Serie A’nın 11. Haftasında Roma  Stadio Olimpico’da Milan’ı ağırladı.  Roma bu sezon  oynadığı lig maçlarında  aldığı galibiyetlerin %67’sini evinde alırken  bu galibiyetlerde rakip fileleri 8 kez havalandırmış kendi kalesinde ise 2 gol görmüştü. Milan ise aldığı galibiyetlerin  %44’ünü  deplasmanda alırken Roma’ya göre daha gollü maçlar yaşayıp rakip ağlara 11 gol atıp kalelerinde 6 gol gördü.

 Bu maçtan önce iç sahada oynadığı maçlarda ligde lider olan Milan deplasmanlarda 4. Sırayı alırken Roma ise iç sahada ligde 4. Sırada. Maçtan önce birbirine denk takımların karşılaşması olarak gözüken sonucu ligin zirvesini etkileyecek olan maçta Milan Ibrahimovic ve Kessie’nin golleriyle üstün taraf olurken Roma ise son dakikalarda El Shaarawy ile golü bulsa da galibiyet için yeterli olmadı ve Roma evinde 1-2 kaybederek 3 puanı bırakan taraf oldu.

İLK 11’LER

İki takımda sahaya 4-2-3-1 ile sahaya dizildi.

GÖRSEL ANALİZ

ROMA

OYUN KURULUMU

Roma oyun kurulumunda Christante’nin 1.bölge gelmesiyle çizgilere açılıyor sol bekini 2.bölgeye yerleştiriyordu. Stoperlerden Roger sol çizgiye yaklaşıp Vina’nın bölgesini kapatıyor, sağ kanat beki Karsdorp ise Vina’ya göre daha geride pozisyon alıyordu.

Veretout kendini markajdan kurtarmak adına Vina’nın açtığı boşluğu değerlendiriyor ve o bölgeye giriş yapıyordu. Merkezde değil de kenar çizgilerde pozisyon alması ona demarke kalmasını sağlıyor ve rahatça topla buluşabiliyordu. Veretout’un kenar çizgiye gelmesiyle orta sahada eksiklik içinde kalmamak için ok ile gösterdiğimiz Mkhitaryan merkeze kayıyor ve oyun kurulumu tamamlanıyordu.

1.bölgede oyun kurulumundan 2 ve 3.bölgeye yerleşen Roma sete oturduğunda Karsdorp ve Vina’yı 3.bölgeye yerleştiriyor  ve bu beklerin arkasına stoper oyuncularını sokmaya çalıştı.

Christante Veretout’a göre daha geride bekleyip kesici rolü üstlenirken olası kontra girişimlerinde sigorta görevi gördü.

Beklerini çizgiye yaklaştıran Roma Zaniolo ve Gyan’ı half-space’e sokarak Milan stoperleri ile bekleri arasındaki boşlukları değerlendirmeye çalıştı. Abraham’ın Milan stoperleri arasında baskı altında kalmaması için Pellegrini, Zaniolo ve Gyan’ı merkeze sokan Roma maç boyunca bu planı uygulamaya çalıştı.

HÜCUM GEÇİŞLERİ

Roma yukarıda bahsettiğimiz gibi bekleri 3.bölgeye sokarak kalabalık hücum planı uyguluyordu. Maç boyunca geçiş hücumlarından verim alamayan Roma rakibin ikinci yarıda 10 kişi kalmasıyla oyunu rakip sahaya yıkmaya çalıştı.

Theo Hernandez’in kırmızı kart görmesiyle Roma hücumlarını sağ bölgeye çevirirken hücum şablonu görüntüdeki gibiydi. Zaniolo bek ile stoper arasını meşgul ederken Karsdorp açılan büyük alanı kullanmaya çalıştı. Abraham’ın yanına El Shaarawy ve Pellegrini yaklaşarak ceza sahasını karıştırmak isteyen Roma 90+2’ye kadar golü bulamadı.

BULUNAN GOL VE CEZA SAHASI DİZİLİMİ

Rakibin 10 kişi kalmasıyla maçın son dakikalarında çok oyuncuyla hücum gerçekleştiren Roma 1. Görselde maç boyunca merkezden geliştirdiği en etkili atağı yakalarken 2. Görselde ise golü buldu. Sık Sık kanatlardan ve geçiş hücumundan yararlanmak isteyen Roma rakibini merkezden zorlayamamış ve skoru bulamamıştı. 1.görselde 4 oyuncusunu ceza sahası içine ve yakınına sokan Roma diğer 4 oyuncusuyla hücumu kuruyor toplam 8 kişiyle rakibin 1. Bölgesinde golü arıyordu. 2.görselde ise 6 oyuncusunu ceza sahası içine sokan Roma rakibin 4 defans oyuncusuna üstünlük sağlamış, toplamda 1 kişi üstün oynamanın avantajıyla golü buldu.

MİLAN

OYUN KURULUMU 

Milan’ın oyun kurmasında orta saha ikilisi Bennacer ve Kessie büyük pay sahibiydi. Birinci ve ikinci görselde gördüğümüz gibi birbiriyle yer değişerek derine inen iki oyuncuda stoperlerinin çizgilere açılmasını sağlıyor bunun sonucunda da daha geniş alana yayılan Milan savunması beklerini 2.bölge kenarlarına rahatça sokabiliyordu.

Kanat bekleri 1. Bölgeden 2. Bölgeye geçerken orta saha oyuncularıyla aynı çizgide kalarak ileri çıkıyor,  Saelemaekers – Krunic – Leao üçlüsü ise merkeze kayarak  Milan’a pas opsiyonu yaratıyor.

Roma Milan’ın bu hücum planına 4-2-3-1’den 4-4-2’ye evrilerek karışılık veriyor. Pellegrini Abraham’ın yanında pozisyon alarak 2’liyi oluşturan oyuncu oluyordu.

ZLATAN- LEAO

Milan’ın hücum geçişlerinde kullandığı planlardan biri Zlatan’ın orta yuvarlağa kadar gelip takım arkadaşlarından top istemesi, bu gerçekleşirken de dizilimde sol çizgide gözüken Leao’nun Roma savunmasının arasındaki boşluklara koşu yapmasıydı.

Maç içinde sık sık bunu deneyen Milan Zlatan’ın topu indirmesiyle orta sahadan atılacak Roma defansı arkasına atılan uzun top ile Leao’yu kaleciyle karşı karşıya getirmek istiyorlardı.

İki ayrı yarılardan aldığımız görsellerde de gözüktüğü gibi Milan bu planı maç boyunca uygulamaya çalıştı.

Milan 3. Bölge yerleştiğinde  Calabria ve Theo Hernandez’i kenar çizgilerde geniş alanda oynatıp Leao ve Saelemaekers’i iç bölgeye soktu. Sete dönüşen hücumda  Kessie ve Krunic’in Roma stoperleri ile bek arası boşlukları doldurması Zlatan ve Leao’yu rahatlatıyor   ve bu ikiliyi demarke şekilde ceza sahası çevresinde  top ile buluşmasını sağlıyordu.

HIZLI  HÜCUM ÇIKIŞI

Roma Milan 1.bölgesinde set hücumu oluştururken kaptırdığı toplarda kalesinde büyük tehlikeler gördü. Bunlardan biride maçın 57. Dakikasında yapılan penaltı pozisyonuydu. Milan yukarıda gösterdiğimiz görselli analizlerimde ki gibi Roma savunmasının arkasını Zlatan ve Leao’yu kullanarak pozisyon üretmeye çalışıyordu. Hızlı çıkılan hücumda  Theo Hernandez 1.bölgeden 3.bölgeye yüksek şiddetli koşu yaparak geçince Roma savunması dağılmıştı. Leao ve Zlatan’ın gösterdikleri koşuya güzel pas ile cevap veren Theo Hernandez penaltı pozisyonunun mimarıydı.

Roma Milan’ın defans arkası koşularını durdurmakta epey zorlandı. Milan ise maç boyunca bunu deneyerek rakip kalede şanslar üretti ve ilk yarıda gelen golün etkisiyle rakip yarı sahada daha serbest alanlar buldu.

SONUÇ

Stefano Pioli’li Milan bu sezon müthiş serisine devam ediyor. Ligde oynadıkları 11 maçta sadece Juventus deplasmanında aldıkları beraberlikle puan kaybeden Milan yoluna mağlubiyet almadan doludizgin devam ediyor.

Roma’da son zamanlarda işler yolunda gitmiyor. Mourinho’lu Roma ligde bu maç sonucunda ligde 4. Sırada yer alırken oynadıkları son 4 lig maçında 2 mağlubiyet 1 beraberlik ve 1 galibiyet aldılar. Ligin zirvesiyle arasında 12 puanlık fark oluşan Roma gelecek haftalarda bu gidişatı durdurmak zorunda.

SERİE A 11. HAFTA PUAN DURUMU