Doğum Tarihi: 26.07.1994 (22 yaşında)

Mevki: Defansif Orta Saha

Takımı: Rubio Ñú

Ülkesi: Paraguay

Değeri: 600.000 €

Sözleşme Sonu: –

 

Profil

Robert Piris Da Motta futbola doğduğu şehir olan Ciudad del Este ekiplerinden Nanawa’da başladı. Kısa bir süre burada top koşturduktan sonra başkent ekibi Rubio Ñu’nun alt yapısına katıldı. Şampiyon olan 14 yaş altı takımın en önemli parçalarından olan Piris teknik direktör Francisco Arce tarafından A Takıma çıkarıldı. Taşıdığı büyük potansiyel burada da hemen fark edilen Piris 15 yaşında ilk maçına çıkarak Derlis González ile birlikte bu alanda lig rekoruna ortak oldu. Robert Piris, Türkiye’de düzenlenen 20 yaş altı Dünya Kupası’nda Paraguay orta sahasının önemli isimlerinden biriydi ve buradaki performansıyla pek çok Avrupa kulübünün de ilgisini çekti. 21 yaşında olmasına rağmen 116 maça çıkıp 4 gol atarak önemli iz bıraktığı Rubio’dan sonraki durağı bir diğer Başkent ekibi Olimpia oldu. Eski hocası Arce’nin çalıştırdığı Olimpia’da kiralık olarak top koşturdu ve 22 maçta forma giyip 1 gol attı.

2015’te bir hazırlık maçı için çağrıldığı ancak süre alamadığı A Milli Takımın kapısı Piris için 2016’da Copa America öncesinde açıldı. Paraguay Teknik Direktörü Ramón Díaz onu kadroya almakla kalmadı, ilk 11’e de yerleştirdi. 1’i hazırlık maçı olmak üzere 3 maçta forma giyen Piris ülkesi adına oldukça kötü geçen turnuvada göze batan isimlerden biri oldu.

Robert Piris orta sahada ağırlıklı olarak defansif ön libero görevini yapıyor. Milli takımda ve Olimpia’da 4-2-3-1 dizilişinde 2 ön liberodan daha çok defansif yönüyle ön plana çıkan oyuncuydu. Zaman zaman tek ön libero, merkez orta saha ve ofansif orta saha olarak da görev yapabiliyor.

 

Güçlü Yönleri

Robert Piris’in fark yaratan en önemli özelliği fizik gücü ve dinamizmiyle orta sahaya kattığı direnç. Maçın tamamında rakibi bunaltan presi ve ikili mücadelelerdeki başarısıyla defansif anlamda takımına çok şey katıyor. Maç başına 5 top kapmayla oynayan Piris kazandığı topları da oldukça hızlı bir şekilde arkadaşlarına ulaştırarak atak başlangıcında önemli bir rol oynuyor. %83 pas isabet oranı öne doğru oynama isteği göz önüne alındığında oldukça iyi bir oran. Sadece yan ve geri paslarla oynayan bir ön liberodan ziyade gerektiğinde diyagonal paslar ve savunma arkasına uzun toplarla takımın atak başlangıcına da ciddi katkı yapıyor. Piris’in çevre kontrolü ve oyun görüşü de öne çıkan özelliklerinden. Hamle zamanlamasıyla özellikle rakip kontra ataklarını önceden sezerek hem savunma anlamında takımı rahatlatıyor hem de atak devamlılığını sağlamakta önemli bir rolü yerine getiriyor. Bu oyun görüşü ve çevre kontrolü sayesinde ayrıca beklerin kademesine girme konusunda da başarılı oluyor ve hareketli hücum oyuncuları karşısında 1’e 1 savunma yapmakta fazla zorlanmıyor. Ön libero oynadığı maçlarda 3’üncü bölgeye çok girmese de kazandığı toplarla dribbling yaparak da rakip savunmanın dengesini bozabiliyor. Piris’in genellikle ofansif rol aldığı maçlarda hızı ve çabukluğunu kullanarak adam eksilttiğinin de altını çizmek gerekiyor. Top hakimiyeti, hızı, çabuk ve dikine oynama isteği ile birlikte pas kalitesinin de yüksek olması onun merkez orta ve ofansif orta saha pozisyonlarında da başarılı olmasını sağlıyor. Ayrıca Piris’in üst seviye liglerde oynamasını sağlayacak en önemli özelliklerinden biri maç boyunca düşmeyen temposu. Maçın uzatma anlarında bile rakip ceza sahasına depar atarak pozisyon kovalıyor ve atak bitiminde mevkisine hızla dönebiliyor. Ayrıca onu Avrupa’da başarılı kılacak bir diğer özelliği de çok hızlı düşünmesi ve uygulaması. Kazandığı topları oldukça hızlı bir şekilde doğru yere göndermeyi başarıyor ve bir sonraki hamleyi düşünebiliyor.

