Roma Serie A’nın 16.haftasında  Stadio Olimpico’da ligde  3. Sırada bulunan Inter’i  konuk etti. Jose Mourinho’nun Roma’sı 15. Hafta puan durumunda 25 puanla ligde 5. Sırada  yer alırken  Bologna deplasmanında aldıkları 1-0’lık mağlubiyeti örtmek için bu maçı kazanmak istiyorlardı. Inzaghi’li Inter ise ligde tek mağlubiyetini eski takımı Lazio karşısında aldı. Ligde 5. haftadan beri mağlubiyet yüzü görmeyen Inter oynadıkları son 6 karşılaşmada 1 beraberlik alırken son 3 maçından galibiyet ile ayrıldı.

İLK 11’LER

İki takımda 3-5-2 ile sahaya dizildi.

GÖRSEL ANALİZ

ROMA

  • OYUN KURULUM

Roma oynadığı son 5 maçtaki dizilimi olan 3’lü sistemi bu maçta da devam ettirdi. Smalling stoperlerin ortasında pozisyon alırken Kumbulla ve Mancini 3’lüyü tamamlayan oyuncular oluyordu. Ibanez ve Vina hücumcu bekler olarak stoperlerin önünde çizgilere yakın şekilde pozisyon aldılar.

Orta sahada Cristante – Mkhitaryan – Veretout üçgen şeklinde durarak merkezi doldururken defans ve orta saha yayılımı tamamlanmış oluyordu.

  1. Bölgeye yerleşen Roma oyuncuları aynı dizilimi devam ettirirken sol kanat bek Vina sağ kanat bek Ibanez’e göre daha çok ilerde pozisyon aldı. Hücumsal yönü savunma yönünden daha iyi olan Vina Roma hücumları için iyi bir silah olurken defansta da bir o kadar takımı için tehlike yaratabiliyordu.

 Merkezdeki üçgeni devam ettiren Roma oyuncularına ileri uçta gezici rolünde oynayan Zaniolo yaklaşarak kendisi ve takım arkadaşları için pas opsiyonu yaratıyordu. Oyun kurulumunu böyle oluşturan Roma maç boyunca ileride çoğalamadı bunun başlıca sebeplerinden biri Inter’in etkili ön alan presleriydi.

ROMA ÇIKIŞLARINDAKİ INTER PRESİ

Roma oyun kurulumlarında Inter tarafından prese uğruyordu. Inter ileride Barella – Correa – Dzeko üçlüsüyle stoperlere baskı oluşturdu. Orta sahada Brozovic ve Hakan ile merkezi kapatırken Dumfries ve Perisic’in baskıya gelmesiyle rakip sahadaki oyuncu sayısını artırıp Roma’nın oyun kurulumunu engellemeye çalıştılar.

EKSİK ROMA HÜCUMLARI

Bu sezon xG oranında Inter’den sonra en yüksek rakama sahip olan takım olsa da sezon genelinde hücumsal sıkıntıları göze çarpıyordu. İlk yarıda kötü bir savunma performansı gösteren Roma hücumlarda da bir o kadar eksik ve verimsizdi. İki görselde de Roma hücumlarının rakip oyunculara göre sayısal eksiklikleri göze çarpıyor. Çıkılan kontralarda ve hazırlanan pozisyonlarda birbirlerine yakın ve pas opsiyonu yaratamayan Roma hücumlarda tamamen bireysel yeteneklere ve ekstra katkılara ihtiyaç duydu.

Görselde rakip kalede tehlike yaratan atakta başrol de Roma stoperi Mancini var. İkinci görselde ise 5 Inter’li oyuncu arasında kalmış 2 Roma oyuncusu pozisyon hazırlamaya çalışıyor.

SET HÜCUMU

Roma set hücumu oluşturduğunda Inter ceza sahası önüne tüm orta sahalarını getirdi. Veretout’u sağ çizgiye yaklaşarak oynatan Mourinho Ibanez’i daha pasif kullanmayı tercih etti. Vina ise Ibanez’e göre hücumlarda çok daha aktif rol aldı. Ceza sahası içine kadar giren Vina ceza sahası içine giren 3 oyuncudan birisi. Merkezde kalan iki oyuncu Cristante ve Mkhitaryan atakları geliştiren oyuncular oluyordu. Defans çizgisinin geride tutulması oyuna genişlik katarken Inter için boş alanlar çoğaldı. Defans boyu ile orta saha boyunun arasının açık olması Inter set hücumlarını da sayısal anlamda çok etkiledi. Inter hücumlarda ve defansta da sayısal üstünlüğü oluştururken Roma buna cevap veremedi.

INTER

  • OYUN KURULUMU

Roma oyun kurulumunda Skriniar ve D’ambrosio’yu geniş şekilde tutarak Perisic ve Dumfries’i orta sahaya yerleştirdi. Brozovic serbest şekilde oynarken zaman zaman stoperlerin arasına giren oyuncu oluyordu.

Merkezde markajsız oynayan Hakan Çalhanoğlu Inter için 1 ve 2.bölgelerdeki oyun kurucusu olarak atakları yönlendiren oyuncu görevini üstlendi. Roma Inter’in yaptığının aksine 3.bölgede pres uygulamıyor 1 ve 2.bölgede alan kapatmayı tercih ediyordu.

Oyun kurulumunda aynı sistemi devam ettiren Inter Dumfries’ı  ileri taşırken onun boşluğuna Barella’yı soktu.  Ön alan baskısı olmadan rahatça dizilimini sağlayan Inter görüntüde de olduğu gibi 1.bölgede istediğini uygulayabildi.

ÖZEL ADAM BASTONİ

İlk görselde Bastoni Inter’in 2. Golün oluştuğu pozisyonda asistin asistini yaparken ceza sahası içine girmiş Hakan Çalhanoğlu için duvar pası yapan isimdi. İkinci görselde ise  Bastoni içeri doğru kırılıp Dumfries’ın koşu yoluna arka direğe çok güzel orta yaptı ve asisti gerçekleştirdi. Maçın şeklini değiştiren skorlarda aksiyonların içinde olan Bastoni gerek ceza sahası içi duruşu gerekse sol açık gibi yaptığı ortayla Inter için kader adamı seçilebilir.

HÜCUM ORGANİZASYONLARI

Set hücuma döndüğü zaman Roma’ya nazaran çok daha oyuncu sayısıyla rakip sahaya yerleşen Inter Dzeko ve Correa’yı ileride Zaniolo ve Shomurodov gibi kullandı. Çizgilere kanat beklerinde olan Dumfries ve Perisic’i getirdi. Böylelikle hücumun en uç kısmında 4’lü bir hat oluşturan Inter 3. Bölge yerleşimini tamamladı. Orta sahada Barella –  Hakan – Brozovic üçlüsüyle oynayan Inter bu üçlünün oluşturduğu merkezi bozmayarak yanlarına Bastoni’yi soktu. Çok oyunculu set hücumu Inter için tamamlanmıştı.

Inter’in set hücumu incelediğimizde Roma’ya nazaran çok daha sayısal üstünlük kurduğunu söylemiştik. Tam 9 oyuncusuyla bu baskıyı oluşturan Inter, kalecisi ve Skriniar harici tüm oyuncularıyla maçın skoruna rağmen yarı sahaya yerleşmiş durumda.  Orta sahada rakip orta sahalara Bastoni ve Correa’nın gelişiyle   sayısal üstünlük kuran Inter 3 Roma’lı oyuncuya karşı 4 Inter’li oyuncuyu sokarak +1 oyuncu avantajını kazandı. Girdiği pozisyonlarda takımca organizasyonlar kuran Inter bu organizasyonları bireysel yeteneklerle birleştirince ilk yarıda yaptığı gibi 0-3’lük bir avantajın sahibi oldular.

SONUÇ

  • Inter deplasmanda ilk yarıda bulduğu 3 golle rakibini 0-3 mağlup ederken galibiyet serisini 4’e çıkarmayı başardılar. Napoli’nin puan kaybettiği haftada sıralamasını 2’ye çıkartan Inter lider Milan ile puan farkının açılmasına izin vermedi. Roma ise ilk 4’ ile puan farkının açılmasını durduramadı. Art arda ikinci mağlubiyetini alan Roma bu maçlarda toplamda 4 gol yiyerek rakip kaleye gol atamadı. Defanstaki sıkıntıya gidermek adına 3’lü sistem ile devam eden Roma maç boyunca hücumsal anlamda rakibine karşılık veremedi ve defanstaki zaafı da örtemeyince sonuç kaçınılmaz oldu.