La Liga’nın 15. haftasında Real Madrid Santiago Bernabeu’da ligin 3. sırasındaki Sevilla’yı konuk etti. Eflatun Beyazlılar maç fazlasıyla liderliklerini sürdürürken üst sıraları yakından ilgilendiren bu maçta 1-0 geri düşmesine rağmen geri dönmesini bildi ve maçı Benzema ve V. Junior’un attığı gollerle 2-1 kazandı.  Benzema bu maçta attığı golle beraber kulüpler bazında en fazla gol atan Fransız futbolcu (361) oldu. Kulüpler bazında attığı 360 golle T. Henry 1.sıradaydı.

İLK 11’LER

İki takımında sahaya dizilişi 4-3-3 şeklindeydi.

GÖRSEL ANALİZ

REAL MADRİD

 • Oyun Kurulumu

  Real Madrid 1. Bölgeden top ile oyun kurarken sol kanat beki Mendy orta saha çizgisinin ilerisinde konumlanırken Carvajal Mendy’e nazaran daha geride pozisyon alarak defans 4’lüsünü 3’lüye büründüren oyuncu oluyordu.

  Modric –  Kroos – Casemiro üçlüsü birbirleriyle pozisyonlarını değişerek oynamaya çalıştılar. Bu değişimler oyuncular üzerinde kurulan markajın daha kırılgan olmasını sağlıyor ve  Modric ve Kroos’a uygulanan pres defansın önündeki oyunculardan değil de hücum oyuncularından uygulanınca Real Madrid için oyun kurulumu daha kolaylaşıyordu.

  Sevilla ise yukarıda gösterdiğimiz plana karşılık cevap vermekte gecikmiyor pres hattını ileriye taşıyordu. Real Madrid 10 numarası Modric’in rahat oyun kurmaması ve boş alan bulmaması için Fernando rakip 1.bölgesine kadar gelip yakın markaj uygularken Jordan ve Rakitic bu presi tamamlayan isimler oldu.

  Real Madrid’in 7 kişiyle 1. Bölgeden çıkmasına cevaben 7 oyuncuyla rakip sahada yer alan Sevilla topu hızlıca kazanıp ani kontralar denemek istiyordu.

  HÜCUM SETLERİ

  • GOL

  Real Madrid 3.bölgeye yerleşip set hücumu kurmaya çalışırken 4’lü bir hat oluşturdu. Asensio çizgide tek oynarken onun yanındaki boşluğa Modric girdi. Real Madrid oyun kurulumunda gösterdiğimiz gibi 3’lü bir yapıya dönerken Carvajal bu üçlüyü tamamlayan kişi olduğu için Mendy’e göre daha savunmacı oynadı ve bu gördüğümüz bölgeye daha az giriş yaptı.

  Modric hem Benzema’nın üstünde iki kişilik markajın olmaması için hem de iç forvette oluşabilecek boşlukları kullanmak adına hücumda derinlere kadar indi.

  Kroos ve Casemiro  hücumlarda Modric’e göre daha geride pozisyon alırken Casemiro kesici Kroos ise derin oyun kurucu olarak oynadı.

  Bu hattı karşılamak için ise Sevilla 4-4-2 gibi dizildi ve ileride Rakitic ve Rafa Mir ikilisiyle ön alanı kapatmaya çalıştı.

Real Madrid Sevilla’nın topa sahip olduğu dilimlerde V. Junior ve Asensio ile kontra ataklar yapmaya çalıştı. Bu organize yapılmaya çalışan kontraların ana aktörü merkezde derine inen Benzema’ydı. Benzema derine inerek Sevilla stoperlerini orta saha çizgisine kadar çekmiş Asensio ve Junior’un önünde uzun metrajlı koşular atabileceği alanlar sunmuştu.

V. Junior’un 86.dakikada attığı golde Ferland Mendy rakip bekle ceza sahası yayının önünde eşleşirken Benzema iki stoperin savunmasında pozisyon almıştı. Real Madrid için sayısal anlamda oldukça kısır gelişen bu hücum bireysel yetenek sonucunda galibiyeti getirse de asıl hata 9 kişi ile kendi 1.bölgesinde bekleyen Sevilla savunmasınındı. Atılan ters top sonrası savunmanın dalgınlığını yeteneğiyle beraber çok iyi kullanan V.Junior harika gole imza attı.

