sayısal anlamda eksiklikler yaşadı.  Dembele ve De Jong’un ver kaçı sonrası Real Madrid savunması iyice eksik kalırken Barcelona 3v2’lik bir üstünlük kurmuş oldu. Ferran Torres ve Aubameyang top ile buluşmak için sık sık birbirlerine yakın oynayarak bu tip pozisyonlarda ezbere pas çıkarabiliyorlardı. Bu iş birlik sonucunda Barcelona rakibinin aldığı riskleri iyi değerlendirdi.

Real Madrid’in defansta aldığı riskler Barcelona için çok büyük avantaj olmuştu. Pique ile uzun top oynayan Barcelona Ferran Torres ya da Aubameyang’ı top ile buluşturup sonuca gitmek istiyordu.  Ferran Torres Nacho eşleşmesini tercih eden Barcelona topu bu bölgeye yönlendirdi. Top Ferran’a gelince Aubameyang takım arkadaşına doğru yaklaşıp pas açısı yarattı.

Bu pozisyon ile birlikte farkı 4’e çıkaran Barcelona Real Madrid savunmasının 2.bölgeye yakın şekilde dizilmesini uzun toplar ile başarılı şekilde cezalandırdı.

REAL MADRID

  • OYUN KURULUMU

Real Madrid oyun kurarken 1.bölge ile 3.bölge arasındaki mesafeyi daraltıyor , orta saha orijinli oyuncularını Benzema’nın yokluğunda değiştirerek sahte forvet gibi oynatıyordu. Genellikle Modric ve Valverde ileri hatta pozisyon alıp sahte forvet görevi görürken bu oyuncular birbiriyle sürekli değişiklik gösterdi . Zaman zaman Kroos stoperlerin arasına girip  oyunu yönlendirirken Casemiro ve Modric’te bu görevi uygulayan isimlerden olabiliyorlardı.

İleri hatta Rodrygo ve V. Junior üzerinden oynamak isteyen Real Madrid en uçtaki merkez oyuncusunu orta sahaya yaklaştırıyor , bu iki hızlı kanat oyuncusunu rakip bekler arkasına koşu attırtıyordu.

Top 1.bölgeye Kroos’un ayağına gelince V. Junior ve Rodrygo en uçta kenarlarda pozisyon alıyorlardı. Modric – Casemiro – Kroos üçlüsü oyunu kurmak için 2.bölgenin kendi yarı sahasına  kadar gelince Rodrygo en uç merkeze kayıyor  Rodrigo’nun yerine Carvajal girerek 3’lü hattı tekrar oluşturuyorlardı.

DEFANS ARKASI  ATILAN PASLAR

Real Madrid 1.bölgeden 3.bölgeye atılan ara paslar ile hızlı kanat oyuncularını top ile buluşturmaya çalışıyordu. Forvette önemli bir eksik içinde karşılaşmaya çıkan Real Madrid Mariano ve Jovic’i oynatmayarak sahte forvet kullanımını tercih etmişti. İki Brezilya’lıyı uçta kullanmak isteyen Ancelotti Eder Militao ve orta saha oyuncuları tarafından atılacak pasları değerlendirmeye çalıştı.

İki pozisyonda da rakip kalede tehlike yaratan Real Madrid bu atakları daha iyi değerlendirebilse maçın gidişatını değiştirebilirdi.

Real Madrid orta saha oyuncuları topu çıkarttıktan sonra Asensio’nun merkeze kat edebilmesi için sağ çizgiye yaklaşarak oynuyordu. 3.bölgede uç bölgeyi kalabalıklaştırıp gol çıkarmak isteyen Real Madrid olabildiğince 2 . ve 3.bölgeye oyuncu sokmaya çalıştı. Asensio’yu kaleye daha yakın tutup kanat oyuncularının üstündeki markajı da kırmak isteyen Real Madrid ikinci yarı bu şekilde plan kurmuştu.

VERİLER

Real Madrid’li oyuncuların maç boyu ortalama pozisyonlarında V. Junior’un en ileride olan oyuncu olduğunu görüyoruz. İkinci yarı skorun etkisiyle Real Madrid Nacho’yu sol beke yerleştirdi Alaba’yı V. Junior’un kanadına yaklaştırdı. Casemiro Alaba’nın pozisyonunu oyun kurulumlarında kapatırken topu yarı sahaya geçirdikten sonra orta sahada oynadı. V. Junior ve Rodrygo Barcelona maçı için çizilmiş bir plan olsa da  bu plan pek tutmadı. Defans arkasına atılan topları durdurmayı başaran Barcelona Real Madrid’in hücumlarını da kısıtlamış oldu.

