Doğum Tarihi: 8 Ocak 2000 (20 yaşında)

Mevki: Sol Kanat

Takımı: Club Nacional

Ülkesi: Uruguay

Değeri: 1.300.000 €

Sözleşme Sonu:30.06.2022

Boy: 1.67

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

 

Profil

Futbola şu anda da formasını giydiği Nacional alt yapısında başlayan Santiago Rodriguez, çok küçük yaşlarda Uruguay teknik direktörü Oscar Tabarez tarafından keşfedildi ve desteklendi. Tıpkı şu an Avrupa’nın büyük takımlarında mücadele eden Federico Valvarde (Real Madrid) ve Rodrigo Bentancur (Juventus) gibi. Uruguay U-15 ile başladığı genç milli takım kariyerine U-17, U-20 ve son olarak U-23 milli takımlarıyla devam etti ve toplamda 55 kez milli formayı sırtına giydi. Bu maçlardan biri 8 Kasım 2016 tarihinde Uruguay U-17 milli takımıyla kadrosunda Ozan Kabak, Yunus Akgün, Atalay Babacan,Berke Özer gibi oyuncuların bulunduğu Türkiye U-17 milli takımı arasında Katar’da yapılan ve Uruguay’ın 1-0 üstünlüğüyle sonuçlanan dostluk maçıydı.

Santiago Rodriguez, Nacional adına ilk maçına 15 Ocak 2019 günü bir hazırlık turnuvasında Arjantin ekibi River Plate karşısında çıktı ve performansıyla herkesin dikkatini üzerine çekmeyi başardı. Öyle ki bir hafta içerisinde Instagram’daki takipçi sayısı 10.000’den 23.000’e çıktı. Bugün ise takım arkadaşları içinde 47.000 takipçiyle takım arkadaşı Luis Mejia’dan sonra ikinci sırada. Ancak Rodriguez bu durumun kendisini şımartmasına izin vermediğini ve hala mütevazi bir yaşam sürmeye çalıştığını her fırsatta dile getiriyor. Rodriguez adına kısa süre içerisinde gelen bu başarıda şu an Arjantin ligi ekiplerinden Colon’u çalıştıran eski teknik direktörü Eduardo Dominguez’in büyük katkısı oldu. Eski hocası ona güven aşıladı, forma şansı verdi ve yeteneklerine güvenerek bugünkü konumuna gelmesini sağladı. Bunun yanında takım arkadaşı ve büyüğü Chory Castro büyük bir futbolcu olabilmesi için onu her açıdan yönlendirdi ve Santiago Rodriguez, 2019 yılında Nacional takımıyla Uruguay Primera Division’da şampiyonluk yaşadı. Santiago Rodriguez, Nacional formasıyla 2019 yılından bu yana oynadığı 39 maçta 8 gol, 8 asistlik bir performans gösterdi.

“Sivrisinek” lakabına sahip oyuncu, futboldan para kazanmaya başladığında ilk hedefi ailesinin yaşadığı evi satın almak oldu.  Gelecekte Libertadores ve Şampiyonlar ligi şampiyonluğu kazanmak isteyen Santiago Rodriguez daha küçük yaşlarda kendisine bir zamanlar ligimizde Kasımpaşa forması da giyen Tabare Viudez’i örnek alıyordu. Rodriguez’in şimdiki favori oyuncusu ise birçok genç futbolcu gibi Cristiano Ronaldo, Avrupa’daki favori takımı ise Manchester United.

 

Güçlü Yönleri (Hız, Hücum Pres, İvmelenme, Birebir)

Hız: Rodriguez, rakip defansın daha temkinli davranmasını gerektirecek bir hıza sahip gerek toplu gerekse topsuz oyunda oldukça hızlı. Bu özelliğini genelde ortadan ya da kanattan ilerlerken kullanıyor ancak hızının yanında sahayı kontrol etme ve son kararı vermede sıkıntı yaşıyor. Çoğu zaman kafasını kaldırmadan yaptığı bu koşular takımının kalesine dönen ani ataklara yol açabiliyor. Sağ ayağını hızlı bir şekilde top sürmek için kullanırken rakibin hiç beklemediği bir anda sol ayağıyla da penaltı noktası civarına etkili toplar bırakabiliyor. Bu özelliği onu yaşıtlarıyla oynadığı müsabakalarda da birkaç adım öne çıkarıyor. 

Hücum Pres: Kaybettiği topların ardından durup oyunu seyreden bir kanat oyuncusu değil. Kaybettiği toplardan sonra topun arkasına geçerek rakibi bunaltacak, agresif presler yapıyor. Bu agresiflik çoğu zaman gösteriş amaçlı değil direkt top kapmayla sonuçlanan ani baskılar şeklinde kendini gösteriyor. Maç başına 3.91 sahipsiz top kazanma ve 2.27 top kesme istatistiğiyle de bu özelliğini ön plana çıkarıyor. Son iki sezona baktığımızda kendi yarı sahasına 61 rakip yarı sahada 34 top kazandığı görüyoruz. Bu durum agresif presinin ne kadar sonuç odaklı olduğunu kanıtlar nitelikte. Bu agresifliğin çoğu zaman disiplin sorunları yaratabileceği düşünülse de Santiago Rodriguez tüm kariyeri boyunca sadece 5 sarı ve 1 de kırmızı kart görerek bu durumu ne kadar iyi yönettiğini bize gösteriyor. Günümüz futbolunda hücum ağırlıklı kullanılan kanat oyuncuları için çok sık görmediğimiz bu durum, onu benzerlerinden ayırıyor. Bu agresif presler, rakibin uyuduğu anlarda onu bir fırsatçı golcüye de dönüştürebiliyor.

İvmelenme: İkinci ve üçüncü bölgede kaptığı toplarla ya da takımı oyun kurmaya başladığında içeriye yanaşarak aldığı toplarla yaptığı ani hızlanmalarla dikkat çekiyor. Bu patlayıcı hızı özellikle rakibin eksik yakalandığı pozisyonlarda direkt sonuç veriyor. Ancak oyunu okuyuş gücü, ivme gücü kadar yüksek olmadığından ayağından açtığı toplarda rakip defansa toslayabiliyor. Bu da gereğinden fazla top kaybı yapmasına sebebiyet veriyor.

Birebir: Kanatlardan çizgiye inerken vücut çalımlarıyla ya da sırtı dönükken ayağının içiyle dönerek yaptığı hareketlerle rakiplerini oyundan düşürebiliyor. Ceza sahası içi veya çevresinde topla buluştuğunda çok hızlı düşünerek rakibine müdahale şansı vermeden tehlike yaratabiliyor. Sağ ayağıyla topu sürerken sol ayağını da rakibi ters köşe yapabilecek şekilde kullanıyor. Her iki ayağını da kullanabiliyor olması rakibi önlem alma noktasında çaresiz bırakabiliyor. Ancak bazen yerleşik savunmanın üzerine top sürerek gereğinden fazla risk almış oluyor.

 

Zayıf Yanları (Hava hakimiyeti, Takım Oyunu, Zayıf Ayak, Güç)

Hava Hakimiyeti: Fiziksel özellikleri onu daha hızlı daha çevik daha atletik bir oyuncu kılsa da hava topları konusunda zafiyeti olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 1.67’lik boyuyla sahadaki futbolcular arasında çoğunlukla en kısa oyuncu oluyor. Bazı oyuncular boyları kısa olsa da sıçrama kabiliyetleri sayesinde bu açığı kapatabiliyorlar ancak Santiago Rodriguez’in çok ekstra bir sıçrama yeteneği de bulunmadığından hava toplarında sıkıntı yaşıyor. Girdiği hava topu mücadelelerini kazanma oranı sadece %27. Buna rağmen hava topu mücadelesine girmekten kaçınmıyor. Rakibi rahatsız ederek topun en azından kendi istediği alana doğru düşmesi noktasında bir çabasının olduğunu söylemek gerek.

Takım Oyunu: Topu kendisi kullanmayı seven bir oyuncu, bu durum saha içinde daha uygun pozisyonda olan arkadaşlarını görmesini bazen engelliyor. Oynatmaktan ziyade oynamayı seven bir oyuncu olduğunu söylemek gerekiyor. Çizgiye indiğinde elde ettiği başarıyı da düşünürsek oyunun geri planında saha içi oyun görüşünün eksik olması onun doğru yerlerde topla buluşmasını da engelliyor. Yaptığı yanlış tercihler takım arkadaşlarının 50-60 metre geri koşmasına sebebiyet verebiliyor. Son iki sezonda toplamda 407 top kaybı yaptı.

Zayıf Ayak: Ceza sahası içinde kendisine yarattığı pozisyonların çokluğuna rağmen bunları tabelaya yansıtma oranı düşük.  Kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonlarda etkili vuruşlar yapmaktan yoksun. Son noktada topa vuruşta genelde sağ ayak içini tercih ediyor ve standart bir vuruş şekli var. Sol ayağını neredeyse hiç kullanmıyor. Kullanırken sorunlu olduğunu biliyor ya da çekingen davranıyor. Bazı pozisyonlarda şut çekmiyor. Çekse bile cılız ve etkisiz kalıyor. 

Güç: Santiago Rodriguez, aslında topu ayağında sağlam tutan ve topa yeterince güç uygulayabilen bir oyuncu ancak çok fazla efor sarf etmesi ve topu ayağından çok açması gücün asıl gerekli olduğu son hamlelerde onu zor durumda bırakıyor. Bu yüzden ayakta kalma konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabiliyor. Rakip defansın arasına daldıktan sonra kaybettiği güç, bir süre sonra topu kaybetmesine ya da kendini yerde bulmasına sebep oluyor. Bu noktada kendi yaşıtlarından bile geride olması daha ileri seviyelerde kendisine sorun yaratabilir. 

 

Benzediği Oyuncular: Abdülkadir Ömür, Rodrygo, Giorgian de Arrascaeta

Santiago Rodriguez’i başlı başına bir oyuncuya benzetmek oldukça zor. Fiziksel özelliklerin bir futbolcunun oyun profilini sınırlandırdığını ya da bazen de tam tersine oyuncuya avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Bu futbolcuların oyun yapısı olarak birbirine benzemelerinin başlangıç noktasını fiziksel özellikleri yani kısa boyları ve hızları olarak değerlendirebiliriz. Bu özelliklerin getirdiği benzer oyun profillerinin dışında her oyuncunun nev’i şahsına münhasır gelişimler gösterdiği açık. Rodriguez’in en öne çıkan özelliklerini hızı, ivmesi, birebirlerdeki etkinliği olarak sıralamıştık. Bu açıdan bakıldığında Trabzonspor forması giyen Abdülkadir Ömür’e ve Real Madrid’in genç yıldızı Rodrygo’ya benzetebiliriz. Yine dinamizm, duran top, birebir ve tekniği ile pas oyununda ki oyunları ile Flamengo forması giyen Giorgian de Arrascaeta ile benzerlikler taşıyor.

Hız konusunda benzeseler de Rodriguez’in Rodrygo kadar bileklerine hâkim olduğunu söylemek zor.  Abdulkadir Ömür gibi uzaktan etkili şutlar çıkaramıyor. Verimlilik puanlarına da bakacak olursak Santiago Rodriguez’in bu üç oyuncunun daha gerisinde olduğunu görebiliriz.

InStat Scout’un “Compare” özelliğinden faydalanılarak yapılmış Santiago Rodriguez ve benzetildiği oyuncuların belirtilen dönemlerdeki performanslarının kıyası