Doğum Tarihi: 9.02.1994 (23 yaşında)

Mevki: Sol Bek

Takımı: MSK Zilina

Ülkesi: Slovakya

Değeri: 275.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

Boy: 1,80 m

 

 

Profil

Slovakya’nın Trencin kentinde doğan Mazan, profesyonel futbola da bu kentin takımı olan AS Trencin takımında başladı. 1 Ocak 2012’de Hollanda 2. Lig takımlarından biri olan AGOVV Apeldoorn takımına kiralandı. Geri döndükten sonraki sezon ise Trencin tarafından kadroda düşünülmeyen Mazan 13/14 sezonunun devre arasında ligin bir başka takımı olan FK Senica’ya transfer oldu. FK Senica formasıyla 32 maça çıkan Mazan’ın gol veya asist olarak bir katkısı olmadı ve bu 32 maçta 7 sarı kart gördü. Burada da 14/15 sezonunun devre arasına kadar oynadıktan sonra Polonya’nın yolunu tuttu ve 150.000 € bonservis bedeli karşılığında yeni takımı Polonya 2. Lig takımı olan Podbeskidzie oldu. 15/16 sezonunun başında kiralık olarak gittiği MSK Zilina takımında beğenildi ve MSK Zilina Mazan’ı 16/17 sezonunun başında 150.000 € karşılığında satın aldı.  MSK  Zilina’da kiralık  geçirdiği sezonda 24  maça çıktı skor katkısında bulunamadı fakat takım oyununa katkısı ve performansı beğenildiği için takımda kalmasına karar verildi. Mazan halen MSK Zilina takımında mücadele etmektedir. 2016/17 sezonunu takımıyla şampiyon bitirmesine rağmen sadece 13 maça çıkabildi ve 1 gol 2 asistlik bir performans gösterdi. Ekim 2016 – Mart 2017 arasındaki maçları aşil tendonu yırtığı nedeniyle kaçırmak zorunda kaldı. Böyle talihsiz bir sezona rağmen performansını korumayı başardı ve ortalamanın üzerinde bir performans gösterdi. MSK Zilina’da da ana pozisyonu olan sol bek mevkisinde görev aldı. Bu sezonda Zilina formasıyla 4’ü 90 dk olmak üzere 5 maçta forma giyen Mazan istikrarlı oyununu devam ettiriyor.

Haziran ayında düzenlenen U21 Avrupa Şampiyonasında da Slovakya U21 takımında çok başarılı bir performans gösterdi. Her ne kadar sakatlık geçirmiş olsa da en gelişim gösterdiği, olgunlaştığı ve yararlı olduğu sezonu bu sezon denebilir. Milli takımda bu sene oynadığı futbol da bunun kanıtı gibi. Henüz Slovakya A Milli takım formasını giymemiş olan Mazan, alt yaş milli takımlarda U17’de 3, U19’da 5 ve U21 seviyesinde 27 kez Slovakya Milli formasını giydi.

Kariyerinin tamamında 4’lü defansın solunda görev yapan Robert Mazan 4-3-3, 4-2-3-1 ve 4-4-2 dizilişlerinde savunmanın solunda oynama tecrübesine sahip diyebiliriz.

 

Güçlü Yönleri (Hareketlilik, Alan Yaratma, Baskı Kurma, Pas, Orta)

U21 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Slovakya takımı resmen atağın yönünü onun bulunduğu kanada yıktı ve bir bek oyuncusuna göre ortalamanın çok üzerinde topla buluşarak ataklara katkıda bulundu. Grup aşamasında oynanan 3 maçta da istatistiksel olarak da çok fayda sağladı. Grup aşamasının ilk maçında Polonya ile karşılaştıkları maçta yapılan atakların %44,5’i bulunduğu kanattan yapıldı. Ayrıca 74 kere topla buluşmasının yanı sıra 43/51 pas isabeti ile oynadı. Grup aşamasının ikinci maçında ise İngiltere’ye karşı zorlu bir maç çıkardı ve bu maçta da atakların %55,9’u onun kanadından yapıldı. Ayrıca 88 kere topla buluşmasının yanı sıra 56/69 pas isabetiyle oynadı. Grup aşamasının son maçı olan İsveç karşılaşması ise istatistiksel olarak onun için zirve oldu, 100 kere topla buluşarak oyunun tamamında içinde bulunan Mazan aynı zamanda 81/87 pas isabetiyle oynayarak çok yüksek bir yüzde elde etti ve kanadından %49,7 oranında hücum yapıldı. Çoğunlukla bindirme yaparak ve arkadaşlarına alan açarak bu hücumlarda boy gösterdi. Bindirme yapmayı seven Mazan riskli paslardan ziyade daha çok yan pasları tercih ediyor. Top kontrolü iyi olan bir oyuncu fakat dribling hızı şu an için yeterli seviyede değil. Uzun pası tercih etmeyen Mazan genel olarak orta saha oyuncularıyla kısa ve sık paslar yapmayı seviyor ve sürekli ver kaça giriyor. Mazan maç içerisinde çoğu orta saha oyuncusundan daha fazla topla buluşup daha fazla pas trafiğinin içinde bulunuyor ve bir bek oyuncusu olarak bunu yapabiliyor olması onu gerçekten farklı ve hücumda etkili kılıyor. Genel olarak çizgiye inmeden topu ortalayan bir hücum anlayışına sahip olan Mazan’ın orta yeteneği gayet iyi ve gelişmeye de açık.