 

Zayıf Yanları

Robert Piris yaşına rağmen önemli bir tecrübe edinse de henüz üst seviye için yeterli deneyime sahip değil. Sadece milli takım ve uluslararası kulüp maçlarında kendisini üst seviye için kanıtlama fırsatı yakaladı. Ancak bu seviye için henüz tam olarak adapte olabilecek noktada değil. Katıldığı takımda en az yarım sezon sıkıntı yaşayabilir. Orta sahada hamleli ve prese dayalı oyunu henüz olgunluğa erişmemiş bir oyuncu olması nedeniyle bir açığa dönüşebiliyor. Top kazanma isteğiyle yaptığı preslerde zaman zaman oyundan düşebiliyor. Ancak hızıyla bu açığını büyük oranda kapattığını da söylemeliyiz. İkili mücadele kazanma oranının %52 olması bu riskli oyunun en önemli sonucu. Piris ayrıca şut atma konusunda büyük bir potansiyel taşısa da bir orta saha için daha yüksek yüzde yakalamalı. Zaman zaman etkili şutlarla tehlike yaratıp gol bulsa da isabetli şutlarının sayısı oldukça az.

 

Benzediği Oyuncular: Lucas Leiva, Radja Nainggolan

Robert Piris’i defansif özellikleri üst düzey olmakla birlikte oyun kurma anlamında da başarılı olan Lucas Leiva’ya benzetebiliriz. Ayrıca dinamik oyunu, orta sahada birden fazla görevi yapabilmesi, güçlü yapısı ve öne doğru oynama isteğiyle Radja Nainggolan ile de pek çok benzerlik taşıyor.

 

Gelebileceği Takımlar Bursaspor, Başakşehir, Konyaspor, Osmanlıspor, Gençlerbirliği

Robert Piris, baş altı Anadolu takımlarında rahatlıkla forma bulup kendisini gösterecek bir oyuncu. Uyum süreci bittiğinde kısa sürede seviye atlayarak önemli bir transfer yapabilecek, hali hazırda Avrupa kulüplerinin bildiği ve tanıdığı bir oyuncu. Öte yandan 4 büyüklerin de satın alıp kiralayarak gelecek için yatırım yapabileceği nitelikte bir genç yıldız adayı. Piris’in maliyetinin artmasını sağlayan en büyük etmen oyuncu ile kiralık olarak oynadığı Olimpia arasında süren dava. Kiralık sözleşmedeki opsiyona Piris’in uymaması nedeniyle Olimpia oyuncunun 2.300.000 $ tazminata mahkum edilmesini talep ediyor. Bu davanın ardından Piris’in alacağı cezayı nötrlemek adına iyi bir kontrat alacağı bir Avrupa kulübüne gitme isteği olacaktır. Anadolu kulüpleri de bu beklentiyi rahatlıkla sağlayacak güçte. Oyuncunun bonservis bedeli bu davanın ardından oldukça düşük seviyede kalacaktır.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 18.01.2017 tarihinde 750.000 € bedelle San Lorenzo takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