SEVİLLA

 • OYUN KURULUMU

Sevilla Real Madrid baskısındayken oyun kurulumunda Acuna’yı Real Madrid’in Mendy üzerinde yaptığı plan gibi orta saha çizgisine yakın tutuyor defansın önünde oynayan Fernando’yu sol çizgiye çekiyordu. Fernando’nun sol çizgiye gelerek oynaması kendisi için pas opsiyonu yaratırken aynı zamanda Acuna’nın boşluğunu da kapatmış oluyordu.

Dikkat çekici nokta Acuna’nın hücuma geçişi Fernando’nun sol çizgiye yaklaşmasına yol açıyor, Fernando’nun boşluğuna da sol çizgide oyun kurucu gibi oynayan Papu Gomez yerleşiyordu.

Real Madrid ön alan baskısını ceza sahasına kadar arttırdığında Sevilla, Fernando ve Jordan’ı iki stoperinin arasına birlikte soktu. Genellikle takımların uyguladığı stoperlerin arasına koyulan bir kişi Real Madrid baskısı için çözüm olmamış buna çözüm olarak Sevilla iki defansif oyun kurucu ekstra da Papu Gomez’i yine merkeze doğru çekerek topu ön alana taşımayı başardı.

SEVİLLA HÜCUM SETLERİ

Sevilla hücum seti kurduğunda Papu Gomez çizgide  Rafa Mir ortada yalnız şekilde Ocampos ise sağ kenarda konum alıyordu. Orta sahada Rakitic, Fernando ve Jordan’a göre daha ileride hücumu yönlendirmekle görev alırken Fernando ve Jordan değişimli olarak 1 ve 2.bölgede pozisyon aldılar. Real Madrid Mendy’i hücuma sokarken Sevilla bu planı Acuna üzerinden uyguladı. Papu Gomez’e yakın şekilde pozisyon alan Acuna Papu Gomez’in serbest rolde oynamasına katkı verirken aynı zamanda Sevilla hücumlarını sayısal anlamda zenginleştiren oyuncu oldu.

İlk yarının son dakikalarında aldığımız görüntüde yukarıda bahsettiğimiz olaylar gerçekleşti. Acuna Carvajal’in yanına giderek takımına sol forvet katkısı verirken Papu Gomez daha geride serbest rolde oynadı. Rakitic ise orta saha 3’lüsünün hücumdaki ayağı olurken bu görevi stoper ile bek arasına koşu atarak üstlendiğini görüyoruz. Jordan bir başka görselde gösterdiğimiz gibi Fernando ile yer değişmiş Rakitic’e yardımcı oyuncu olarak rakip 1.bölgeye yerleşmişti.  Sevilla bu hücum setlerinden maç içinde pek fazla yararlanamasa da oluşturmak istedikleri hücumlar doğru kurgulanmıştı.

VERİLER

Real Madrid’li oyuncuların maç boyunca aldıkları ortalama pozisyonlar görsel analizlerimizde gösterdiğimiz gibi Mendy Carvajal’a göre daha önde, Kroos- Modric- Casemiro üçlüsü birbirlerine yakın üçgen şeklinde, Asensio- Benzema- Vinicus ise 3.bölgede hat şeklinde yayılmış durumda. Militao ve Alaba  Real Madrid’in kendi yarı sahasında duran futbolcular olurken Real Madrid’in ön alan presi yapmak istemesi  ve oyunu önde oynama isteği ortalama pozisyonlarda 9 oyuncunun 2 ve 3.bölgede olmasını sağladı.

Sevilla oyun planı olarak 1 ve 2.bölgede alan kapatıp oluşacak hatalardan yararlanmaya çalışması ve Real Madrid’in daha baskın bir oyun sergilemesi Sevilla’lı oyuncuların hücumda çok pozisyon alamamasına yol açtı. Sevilla stoperleri derinde pozisyon almışken orta saha oyuncuları ile mesafeleri açık kalmış durumda. Orta saha ve forvet oyuncularının birbiriyle mesafelerinin dar olması ve 3. bölgede Rafa Mir’in yalnız kalması Real Madrid savunmasının işini kolaylaştırdı.