Ver kaç yaparak ileri gitmeyi çok seven, fiziksel olarak ortalamanın üzerinde bir yapıya sahip olan ve takımca baskı yaparken buna çok iyi uyum sağlayarak oyunu ilerde tutabilen bir yapıya sahip. Kanadından pek çıkmadan baskı yapıp bulunduğu alanda rakibe rahatsızlık veren de bir yapısı var.

Savunmada %64 hava topu kazanma, %54 fiziksel mücadele kazanma ve %66 top kapma başarısı ile oldukça iyi rakamlara sahip olsa da onun savunma yönlü bir oyuncu olmadığı aşikâr. 

 

Zayıf Yanları (Zayıf Müdahale, Düşük Konsantrasyon, Zayıf Ayak)

Hem kulübünde hem de milli takımda konsantrasyonunun düşük olmasına bağlı olarak boşluklar bırakabiliyor ve rakip oyuncuya pozisyon şansı tanıyor. Konsantrasyonunun çoğunu hücuma kullandığı için defansta biraz daha hataya yatkın hale geliyor. Müdahale yeteneği iyi ancak çok fazla kullanmıyor ve bu yüzden rakibe orta yapabilme şansı ve boş alan bırakıyor. Maç başına yalnızca 4.3 müdahale denemesi de bunun bir göstergesi. Kontrolsüz müdahale yapmamak için kaçınsa da bazen hatalı müdahaleler yapıyor. Bu zamana kadar ligde çıktığı 114 maçta 22 tane sarı kart görmesi de gereğinden fazla agresif müdahalelerde bulunduğunu gösteriyor. 

Sağ ayağını kullanamaması da negatif yönlerinden biri ve oyunun yönünü değiştirmeyen ve uzun top oynama becerisi çok yüksek olmayan bir oyuncu. Sol tarafından bir baskı geldiğinde ileriye oynayabilmesi zorlaşıyor daha garantiye kaçmayı deniyor.

 

Benzediği Oyuncular: İsmail Köybaşı, Domenico Criscito

Zayıf ayağını kullanamaması, fiziki özellikleri ve sürekli ileriye yönelik oynayan stili nedeniyle İsmail Köybaşı ve Domenico Criscito’ya benzerlik gösteriyor. Potansiyel olarak İsmail Köybaşı’dan çok daha iyi yerlere gelebilecek bir seviyede olmasına rağmen Criscito gibi hücum katkısı ve ideal savunmayı yan yana getirmesi biraz zaman alabilir. 

 

Gelebileceği Takımlar: Kardemir Karabükspor, Aytemiz Alanyaspor, Evkur Yeni Malatyaspor

Düşük bonservis bedeli ve maaşı nedeniyle Süper Lig’de her takıma mali olarak rahatlıkla gidebilecek bir oyuncu. Seleznov gibi topla buluştuğunda iyi işler yapabilen son vuruşu iyi olan bir forvetle asist sayısını yükseltebilir veya Vagner Love gibi yüksek kalitede bir forvete çok sayıda servis yapabilir. Ayrıca Karabük ve Alanya’nın tempolu ve kontra atak oynayan sistemlerinde hücum yönü olabilir bile. Yapacağı bir çok bindirme ile takımların alan bulmasını ve rahat hücum yapabilmelerini sağlayabilir. Süper lige uyum sağlayabilecek bir oyun stiline sahip olduğunu düşündüğüm Mazan’ın gidebileceği diğer bir takım ise ligimize yeni yükselen Yeni Malatyaspor. Sol bek bölgesindeki hem sayısal olarak oyuncu eksikliği hem de Cissokho’nun sezon içerisinde maç oynama sayısındaki belirsizlik ile defans ve forvet hattına yapılan yeni transferler ve oynanacak olan fiziksel tempolu anadolu takımı sistemi Mazan için çok ideal bir ortam yaratıyor.  Aralık 2018’de sözleşmesi bitecek olan Robert Mazan’ı en fazla 500 bin € bonservis bedeliyle takımlarımız kadrolarına katabilirler.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 05.01.2018 tarihinde 300.000 € bedelle Celta Vigo takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili