Doğum Tarihi: 11.01.1994 (22 yaşında)  

Mevki: Forvet

Takımı: Botafogo

Ülkesi: Brezilya

Değeri: 750.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2017

 

Profil

11 Ocak 1994 tarihinde Brezilya’nın güneydoğusunda bulunan Rio de Janeiro eyaletinde dünyaya gelen Luiz Ricardo Alves, bilinen adıyla Sassa, altyapısından yetiştiği Botafogo’da ilk kez Temmuz 2012’de A Takım’da forma şansı buldu. Aynı sezon ligde toplam 3 kez forma giydi ve 1 de gol attı. Sonraki sezonu yine Botafogo’da geçirdi ve sadece 4 maçta, toplam 141 dakika süre alabildi. 2014 sezonuna Botafogo’da başlayıp 2 maça çıkabilen Sassa, sezonun devamında kiralık olarak Serie B ekiplerinden Nautico forması giydi. Burada forma giydiği 22 maçta 9 gol atan Sassa, sonraki sezonu yine Serie B’de geçirdi. Ancak bu kez küme düşen takımı Botafogo ile. 2015 senesinde Botafogo ile Serie B’de 14’ü sonradan oyuna dahil olmak üzere toplam 22 maça çıkıp 7 gol atarken, 1 de asist yapma başarısı gösterdi.

2016 sezonuna başlarken, Botafogo ile yeniden Serie A’ya çıktı ve ligi sürpriz bir şekilde 5. sırada tamamlayan takımının önemli bir parçası olmayı başardı. Yedek oyuncu olma sorunu bu sezonun başında da devam etti ancak önündeki isim Ribamar, sezonun ortasında 1860 München’e transfer olunca Sassa’ya ilk 11 yolu açılmış oldu. Ribamar’ın gidişinden sonra düzenli olarak oynamaya başlayan Sassa, çıktığı 26 lig maçında 12 gol attı. Bu golleri ile takımına fazladan 15 puan kazandırdı ve ligdeki başarıda büyük pay sahibi oldu. Attığı 12 gol, aynı zamanda onu gol krallığı yarışında da 3. yaptı.

Genellikle 4-3-3 ya da 4-2-3-1 dizilişi ile sahaya çıkan Botafogo’da, Sassa çoğu zaman en uçtaki adam olarak görev aldı. Esas pozisyonu burası olsa da, onu zaman zaman kanatta oynarken de izleyebiliyoruz. Her iki rol için gerekli özellikleri yabana atılmayacak seviyede barındırıyor ve görevinin hakkını veriyor. Özellikle ileri uçta oynarken, kendisine atılan uzun topları, açık alanlarda çok iyi değerlendirdiği söylenebilir.

22 yaşındaki oyuncu, kariyerinin herhangi bir zamanında milli takım forması giyemedi. Kariyerinin bu aşamasından sonra da A Takım’da oynaması mümkün gözükmüyor.

 

Güçlü Yönleri (Hızı, Güçlü Fiziği, Pozisyon Alması, Son Vuruşları)

Sassa Alves, santrfor ve özellikle sol kanatta başarı ile görev yapıyor. Kanatta oynadığı zamanlarda, özellikle ivmelenme olarak da tarif edilen patlayıcı hızını kullanarak adam eksiltme yoluna başvuruyor. Çalım yeteneklerinin çok iyi olmamasını, bu özelliği ile bir nebze kapatmaya çalışıyor ancak dar alanlarda bu yolun çok işe yaramayacağını da belirtmekte fayda var. Kanat kökenli bir oyuncu olmadığı için, bu bölgede rol aldığında çizgiye inmektense sık sık çapraz koşularla ceza sahası içine doğru hareketleniyor veya paslarıyla yay çevresindeki takım arkadaşlarını besliyor.  Maç başına ortalama 19 pas yapan Sassa, bunların 15’inde isabet sağlayarak,  %81 gibi yabana atılmayacak bir oran yakalamış durumda.

Sassa’nın esasen etkili olduğu bölge ise forvet bölgesi. Bu bölgede oynarken yaptığı akıl dolu koşular ile sık sık takım arkadaşlarına pas opsiyonları yaratıyor. Bu koşularında hızını ve güçlü fiziğini kullanarak rakiplerini ekarte ediyor. Bu şekilde gole gittiğini çok sık izleyebiliyoruz. Bu koşuların sonunda kaleci ile bire bir kaldığında ise çoğu kez topu ağlara yolluyor. Şutlarında genellikle sağ ayağını tercih etse de, zaman zaman sol ayağını kullanmaktan da kaçınmıyor. Kaleciyi çalımlama yoluna gittiğinde ise penaltı alıp rakip kalecinin cezalandırılmasını sağlayabiliyor. Bu denli hızlı bir oyuncu, ligimizdeki defans oyuncularının başına bela olmakta zorluk çekmeyecektir. Brezilya Ligi’nde maç başına 3,1 kez dribbling deneyip 1,5 tanesinde başarılı oluyor. Fiziği için, “Sassa düşmüşse ya kaymıştır ya fauldür” gibi iddialı bir cümle söylesek çok da yanlış olmaz. Zira ikili mücadelelerde ona üstünlük kurmak, her defans oyuncusunun harcı değil.    

Sassa’nın bir diğer önemli özelliği ise istekli oyunu. Maçın ilk düdüğünden son anına kadar sürekli savunma arkasına koşular deniyor. Takımı rakip sahaya yerleştiğinde ise ceza sahası içinde çok hareketli bir görüntü çiziyor. Tüm bu özelliklerini bir araya getirdiğimizde Sassa için golü kokluyor demek yanlış olmayacaktır.

 

Zayıf Yanları (Boyu, Hava Hakimiyeti, Tecrübesi, Savunma yardımı)

Sassa’nın en göze çarpan zayıflığı 1,74 metrelik boyu. Bu boyla hava toplarında neredeyse sıfıra yakın bir şansı oluyor. Şişirilen toplarda ve duran toplarda etkinliği, kısa boyunun sonucu bir hayli düşük. Bu durum istatistiklere de yansımış durumda. Maç başına 8 hava topu mücadelesine giren Sassa, bunların sadece 2,2 ‘sinde başarı elde edebiliyor.

Sassa, henüz 22 yaşında ve çok tecrübeli olması beklenemez ancak kariyerinin bu aşamasına kadar 1,5 sezon Serie B, yarım sezon da Serie A tecrübesi var. Bunlar onu tecrübesiz bir oyuncu yapmaya yeter de artar. Yaptığı maç sayısının azlığı ve oynadığı seviyelerin çok yüksek olmaması, Sassa’nın oyununu zihinsel olarak geliştirmesine engel olan durumlar. Ancak bu özelliği, boyu gibi kalıcı bir sorun değil. Zamanla bu durum ortadan kalkacak ve oyuncu sahada daha olgun bir görüntü çizmeye başlayacaktır.

Sassa’yı gerek kanat gerekse forvette oynadığında onu takım savunmasına yardım ederken görmek bir hayli zor. Zaman zaman ön alanda rakip defanslara pres yapsa da, 90 dakika boyunca kendi sahasına birkaç kezden fazla geçtiği söylenemez. Kanat oynadığında bekini kovalaması, forvet oynadığında ise rakip takımın oyuna ağırlığını koyduğu bölümlerde en azından kendi sahasına gelip takım savunmasına yardımda bulunması, onu daha iyi bir takım oyuncusu yapacaktır.

 

Benzediği Oyuncular:  Emmanuel Emenike, Jeremian Lens, Djalma Campos

Sassa’nın oldukça hızlı ve güçlü bir oyuncu olduğundan bahsetmiştik. Forvet oynadığında bu özelliklerini kullanıp gole gidiyor. Emenike’nin özellikle Karabükspor dönemlerini akla getirirsek, Sassa hakkında daha net fikir oluşturacaktır. Oyuncunun attığı gollere bakılırsa da, birçok golünün dribbling sonrası kaleciyle karşı karşıya atılmış olduğunu söylemek mümkün.

Kanatta oynadığında çalım yeteneklerini sergileyemiyor ancak Lens ve Djalma gibi hızını kullanarak geniş alanlarda oldukça etkili bir silaha dönüşebiliyor. Özellikle kontratak tarzını benimsemiş takımların kanatlarında sıkça tehlikeli pozisyonlar yaratabilecek kapasitede bir oyuncu.

 

Gelebileceği Takımlar:  Medipol Başakşehir, Bursaspor, Osmanlıspor, Gençlerbirliği, Antalyaspor

Sassa, hem forvet hem kanat oynayabilmesi itibariyle herhangi bir kadronun değerli elemanlarından birisi olacaktır. Medipol Başakşehir ve Osmanlıspor’un oynadığı kontratak futboluna oldukça iyi uyum sağlayabilir. Özellikle Osmanlıspor’da kadronun kalan kısmıyla iyi anlaşmasını bekleyebiliriz. Forvette tek formda oyuncularının Webo olduğunu da düşünürsek o bölgede de kesinlikle fayda sağlayacaktır. Bursaspor için kanatta, Gençlerbirliği için forvette, Antalyaspor için hem kanatta hem de forvette Eto’o ile yan yana düşünülebilir.    

Oyuncunun kontratının 31 Aralık 2017’de bitiyor olması da göz önüne alınırsa, hem şu an hem de özellikle sezon sonunda uygun bonservis bedelleriyle almak mümkün olabilir. Resmi olmayan kaynaklara göre, oyuncunun Botafogo’dan vergileri düştükten sonra 800.000 € gibi bir para kazandığı iddia ediliyor.

 

TransferMarkt Profili