Doğum Tarihi: 20.05.1996 (21 yaşında)

Mevki: Sağ Kanat

Takımı: Silkeborg IF

Ülkesi: Danimarka

Değeri: 700.000 €

Sözleşme sonu: 31.12.2019

Boy: 1.85 m

FOR ENGLISH REPORT CLICK

 

Profil

20 Mayıs 1996’da Danimarka’nin Silkeborg şehrinde dünyaya gelen Robert Skov, futbol kariyerine de aynı şehrin takımı olan Silkeborg IF’te başladı. Alt yaş gruplarında forma giydikten sonra, henüz daha 17 yaşına 4 gün kala ilk SuperLiga karşılaşmasına Midtjylland karşısında çıktı. 16 Mayıs 2013 tarihinde oynanan karşılaşmada 10 dakika sahada kalan Skov, bir sonraki maç olan Odense maçında da 3 dakika oynayarak 17. yaş gününde 2. SuperLiga maçına çıkmış oldu.

2013/14 sezonunda Silkeborg bir alt ligde mücadele ederken Skov A takımda sadece sezonun son maçı olan Köge karşısında 14 dakika süre alabildi. Her ne kadar Skov için o sezon A takım tecrübesinden eksik geçse de bir sonraki sezon Skov’un sürekli süre alması konusunda başlangıç yapacağı sezon olacaktı.

14/15 sezonunun başlangıcında A takım kadrosunda kendine yer bulan Skov, ilk haftalarda yedek olarak soyunsa da daha 3. haftada Hobro karşısında yaptığı asist ve 2 hafta sonra ligin iddialı takımlarından Midtjylland karşısında attığı gol onun kariyerindeki ilklerinden oldu. Bu gol aynı zamanda Silkeborg sponsorları tarafından sezonun en iyi golü olarak seçildi. O sezon ligde 24 maça çıkan Skov, sezonu 1 gol ve 3 asist ile tamamlarken sezon sonlarına doğru ilk 11 futbolcusu olmaya başladı.

Kariyer anlamında verimli bir sezon geçirse de, Silkeborg o sezon küme düştüğünden 15/16 sezonunda bir alt ligde boy gösteren Skov artık tam olarak takımın önemli bir parçası oldu. O sezon 24 maçta 6 gol ve 2 asist ile oynayan Skov takımının SuperLiga’ya hiç vakit kaybetmeden geri dönmesinde büyük pay sahibi oldu.

Geçtiğimiz sezon gösterdiği performans ise onun şimdiye kadar kariyerinin en verimli sezonuydu. Ligde normal sezon ve playofflar dahil 29 maça çıkan Skov, 10 gol ve 4 asist ile oynadı.

İlk 7 haftası geride kalan 17-18 sezonunda 7 maça çıkarken hanesine 2 gol ve 3 asist yazdıran Skov an itibarıyla takımın en gözde oyuncularından bir tanesi konumunda.

Henüz Danimarka A Milli Takımı’na çağırılmamış olsa da, hem basın hem de SuperLiga’yi takip edenler tarafından yakın zamanda çağrılması en muhtemel oyuncular arasında gösteriliyor. Sırasıyla U18, U19, U21 ve Danimarka Olympic takımlarında boy gösteren Skov, 2016 da Rio’da düzenlenen Olimpiyat oyunlarında Danimarka’nın turnuvada attığı tek golünde sahibi oldu. Bu yaz düzenlenen U21 Avrupa Şampiyonası’na ise yaşadığı Aşil Tendonu sakatlığından dolayı katılamadı.

Bugüne kadar kulüp bazında çıktığı 82 maçta genelde sağ kanatta oynayan Skov, alışılagelmiş çizgide kalan kanat oyuncularından ziyade eline gecen her fırsatta on numara pozisyonuna gelip kaleye cepheden şutlar göndermeyi çok seven bir oyuncu. Geçtiğimiz sezon Silkeborg 4-4-2, 4-2-3-1 ve hatta 3-4-3 formasyonlarında oynarken, Skov hücum hattının sağ tarafında mücadele etti.