Barcelona’nın ortalama pozisyonlarına baktığımızda  ise videolu analizlerimizde söylediğimiz gibi Alba Araujo’ya göre bir tık daha ilerde  Pedri ve Ferran Torres ile üçgen oluşturacak şekilde pozisyon almış. Sağ bölgede ise Araujo daha geride, sol taraftaki üçgen içinde Aubameyang 3.oyuncu oluyordu.

Şut istatistiklerinde Real Madrid maç boyunca sadece rakip kaleye sadece 4 şut isabet ettirebildi.  Çektiği toplam 13 şutun  kaleye ortalama mesafesi 21.6 metre olurken rakip kaleye uzaktan şutlar ile şansını değerlendirmeye çalıştı. Barcelona ise rakip kaleye 10 isabetli şut çekerken  bu şutların mesafesi 14.3 metreydi. Kaleyi daha yakından gören şutlarla gol arayan deplasman ekibi bu istatistiklerle de xG oranını bir hayli arttırdı.

Real Madrid’in xG oranı 0.81 iken Barcelona’nın xG oranı 2.74 oldu.

Real Madrid’in çektiği şutların bölgelerine bakarsak isabet bulunan 4 şutta sol bölgeye yakın yerden geldi. Çektiği 13 şutun sadece 3’ünü ceza sahası içinden çeken Real Madrid yaratıcılık konusundan eksiklik yaşadı.

Barcelona toplamda çektiği 18 şutun sadece 1 tanesini ceza sahası içinden çekti. 18 şutun 10’unu ceza sahası içinden çeken Barcelona Real Madrid’e göre çok daha tehlikeli ataklar yakaladığını görebiliyoruz. Skorunda gösterdiği gibi Barcelona bu ataklar sayesinde skoru da lehine çevirirken maçın yüksek farkla bitmesi şans değildi.

Barcelona hem set hücumlarını rakibinden çok uygularken giriştiği kontralarda ise rakibinden daha başarılı sonuç aldı. Barcelona hücum yönü olarak Dembele bölgesini daha çok kullandı nitekim de ilk gollerini bu bölgeden geliştirdiği atak sonrası buldu. Real Madrid ise V.Junior bölgesini daha çok kullanırken ikinci yarı Alba’nın da katılmasıyla hücum yönleri tamamen sol bölge olmuştu.

Bir başka dikkat çekici istatistik ise atılan kilit paslar olmuştu. Real Madrid maç boyunca attığı 5 kilit pasın 3’ünde başarı yakalarken Barcelona maç boyunca 19 kilit pas denemesinin 14 ‘ünde başarı yakaladı (%74).

SONUÇ

Barcelona bu maçtan aldığı 0-4’lük skorla ligde maç eksiğiyle 3. sırada yer alırken 2.sıradaki Sevilla’nın puan kaybetmesiyle fark 3’e düştü. Real Madrid ise 66 puanla 1.liği devam ederken en yakın takipçileri Sevilla ile puan farkı 9’a düştü. Barcelona oynadığı son 4 lig maçında galibiyet alırken bu maçların 3’ünden 4 gollü galibiyet ile çıktı. Serisini Real Madrid ile devam ettiren Katalanlar yükselişini devam ettirmek istiyor. Eflatun Beyazlılar ise ligde 8 maç aradan sonra mağlup olurken bu sezonki 3. mağlubiyetlerini aldı.

*Barcelona maç boyunca 19 kilit pas atarken 14’ünde ( %74) başarı buldu.

*Real Madrid maç boyunca ceza sahası içinden 3 şut çekebildi.

 *Barcelona toplamda çektiği 18 şutun sadece 1’ini ceza sahası dışından çekti.

 *De Jong maç boyunca attığı pasların %98’inde (57/56) başarılı oldu.

*Modric girdiği 8 ikili mücadelenin sadece 2’sini kazanarak takımının bu konudaki en başarısız ismi oldu.