Doğum Tarihi: 17.08.1991 (26 yaşında)

Mevki: Defansif Orta Saha, Merkez Orta Saha

Takımı: Ceara

Ülkesi: Brezilya

Değeri: 550.000 €

Sözleşme Sonu: 30.11.2019

Boyu: 1.73 m

 

 

 

Profil

Richardson Fernandes dos Santos, 1991 yılında Brezilya’nın Natal şehrinde dünyaya geldi. Kariyerine o dönem Serie B’de bulunan America RN takımında başladı. Sezonun sonlarına doğru süre alan oyuncu, takımının küme düşmesine engel olamadı. 2012’de Serie D takımlarından Baraunas’a kiralandı ve burada 11 maça çıktı. 2013 ve 2014’te alt liglerde gezinen bir isim olmaya devam etti ve sırasıyla Confiança, Treze, Operario’da oynadı. Bu takımlarda geçirdiği iki sezonda toplam 44 maça çıkıp 1 gol kaydetti. 2015 yılında Serie C ekiplerinden Confiança’ya yeniden transfer oldu ve etkileyici performansıyla Serie B’de mücadele eden Ceara’nın dikkatini çekti ve 2016 Ocak ayında transfer oldu. İlk maçından itibaren ilk 11’in değişilmezi oldu ve 27 maçta 1 gol 1 asist kaydedip oynadığı oyunla güven verdi. Devam eden 2017 sezonunda 21 maçı bulunuyor. Hırslı ve mücadeleci yapısıyla taraftarların sevgilisi haline gelen Richardson, orta sahadaki dinamizmiyle takımına hayat veriyor.

Kendisini biraz geç ispatlayan Richardson’un milli formayla bir kariyeri bulunmuyor. Ülkesi Brezilya’nın durumunu da göz önüne aldığımızda, çok büyük performanslar göstermediği takdirde bunun için artık çok geç olduğunu söyleyebiliriz.

Kariyeri boyunca birçok pozisyonda görev alan Richardson versatil bir oyuncu olduğu için teknik adamların elini fazlasıyla güçlendiriyor. Temposu, deliciliği ve savunma becerisinden faydalanmak isteyen teknik adamların sağ bekte ve 4-4-2 sisteminde sağ kanatta denediği Richardson’un asıl mevkisi ön libero. Kariyerinin büyük çoğunluğunu bu bölgede geçirse de zaman zaman sağ ve sol içte 8 numara pozisyonunda da görebiliyoruz. 

 

Güçlü Yönleri ( Top Çalma, Agresiflik, Dribbling, Hız, Uzun Pas, Çok Yönlü, Güç, Önsezi, Hırs, Azim)

Richardson’u ön plana çıkaran en önemli özelliği top çalma becerisi. Yüksek konsantrasyonu ve güçlü sezgileri müdahale başarısındaki sırrı gösteriyor. Emre Belözoğlu’nu andıran şok presleri seviyor. Rakiplerini iyi takip ediyor ve doğru zamanda hamle yaparak topu söküp alıyor. Özellikle kayarak müdahaleleri çok başarılı. İstatistiklere baktığımızda maç başına 6 top çalma girişiminin 4’ünde başarı sağladığını görüyoruz. İkili mücadelede ilk anda topu kazanamasa dahi pes etmiyor ve rakibini kovalamaya devam ediyor. Hırslı, azimli ve agresif oyunu onu taraftarlar arasında özel kılıyor ve özellikle iç sahada seyirciyi ateşleyici güç oluyor.

Orta sahada sağladığı sertlik ve agresifliğin yanı sıra dribbling yeteneğiyle de dikkat çekiyor. Önündeki alanı kullanmaktan çekinmiyor. Hızı ve çevikliği sayesinde rakiplerinden birer birer sıyrılabiliyor. Maç başına 2.7 dribbling girişimi olduğunu ve bu girişimlerin %80’inde başarı sağladığını görüyoruz. Bir ön libero için çok değerli bir sayı ve başarı oranı olduğunu söyleyebiliriz. Patlayıcılığı yüksek bir oyuncu olan Richardson, top ayağındayken maksimum hızına çabuk ulaşıyor ve önündeki alanı kısa sürede katediyor. Bu yetenekleri sık sık faulle durdurulmasına sebep oluyor. Maç başı 3 kez faule maruz kalıyor ve bu sayının bir ön libero için gereğinden fazla olduğunu söyleyebiliriz. Topsuz oyunda da hızını iyi kullanıyor. Önde kaldığında ve takım halinde eksik yakalandıklarında müthiş bir deparla bir anda rakibi karşılayacak duruma gelebiliyor.

Richardson ince işlere çok fazla girişmese de zaman zaman denediği kilit paslarla etkili oluyor. Oyun zekası, çabukluğu ve önsezi yeteneğiyle seri oynayabiliyor. Orta sahada iç oyuncusu olarak oynadığında kanatlara açılarak top alıyor ve oyun kurulumuna yardımcı oluyor. Tek veya çift ön liberodan biri olarak görevlendirildiğinde ise stoperlerin arasına girip beklerin daha özgür bir şekilde hücuma katılmalarını sağlıyor. Milimetrik uzun paslar atabiliyor. Oyunun yönünü değiştiriyor veya diyagonal uzun paslarla takımını rakip yarı alana taşıyor. Bu konuda gerçekten çok başarılı. Yerden oynadığında da dikine oynamaya özen gösteriyor. İstatistiklere baktığımızda ortalama %88 pas başarı oranını görüyoruz ve dikine oynamaya özen göstermesi bu sayıyı fazlasıyla değerli kılıyor.