 

Güçlü Yönleri (Uzaktan Şut, Dribbling, Kilit Pas, İstikrar)

Robert Skov için güzel gollerin oyuncusu tanımlaması herhalde yanlış olmayacaktır. Her ne kadar bazı taraftarlar aşırı bulmasına rağmen, Skov maç içerisinde kaleyi gördüğü her yerden sut atmaktan kesinlikle çekinmeyen bir oyuncu. Belli ki bu konuda hocasından ve takım arkadaşlarından özgürlük alan Skov’un ligde gecen sezon 7,8 ve 9 şut attığı bir çok maç vardı. Bu sayı çoğu takımın 1 maçta toplam attığı sut sayısından daha fazla. 4 hafta önce ligde oynadıkları Lyngby deplasmanında kaleye tam 8 şut gönderen Skov, takımının attığı tek golünde asistini yapan oyuncu oldu. Çektiği bu şutlarda 59%luk gibi yüksek bir oran sağlayan Skov, kenar oyuncusu olmasına rağmen Silkeborg takımının gole en yakın oyuncularından birisi konumunda.

Maçlarda yüksek özgüven ile oynayan Skov, topu alıp rakip defansın üzerine sürmede takımının en iyisi diyebiliriz. 2 sezon önce Vejle karşısında attığı muazzam gol bu konudaki yeteneğini tamamen gözler önüne sererken geçtiğimiz sezon top sürmede %59 gibi çok etkileyici bir rakama ulaştı. Hemen hemen her 2 denemesinden birinde başarılı olan Skov, uzaktan sut özelliğinide buna ekleyince ortaya gerçekten izlemesi keyifli goller çıkıyor.

Skov için sağ kanatta geçirdiği kadar 10 numara pozisyonunda da vakit geçiriyor demek yanlış olmaz. Isı haritalarında genelde ofansın Sağı ve ortası pozisyonlarında görünen Skov, bunu muhtemelen kaleye cepheden şutlar göndermek ve sol ayağı ile derinlemesine kilit paslar verebilmek için yapıyor. Yine bu sezon Lyngby karşısında tam 10 numara pozisyonundayken sağ bekin önüne bıraktığı pas ve neticesinde gelen gol bunu kanıtlar nitelikte. Hemen hemen attığı şut kadar kilit pas denemesinde bulunan Skov, ligin ilk 2 haftasında tam 12 kilit pas denemesi yapmıştı. Bu alanda da %47’lik başarı oranı bulunan Skov’un etrafında daha iyi oyuncular ile asist sayısını yükseltmesi çok yüksek bir ihtimal.

Geçtiğimiz sezon, normal sezon ve playofflar olmak üzere 29 maça çıkan Skov, bu maçların ikisi hariç hepsinde 90 dakika sahada kaldı. Ligin başında Danimarka Olympic Milli Takımında olmasından kaynaklı 5 maç kaçıran Robert Skov, ligin geri kalanında hiç sakatlık yaşamadan istikrarlı bir şekilde sezona devam etti. Yaz döneminde Aşil Tendonu sakatlığı yaşamasına rağmen sezonun ilk 7 maçında 90 dakika sahada kalma başarısı gösterdi.

 

Zayıf Yanları (Acele Karar, Orta, Savunma Katkısı, Hava Topları)

Robert Skov etkili bir hücum oyuncusu olmasına rağmen oyununun tam olgunlaşmış olduğunu söylemek henüz mümkün değil. Oyuncunun kendisi de Şubat ayında Tipsbladet.dk sitesine verdiği röportajda daha doğru kararlar vermek ve oyununu daha da olgunlaştırmak adına çalışmalar yaptığını belirtmişti. Takım içerisindeki sut atma özgürlüğü onun çoğu zaman tek yönlü düşünmesine ve tabiri-caizse kafasını tam olarak kaldırıp etrafına bakmasını engelliyor. Şut odaklı oynadığı maçlarda bu çok fazla belirgin olurken, şut ve pas özelliğini karıştırarak oynadığı maçlarda çok daha ön plana çıkıyor.

Günümüzde kanat oyuncularından en çok beklenen şeylerden bir tanesi orta yapmak olmasına rağmen, genellikle oyun tarzından kaynaklı bu konuda çok verimli değil. Mac başına genelde 2-3 orta yapan Skov %26 gibi düşük bir isabet oranı yakaladı. Sol ayaklı olsa bile sağ ayağına da hakim olması ve toplara sert vurabilmesinden dolayı içeriye kat etme oyunundan kaynaklı orta yapmaya mesafeli duran bir yapısı var.

