Doğum Tarihi : 20.11.1993 (24 yaşında)

Mevki : Merkez Orta Saha

Takımı : Rennes

Ülkesi : Bosna Hersek

Değeri : 1.200.000 €

Sözleşme Sonu : 30.06.2018

Boy : 1,82 m

FOR ENGLISH REPORT CLICK

 

Profil

Yugoslavya’daki savaştan kaçan Sırp bir annenin ve Boşnak bir babanın oğlu olarak 20 Kasım 1993’te Fransa’nın doğusunda, İsviçre sınırındaki Belfort şehrinde doğan Sanjin Prcic, futbola 8 yaşında bölgedeki önemli futbol takımlarından Sochaux altyapısında başladı. Burada kendini geliştiren Prcic, 10/11 sezonunda Sochaux B takımında forma giymeye başladı. Formunu giderek yükselttiği 2 sezonun ardından, Eylül 2012’de geçirdiği diz sakatlığından ötürü sahalardan 6 ay uzak kaldı. Ligin 2. yarısında kaldığı yerden devam eden Prcic, ertesi sezon A takıma yükselerek Ligue 1’deki ilk maçına Ajaccio karşısında çıktı.

29 maça çıktığı ilk Ligue 1 sezonundaki performansı ülkenin batısından ilgi gördü ve  gelen 1 M €’luk teklifle Rennes’in yolunu tuttu. Ağustos 2014’te Rennes formasıyla çıktığı ilk maçta iki asist birden yapan Prcic, sezon genelinde 17 maçta forma şansı bularak vasatı aşamadığı bir sezon geçirmiş oldu. Yakın tarihteki bir röportajında Rennes’deki ilk sezonundaki sönük performansta, dönemin teknik direktörü Philippe Montanier ile iletişim problemi olmasının ve hocanın onu çok farkı mevkilerde deneyip durmasının da etkisi olduğunu söylemiştir. Montainer’in sezon sonu memnun kalmadığı öğrencisinin kiralanmasını istemesi üzerine kulüp, 15/16 sezonun ilk yarısını geçirmek üzere onu Serie A ekiplerinden Torino’ya kiraladı. Torino’da da parlak bir ilk devre geçirmeyen Prcic için İtalya’daki ikinci adres Serie B takımlarından Perugia oldu. Sezonun ikinci yarısında Perugia orta sahasında önemli görev üstlenen Prcic, çıktığı 13 maçta 3 de gol bularak takımına katkı sağladı.

Sezon sonu Rennes’e dönen Prcic’in kaderi Ocak ayında kulübün teknik direktör Philippe Montanier ile yolları ayırmasıyla tekrar değişti. Bu tarihten sonra daha düzenli forma şansı bulmaya başladı ve 16/17 sezonunda toplam 25 lig maçına çıktı. Sezon sonunda takımın başına Christian Gourcuff’un getirilmesi de Prcic için yeni bir dönüm noktası oldu. İçinde bulunduğumuz sezonda 4 maçta toplam 340 dakika forma giydi ve 1 de asist yaptı.

Prcic ülkesinin milli formasını ilk defa Mart 2009’da Bosna Hersek U17 takımında yer alarak giydi. 2011 yılına kadar U17 seviyesinde ülkesini toplam 12 maçta temsil etme fırsatı yakaladı. Sonrasında 6 maça çıktığı Bosna Hersek U19 takımıyla 1 de gol bulan Prcic, 2011 Kasım ayında U21 takımına seçildi. Bu seviyede 9 maçta 2 gol istatistiğiyle ülkesinin formasını giyen Prcic’in hayaline, 2014 Eylül’ünde, transferini takip eden sezonun hemen başında, dönemin teknik direktörü Safet Susic tarafından A milli takıma davet edilmesiyle kavuştu. O günden bu yana milli takım formasını 6 kez giyme fırsatı buldu.

Prcic içinde bulunduğumuz sezonda 4 maça çıktı ve bu maçların hepsinde 4’lü orta sahanın merkezinde görev aldı. Sahaya 4-4-1-1 ya da 4-4-2 taktiğiyle yerleşen Rennes kanatlardan hücum etmeye çalıştığından, Prcic’in kaptan Andre ile beraber orta sahasının merkezinde daha savunmaya dönük oynadığını söyleyebiliriz. Geçen sezon çıktığı 25 maçta da merkez orta saha görevi üstlenen Prcic, takımın önemli ismi Yoann Gourcuff’un 4-4-1-1’in on numara pozisyonunda oynadığı maçlarda savunma yönü ön planda olan bir merkez orta saha rolünü üstlendiği söylenebilir. Bu sezon da olduğu gibi geçen sezon da 4-4-1-1’in haricinde zaman zaman 4-4-2 taktiğiyle de sahaya dizilen Rennes’de, Prcic’in merkez orta saha rolünü üstlendiğini görüyoruz. Prcic çıktığı tüm maçlarda merkez orta saha oyuncusu olarak görevlendirilmiş ve bu maçlarda yüksek top hakimiyetinin yanı sıra savunma katkısının da yüksek seviyede olduğunu göstermiştir.

 

Güçlü Yönleri (Top kontrolü, konsantrasyon, top kapma, uzun pas)

Prcic kendini “iki yönlü orta saha oyuncusu” olarak tanımlıyor. Oynadığı futbolun da doğruladığı  bu kişisel yorumuna “daha atak eğilimliyim ve top kullanmayı seviyorum” diyerek ekleme yapıyor. Rennes’deki hocası Gourcuff onun için “ … o futbolu seven, tekniği yüksek ve çok profesyonel bir futbolcu… onunla çalışmak keyifli. Bizimle kalırsa daha da gelişeceğinden ümitliyim.” diyerek alışageldiğimiz kibirli futbolcu profilinden uzak, teknik kapasitesi yüksek bir profesyonelle karşı karşıya olduğumuzu vurguluyor.

İstatistiki veriler de söylenenleri destekler nitelikte. Prcic’in ilk öne çıkan özelliği teknik kapasitesi ve top kontrolü. Son 2 sene içinde 4-4-1-1’in  merkez orta sahalarından biri olarak görev alan Prcic’in top kaybetmemesi dikkat çekiyor. 2016 yılının başından bu yana çıktığı 28 maçta rakip oyunculara çaldırdığı top sayısı 5. Bu sayı onun hem topla iyi hem de konsantrasyonu yüksek bir oyuncu olduğunun göstergesi. Yine bu 28 maçta önemli bir hata yapmaması hatta kritik savunma hamleleriyle takımına katkıda bulunması onun kafa olarak 90 dakika maçta kaldığının göstergesi.

Maç içinde zamanlaması yerinde kritik hamleleriyle de dikkat çeken bir oyuncu Prcic. Teknik kapasitesi yüksek bir oyuncu olmasının yanı sıra engellediği orta-şut-pas girişimleri ve kritik top çalmalarıyla takımına ivme kazandırıyor. 2.7 müdahale ve 3.0 pas arası yaparak top kapma ortalamalarıyla oynayan Prcic, bu ortalamalarıyla ligin üst seviye orta sahalarının istatistiklerine yakın bir yerde yer alıyor.

Ayrıca bu sezon toplamda %83 başarı ile verdiği 110 pasın %78’i atak yönünde. Yani savunma özelliklerinin yanında dikine top oynayabilen teknik kapasitesi yüksek bir oyuncu. Bunu bu sezon yakaladığı maç başına 4 başarılı uzun pas ortalaması ile de süsleyen oyuncunun, orta sahada top dağıtma konusunda başarılı olduğu da rahatlıkla söylenebilir.

 

Zayıf Yanları (Kafa topları, Kilit pas)

Göz dolduran özelliklerinin yanında geliştirmesi gereken yanları da var. Prcic’in pas aralarına girip top/atak kesmede başarılı olduğu ortada ancak onu pek yerde mücadele ederken kayarak top kapma hamleleri yapıp kendini hırpalarken göremiyoruz. Efektif savunma hamleleri var ama genelde bunları omuz omuza mücadelede ya da pas arası yaparak kazandığı toplar oluşturuyor. 1.82 m’lik ne uzun ne de kısa boylu denebilecek Prcic’in orta sahada çok fazla kafa topu kazandığını söyleyemeyiz. Zeminde mücadele ve kafa topları kendini geliştirmesi gereken savunma özellikleri.

İki yönlü orta saha olarak tanımlamak için başarılı pas yüzdesi, maç başı isabetli uzun toplar gibi yüksek istatistikler şüphesiz önemli. Ancak takımı için gol fırsatları yaratmasını sağlayacak sezon içi kilit pas istatistiği şu an için düşük seviyede. Maç başına 0.3 ortalamayla oynayan Prcic’in rakip ceza sahasına gönderdiği kilit pas sayısını arttırması gerekiyor.

 

Benzediği Oyuncular; Davy Pröpper, Pedro Obiang, Selçuk İnan

Prcic tarz olarak bu yaz PSV’den Brighton’a transfer olan Davy Pröpper’e benziyor. Defansif ve ofansif sezon istatistikleri de bu benzerliği doğruluyor. Pröpper bulduğu şansları gole çevirmede daha başarılı, Prcic ise kazandığı toplarla ön plana çıkıyor. Genele bakıldığında teknik ve taktik becerileri yüksek bu iki oyuncunun stilleri birbirlerine çok yakın.

Performans ve stil olarak Prcic’e yakın bir diğer isim West Ham’ın orta sahası Pedro Obiang. Boy, kilo ve yaşları da birbirine yakın olan bu ikiliden Prcic topu daha az ayağında tutuyor ve Obiang’a göre daha az top kaybediyor. Obiang birebir mücadelelerle top kazanırken Prcic defansif katkıyı şut/orta bloklayıp pas aralarına girerek, engelleme ve top çalma şeklinde yapıyor.   

Prcic’i ve futbolunu anlatmak için verilebilecek yerli örnek ise Selçuk İnan. Top kazanma, uzun paslar, oyun kurma gibi özellikleri çok benziyor. Selçuk’un duran top becerisi Prcic’ten üstün olmasına rağmen maç içi konsantrasyon, top hakimiyeti ve taktik bilgisi olarak yakın seviyedeler.

 

Gelebileceği Takımlar; Gençlerbirliği, Göztepe

Prcic, özellikle Gençlerbirliği ve Göztepe’nin mevcut orta saha rotasyonlarına kesinlikle eklenebilecek bir oyuncu. Bu iki takımımızın öne çıkmalarının sebebi olarak, orta sahadaki isabetli pas yüzdelerinin düşüklüğünü, dar orta saha rotasyonlarını, sıklıkla uzun toplarla atağa kalkmayı tercih etmeleri ve hava topu mücadelelerinde iyi olmalarını gösterebiliriz. Oyunu iki taraflı oynayan, top hakimiyeti ve top kapma becerisi yüksek Prcic’in iki takımda da direkt forma şansı bulması muhtemel gözüküyor. En büyük sorun Haziran 2018’de sözleşmesi bitecek futbolcunun Rennes’deki performansının ona yeni bir sözleşme şansı doğurması ihtimali. Sezon arasında  500 bin € ile 1 M € arasındaki bir teklifle Rennes kulübünün kapısı çalınıp pazarlıklara başlanabilir. Sezon sonu bonservissiz kadroya katılacağını düşünürsek de bu iki Süper Lig takımının kaçırmaması gereken bir fırsat olduğu ortada.

 

Transfermarkt Profili