İki takımda az sayıda isabetli şut çekerken Sevilla bulduğu 6 isabetli şutun 5’ini ceza sahası içinden attı. Real Madrid ise bulduğu 4 isabetli şutun 2 tanesini ceza sahası içinden atarken xG oranlarında Real Madrid daha önde. Sevilla’nın bulduğu pozisyonların gol oranı düşük pozisyonalar da kalması bu verileri sağlarken Real Madrid ise daha tehlikesi yüksek ataklar gerçekleştirdi.

Real Madrid iki devrede de 35’er hücum yaparken şutla biten hücum sayısı iki yarıda eşit kaldı. Sevilla ise ilk yarı kendi adına daha çok şans yakalarken ikinci yarı skorunda etkisiyle daha az oranda kaldı. 1 ve 2.bölgede sıkı kapanmaya çalışan Sevilla kontralarla rakip kaleye ulaşmaya çalışırken bu kontralarda Ocampos’un hızından yararlanmak istedi. Papu Gomez’in serbest rolde oynaması sol bölgenin tek Acuna tarafından kullanılması Sevilla hücumlarının yönünün sıklığını sağ tarafa döndürdü.

Real Madrid ise görselli analizlerimizde gösterdiğimiz gibi atak yönünü sola çevirmiş hücumlarını sol bölgeden gerçekleştirmişti. Mendy ve V. Junior ikilisini kullanan R. Madrid maçı kazandıran golü de bu bölgeden gerçekleştirdi.

Real Madrid ile Sevilla arasında topa sahip olma oranlarında belirleyici farklar olmasa da farkın yaratıldığı yer 3. Bölgede ki topa sahip olma süreleriydi. Real Madrid 3. Bölgeye girişlerde ve ceza sahasına girişlerde rakibine üstünlük kurarken 3.bölgedeki topa sahip olma süreside rakibinden fazlaydı.

V. Junior’un golüne kadar iki takımda birbirleriyle eşit mücadele verirken bireysel yetenek maçın gidişatını ve sonucunu değiştirmişti. Top kayıpları istatistikleri bize iki takımında birbirine yakın şekilde top kaybettiğini ve birbirlerine uyguladıkları pres sayısının birbirine eşit sayılacak sayıda yapıldığını gösterirken maçın sonucunda iki takımında birbirine tam anlamıyla üstünlük sağlayamadığını söyleyebiliriz.

SONUÇ

Real Madrid bu galibiyetle birlikte ligde oynadığı son 6 maçın 5’ini kazanırken art arda 4. galibiyetini almayı başardı. Ligde  en yakın takipçisi Atletico Madrid ile puan farkını 4’te tutan Real Madrid Carlo Ancelotti ile iyi gidişatını sürdürmeye devam ediyor. Sevilla ise bu mağlubiyetle 3. sıradan 4. sıraya düşerken lider Real Madrid ile puan farkının 5’e açılmasını durduramadı. Geçen hafta oynadıkları Alaves deplasmanından beraberlikle dönen Sevilla bu haftada kaybettiği puanla ligin üst sıralarında büyük yara aldı.

 • Real Madrid hücumda ve defansta girdiği 111  ikili mücadelenin  sadece 47’sini kazandı .
 • Sevilla ceza sahası içinden çektiği 6 şutun 5’inde isabet bulurken xG oranı 0.80’de kaldı. Real Madrid ise ceza sahası içinden çektiği 6 şutun 2’sinde isabet bulurken xG oranı 1.50 oldu.
 • Marco Asensio  (5 / 0) ve Modric (10 / 0) maç boyunca girdikleri tüm ikili mücadeleleri kaybeden isimler oldu.
 • Kroos maç boyunca attığı 10 tane  40 metre üstü pasın 9’unda (%90) isabet buldu.
 •  Sevilla’da  Fernando Reges rakip sahada kazandığı 4 top ile takımının en başarılı ismi oldu. En yakın isim rakip sahada kaptığı 1 topla Papu Gomez.