Savunma meziyetlerinin yanına dribbling, pas yeteneği ve hızı da eklenince teknik adamların takımında mutlaka istediği bir joker haline geliyor. Geçmişte sağ bekte ve sağ kanatta da görev verildi. Bunun yanında pozisyon bilgisini geliştirmesi halinde üçlü savunmanın sağında veya yine üçlü savunma sistemlerinde kanadı tek başına kullanabileceği bir düzende değerlendirilebilir.

Richardson’un 1.73 m boyu fizik olarak zafiyet oluştursa da güçlü ve dayanıklı bir oyuncu. İkili mücadelelerde çoğunlukla başarılı oluyor ve sağlam kalıyor. Hava toplarına iyi yükselerek boy zaafını minimum düzeye indirgediğini söyleyebiliriz. Yine istatistiklere bakarsak, ikili mücadelelerde ve hava mücadelelerinde sırasıyla %60 ve %58 oranında başarı sağlıyor. Bu yüzdelerin Serie B düzeyinde olduğunu da unutmamak gerekiyor. Fiziksel gelişimini sürdürmesi, üst seviyelerde boy göstermesi ve oyununu kolaylaştırması adına çok önemli.

 

Zayıf Yanları (Skor ve Hücum Katkısı, Şut, Tecrübesizlik)

Richardson için tek yönlü bir oyuncu demek haksızlık olur ama komple bir orta saha oyuncusu olduğu da söylenemez. Bunun temelinde düşük skor ve hücum katkısı yatıyor. Kariyeri boyunca lig düzeyinde çıktığı maçlarda yalnızca 1 gol ve 1 asisti bulunuyor. Devam eden sezonda performansıyla beğeni toplasa da henüz skora etki edebilmiş değil. Bir ön libero için bu durum çok büyük zaaf oluşturmuyor ancak bu kadar minimum düzeyde de olmamalı. Ceza sahası ve çevresinde daha fazla bulunması, bu sayıları daha yukarı çekebilir. Bu bağlamda şutlarını da geliştirmesi gerekiyor. Maçlarda zaman zaman şut denemeleri oluyor ama bu denemeler çoğunlukla isabetsiz ve etkisiz oluyor.

Henüz 1.lig seviyesinde maçı bulunmayan Richardson’un transferini düşünürken şüphe uyandıran parametrelerin başında tecrübesizliği geliyor. Geç parlayan ve belli bir yaşa gelen Güney Amerikalı oyuncuların Avrupa’da adaptasyon sorunu yaşadığını birçok örnekle gözlemleyebiliyoruz. Türkiye liglerine gelen Brezilyalı oyuncularda bu durumun nispeten daha az yaşandığını da belirtelim. Bizim ülkemize daha çabuk adapte olabiliyorlar.

 

Benzediği Oyuncular: N’Golo Kante, Allan, Felipe Melo

Top çalma becerisi, agresif baskısı ve dinamizmiyle ön planda olan Richardson için Serie B’nin Kante‘si demek hiç de yanlış olmaz. Oyun stili, fiziği, pas ve dribbling yeteneğiyle Napoli’nin orta saha oyuncusu Allan’a da benzetebiliriz. Mental özellikleri ve taraftarı ateşleyen yapısıyla ise yakından tanıdığımız Felipe Melo’yu andırdığını söyleyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Osmanlıspor, Kayserispor, Evkur Yeni Malatyaspor, Ankaragücü

Yukarda bahsettiklerimizin ışığında Richardson’a hem Süper lig hem de TFF 1.ligdeki Anadolu ekiplerimiz için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Dinamizmi yüksek, orta sahada agresiflik ve sertlik sağlayabilecek ön libero eksikliği yaşayan takımlarımızdan Osmanlıspor, Kayserispor ve Evkur Yeni Malatyaspor’a çok uygun bir transfer hedefi olacağını söyleyebiliriz. Osmanlıspor son iki yılda Thievy Bifouma dışında bonservis ödemedi. Fakat Richardson’un bu ayrıcalığı hakettiğine şüphemiz yok. Ayrıca hücuma hızlı çıkışlarıyla, kontratağa uygun oyuncu grubuna çabuk uyum sağlayacaktır. Orta sahada partneri olması muhtemel Musa Çağıran ile çok dinamik  bir ikili olabilir. Kayserispor’da teknik direktör Marius Sumudica’nın istediği agresif oyun için aradığı en doğru adamların başında geliyor. Badji’nin kiralık olduğunu ve sezon sonu Anderlecht’e döneceğini düşününce yerine Richardson’u bonservisiyle almak oldukça doğru bir transfer olacaktır. Orta sahada benzer eksikliği yaşayan Yeni Malatyaspor’un sezon başından beri maçlarda yaşadığı kırılganlığa ilaç olabileceğini de belirtelim. 

TFF 1.ligine bu sezon yükselen ve Süper Lig hedefi olan takımlardan Ankaragücü’de orta sahasında kaliteli ve sert bir ismin eksikliğini hissediyor. Richardson Ankaragücü için de nokta transfer olabilir.

Kulübüyle sözleşmesinin 30.11.2019’da bitecek olması dezavantaj olsa da olası bonservis bedelini karşılayabilecek kulüplerimize yüksek fayda sağlayacak ve önemli bir yatırım hamlesi olacaktır. Bonservis bedeli en fazla 500.000 € civarında olacaktır.

 

Transfermarkt Profili