Silkeborg takımında rakip takımların çoğu hücumunun Skov’un olduğu kanattan geldiğini söyleyebiliriz. Her ne kadar ortalama bir kanat oyuncusu kadar geriye geldiği görünse de, hem sürekli içeriye kat etmesinden kaynaklı hem de rakibi kovalama, hava topu ve defansif sezgileri zayıf olmasından kaynaklı arkasındaki bek oyuncusunu zor durumda bırakabiliyor. Hava toplarındaki %14 gibi çok düşük bir profil çizen Skov mutlak suretle topsuz oyunda ve takım olarak defansa geçtiklerinde ne yapması gerektiğini öğrenmesi gerekiyor. 10 numara pozisyonuna geçip arkasındaki oyuncunun ileriye çıkmasına müsaade eden Skov, top kaybettikten sonra geriye dönüşlerde, özellikle hızlı takımlara karşı, bariz sorun yaşamakta. Genellikle gölge defans denilen, o bölgede bulunup kilit müdahale sayısı oldukça az.

 

Benzediği Oyuncular: Deniz Türüç(Kayserispor), Serdar Gürler(Osmanlispor), Hatem Ben Arfa (PSG)

Her ne kadar sayıları çok fazla olmasa da takımlarındaki düzende kanatta başlayıp akılları daha merkezi pozisyonda olan oyuncular mevcut. Ligimizde Kayserispor’un Hollanda orijinli oyuncusu Deniz Türüç ve Osmanlıspor’un Fransa orijinli oyuncusu Serdar Gürler bu konudaki en iyi 2 örnek diyebiliriz. Deniz Türüç’ün içeriye kat edip attığı uzaktan şutlar ve verdiği kilit paslar Skov ile hemen hemen benzer tarzda. Aynı zamanda Serdar Gürler’inde etkili uzaktan şutları ve rakip defansın üzerine top sürme özellikleri Skov ile benzerlikler gösteriyor.

Hatem Ben Arfa seviyesine ulaşması gerçekleşmeyecek olsa bile, uluslararası seviyeden örnek olarak Skov’un benzediği oyuncuların arasına yazabiliriz.

Aynı zamanda mental olarak da çok disiplinli olmayan bencil oyun yapısı Türüç, Gürler ve Ben Arfa ile birebir örtüşmekte. Her ne kadar Skov’a kendi takımında o özgürlük verilmiş olsa da, Türüç ve Gürler ligimizde kendi takımlarında bir çok kez bu tarz bencil oyunları yüzünden ya oyundan erken alındi ya da taraftar tepkisi gördü.

 

Gelebileceği Takımlar: Basaksehir, Genclerbirligi, Osmanlispor, Kasimpasa

Ligimizde bir çok takımda oynayacak potansiyele sahip olsa da bu oyun yapısı ile önemli kriterlerden bir tanesi de taraftar baskısı. Skov gibi oyuncuların daha büyük takımlarda oynayabilmesi için mutlak suretle oyun zekâsını ve takım oyununa olan katkısını daha üst düzeylere taşımak zorunda. Ligimizde bu tarz oyuna sabır ve müsaade gösterecek hoca ve taraftar sayısı az olduğundan, baskının nispeten daha az olduğu Başakşehir, Gençlerbirliği ve Kasımpaşa gibi takımlarda kendini rahat hissetmesi çok daha mümkün. Daha rahat hissedeceği bir ortamda da oyununu üst seviyelere taşıması daha muhtemel. Başakşehir’de Abdullah Avcı’nin bu konudaki başarısı, Kasımpaşa’da Kemal Özdeş’in takım savunması bilinci yerleştirmesi ve Gençlerbirliği’nin geçen sezon Serdar Gürler gibi benzer bir oyuncuyu taşıyabilmesinden dolayı bu takımların Skov için ideal seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Şu andaki piyasa bedeli 700 bin € gözüken Skov, aynı zamanda Silkeborg takımının da en değerli oyuncusu. Bu nedenle 1 ila 1.5 milyon € arası bir rakamı gözden çıkarmak gerekebilir. Rober Skov’un eksikliklerini gidermesi durumunda ligimizin orta sıra takımlarını basamak olarak kullanarak alındığından daha yüksek bedellere başka takımlara satılması oldukça muhtemel gözüküyor.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 23.01.2017 tarihinde 1.000.000 € bedelle Kopenhag’a transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili