Doğum Tarihi: 08.05.2000 (20 yaşında)

Mevki: Defansif Orta Saha

Takımı: Brescia Calcio

Ülkesi: İtalya

Değeri: 31.500.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2021

Boy: 1,81 m

Tercih Ettiği Ayak: İkisi de

 

Profil

İtalya’nın Lodi şehrinde doğan Sandro Tonali, futbola da şu anki takımı Brescia’da başladı. 17 yaşında takımı Brescia ile Serie B takımlarından Avellino karşısında ilk resmi maçına çıktı. Genç orta saha, aynı sezon ilk resmi golünü de attı. Daha 17 yaşında olmasına rağmen adından söz ettirmeye başlayan Tonali, 19 resmi maçta 2 gol ve 2 asistlik bir performans sergiledi ve 3 sarı kart gördü. Performansını arttıran Tonali için sonraki sezon onun sıçrama yapacağı yıl olacaktı. Nitekim takım içindeki yerini sağlamlaştıran Tonali, takımının başarısına da doğrudan katkı sağlamaya başladı. Sonraki sezonda takımı ile Serie A’ya çıkma başarısı gösteren Tonali, tam 34 maçta forma şansı buldu ve 3 gol, 7 asistlik bir performans sergiledi ve 12 sarı kart gördü. Oynamadığı maçlar ise kart cezalısı olduğu maçlardı. Sakatlıktan uzak, istikrarlı performansı herkesin dikkatini çekmeye devam ediyordu. Bu performansıyla da hem takımının lig yükselmesinde başrol oynadı hem de Serie B’de yılın futbolcusu ödülünü kazandı. Bu sezon da takımıyla istikrarlı performansını sürdüren Tonali, şu ana kadar Serie A da 23 maça çıktı ve 1 gol, 5 asistlik bir performans sergiledi ve 6 sarı kart gördü.

İtalya alt yaş takımlarında da görev yapan oyuncu, U19 takımıyla 11 maça çıktı. U19 takımıyla 2018 Avrupa Şampiyonası’nda finale çıkma başarısı gösterdi. O turnuva özelinde, İtalya’nın altın jenerasyonun en önemli parçalarından biriydi. Piyasa değeri açısından Moise Kean’dan sonra takımın en değerli 2. oyuncusuydu. Kean ve Zaniolo ile birlikte takımının finale kadar ulaşmasında önemli katkılarda bulundu. Grup aşamasında Haaland’lı Norveç’i eleme başarısı gösteren İtalya U19 takımı, finalde Barcelona’nın yeni transferi Trincao’nun da gol attığı maçta Portekiz’e penaltılarda kaybetti. U21 takımıyla da 5 maça çıkan Tonali, 2019 Avrupa Şampiyonası’na katılma başarısı gösterdi. Gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken Tonali, genç yaşına rağmen 2018 yılının Kasım ayında Roberto Mancini tarafından İtalya A Milli Takım kadrosuna çağrıldı ve şu ana kadar 3 resmi maçta görev aldı.

 

Güçlü Yönleri (Pas ve Oyun kurulumu, Dribbling, Top Kesme, Fizik, Duran Toplar)

Pas ve Oyun Kurulumu: İtalyan genç orta sahanın en dikkat çekici özelliklerinin başında pas özelliği geliyor. Takımı geriden yönetmesiyle bilinen Tonali, mücadele ettiği maçlarda oyun kurulumuyla alakalı aktif roller alıyor. Kilit pas konusunda, maç başına 2.1 kilit pas yapan Tonali bu alanda ligdeki İtalyan orta sahaların üstünde yer alıyor. Buna ek olarak takımın üçüncü bölgeyle bağlantısını da uzun paslarla sağlama konusunda başarısıyla göze çarpıyor. WhoScored verilerine göre maç başına 2.7 başarılı uzun pas yapan Tonali, Serie A düzeyinde dikkat çekici bir pas istatistiğine sahip ve bu alanda takımının açık ara en iyisi. Şüphesiz ki onun oyununu eşsiz kılan nokta, oyunun temposuna istediği gibi yön verebilmesi ve başarılı paslarıyla oyun kurulumunda aktif rol almasıdır.

Dribbling: Bu kadar başarılı pas yapan bir oyuncunun genelde dribbling konusunda başarılı olması beklenmez. Ancak Tonali bunun aksini ispat eden az sayıdaki örnekten bir tanesi. Kısa boyunun verdiği avantajla orta sahadaki geniş alanı kullanması onun maçlarda fark yaratmasına olanak sağlıyor. Dribbling yeteneği adam eksiltme açısından da büyük fayda sağlıyor ve temposu düşük maçlarda takıma dinamizm kazandırabiliyor. Maç başına 2.1 top sürme istatistiğinin de gösterdiği üzere Tonali, oyunun temposunu arttırabilme açısından büyük önem teşkil ediyor.

İstikrar: 3 kelimeyle Tonali’yi anlatacak olsaydık biri mutlaka istikrar olurdu. İstikrar kelimesi Tonali ile özdeşleşmiş durumda çünkü forma giymeye başladığı günden beri çok az sayıda maç kaçırdı. Bu anlamda bakıldığında takımının Serie A bileti aldığı sezonda oynamadığı sadece 2 maç vardı ve bu maçlarda da kart cezalısıydı. Ek olarak bu sezona baktığımızda da istikrarlı performansını sürdürdüğünü görebiliriz.

Top Kesme: Defansif meziyetleri ilgi çekici olan Tonali’nin takım savunmasına katkı verdiği alanlardan biri top kesme. Maç başına 5.5 top kesme verisiyle Serie A düzeyinde başarılı bir savunma performansı gösteren Tonali, komple bir oyuncu olarak göze çarpıyor.

Fizik Durumu: İtalyan ön liberoların vazgeçilmez özelliklerinden biri fiziksel kuvvetleridir. Tonali de genç yaşına rağmen bu fiziksel gücünü ispatlamış durumda. Dayanıklılık ve güç konusundaki göze çarpan özellikleri çalışkanlık ile birleşince Tonali, orta sahada her noktaya adım atan ve ikili mücadeleye girmekten çekinmeyen bir oyuncu olarak göze çarpıyor. Bu kapsamda girdiği 18.6 ikili mücadele sayısı bu özelliğini ispatlar nitelikte. Fiziksel gücün ön planda olduğu bu ligde %53’lük bir başarı yakalamış olması da ikili mücadelelerdeki azimli yapısını gösteriyor.

Duran Toplar: Duran toplardaki yeteneği onu özel kılan özelliklerin başında geliyor. Bu sezon duran toplardan yaptığı 1 gol ve 4 asistlik performans onun bu alandaki özelliklerinin daha da ileri gidebileceğini ispatlıyor. Özellikle kornerlerde, topu etkili yerlerle buluşturması günümüz futbolunda oyuncularda aranan özelliklerin başında geliyor. Tonali de pas alanındaki yeteneğini duran toplara entegre etmiş oyuncuların başında geliyor.

 

Zayıf Yanları (Hava Hakimiyeti, Skora Katkı, Şut)

Hava Hakimiyeti: Orta sahadaki performansına genel anlamda bakıldığında top havada olmadığı sürece başarılı olan Tonali’nin hava hakimiyeti göze çarpan eksikliklerinden. Bu kapsamda, maç başı 1.3 olan kafa vuruşu istatistiği bu alandaki eksiklerden biri olarak görülüyor ve takımındaki orta sahalar arasında da en kötü istatistiklerden biri. Kafa vuruşu konusundaki eksikliği Brescia’dan daha üst seviye olan takımlarda eksiklik olarak daha fazla hissedilebilir.

Şut: Tonali’nin belki de en büyük eksikliği şut özelliği olarak göze çarpıyor. Bu alandaki verilere bakıldığında maç başına 0.91 şut atan Tonali, %25 ile de isabetli şut atıyor. Açıkça görülüyor ki hem şut denemesinde hem de isabetli şut sayısında büyük eksikliklere sahip. Orta sahada oynadığından dolayı bu büyük bir eksiklik ve geliştirmesi gerekiyor.

Skora Katkı: Skora katkı konusunda oynadığı mevki ve takımın da getirmiş olduğu dezavantajların yanında gol yolları konusunda başarılı olduğu söylenemez. Bu kapsamda şüphesiz ki şut eksikliğinin yansıması olarak skora katkısı düşük kalıyor. Daha çok asist ve pas özellikleri kuvvetli olduğu için skora katkı konusunda yetersiz kalıyor ancak üst seviyelerde mücadele etmek istiyorsa bu özelliğini geliştirmek zorunda. Daha komple bir oyuncu olabilmesi için de en önemli özelliklerin başında skora katkı geliyor. Bu sezon 23 Serie A maçında attığı 1 gol bunu ispatlar düzeyde.

 

Benzediği Oyuncular: Andrea Pirlo, Gennaro Gattuso

Sandro Tonali konusunda belki de en çok konuşulan konulardan biri onun eski oyunculara olan benzerliği. Bu anlamda tam anlamıyla bir Andrea Pirlo ve Gennaro Gattuso karışımı olduğunu söylemek mümkün. Pirlo gibi oyun içerisinde verdiği paslar ve oyun kurulumuyla takımın maestrosu haline dönüşebiliyor. Diğer açıdan Gattuso gibi agresiflik ve mücadeleci yapısıyla beraber takımına dinamizm kazandırıyor.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